بزرگترین وبلاگ مقاله کشاورزی ایران
 
وبلاگ دانشجویان دانشکده کشاورزی سراوان با بیش از 10000مقاله کشاورزی رایگان
دارچین

 

درختچه دارچين درختى است کوچک و هميشه سبز که از تمام قسمت‌هاى آن بويى مطبوع استشمام مى‌شود. گل‌هاى آن در فاصله ماه‌هاى بهمن تا اوايل فروردين ظاهر مى‌شود. برگ اين درخت سبز سير و داراى گل‌هايى به رنگ سفيد است.

 

دارچين اولين بار در سريلانکا يافت شد و بعد از آن، تمام دنيا اين چاشنى را شناختند و براى طعم بهتر غذاها استفاده کردند.

 

يک قاشق چايخورى دارچين، حاوى 28 گرم کلسيم، يک ‌گرم آهن و بيشتر از يک گرم فيبر و مقدار زيادى ويتامين‌هاى C ، K و منگنز است. همچنين مقدار 2/1 گرم کربوهيدرات دارد.

 

دارچين بومى ‌سريلانکا و جنوب هند است و پوست درختچه آن کاربرد فراوانى به عنوان ادويه دارد.

 

 

مصارف: دارچين و اسانس دارچين ضد نفخ مي باشد. بيشتر به عنوان طعم دهنده مصرف مي شود، اسانس دارچين گاهي به صورت بخور يا اسپري به كار مي رود ولي محلول روغني آن توصيه نمي شود زيرا از حركات مژك ها جلوگيري مي كند و ممكن است ايجاد پنوموني ليپوئيد نمايد. اسانس دارچين محرك گردش خون قلبي و تنفسي، مقوي معده و محرك هضم و آنتي سپتيك مي باشد همچنين داراي اثرات ضد اسپاسم ضدكرم، ‌ضد خونريزي، ‌بسيار كم آفروديزپاك، ‌قاعده آور و بسيار ضعيف محرك بزاق، اشك و بيني بوده و كمي باعث بالا بودن حرارت بدن مي شود.

 

اسانس دارچين گاهي اوقات به عنوان ماده نگهدارنده مصرف مي شود.

 

 طب سنتي: گرم و خشك است،‌ مصرف گاه گاه آن براي افراد بلغمي مزاج مفيد است،‌ انرژي را افزايش  مي دهد و دهان را خوشبو مي كند افرادي كه سخنراني مي كنند و يا آواز مي خوانند اگر هنگام استفاده از حنجره،‌ خلط موجب ناراحتي و گرفتگي صداي آنان مي شود و مي توانند از دمكرده آن استفاده كنند افرادي كه نفخ دارند از دمكرده آن يك ساعت پس از غذا باكمي نبات استفاده كنند.

 

 

 

خواص درمانى:

 

دارچين رمز جوانى است و مصرف روزانه آن انسان را سالم نگه مى‌دارد. دارچين براى زياد شدن و تجديد قواى جسمانى نيز به کار مى‌رود. کليه‌ها را گرم مى‌کند، ضعف پاها را از بين مى‌برد و کم خونى را درمان مى‌کند.

 

دارچين بهترين دارو براى دردهاى عضلانى است. دارچين اثر آرام کننده و شاد کننده دارد و از بسيارى از داروهاى آرام بخش بهتر است. در حقيقت مى‌توان گفت دارچين، واليوم گياهى است، زيرا در دارچين ماده اى به نام Cinnamodehyde وجود دارد که روى حيوانات و انسان اثر آرام‌بخش دارد.

 

اثر مهم ديگر دارچين پايين آوردن تب مى‌باشد و حتى امروزه دارچين را به صورت قرص و کپسول درآورده اند که به عنوان تب‌بر به کار مى‌رود. دارچين رگ‌ها را باز مى‌کند و باعث بهبود گردش خون مى‌شود.

 

يکى از خواص دارچين اين است که باعث افزايش کارايى هورمون انسولين در بدن مى‌شود و در نتيجه بدن نياز کمترى به اين هورمون براى کنترل قند خون پيدا مى‌کند. بسيارى از افراد مبتلا به ديابت گزارش داده اند که مصرف يک قاشق چايخورى دارچين در روز تاثير بسيار مثبتى بر قند خونشان داشته است.

 

همچنين برخى تحقيقات نشان‌دهنده تاثير مثبت دارچين در کاهش فشار خون بوده است. دارچين خاصيت عجيب ديگرى دارد و آن تقويت سيستم ايمنى بدن در مقابل بيمارى‌هاست و حتى مى‌توان گفت که اثرى مشابه پنى سيلين و آنتى بيوتيک دارد.

 

اگر حس کرديد که ضعيف شده‌ايد و ممکن است مريض شويد، چاى دارچينى را فراموش نکنيد و حتى اگر سرما خورده ايد يا ضعف شديد داريد، چاى دارچين بهترين داروست.

 

دارچين به علت داشتن اسانس و تانن، محرک و قابض است و به عنوان تقويت کننده عمل هضم غذا و جريان گردش خون به کار مى‌رود و از آن براى رفع سوءهاضمه، بويژه در مواردى که با نفخ همراه باشد، به عنوان بادشکن استفاده مى‌شود.

 

همچنين به علت داشتن تانن در رفع اسهال، ضعف عمومى‌بدن و انعقاد خون مصرف مى‌شود و به صورت دارو، مانند گرد و تنتور به کار مى‌رود.

 

يکى از دانشمندان انگليسى در کتابى که قرن نهم تاليف نمود ادعا کرد که دارچين معده را تميز، آرام و قوى مى‌کند. بنابراين اگر ناراحتى معده داريد حتما از دارچين استفاده کنيد. دارچين علاوه براين همه خواص، طعم بسيار خوبى نيز دارد.

 

براى اينکه بيش‌تر از طعم و خاصيت درمانى دارچين بهره ببريد، مى‌توانيد موقع دم کردن چاي، مقدارى از پوست آن را داخل قورى بريزيد تا همراه با چاى دم بکشد.

 


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۲ توسط مهندس مهرداد فرهنگی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظ