بزرگترین وبلاگ مقاله کشاورزی ایران
 
وبلاگ دانشجویان دانشکده کشاورزی سراوان با بیش از 10000مقاله کشاورزی رایگان

واژه هاي علمي باغباني

 

 

فورساژي :

 

فورساژی روشی در کشاورزی است که هدف از آن وادار کردن گیاهان به رشد در زمانی غیر از فصل معمول رشدشان می باشد. این روشر معمولا با ایجاد تغییرات در شرایط آب و هوایی کشت، مخصوصا دما انجام می پذیرد.
يك نوع عملياته كه بر روي گياهان گلخانه ايي انجام ميشه.بردن گياهان به فاز رويش يا گلدهي در غير زمان فصلي رو فورساژي ميگويند.برا ي اينكار از روشهاي مختلف از جمله دما ... يا نور به رنگهاي مختلف استفاده ميشه.

 

 

 

دیپل :

 

دیپل یک محلول باکتریایی است که معمولاً برای از بین بردن آقات تنه و ساقه خوار گیاهان بکار میرود.البته برای مبارزه با بعضی آقات دیگر هم استفاده میشود.گروه سموم ميکروبي بهترين تاثير را سم باکتريائي ديپل L 8 با 70درصد تلفات لاروها دارد كه اون هم در دفع آفات غوزه پنبه به كار ميرود.

 

 

 

فونجی ساید :

 

فونجی ساید محصولاتی هستند که منحصراً برای از بین بردن یا محدود کردن گسترش پارازیت های قارچی بر روی سطح گیاهان استفاده میشوند . مواد دارویی که در این مورد استفاده میشوند نیز انتی میکوسیکوس نامیده میشوند .اصطلاح عمومی برای قارچ کشهاست.

 

 

لت دادن :

 

پس از انتقال نشاء از خزانه به بستر کاشت و یک نوبت آبیاری، برای چند روز آبیاری قطع میشه تا ریشه گیاه جهت پیدا کردن آب رشد و گسترش پیدا کنه. که این عمل را لت دادن می گویند. در نتیجه گسترش ریشه، گیاه قوی تر و مقاوم تر خواهد شد که در مراحل بعدی رشد این عمل نتایج خوبی به همراه خواهد داشت.این یک اصطلاح محلیه و بین روستاییان رایج می باشد.انتقال آب در مجراهاي مختلف بوده و كاري كه ميرآب هاي قديم انجام میدادند.

 

 

 

تیل :

 

 

تیل در کتابهای گیاه افزایی انتشارات دانشگاه شیراز جایگزین کلمه ی قلمه شده . تیل در گویش لری و آذری به معنای قلمه یا همون cutting هستش.

 

 

سوخ :

 

از يك محور مركزي مانند پياز تشكيل شده و در اطراف آن توسط فلسهايي كه همان برگهاي گوشتي زيرزميني هستند پوشيده شده . سوخها پيازچه هايي از پياز مادر توليد مي كنند كه به نام سوخك است . سوخكها پس از رشد سوخ كامل شده و در تكثير گياه بكار ميروند... مثل لاله يا نرگس

 

 

سرخی :

 

سرخی نام دیگر بیماری سفیدک دروغین است که بین کشاورزان مرسوم است. چون در اثر این بیماری روی برگهای گیاه (مثلا خیار) لکه های سرخ رنگی ایجاد میشه

 

 

پیتینگ :

 

ساده ترین شیوه استفاده از آب باران ، بلافاصله پس از بارش بر روی زمین ، پیتینگ میباشد . در این روش با حفر چاله هایی مانند چاله درخت با عمق کمتر از چاله درخت و در فاصل مشخصی که هر چاله از چاله بعدی حدود 2 متر فاصله پیدا می کند ، موجب میشود که آب باران هایی که در زمین های حدفاصل چاله ها باریده اند ، قبل از بهم پیوستن و ایجاد جریان رگه های آب جاری ، در چاله ها جمع آوری و محبوس شده و چون زمین محل حفر چاله ها ، از نوع خاکهای دانه درشت و واریزه ای است ، سریعاٌ در زمین نفوذ می کنند .
این کلمه از اصطلاحات مربوط به حفظ و احیاء مراتع می باشد. در واقع یکی از روشهایی است که برای ذخیره آب باران در مراتع استفاده میشود. البته برای زمینهای با شیب کمتر از 10% کاربرد دارد. خاکهای لیمونی بهترین خاک برای این روش است. بهترین فاصله ردیفها نیز 60 تا 90 سانتیمتر است. ابعاد چاله های هم 5/1 در 5/1 متر با عمق 15 سانتیمتر باید باشد.
چون مهمترین قسمت خاک زراعی و حاصلخیز لایه سطحی آن می باشد (حدود 30 سانتی متر) اگر چاله ها عمیق ایجاد شوند باعث از بین رفتن حاصلخیزی خاک میشود که این با هدف اصلی این عملیات که جلوگیری از فرسایش و احیا پوشش گیاهی می باشد منافات دارد. در مورد قطر این گودال ها هم چون توسط دستگاههای مخصوص ایجاد میشوند دارای سایز استاندارد می باشد. در ضمن در صورت بزرگتر بودن عبور و مرور و انجام سایر عملیات های مربوطه را با مشکل مواجه می کند.

 

 

بولتینگ :

 

 

بولتینگ یعنی مرحله ای که گیاه به گل میره.مثلا یک گیاه دو ساله که در سال اول اندام رویشی اش رشد میکنه، وقتی در سال دوم اندام زایشی اون به وجور میاد و گل میده ، میگن بولتینگ رخ داده!
گياهان دوساله : گياهاني هستند كه در سال اول ، رشد رويشي داشته و در سال دوم توليد گل و بذر مي نمايند . مانند : چغندرقند ، پنبه ، انواع كلم ها و بعضي از پيازها . اين گياهان براي دادن ساقه و گل نياز ضروري به برودت هوا و سرما دارند. چنانچه در سال اول رشد ، گياه از سرماي كافي برخوردار شود ، گياه دو ساله به گياه يكساله تبديل مي شود كه اين حالت را بولتينگ ( Bollting ) يا گلدهي ناگهاني در سال اول مي نامند .
بولتينگ در بعضي از شرايط مفيد و در بعضي از شرايط هم غير مفيد مي‌باشد .
اكثر گياهان دوساله براي توليدگل نياز ضروري به سرما دارند ولي بعضي از آنها بدون سرما نيز مي توانند در سال دوم وارد مرحلة زايشي شوند .
در خصوص اینکه چرا گاهی بولتینگ از نظر کشاورزان غیر مفید است باید گفت که هدف از کشت بعضی گیاهان مانند چغندر قند برداشت غده گیاه که خوراکی است میباشد. بنابراین اگر بولتینگ (ساقه روی ) انجام گیرد قسمتی از مواد غذایی به جای ذخیره در غده، صرف تشکیل ساقه و گل خواهد شد و باعث کوچک شدن و ضعیف شدن غده چغندر میشود. بنابراین تحقیقات زیادی جهت تولید ارقام مقاوم به بولتینگ انجام گرفته است تا حتی الامکان از بروز چنین پدیده ای در چغندر جلوگیری گردد.


راتون (رتون) :

 

رتون در واقع یه متد هست برای برداشت مجدد برنج.در واقع بقایای ساقه های برداشت شده دوباره رشد میکنند و محصول میدن.
راتون (رتون) در اصطلاحات عاميانه مردم مازندران به نامهای «بينج نوج ، دو نوج و جگل» معروفه که از عمده ترين دلايل تمايل زارعين برای پرورش و توسعه راتون و مزايای آن موارد ذيل می باشند : عدم وجود هرگونه عمليات در پرورش رتون برای کشاورزان، استفاده از نيروی کار کمتر و مصرف پايين آب و نهاده ها، عطر و طعم و پخت بمراتب بيشتر و بهتر برنج رتون نسبت به محصول اول بدست آمده از شاليزاری و استفاده بهينه از اراضی باتلاقی. همچنين از مهمترين عوامل مؤثر در پرورش راتون و راتون زايی برنج می توان آب، فاصله کشت روی رديف و بين رديف، مبارزه با علفهای هرز، استفاده از نهاده های کشاورزی از محصول اصلی می توان نام برد، اما فاکتورهای بسيار مؤثر و مهم رشد رتون شامل، شدت نور، ارتفاع برداشت، مديريت آب و مصرف کودهای شيميايی می شوند، بگونه ای که هر چه دما بيشتر باشد طول دوره رشد کمتر بوده و شدت نور نيز همانند درجه حرارت تأثير بسزايی بر روی پنجه، ارتفاع و وزن محصول دارد، بطوريکه شدت نورهای مختلف، ارتفاع رتون و درصد پنجه های راتون گياه را تغيير می دهد. همچنين هر چقدر ارتفاع برداشت بيشتر باشد، افزايش عملکرد بيشتری خواهد داشت و يکنواختی در رسيدن اجرای عمليات بهزراعی بهتر و افزايش توليد به روشهای خوابانيدن کلش ها و کف و کلش ها مهمترين مزيت ها را در کشت راتون دارند.
راتون رو در واقع برداشت دوم برنج میگن

 


undercutting :

 

undercutting همونجوری که از اسمش پیدا هست یعنی بریدن تحتانی!منظوور همون هرس ریشه هست اما در این روش گیاه از زمین خارج نمیشود.بعبارت دیگه ریشه ها رودر همون بستر کاشت هرس میکنند. برای اینمنظور از تیغه ای مخصوص استفاده میشه که در پشت تراکتور وصل میشه. یک کادر مربع شکل به ابعاد حدود 130 سانت در نظر بگیرید که ضلع پایینیش یک تیغه فولادیست.این تیغه مجهز به سیستم تنظیم عمق هست که با حرکت تراکتور به جلو در زمین فرو میره و ریشه ها را در طول بستر کاشت در عمق تنظیم شده میبره و هرس میکنه.بعد از نجام هرس ریشه لازم هست که خاک بستر را با غلطکها ی باریکی که روی یک محور قرار دارند و نقش یک غلطک واحد رو بازی میکنند ( که بسته به تعداد ردیف ها در بستر کم و زیاد میشن) غلطک زد و خاک رو به سر جاش برگردوند تا ریشه های باقیمانده اتصال خوبی با خاک داشته باشند.این کار باعث میشه تا از ایجاد ریشه های عمیق و بدون انشعاب جلو گیری بشه. در سال بعد این کار را از عمق بیشتری نسبت با سال گذشته انجام میدهند. بنابر این ریشه های افشان با انشعابات فراوان و مناسب برای انتقال گیاه بوجود خواهد آمد.
روش های دیگه ای هم برای هرس ریشه وجود داره. ازجمله روش air root cutting هست. در این روش که بیشتر برای گیاهان گلخانه ای استفاده میشه گیاهان رو در بستر هایی (یا گلدانهایی)میکارند که روی چیزی مثل میز قرار داره وسطح زیرینش حالتی توری داره که ریشه ها پس از خروج از ته بستر بدلیل تماس با هوا خشک میشن وریشه های جدید در محیط بستر ایجاد میکنند که باز هم حاصل کار ریشه های منشعب و کوتاه و مناسب برای انتقال هست.

 Eucalyptus camaldulensis Dehn :

 

نام لاتين درختان اوكاليپتوس باشه ... اين درختان زيستگاهشون اقيانوسيه بوده اما به تمام نقاط دنيا گسترش پيدا كردن و به زبان عربي به آن شجره الكافور گفته ميشه پوست تنه آن به راحتي جدا ميشه و اكثرا به رنگ قهوه ايي مايل به زرد هست.اين گياه بيشتر جنبه درماني دارد كه در درمان برونشيت ناراحتي هاي سينه و ريه و بيني بكار ميرود و از ضماد آن براي درمان دردهاي روماتيسمي استفاده ميشود. اين گياه گونه هاي بسياري دارد كه هم به عنوان گياه زينتي بكار ميرود و هم در فضاي سبز استفاده ميشود.البته اين گياه خود رو نيست و در ايران به صورت دست كاشت تكثير داده شده .

 


dichogamy :

 

حالتیه که اندامهای نر (پرچم ها) و ماده (مادگی) به طور همزمان نمیرسند. دو حالت وجود دارد:
الف:پروتوژنی:اندام ماده زود تر از اندام نر میرسد.مثل توت فرنگی.کرچک و فلفل
ب:پروتاندری:اندام نر زود تر از اندام ماده میر سد و گرده افشانی می کند مثل ذرت و هویج و خیار و خربزه

 

 


هیرم کاری :

 

هیرم کاری در مقابل خشکه کاری بکار میرود. بمعنای نم کاری ، یعنی زمین رو قبل از کاشت به مقدار زیاد آبیاری میکنن ، بعد که رطوبت به حد مزرعه رسید ( یا اصطلاحاً گاورو شد ) شخم سطحی یا دیسک زده و بعد بذر گیاه کاشته میشود.

 

 

 


توتی پتانسی :

 

این یک اصطلاح هست به معنی اینکه هر سلول گیاهی یه کلید ژنتیکی یا اطلاعات ژنتیکی کاملی را باخودش حمل میکند که توانایی ایجاد یک گیاه جدید رو امکانپذیر میکند.
توتي پتانسي يا چند تواني در واقع این خاصیت فقط در سلول های گیاهی دیده می شود و سلول های جانوری این خاصیت رو ندارند.

 

 

 


کشت کرپه :

 

کشت کرپه کشت تاخیری یا دیر هنگام

 

 


خاصیت فراردگذریMetaxenia :

 

HOW EMBRYO DEVELOPMENT EFFECTS FRUIT DEVELOPMENT:
Embryo development has a large effect on fruit development. One way the embryo can influence fruit development is by the production of hormones of which auxins and cytokinins are important.
In terms of fruit quality, the embryo developing within the fruit usually plays no role. Rather, fruit quality depends on the parents. Characteristics of a fruit's quality are conditioned by the parents. However, in the process of metaxenia, the pollen source does affect fruit development. In almonds for example, the pollenizer affects the quality of the nut being produced. This holds true for sweet corn and persimmon as well

رشد رویان (جنین) تاثیر زیادی بر روی رشد میوه دارد. یکی از راههایی که بوسیله آن جنین بر رشد میوه تاثیر می گذارد تولید هورمونهای اکسین و سیتوکینین است که خیلی مهم هستند.
از نقطه نظر کیفیت محصول نیز، رشد رویان در میوه نقشی ایفا نمی کند. هر چند که کیفیت محصول به والدین بستگی دارد چون ویژگیهای کیفیتی یک میوه بوسیله والدین تعیین میشود.
بنابراین در پروسه متاکسنیا منبع گرده افشانی بر روی رشد میوه تاثیر داره . بعنوان مثال در بادام، درخت گرده افشان (نر)بر روی کیفیت محصول (مغز بادام) تاثیر گذاره .. این حقیقت در خصوص ذرت شیرین و خرمالو نیز صدق میکند.
خاصیت فراردگذری :
بروز صفات پدری در میوه ناشی از تلقیح

 

 

 


تارونه Spath :

 

تارونه به غلاف شکوفه درخت خرما که هنوز شکفته نشده باشه میگویند.

 

 

 

 


ماخار :

 

طبق آمار كشاورزي از 760 ميليون هكتار كشت محصولات مختلف در دنيا بيش از 70 درصد سطح نباتات جهان به غلات اختصاص دارد و در اين ميان حدود 30 در صد اراضي زير كشت دنيا را گندم شامل مي شود. يعني چيزي حدود 238 ميليون هكتار . طبق آمار داخلي توليد گندم در ايران در سال 1340 در حدود 2/4 ميليون تن و در سال 1350 به مقدار2/5 ميليون تن و در سال 1366 به مقدار 9/7 ميليون تن بوده است و در سال 1382 به 3/10 ميليون تن مي رسد كه نزديك به مرز خودكفايي است. به جزء نان كه غذاي عمده انسانهاست فرآورده هاي زيادي از آرد گندم به دست مي آيد كه مي توان بيسكويت – كيك – نان روغني- شيريني تر- كلوچه – رولت – و انواع ماكاروني و ... را نام برد.گندم را بر حسب اين كه سلولهاي به وجود آورنده آن 7- 14- 21 جفت كروموزوم باشند به سه گروه تقسيم مي كنند. گندمهاي معمولي امروزي از گروه 21 جفت كروموزوم باشند ( گندمهاي تتراپلوئيد). ارقام چمران داراب- اترك- و فلات و... از جمله گندمهاي معمولي مي باشند كه به مصرف تهيه نان مي رسند . از گندمهاي نوع دوروم مي توان ياواروس. شوا وسيمره را نام برد كه در تهيه ماكاروني نيز مورد مصرف دارد. قبل از كاشت هر محصول نياز به مقدمات آماده سازي بستر خاك مي باشد. مراحل تهيه زمين جهت كاشت گندم شامل مراحل زير مي باشد كه در بعضي مواقع مواردي از عمليات مي تواند حذف يا اضافه شود.
1) ماخار یا آبیاری زمین قبل از شخم
2) شخم زمین
3) دیسک
4) ماله
5) کودپاشی
6) دیسک
7) بذرپاشی یا بذرکاری( در صورت بذرپاشی عملیات دیسک خفیف بعد از آن )
8) مرزبندی
9) نهرکشی
10) آبیاری
مراحل فوق ممکن است بسته به نوع زمین – خاک زراعی – و نحوه کاشت با خطی کار یا پاشش بذر با کودپاش سانتریفیوژ تا حدودی تغییر نماید در این مطلب کاشت با خطی کار مدنظر می باشد.
ماخار : ماخار به منظور مرطوب نمودن و نرم كردن بافت خاك جهت انجام تسهيل عمليات شخم مناسب با عمق شخم مطلوب انجام مي گيرد از مسائل مهم ماخار يكنواختي آبياري سطح زمين مي باشد كه چنانچه سطح مزرعه به صورت يكنواخت آبياري نشود و بعضي جاها خشك بماند در تهيه زمين با گاوآهن دچار مشكل مي شويم و در اين قسمتها ضمن اين كه عمق شخم كمتري داريم كلوخه ايجاد مي گردد و باعث عدم تهيه خوب زمين مي شود كه جهت كاشت با خطي كار مشكل ايجاد مي نمايد. از مزاياي ديگر ماخار رشد علفهاي هرز تا زمان انجام شخم مي باشد كه با انجام عمليات شخم آن تعدادي از بذور علفهاي هرز كه جوانه زده و رشد نموده اند از بين مي روند.
شخم :
عمليات شخم – وقتي رطوبت خاك مزرعه به حالت گاورو رسيد انجام مي شود. حالت گاورو اصطلاحي است كه به زمين ماخار شده وقتي كه آماده شخم است گفته مي شود. در اين حالت خاك مزرعه نه آنقدر رطوبت دارد كه به حالت گل به ادوات شخم بچسبد و نه آنقدر خشك است كه با شخم به صورت كلوخ درآيد . جهت تعيين حالت گاورو در مزرعه مقداري خاك را برداشته و آن را در مشتمان فشار مي دهيم اگر خاك به هم بچسبد و كلوخه اي درست كند كه رطوبت خاك دست را آلوده نكند و چنانچه آن را رها كنيم پس از برخورد به زمين از هم بپاشد . در اين حالت عمومي خاك حالت گاورو دارد. زمينهاي رسي در مدت زمان بيشتر و زمينهاي شني در مدت زمان كوتاهتري به حالت گاورو مي رسند.عمق شخم با توجه به نوع وضعيت خاك بين 20 تا 30 سانتيمتر مي باشد. در عمليات شخم با ديدن شيارهاي يكنواخت و همسطح و منظم در سطح مزرعه مي باشد . سرعت كاركرد مناسب تراكتور و ماشين آلات ديگر در هنگام شخم 3 تا 4 كيلومتر در ساعت مي باشد.
نكته: چنانچه بخواهيم كودهاي شيميايي را در عمق حداكثر (شخم زده ) قرار دهيم مي توانيم قبل از شخم به پخش كود شيميايي اقدام نماييم و اگر بخواهيم پراكنش كود شيميايي در سطح شخم خورده يكنواخت باشد لازم است در ابتدا بعد از پاشش كود مورد نظر زده و سپس شخم زده شود..
اهداف مهم شخم زدن
نرم كردن زمين تا بذر به راحتي با آن مخلوط شود و بتواند هر چه بيشتر از رطوبت زمين استفاده كند و به راحتي سبز شود
زياد كردن خلل و فرج خاك تا هوا و رطوبت در خاك بهتر نفوذ كند و جريان هوا داشته باشيم و آب به مقدار بيشتري در خاك ذخيره شود.
برگرداندن خاك به جهت انتقال مواد به قسمتهاي زيرين شخم خورده
ايحاد محيط مناسب براي فعاليت ميكروارگانيسمها
مبارزه با علفهاي هرز موجود در مزرعه
زير خاك نمودن بقاياي گياهي موجود در خاك
بر هم زدن لوله هاي مويين خاك
ديسك : بعد از عملیات شخم با حفظ یک فاصله زمانی مناسب عملیات دیسک زدن صورت می گیرد این فاصله زمانی بسته به بافت خاک و فصل می تواند از یک تا چند روز متفاوت باشد ولی به هر صورت نباید فاصله زمانی میان شخم تا دیسک آنقدرطول بکشد که خاک خیلی خشک شده و به صورت کلوخه هایی در آید. با انجام عملیات دیسک شیارهای خاک شخم خورده به صورت یکنواخت و یکسان در می آید و خاک دانه بندی مناسب جهت بستر بذر می یابد .جهت یکنواختی مناسب بستر کاشت گاهی اوقات لازم است 2 تا 3 بار دیسک زده شود.
ماله کشي( تسطيح نسبي) : : پس از شخم و عمليات ديسک در خاک ممکن است پستي و بلندي جزئي ناشي از تهيه بستر در زمين باقي مانده باشد. لذا از ماله براي از بين بردن اين پستي و بلندي ها استفاده مي شود. لازم است که جهت حرکت ماله به صورت مورب از يک گوشه زمين به يک گوشه ديگر آن باشد تا نتيجه بهتري به دست آيد. ميتوان يکبار به صورت ضربدر و بار ديگر در جهت عمليات فارو ماله کشي نمود. فاصله تيغه ماله از سطح خاک بسته به وضعيت مزرعه معمولا از 3 تا 8 سانتيمتر است که لازم است قبلا در يک سطح مسطح تنظيم گردد.
کودپاشي : : در حالت معمول توصيه مي شود مقدار 100 کيلوگرم کود فسفاته و مقدار 100 تا 150 کيلوگرم کود اوره و مقدار 100 کيلو کود پتاسه به صورت پايه با عمليات ديسک به خاک داده شود ولي با آزمون خاک با توجه به بافت و وضعيت خاک مزرعه و پتانسيل مورد انتظار توليد محصول مي توان توصيه عملي مصرف کودهاي شيميايي پايه ازته و فسفاته و پتاسه را مشخص نمود . بعد از کودپاشي با دستگاه سانتريفيوژ عمليات ديسک جهت اختلاط کود انجام مي شود. مقدار تقريبي عناصر غذائي برداشت شده به وسله محصول گندم با عملکرد 8 تن در هکتار ازت(N) 140 تن در هکتار- فسفر(P2O5)- پتاسيم(K2O) 180 – گوگرد(S) 25 - منيزيم(Mg) 30 تن در هکتار
عمق کود شيميايي در خاک مزرعه :: کود فسفاته به علت تقريبا غيرمتحرک بودن در خاک لازم است در منطقه ريشه گياه قرار گيرد لذا با توجه به اين که غالب ريشه هاي گندم تا عمق 20 سانتيمتري عمق خاک نفوذ ميکند پراکنش کود لازم است از حدود 8 سانتيمتري از سطح خاک قرار گيرد در صورتي که بذر کاري و کودکاري با يک دستگاه انجام پذيرد . عمق بذر 3 تا 5 سانتيمتري و عمق کود در 3 تا 5 سانتيمتري پايين تر در اطراف بذر مي تواند انجام پذيرد که در اين حالت ضمن استفاده بهتر از مقدار مصرف آن کاسته مي شود.مقدار توصيه شده کود فسفاته را در خاکهاي سنگين در 3 مرحله مي توان مصرف نمود.3/1 به صورت پايه (خاک کاربرد) – 3/1 به صورت سرک در مرحله پنجه دهي گندم- 3/1 به صورت سرک دوم در مرحله ساقه رفتن و حدودا نزديکي ظهور خوشه و در خاکهاي سبک توصيه مي شود. 4/1 اوره فسفاته را به صورت پايه و 4/1 در حدود پنجه زني و 4/1 در مرحله تشکيل ساقه و 4/1 در مرحله ظهور خوشه مصرف شود. ازت از عوامل اصلي در افزايش پروتئين گندم است و افزايش پروتئين گندم کيفيت نانوايي آن را افزايش مي دهد . زمان مصرف کود ازته در تعيين مقدار پروتئين گندم حائز اهميت است.اگر کود ازته قبل از گلدهي جذب گياه شود بيشتر محصول را افزايش مي دهد تا درصد پروتئين آن و اگر کود ازته بعد از گلدهي جذب گياه شود بيشتر درصد پروتئين و در واقع يعني کيفيت محصول را افزايش مي دهد. بنابراين دادن کود ازته بعد از گلدهي کيفيت محصول و درصد پروتئين را افزايش مي دهد که اين کار را مي توان با محلول پاشي کود اوره نيز انجام داد. در مورد کودهاي پتاسه گزارشهاي نتايج حاصل از تجزيه خاک در آزمايشگاهها دلالت بر کمبود شديد پتاسيم در اکثر خاکهاي زراعي دارد . و با توجه به نياز گندم به کود پتاسه ه مقدار آن در حد نياز گياه به کود ازته است رفع کمبود آن را با افزودن کودهاي پتاسه همراه کودهاي پايه ضروري مي سازد نقش پتاسيم در بهبود کيفي محصول و افزايش عملکرد و محافظت گياه در برابر عوامل نامساعد محيطي امر مسلم و ثابت شده اي است.

اثر پتاسيم بر روي محصول گندم
تحمل گياه به شوري رابيشتر مي کند
مقاومت گياه را در برابر کم آبي افزايش مي دهد.
مقاومت گياه را در برابر آفات و بيماري ها زياد مي کند.
راندمان آب آبياري و کودهاي ازته را بالا مي برد.
عمل فتوسنتز را زياد مي کند.
تنش رطوبتي را کاهش مي دهد.
کارآيي تعرق گياه در شرايط تنش آبي را به دليل افزايش تعداد و قطر دسته هاي آوندي افزايش مي دهد.
زمان و روش مصرف کودهاي ميکرو(عناصر کم مصرف) :: عناصر کم مصرف با وجود نياز خيلي کمي که گياه به آنها دارد اهميت زيادي براي گياه دارند . مهمترين اين عناصر عبارتند از روي- آهن- مس و منگنز مي باشد . اين عناصر به صورت کودي غالبا به صورت سولفات روي- سولفات آهن – سولفات مس و سولفات منگنز در دسترس مي باشند که بايستي با توجه به نتايج آزمايش خاک قبل از کاشت به صورت پايه به مزرعه داده شود در غير اين صرت مي توان با محلول پاشي کود ميکرو با غلظت 3 تا 6 در هزار بسته به نوع آن در مراحل پنجه دهي يا اوائل ساقه رفتن تا گلدهي اقدام به پاشش در مزرعه نمود.
در مورد محلول پاشي با کد ميکروي کامل لازم است به نکات مهمي توجه داشت:
محلول پاشي بايد صبح زود يا عصر انجام گيرد
هنگام محلول پاشي وزش باد نباشد
به محلول کودي تهيه شده با غلظت 3 در هزار لازم است ماده سيتوويت يا مايع ظرفشويي به غلظت 2/0 در هزار (2 سي سي در ده ليترآب ) اضافه گردد. اين کار باعث کاهش نيروي کشش سطحي آب شده و تمامي سطح برگ با ذرات محلول کودي تماس يافته و در نتيجه ميزان جذب برگي افزايش مي يابد. حرارت محيط در هنگام محلول پاشي با حداقل فصله زماني آبياري مزرعه انجام مي گيرد.براي اطمينان از صحت انجام عمليات ذکر شده پيشنهاد ي ود کود مورد نظر را با غلظت مربوطه تهيه و در قطعه کوچکي از مزرعه برگپاشي و پس از 3 روز در صورت عدم مشاهده علائم برگ سوزي در تمام سطح مزرعه محلول پاشي صورت بگيرد. در اراضي با خاک شور از کود ميکروي کامل بدون بر استفاده شود.
خصوصيات بذر و بذرکاري
ويژگي يک بذرخوب عبارتند از:
اندوخته غذايي کافي داشته باشد.(چروکيده نباشد)
وزن هزار دانه از 35 گرم بيشتر باشد.
بذر بايد سالم و شکستگي نداشته باشد.
عاري از بذور علف هرز باشد.
خلوص ژنتيکي داشته باشد(همه بذور از يک رقم باشد)
قوه ناميه آن بيشتر از 90 درصد باشد.

چنانچه بذر توسط زارع تهيه شود لازم است بهترين قسمت مزرعه جهت تهيه بذر مورد انتخاب و بذور جمع آوري شده اگر داراي علف هرز هستند بوجاري شوند.قبل از کاشت لازم است بذور را ضد عفوني نمائيم با اين کار محصول خود را در مقابل بيماريهاي سياهک و برخي بيماري هاي ديگر بيمه مي نمائيم. جهت اين که از سموم قارچ کش توصيه شده استفاده شود و به گونه اي عمل شود که دانه ها بذر به خوبي به سم آغشته شده و قشر نازکي از سم بذور را فرا گيرد. براي اين کار مي توان از ميکسرهاي مختلف که درب آنها بسته مي شود با چرخش مخلوط بذر و سم حدود 3 دقيقه استفاده نمود يا اين که بذور را روي پلاستيک يا برزنت يا سطح صاف و تميز کپه نمود و سم مورد نياز را روي آن پاشش داده و با استفاده از پارو بذور را چندين بار زيرورو کرد تا کاملا به سم آغشته شود.اين کار لازم است قبل از عمليات بذر کاري صورت گيرد . مقدار سم لازم معمولا 2 در هزار مي باشد. در هنگام ضدعفوني بذور از ماسک و يا پارچه جهت پوشانيدن سر و صورت و دهان استفاده شود و از خوردن و آشاميدن و سيگار کشيدن حين عمليات ضدعفوني پرهيز شود . تعدادي از سموم موجود در حال حاضر جهت ضدعفوني بذور گندم عبارتند از
کاربوکسين تيرام- تريادينمول- ديکونازول- رئال- کاربندازيم
ميزان بذر :: مقدار بذر مصرفي در حال حاضر جهت کاشت با خطي کار حدود 180 کيلو گرم در هکتار مي باشد. اين مدار توصيه بذري کلي مي باشد و بسته به شرايط مختلف مي تواند متغير باشد.
در ميزان مصرف بذر لازم است با توجه به هدف کشت به موارد زير توجه نمود.
وزن هزار دانه
ارزش مصرفي بذر
تاريخ کاشت. بعد از تاريخ کاشت توصيه شده به ازاي هر روز تاخير حدود 5/1 درصد به مقداربذر توصيه شده اضافه مي نمائيم.
وضعيت بستر بذر
بافت خاک و شوري آن
اثر پرندگان و حشرات در مزرعه
نحوه کاشت بذر (خطي کار – سانتريفيوژ- دست پاش) . در کاشت گندم با سانتريفيوژ براي پوشش بذر مي توان از ديسک يا پنجه غازي يا فارو يا کروگيت پس از پاشش بذر استفاده نمود.
نکته: جهت تسهيل د آبياري زدن فارو مناسبتر است منتهي با در نظر گرفتن شوري زمين در منطقه.
قطعه بندي زمين و آبياري اول :: آبياري در زراعت گندم خصوصا اولين آبياري از اهميت خاصي برخوردار است آب بايستي با سرعت ملايم و به صورت يکنواخت در سرتاسر مزرعه توزيع گردد تا باعث جابجايي بذور و شستشوي خاک نشود.
خصوصيات زير لازم است در قطعه بندي و آبياري در نظر گرفته شود.
طول قطعات جهت آبياري بر حسب بافت خاک و شيب زمين از 100 تا 200 متر متغير است.معمولا در آبياري نواري قطعات توسط مرزبند از همديگر تفکيک مي شوند.
عرض مرزها حتي الامکان ضريبي از عرض کمباين باشد
هر چه بافت خاک سبکتر و شيب زمين بيشتر باشد طول نوارها يا فاروها را بايد کمتر در نظر داشت و هر چه جريان ورودي آب در رديفها زيادتر باشد طول فاروها را مي توان بيشتر گرفت. بهتر است طول فاروها از 200 متر جاوز نکند.
اگر شيب مزرعه زياد باشد مقدار آب ورودي قطعات بايد کم باشد و اگر شيب مزرعه کم باشد مقدار آب ورودي را بايد زيادتر در نظر گرفت.
براي اولين آبياري در صورت امکان از سيفون استفاده شود در غير اين صورت در مدخل ورودي آب از پلاستيک يا بوته و يا خلوط کاه و کلش و خاک استفاده شود.
با استفاده از نهر مضاعف مي توانيم سرعت آب را در حد دلخواه کنترل کنيم.
بارندگي موثر حدود 20 تا 25 ميليمتر است که تقريبا مي توان آن را يک نوبت آبياري محسوب نمود. براي اين که به ميزان آب مورد نياز در مزرعه دست پيدا کنيم بايد از نهرکن در احداث انهار استفاده نمود.
از فاکتورهاي بسيار مهم در آبياري احداث نهر مضاعف است.هدف از احداث نهر مضاف اين است که آب بيشتري با سرعت کمتر براي جلوگيري از آبشوئي رديفهاي کشت شده وارد مزرعه نماييم. احداث زه كش: براي جلوگيري از آب ماندگي و غرقاب شدن در انتهاي مزرعه بايستي در پايين مزرعه نهري جهت تخليه آب اضافي تعبيه نمود. نوبتهاي آبياري گندم معمولا 5 نوبت در نظر گرفته مي شود و هر کدام به نوبه خود مهم مي باشند که آنها پس از کاشت و موقع پنجه زني و ساقه رفتن زمان و قبل از گلدهي و بعد از دانه بستن مي باشد. و به مراحل خاک آب – پنجه آب- ساق آب- گل آب و دان آب هم مرسومند.

 


روتیواتور :

 

روتیواتور یا گاو آهن دوار دستگاهی است که در مرحله آماده سازی زمین جهت شخم (بهم زدن و نرم کردن) زمین به کار می رود.

انواع
ثابت (18-150 Hp)

* سبک : ( 18-65 Hp)


- روتیواتورمدل گلدونی برای تراکتورهای سبک 18-30 Hp
- روتیواتور سبک گیربکس کوچک مدل Hisa(روتوکلتیواتور) 30-65 Hp

* نیمه سنگین : (گیربکس بزرگ مدل Hibm) (40-90 Hp)
* سنگین : (گیربکس دور متغیر مدلhih) (50-150 Hp)
* باغی (زیر درختی)
کشویی (30-50 Hp)


روتیواتور ثابت سبک :


قابل نصب برروي ترا کتورهای کوچک به خصوص گلدونی ، داروانا وغیره جهت مصرف در باغات ، مزارع وزمین های شالیزاری.برای نرم کردن خاک در مرحله آماده سازی زمینهای جا لیزی ، شالیزاری و باغات

(hibmروتیواتور ثابت نیمه سنگین ( گیربکس بزرگ ،مدل
روتیواتور نیمه سنگین برای انجام عمل شخم در باغات ومزارع و شالیزار استفاده می شود.

)hihروتیواتور ثابت سنگین (گیربکس دور متغیر مدل

در تمام مزارع در مرحله آماده کردن زمین قابل استفاده است و برای تراکتورهای رومانی ، فرگوسن 399-285 شش سیلندر ، جاندیر و تراکتورهای سنگین 100 اسب بخار به بالا نیز قابل استفاده است.روتیواتور ثابت باغی (زیر درختی)

استفاده از این روتیواتور موجب بالا رفتن راندمان و سرعت انجام کار ، کاهش هزینه و نیروی انسانی و یکنواختی عمل در تمامی مرحله شخم ودر تمام سطوح می شود.
باعث تسهیل در عمل از بین بردن علفهای هرز موجود در زیر درختان می شود.


روتیواتور کشوئی :
دستگاهی است که در مرحله آماده سازی زمین جهت شخم ( بهم زدن و نرم کردن) زمین به کارمی رود و در تمامی باغات مورد استفاده قرار می گیرد. 2-روتیواتور سبک گیربکس کوچک مدل Hisa (روتوکلتیواتور) (30-65 Hp) 1- روتیواتور مدل گلدونی برای تراکتورهای سبک (18-30 Hp)

 

 

 


پداژه :

 

قسمت متورم شده پایین یک محور ساقه است که توسط برگهای خشک فلس مانند محصور شده مانند گلایل وزعفران
پداژه قسمتهای متورمی هستند در گیاهانی مثل زعفران که ازطریق این پداژه ها گیاهان تکثیر میشوند که هر چه این پداژه ها درشت تر باشد باعث گلدهی بیشتر میشود ونیز تولید این پداژه ها بستگی به فواصل کاشت ونحوه ی آبیاری و دور آبیاری نیز دارد

 

 


TE :

 

 

مخفف trace element

یعنی عناصر ناچیز یا به عبارتی میکروالمنت یا عناصر ریز مغذی مثل آهن.روی ومنگنز.مس.مولیبدن .

این علامت در انتهای فرمول کود های مکمل مثلARJAN 20-20-20+TE

 

 

 


کرو :

 

کرو،کلدار،کرا :
از این وسیله برای مرزبندی کرتها در مزرعه استفاده میشود و از یک صفحه آهنی بزرگ دسته دار ساخته شده که این صفحه از دو سر به زنجیر وصل است.در مرزبندی یک نفر این صفحه آهنی را در خاک فرو میبرد و نفر دوم با دسته هایی که به زنجیر متصل است آن را میکشد.بدین ترتیب مقدار به نسبت زیادی خاک به جلو کشیده می شود.

 


scarification :

 

خراش دهي scarification: از اين روش در مواقعي استفاده مي شود که بذر داراي پوسته سخت در مقابل نفوذ آب و گازها باشد. اعمالي که جهت خراش دهي در اين روش مورد استفاده قرار مي گيرد عبارتند از : مالش دادن يا سايش دادن توسط کاغذ سمباده – نرم کردن پوسته بذر و شکستن پوسته بذر و يا سوراخ کردن پوسته بذر.

اشکال استفاده از اين روش عبارتند از:

الف) خراش دهي مکانيکي: که در اين روش براي مقادير کم بذر از کاغذ سمباده يا سوهان و يا شکاف دادن بذر به وسيله ميخ استفاده مي گردد ( بذر کم و نسبتا درشت) ولي براي بذوري ريز و در مقادير زياداز دستگاه همزن سيماني استفاده مي شود که يا ديواره را با کاغذ سمباده مي پوشانند و. يا همراه با بذر مقدار ذرات درشت شن اضافه مي کند و ميکسر را به گردش در مي آورند.

ب)خراش دهي با آب گرم: در اين روش بذور مورد عمل را در آب 77 تا 100 درجه سانتيگراد براي مدت 12 تا 24 ساعت قرار مي دهند . آب فقط يکبار گرم مي شود . حجم آب در اين روش حدود 4 تا 5 برابر حجم بذر مي باشد
.
ج) خراش دهي با اسيد: در اين روش بذر را در اسيد سولفوريک قرار داده براي مدت 10 دقيقه تا حداکثر 6 ساعت. براي بذوري که پوسته خيلي خيلي سختي دارند مثلا بذور گياهان جنگلي و درختي- معمولا توصيه مي کنند بعد از اين روش بذر را بشويند و مقداري جوش شيرين هم به آن اضافه کنند.

د) خراش دهي با دماي بالا: در اين روش دماي 100 سانتيگراد در شرايط آزمايشگاهي را براي مدت 5/1 دقيقه با لامپ 250 وات به کار مي گيرند. اين روش مشابه با روش اصلاحي آتش زدن مراتع است.

كلا اثرات فيزيكي و شيمياي موثر در جوانه زني رو ميگن scarification كه اصولا براي بذرهاي با پوسته سفت و نفوذ ناپذير استفاده ميشه ... بخصوص در جنگلداري و بذر درخت نمدار بيشتر مورد استفاده قرار ميگيره...

روش بیولوژیکی هم وجود داره و اون خوابانیدن بذور در ماسه و پیت ماس و زمان دادن به آن هست تا باکتری ها بتونن نسبت به تجزیه پوسته بذر ( یا بعبارت دیگه پوسیدن پوسته بذر)عمل کنند.
در واقع يك نوع تخريب فيزيكي ديواره خارجي بذر است كه بسته به نوع و سن بذر يكي از روشهايي كه دوستان ذكر كردند كارايي بيشتري داره. در برخي بذور اين پوسته سخت خارجي مانع رسيدن اكسيژن براي فعال شدن آنزيمهاي دخيل در جوانه زني مي شود در برخي ديگر مانع تحريك پذيري نوري موثر در جوانه زني در برخي ديگر مانع جذب آب مي شود در برخي بذور نيز اين پوسته باعث تجمع گازهاي متوقف كننده جوانه زني در زير اين پوسته مي شود.


seedlessness :

 

یعنی پوکی
در اثر پاتنوکارپی-سقط جنین-عدم توانایی جنین برای جمع اوری مواد ذخیره ای
تلقیح نا م ناسب گل،تشکیل نشدن کیسه جنینی،آندوسپرمو همچنین نارسایی در تخمدان (پارتنوکارپی)
یعنی بذری که تخم نداره. بذر بدون هسته و جنین.

 


epinasty :

 

epinasty A process by which the growth of branches or petioles is abnormally pointing downward. This phenomenon is caused by the more rapid growth of the upper side. Epinasty may result from either nutritional deficiencies or irregularities at the plant growth regulator level. Not to be confused with wilting, as epinastic tissues are turgid.

یک فراین که مربوط به رشد و نمو محل انشعاب شاخه‌ها و یا ساق برگها و جوانه‌هاست که بطور غیر عادی و ناهنجار محل اتصال به تنه و یا شاخه تیز میشه. این پدیده باعث رشد و نمو بیشتر بالای این مهم شده. Epinasty شاد بدلیل کمبود مواد غذایی یا اختلالات در محل کاشت مورد نظر در سن‌های مختلف باشه !

با پژمردگی اشتباه گرفته شده، بافت epinastic متورم هست !
محب شدن برگها در اثر غلظت بالای اتیلن

 

Crocus sativus :

 

زعفران

 


landscape :

 

معنی لغویش برای ترجمه متون چشم انداز یا منظر معنی میباشد .اما تعریف علمی واژه یعنی هنر طراحی و اجرای نفشه هایی برای زمین ارایی و زیباسازی محیط زیست از راه ایجاد تپه های مصنوعی ، کشت درختان و بوته ها و گلها به گونه ای که با ساختمان های مجاور هماهنگ باشد و نیازهای انسان را از نظر لذت بردن از زیبایی محیط فراهم کند . چیزی که ما به عنوان طراحی فضای سبز ازش یاد میکنیم.

 


کوشک :

 

نوعي عمارت كه دوفصله يعني زمستان نشين و تابستان نشين داشته كه بين اين دو عمارتي به اسم كلاه فرنگي موجود میباشد و كل اين عمارت را كوشك مینامند كه پر از دار و درخت است.
کوشک به همون عمارتی گفته میشه که معمولا در انتهای باغ های ایرانی می ساختند. معمولا در اطراف آنها حوضهای آب هم بود. باغهاش هم به گو نه ای بود که در دو طرف محل عبور (جاده درون باغ) از درختان بلندی مثل سرو استفاده میکردند.

 


sutur :

 

در میوه های هسته دار در نتیجه جوش خوردن لبه برچه های تخمدان خطی از دمگل تا گلگاه روی میوه تحت عنوان Suture تشکیل میشود.

 

 


بستا :

 

بستا ( گلوفوسینت آمونیم) علف کش پس رویشی، غیر انتخابی با خاصیت تماسی و مختصر اثر جذبی (سیستمیک) می باشد که پس از تماس با علفهای هرز از طريق برگ جذب آنها می گردد.بستا در ریشه ی علفهای هرز سمپاشی شده حرکت نمی کند، بنابراین بذور محصولات کشاورزی که قبل از سمپاشی درون خاک باشند و يا پس از سمپاشی جوانه زده باشند ، بدون خطر گياهسوزی سالم از خاک بيرون می آيند.بستا بر طيف وسيعی از علف های هرز باريک برگ و پهن برگ يک ساله و دايمی مؤثر می باشد و بسته به مرحله رشد ، نوع و تراکم علف های هرز ، مقدار مصرف 10-3 ليتر در هگتار می باشد.

 


alternat bearing :

 

ALTERNAT BEARING سال اوری نامیده میشه که به توليد محصول فراوان دريك سال وكاهش يا عدم توليد آن در سال بعد گفته مي‌شود. اكثر درختان ميوه داراي پديده سال‌آوري هستند ولي مكانيسم سال‌آوري درختان پسته برخلاف درختان ميوه، ريزش باعث كاهش محصول سال بعد مي‌شود. اگر بر روي شاخه‌هاي يك ساله محصول زيادي وجود داشته باشد، جوانه‌هاي گل موجود روي شاخه‌هاي رشد فصل جاري بين ماه‌هاي تير و مرداد ريزش نموده و تا 5 تا 7 درصد آنها باقي مي‌مانند وسال آينده محصول كمي توليد خواهد شد.

عوامل موثر بر سال‌آوري :
-خصوصيات ژنتيكي
-نوع پايه و رقم
-سن گياه
-محصول بيش از حد
-تغذيه و عوامل محيطي مي‌باشند.

روشهای جلوگیری از سال اوری:

-انتخاب ارقام و پايه‌هاي مناسب
-روش‌هاي مختلف هرس
-تغذيه مناسب
-حلقه برداري
-استفاده از تنظيم كننده‌هاي رشد و مواد شيميايي،
ميزان سال‌آوري را كاهش و به حداقل ممكن رساند.

 

واژه از : نسيم خرداد
پاسخ از: كلروفيل

 


double working :

 

استفاده از میان پایه را در عمل پیوند،،، پیوند مضاعف یا دوپیوندی (double-working ) مینامند که از سه قسمت پایه، میان پایه ، پیوندک تشکیل شده است.
یا پیوند مضاعف یا پیوند دو گانه ، اصطلاحی هست که برای استفاده از میان پایه در پیون بکار میرود که از پیوندک، میان پایه و پایه تشکیل شده است.
از میان پایه برای اصلاح ناسازگاری در پیوند استفاده میشود . مثلا در گلابی بارتلت یا همون ویلیامز وقتی که از پایه های به استفاده شده ناسازگاری نشون میدهد که برای برطرف کردنش از گلابی الد هوم یا بورهاردی بعنوان میان پایه استفاده میکنند.

 


parthenocarpy :

 

فرآیندی است parthenocarpy ( بکر میوه دهی) که درآن احتمال تولید میوه در غیاب گرده سازها / گرده افشانها وجود دارد.

انواع پارتنوکارپی ( بکرباری):

1. پارتنوکارپی خودبخودی یا رویشی که میوه بدون گرده افشانی و تلقیح بوجود میاد .مثل موز، گلابی ویلیامز، پرتقال آنشو، پرتقال واشنگتن ناول ...
2. پارتنوکارپی کاذب عمل گرده افشانی و تلقیح انجام میشه اما دانه در یه مرحله ای از رشد از بین میره مثل انگور سفید بی دانه
3. پارتنوکارپی اختیاری مثل آناناس که اگه امکان گرده افشانی و تلقیح باشه میوه های دانه دار و اگه نباشه بی دانه میوه تولید میکنه

4. پارتنوکارپی تحریک شونده در اثر محرکهای خارجی مثل مشتقات اکسین و...تخمدان با تحریک هورمونها رشد میکنه مثل : گوجه فرنگی، توت فرنگی ، هندوانه ، طالبی.....

 


center pivot sprinkler :

 

نوع دیگری از سیستم آبیاری بارانی را میتوان دائما متحرک یا عقربه ایcenter-pivot sprinkler نامید
این سیستم دارای یک لوله ی بزرگ انتقال آب است که روی تعداد زیادی چرخ واقع شده و حول یک محور میچرخد . بر روی این لوله تعداغد زیادی آبپاش قرار دارند گردش این لوله بدور محور خود دایره ای را به مساحت چند هکتار پوشش داده و ابیاری میکند

 

واژه از : نسیم خرداد
پاسخ از: گلابتون

 

درمورد واژه زير هركس ميتونه توضیح بده.

پنسمان :

 

حذف جوانه انتهایی بمنظور فعال کردن جوانه های جانبی یا بعبارتی حذف غلبه جوانه انتهایی میباشد.
یک نوع هرس که در تربیت کردن گیاهان استفاده میکنند تا گیاه به شکل مورد نظرشون در بیاید و با قطع کردن جوانه ی انتهایی فرصت رو به جوانه های جانبی میدهند تا رشد کنند.

 


super hedge :

 

سوپر هج به گیاهانی اطلاق میشه که دارای رشد سریع هستند و برای پرچین ازشون استفاده میشه و فقط شامل یک گونه نیست .
یکسری گیاهان پرپشت و بوته های بسیار پر تراکمند که در مناطق سرد خیلی دوام دارند و رشد عرضی و طولی عالی در شرایط خاک خوب و آبیاری منظم دارند...در شرایط عالی تا 2متر در سال رشد میکنه...گلهای کرم و صورتی در فصل بهار میده و برگها مسی رنگ می شوند...احتمالا بیشتر جنبه تزیینی دارند...

 


Nangka :

 

اين اسم درخت نان صحرايي يا جک بايد باشه که در هند و سري لانکا رشد مي­كنه. ميوه آن بزرگترين ميوه دنياست (حدود 20-30 کيلوگرم) بيضي شکل، زرد رنگ و خاردار و مغز دروني آن قهوه اي با مزه ترش يا شيرين هستش. مغز اين ميوه را مي توان هم خام خورد و هم به چند طريق آن را پخت (چندتا خورش و سوپ خوشمزه)
نام نوعي ميوه است كه توي كشورهاي تايلندو اندونزي به وفور يافت شده و ميشه گفت كه بزرگترين ميوه روي زمين محسوب ميشود.

 

 

عمليات پراليناژ :

 

عملیاتی که طی اون ظاهرا محلول پرالیناژ را برای ضد عفونی نهال و جلوگیری از بیماریهای قارچی بر روی اون می زنند.
توصیه شده در زمان کشت نهال از محلول پرالیناژ استفاده شود تا نهالها ازآلودگی احتمالی ضدعفونی شده و تاحدودی مواد غذایی استارتر برای نهال فراهم شود.این عمل همچنین سبب ترمیم نقاط آسیب دیده از کندن نهال و هرس اصلاحی شود.همچنین کود گاوی استفاده شده در محلول پرالیناژ سبب تولید هورمونهایی میشود که باعث ریشه دهی بهتر نهال می شود.

 

 

emergency :

 

خروج جوانه از سطح خاك یا بیرون امدن اولین برگ گیاه از زمین

 


MICROBIOTIC :

 

 microbioticیعنی گیاهانی که رشد کمی دارند و کم رشد هستند

 

 

 


PRIMOCANE :

 

نو ماشوره اصطلاح فارسیش میشه به معنیه شاخه های اولیه در تمشک واران که هنوز گل ندادن .

 


سیترنج :

 

از پایه های مرکبات است که بوسیله بدر تکثیر میشود.
این پایه هیبرید بین نارنج سه برگ و پرتقال بوده و کلا از کارایی ضعیفی برخوردار میباشد.به خاکهای شور و آهکی و امراض ویروسی حساس بوده ،مقاومتشون به سرما هم به اندازه نارنج سه برگ نیست .

 

 

1- انواع گلدان و اندازه های آن :
2- گیلاس عشق در فرانسه :
3- انواع شاسی :

 

1- انواع گلدان :
سفالی - پلاستیکی - گیاهی یا پیتی - فلزی - پلاستیک کاشت

اندازه های گلدان : ( اندازه ها به سانتیمتر)

استکانی 7-5 ....نشائی 12-10 ... فرنگی 15-14 ...خیاری 20-17 ... لب شتری 30-22

2- گیلاس عشق در فرانسه به گیاه تاج ریزی اتلاق میشود.

3- انواع شاسی:
سرد و گرم

 


کلیستو گامی cleistogamy :

 

کلیستو گامی نوعی گرده افشانی بوده که قبل از باز شدن غنچه گل صورت میگیرد و در هلو این پدیده اتفاق میفتد.

 

NURSE ROOT GRAFTING :

 

نوعی چوپیوند که در ان پیوندک روی یک قلمه اسان ریشه زا که به صورت واژگون قرار گرفته پیوند میشه و در محیط ریشه زایی قرار میگیرد پایه ابتدا تولید ریشه کرده و پیوندک را تغذیه میکند اما پس از مدتی از بین می رود.
پیوند ریشه پرستار
برای ریشه دار کردن قلمه های سخت ریشه زا استفاده شده و قلمه ها رو بعنوان پیوندک روی ریشه گونه سازگار پیوند موقت میزنند وقت کاشت عمیق میکارند بطوریکه قسمت بیشتری از پیوندک هم زیر خاک قرار بگیرد. بعد از یکی دو سال پیوندکها ریشه دار شده و میتونن بعنوان قلمه ریشه دار شده استفاده شوند. البته روش اقتصادی نیست.

 


sympodial سیمپودیال :

 

سیمپودیال یعنی جابجایی جوانه جانبی بجای جوانه انتهایی که در گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای می توان دید.

بطور علمی تر توقف رشد ساقه پس از تشکیل گل آذین ویا جوانه برگ در راس گیاه و جوانه جانبی به رشد ادامه داده و جایگزین جوانه انتهای شده ورشد طولی ساقه را به عهده می گیرد.

 


تاپ کراس :

 

تاپ کراس هم به تلاقی دو رگ گیری بین لینه درون نژاد و یک رقم آزاد گرده افشان گفته میشود که به تلاقی سرانه هم مشهور است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )

 


نوشته شده در تاريخ ۸۹/۰۶/۱۳ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظ