بزرگترین وبلاگ مقاله کشاورزی ایران
 
وبلاگ دانشجویان دانشکده کشاورزی سراوان با بیش از 10000مقاله کشاورزی رایگان

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
گزیدگی زنبورهای زرد، سرخ و عسل معمولاً دردناک است، ولی خطرناک نیست. زنبورهای عسل بدنی زرد یا سیاه و سفید و کرکی دارند در حالی که زنبورهای وحشی خرمایی یا قرمز رنگ هستند و بدنشان فاقد کرک بوده و کمی باریکتر است. زنبورهاى وحشى مى‌توانند چند بار انسان را بگزند، در حالیکه زنبورهاى عسل هنگام نیش زدن، نیش خود را در پوست به جاى مى‌گذارند و بلافاصله مى‌میرند. تنها زنبوری که نیشش را در بدن انسان به جای می‌گذارد، زنبور عسل است. زنبور عسل پس از نیش زدن خواهد مرد، زیرا بر اثر نیش زدن، نیش و ضمایم آن که جزیی از بدن ظریف این حشره است از بدن او جدا می‌شود. بنابراین نیش زدن برای او خودکشی است و او بی‌جهت دست به خودکشی نخواهد زد، مگر زمانی که انتقام گرفتن را بر بقا ترجیح دهد.

 

چگونگی ایجاد حساسیت به نیش زنبور

واکنشهاى آلرژى نسبت به نیش زنبور بسیار شایع است. خطرناکترین و عمده‌ترین عامل آلرژى، نیش زنبورهاى وحشى است و آلرژى نسبت به زنبور عسل که بیشتر در میان زنبورداران دیده مى‌شود در رده دوم قرار مى‌گیرد. براى بروز آلرژى لازم است فرد یک بار به وسیله زنبور وحشى یا زنبور عسل گزیده شود، و سپس حداکثر تا ۶ هفته وقت مى‌گیرد تا حساسیت بوجود آید. بنابراین در اولین گزش آلرژى رخ نمى‌دهد.

 

علائم زنبور گزیدگی

نیش زنبورهای عسل حاوی هیستامین است که می‌تواند علایم موضعی یا عمومی ایجاد کند. علایم گزش بستگی به میزان سم، حساسیت بدن به زهر و تا حدی محل گزیدگی دارد و می‌تواند به صورت یک واکنش عادی و معمولی، مسمومیت، حساسیتهای عمومی وسیع و حتی در موارد نادر به شکل واکنشهای شدید روانی باشد. در اغلب موارد نیش زدن زنبور باعث تورم و درد در محل، به خاطر یک واکنش سمى غیرحساسیتى به زهر زنبور مى‌شود. واکنشهاى حساسیتى به نیش زنبور ممکن است خفیف باشد و با درد و قرمزى موضعى پوست همراه باشد. در عین حال ممکن است واکنشى عمومی‌تر به همراه تورم، کهیر و قرمزى باشد.

در موارد شدیدتر ممکن است کل بدن دچار تورم شود، تورم عروقى منتشرشده، مشکل تنفسی و آنافیلاکسى شدید با شوک (شوک حساسیتی) و افت فشار خون بوجود آید. در یک فرد معمولی که به گزش یک واکنش عادی نشان می‌دهد، علایم به صورت درد، قرمزی، خارش و سوزش در محل است. اگر مصدوم دچار گزشهای متعدد شده باشد، علایمی به صورت سردرد، تب، گرفتگی عضلات، خواب آلودگی و بیهوشی می‌توانند بوجود آیند. بنابراین در چنین مواردی وقوع شوک را باید در نظر داشت. ورود زهر زنبور به بدن سبب گشاد شدن عروق و تنگ شدن راههای هوایی می‌شود و دیگر علایم عبارتند از: افت شدید فشارخون، تورم زبان و گلو، تورم اطراف چشم، نبض تند، پوست سرد و مرطوب و رنگ پریده، تعریق، استفراغ، کبودی لبها، ضعف، تهوع و استفراغ، تشنگی، تنفس سریع و سطحی، خمیازه و تنفسهای مداوم و حتی بی قراری و تهاجم و حتی اختلال هوشیاری.

واکنش آلرژى نسبت به سم زنبور در طول ده دقیقه پس از گزیده شدن به وجود می‌آید. واکنشهاى شدید حساسیتى تهدید کننده حیات در افراد داراى آلرژى شدید، در افراد مسن، افراد مبتلا به بیماریهاى قلبى و عروقى و در موارد گزشهاى متعدد ممکن است روى دهد.

 

درمان زنبور گزیدگی

در موارد واکنشهاى خفیف به سم زنبور تنها مصرف قرصهاى آنتی هیستامین کافى است، در حالیکه در موارد واکنشهاى شدیدتر یا آنافیلاکسى ممکن است برای احیاى بیمار به تزریق آدرنالین، آنتى هیستامین، کورتون و تزریق سرم نیاز باشد. همه افرادى که به نیش زنبور آلرژى دارند باید دستبندهاى هشدار پزشکى (که وجود حساسیت بر روى آن ثبت شده است) و نیز یک سرنگ خودکار تزریق آدرنالین همراه داشته باشند.

 

در زنبور گزیدگی ساده برای رفع درد و تورم می‌توان اقدامات زیر را انجام داد:

اگر نیش را در محل می‌بینید با ناخن دو انگشت خود یا طرف کند یک چاقو آن را بیرون بکشید. برای این کار از موچین یا پنس استفاده نکنید، زیرا این کار باعث پارگی کیسه زهر و افزایش ورود آن به بدن می‌شود.

محل نیش را با آب و صابون بشوئید و با یک محلول ضدعفونی کنید.

روی عضو آسیب دیده کمپرس آب سرد یا قالب یخ بگذارید.

در مواردی که بیمار به مسکن نیاز دارد، از آسپرین یا استامینوفن استفاده کنید.

واکنشهای ازدیاد حساسیت در مواردی حتی با یک نیش هم در برخی افراد حساس ایجاد می‌شود و بالقوه می‌توانند کشنده باشند. در صورت ادامه تورم یا اگر مصدوم علایم حادی مثل اختلال تنفس یا تورم صورت و گردن را نشان داد به پزشک مراجعه کنید.

در این حالت اگر مصدوم هوشیار است او را در وضعیتی قرار دهید که راحت تنفس کند، لباسهای تنگ را خارج و اطراف گردن و سینه او را آزاد کنید. به او اجازه خوردن و آشامیدن ندهید و اگر تشنه است لبهای او را کمی خیس کنید. سعی نکنید که او را با منابع حرارتی به شکل مستقیم گرم کنید.

اگر بیهوش شده او را روی یک پتو بخوابانید و پاهای او را بالا بگیرید و لباسهای اضافی را خارج کنید. اگر نیاز به تنفس مصنوعی و ماساژ قلبی دارد (احیاء قلبی و ریوی)، حتماً این کار را بکنید. پتو را روی او بیندازید تا گرم شود.

اگر تجربه کافی دارید و داروی آدرنالین نیز در دسترس است و علت شوک هم نیش‌زدگی است، در استفاده از آن تردید نکنید.

اگر فرد دچار نیش‌زدگیهای فراوان در دست یا پا است و علایمی در حال ظهور به نفع شوک می‌باشد، او را آرام بخوابانید، قسمت گزیده شده را بی‌حرکت و پایینتر از سطح قلب قرار دهید یک نوار پارچه‌ای یا کمربند یا حتی بند ساعت را دور دست یا پا (در مورد سر و گردن این کار را نکنید.) 10-5 سانتیمتر بالای محل نیش‌زدگی ببندید. اگر محل نیش زدگی مفصل است نوار را بالای مفصل ببندید. نوار را زیاد تنگ نکنید، نبضها را کنترل کنید. اگر تورم در حال بالا آمدن است نوار اول را باز و نوار دیگری را 6-5 سانتیمتر بالاتر از محل قبل ببندید. این کار احتمالاً به کاهش گسترش سم در بدن کمک می‌کند

و سرانجام بیمار را نزد پزشک برسانید.

گزیدگی در دهان یا گلو به علت تورم و انسداد راه هوایی خطرناک است. البته می‌توانید برای جلوگیری از بروز تورم در ناحیه دهان و گلو به مصدوم یک قالب یخ بدهید تا بمکد و یک لیوان آب سرد تا بنوشد. زیرا سرما احتمال تورم را کم می‌کند.

 

درمان به روش حساسیت‌زدایى

روشهاى حساسیت‌زدایى از آلرژى نسبت به سم زنبور بسیار مؤثر هستند. در این روش درمانى تزریقهایى براى حساسیت‌زدایى در یک دوره ۳ تا ۵ ساله انجام می‌شود که معمولاً به بهبودى کامل آلرژى منجر خواهد شد. این درمان باید تنها در کلینیکهاى تخصصى آلرژى انجام شود چرا که ممکن است واکنشهاى شدیدى در هنگام تزریق به وجود آید. با استفاده از تست خراش پوستى مى‌توان آلرژى فرد به سم زنبور وحشى یا عسل را تشخیص داد. متأسفانه این تست به اندازه تستها براى مواد آلرژى‌زاى تنفسى دقیق نیست. گاه مصونیت در برابر نیش زنبور عسل ایجاد می‌شود. بویژه در افرادی که مدام با این حشره در ارتباطند. برای مصونیت دست کم 30 نیش در سال لازم است.

 

پیشگیرى از آلرژى به سم زنبور

در تابستانها از محلهایى که زنبورهاى وحشى در آنها فراوانند، به خصوص محلهاى پیک‌نیک، آشغالدانیها و مکانهاى صرف غذا دورى کنید.

در بیرون از خانه (در محل تجمع زنبورها) از نوشیدن مایعات شیرین و چسبناک خوددارى کنید.

اگر زنبورى به شما نزدیک مى‌شود، وحشت زده نشوید، به جاى این که بیحرکت بایستید یا به آرامى از او دور شوید، با زدن ضربه‌اى او را بکشید.

هرگز پس از نیش زنبور ورزش نکنید یا حمام داغ نگیرید چرا که ممکن است واکنش به سم زنبور تشدید شود.

اگر به کسى برخوردید که دچار آلرژى شدید (آنافیلاکسى) شده است، فوراً کمک خبر کنید، احیاى قلبى و ریوى انجام دهید و در صورت امکان به او آدرنالین تزریق کنید


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
سن گندم (Eurygaster integriceps) حشره‌ای است به طول 8/12-8 و به عرض 8 -5 میلیمتر و علت اصلی دامنه نسبتاً وسیع تغییرات در اندازه حشره کامل، شیوه زندگی آفت است. بر اساس بررسیها و مشاهدات در سراسر مناطق سن خیز کشور این حشره دو شیوه زندگی دارد که این خود منجر به تغییراتی در اندازه آفت شده است.

جمعیتی از این حشره که در زیستگاههای طبیعی واقع در ارتفاعات زندگی می‌کنند ضمن تغذیه از گیاهان غیر زراعی به خصوص گندمیان و بدون آنکه پروازهای قابل توجهی انجام دهند، به زاد و ولد می‌پردازند، افراد این گروه کوچک و طول و عرض آنها به ترتیب 5/10-8  و 8/6- 5 میلیمتر است در حالی که گروه دوم از این حشره که از گندم و جو تغذیه می‌کنند به خصوص آنهایی که به مزارع آبی حمله ور می‌شوند جثه ای  بزرگتر  دارند  و طول و عرض آنها به ترتیب 8/12-8/9 و 6/8 – 2/6 میلیمتر می‌باشد.

رنگ حشره کامل بسیار متغیر بوده و رنگ عمومی آنها قهوه ای و زرد خاکی است که این نیز از روشن تا تیره تغییر می‌کند .به علاوه نمونه‌هایی به رنگ سیاه، قرمز، مسی و زرد کهربایی نیز دیده می‌شود .

سطح پشتی حشره کامل ممکن است عاری از هر گونه  لکه مشخص و یا دارای لکه های تیره با ابعاد و شکلهای مختلف به خصوص روی  سپر دیده می‌شود .در روی سپر و در حد فاصل آن با پیش گرده 2 لکه روشن کوچک به چشم می خورد. سر حشره مثلثی  است و نوک آن  به جلو امتداد دارد. نزدیک خط فاصل بین سر و سینه دو چشم ساده و در دو گوشه  جانبی سر دو چشم مرکب دیده می‌شود .

شاخک 5 بندی است که بند پنجم  آن بلندترین بند می‌باشد و پس از آن بند  دوم  بلند تر از بقیه است و بند سوم کوچکترین و بند اول و چهارم مساوی می‌باشد .پیش گرده شش ضلعی است و  پا ها رنگ کلی بدن را دارند .و هر پنجه 3 بند دارد. سپر بسیار بزرگ و رشد کرده است و به استثنای قسمت کوچکی از کوریوم، بالهای رویی و دو حا شیه جانبی شکم، همه پشت حشره را می پوشاند. در حاشیه جانبی شکم که از زیر سپر بیرون می ماند 5 لکه تیره رنگ دیده می‌شود که مشخص کننده موقعیت 5 بند شکمی است.

تنها اختلاف در شکل ظاهری حشرات کامل نر و ماده مربوط به قطعات بیرونی دستگاه تناسل آنهاست که در انتهای قسمت زیرین شکم واقع است. این قطعه در حشرات نر ساده است و هیچ گونه تقسیم بندی در آن دیده نمی‌شود در حالی که در حشرات ماده به 6 قسمت بزرگ و دو قسمت کوچک تقسیم می‌شود.

... بقیه در ادامه مطلب


تخم حشره کروی و قطر آن یک میلیمتر است. رنگ تخم تازه سبز روشن است و روی تخم سوراخهای تنفسی (MICROPYLE) واقع است. رنگ پوره های سن اول بلافاصله بعد از خروج از تخم سبز بسیار روشن است که پس از چند ساعت متمایل به سیاه می‌شود .

از سن دوم به بعد رنگ اصلی پوره هآنمایان می‌شود . وجه تمایز پوره ها به خصوص  پوره های سنین 4 و 5 بسیار بارز است و بدین معنی که بال از سن چهارم  پورگی جوانه می زند و در سن پنجم مشخصتر می‌شود.

مناطق انتشار سن گندم در حال حاضر از طرف باختر به مرزهای ایران با عراق  و ترکیه و از طرف خاور به مرز های کشور با افغانستان و پاکستان می رسد، به  عبارت  دیگر از مرز های غربی تا شرقی بجز کویرهای مرکزی  فلات ایران زیر پوشش این حشره قرار دارد. در شمال کشور این حشره به جز در نوار ساحلی دریای خزر در بقیه  مناطق فعالیت خود را گسترش داده است و تا مرزهای ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان پیش رفته است در جنوب کشور نیز فقط نوار ساحلی دریای عمان و خلیج فارس و قسمتی از جلگه خوزستان از حملات این آفت مصون مانده است .

انتشار سن گندم در ایران به 3 عامل اصلی زیر بستگی دارد:

1- وجود منابع غذایی

2 - وجود اماکن مناسب جهت دوره طولانی دیاپوز

3 – وجود شرایط اقلیمی مناسب جهت فعالیت آفت 

گیاهان میزبان سن گندم 

سن گندم عمدتا از گرامینه‌ها  تغذیه می‌کنند، بخصوص از گندم و جو و چاودار و ذرت و نازک برگان و گیاهان وحشی دیگر مثل شاهدانه و علف های پهن برگ به عنوان میزبان دوم که عمدتا شامل خار شتر می‌باشد و نیز بعضی درختان خزان کننده مثل درخت بلوط .

در طول دوره زیستی سن گندم فقط 1 تا 5/2  ماه را به عنوان یک حشره کامل بر روی گیاه سبز به  سر  می برد و  بقیه  سال را به حالت استراحت  در زیر پوشش  گیاهی  دامنه   تپه ها می گذرانند . این دوره استراحت شامل 2 فاز است

1- تابستان گذرانی در طول ماههای گرم و خشک آخر تابستان و پا ئیز

2- زمستان گذرانی در طول ماههای خیلی سرد و زمستان

جمعیت آفت در محلهای استراحت یا زمستانگذرانی  اغلب  خیلی کپه ای و مجتمع  هستند،  با تراکم 10 تا 60 سن در هر متر مربع .کوهستانهای مخصوص زمستآنگذرانی آفت معمولا در حدود 10 تا 20 کیلو متر از مزارع گندم فاصله دارند .اگر چه حشره می تواند تا مسافت  150 کیلومتری دورتر نیز پرواز کند و در بهار سن های بالغ زمستانگذران به پایین به سمت مزارع مهاجرت می‌کنند . مهاجرت می تواند متناوب صورت گیرد و حد اکثر در طول یک ماه کامل شود. بعد از تغذیه جفت گیری صورت می گیرد و سپس تخمریزی انجام می‌شود  ، با  تکمیل سن پورگی و در نهایت ظهور حشره کامل نسل جدید یک نسل کامل تشکیل می‌شود .

*قابل ذکر است که اولین پیشتازها در اولین فرودها معمولا حشرات نر هستند

 

سیکل زندگی

تخم ها در دسته های کوچک، معمولا 14 تایی روی برگهای گیاه در مناطق آلوده  گذاشته می‌شود . دوره رشد و نمو تخم ها که در eurygaster spp سبز رنگ هستند در شرایط مزارع و در دمای 20 درجه سانتی گراد حدودا 9 تا 10 روز طول می کشد .بعد از تفرخ تخمها پوره ها قبل از آنکه  به سمت  خوشه ها پراکنده شوند به  صورت دسته جمعی  در اطراف  پوسته های تخمشان باقی می مانند .  قبل از تبدیل شدن  به حشره کامل پوره ها  5  بار پوست اندازی  می‌کنند  و 4  سن پورگی هر  کدام حدود  4  روز طول می کشد و در حالیکه آخرین مرحله  رشد طولانی تر بوده  و در حدود 10 تا 11 روز به طول می انجامد . مراحل رشد و نمو از تخم  تا حشره کامل حداقل 35 تا 37 روز و حداکثر 50 تا 60 روز بوده که بستگی به 2 فاکتور دارد:

1- دسترسی به غذا

2- شرایط آب و هوایی

 

تغذیه حشره

پوره ها بیشتر عمرشان را روی ساقه  و خوشه غلات  سپری می‌کنند و در صو رت  گر می هوا قادرند  تغذیه خود را در طول شب انجام دهند .  با این وجود در طول گرمای  روز بیشتر

پوره ها در جستجوی پناهگاهی در برگهای پایین و یا در خاک هستند . 5 مرحله پورگی وجود دارد و سن های بالغ نسل جدید به بیشترین وزن نیاز دارند چرا که بقای انها در آینده بستگی به

ذخایر چربی دارد که انباشته اند .

در سنین آخر پوره ها تحرک کمتری دارند و اغلب به مدت  چند  ساعت بی حر کت باقی  می مانند در این مرحله اگر گندم ها زود برداشت شده باشند،  این حشرات قادر نخواهند بود که به میزان کافی ذخیره چربی در بدنشان بسازند و این مسئله در بقاء آنها در آینده تاثیرزیادی دارد.

 

تغییرات جمعیت

جمعیت سن گندم بوسیله :

- عوامل زنده: شامل شکارچی ها و پارازیتها

- عوامل غیر زنده: شامل عوامل اقلیمی، عملیات کشاورزی، و کاربرد آفتکش ها تنظیم می‌شود.

عوامل زنده:

سن های غلات اگر چه مورد حمله تعداد کثیری قرار می گیرند ولی در این میان شکارچیان  بند پا مانند عنکبوتها، سوسکها از خانواده carabidae  و مگس های    tachinid کلیدی تر هستند. اگر چه حشرات شکارچی دیگری مثل زنبورها, سن های Nabidae و بالتوری ها نیز میتوانند تحت شرایط خاصی مهم باشند. سن های گندم همچنین مورد حمله پارازیتهای اختصاصی تر قرار می گیرند گه مهمترین انها از (Hymenoptera) بوده و تخم سن را پارازیته می‌کند و عوامل زنده دیگر شامل نماتد ها و میکروارگانیسم ها هستند که در مورد آنها مطالعات و شواهد کمتری وجود دارد .

 

عوامل غیر زنده در کنترل جمعیت سن گندم

1) اقلیم و هوا ( محیط )

به عوامل مختلفی مثل در دست بودن یآنبودن غذا، شرایط اقلیمی،  کاربر د حشره کش ها  و

غیره به عنوان عوامل غیر زنده موثر بر دینامیسم جمعیت افت اشاره کرده اند.

الف – غذا

نا کافی بودن غذا اغلب می تواند عامل اصلی مرگ ومیر باشد .این رخداد در طول طغیانهای بزرگ و یا بعد از آن روی می دهد .  یعنی وقتی که سن های مادر مزارع گندم ر ا قبل از آن که گندم به خوشه بنشیند از بین می برند . بنابراین پوره ها قبل از بلوغ به دلیل عدم وجود غذا و یا عدم توانایی در ذخیره کردن چربی کامل در مراحل زمستانگذرانی می میرند .

ب – شرایط اقلیمی :

در بهار شرایط اقلیمی  بسیار مهم است چرا که اگر هوا سرد و مرطوب باشد مانعی جدی برای تولید مثل و بقای پوره ها ی  جوان محسوب می‌شود .

اگر غذای فراوان وجود داشته باشد و هوا مطلوب باشد این حشرات می توانند ذخایر چربی مورد نیاز خود را در طول 10 روز و یا کمی بیشتر انباشته نمایند  ، با این وجود بارانهای سنگین می تواند تغذیه را کم کند یا مانع آن شود. این ذخایر چربی است که تعیین می‌کند چه

مسافتی را حشره می تواند به نواحی  زمستانگزرانی  مناسبتری مهاجرت کند و یا چه مدت   می تواند در اماکن تابستان گذران یا زمستان گذران زنده  بماند .  گفتنی است  که   سن گندم

یک حشره گرما وآفتاب دوست است و تمام مراحل زیستی  از قبیل مهاجرت  بهاره،   بلوغ جنسی، تغذیه، تخمریزی، تفرخ تخمها و رشد و نمو پورگی و... اگر هوای گرم و مرطوب

و بادهای شدید وجود نداشته باشد با موفقیت بیشتری روی می دهد .  هوای نمناک  و بادهای شدید اثر نا مطلوب بر رشد و نمو جمعیت و در نتیجه بقای آنها دارد .

 ج – دما:

مطالعات در مورد واکنش  سن گندم  به  درجه  حرارت  نشان داده است  که  بسته  به حالت فیزیولوپیکی حشره از درجه حرارت 6 تا 25 درجه سیلیسیوس بصورت افزایشی  فعال  می‌شوند و بین 25 تا 37 درجه فعالیتشان کاهش می یابد و این در حالی است که در فاصله   37 تا  48  درجه  افزایش  فعالیت  مجدد  وجود  دارد  که به  این مقطع فعالیت  بیماریزایی   یا Pathologic activity گویند. بعد از این مرحله و در درجه حرارت  حدود   5/49 درجه سیلیسیوس حشره می میرد . در نواحی ایران سن گندم حداکثر دمای 30 درجه و حداقل دمای5/2- تا  3 -  درجه سانتی گراد را می تواند تحمل کند .

د –آب، باران و رطوبت نسبی :

حشره کامل نسل جدید می تواند بر روی گندم خشک تغذیه کرده و  آب  مورد  نیاز خود را به

صورت آب آزاد یا از طریق شیره گیاهی تا مین کند .  در صورت وجود غذا و عدم وجود آب

حشره 9 تا 10 روز بعد می میرد . گفتنی است که بارانهای سنگین مرگ و میر تخم ها و پوره

ها را افزایش می دهد .

ه – باد:

وقتی سن های با لغ برای  پرواز آماده شدند  و  در عین حال شرایط د ر مزارع  مناسب باشد  آنها شروع به پرواز مهاجرتی می‌کنند، باید توجه کرد که اکثریت سن ها شروع به پرواز در جهت  باد  می‌کنند  و اگر این جهت انها را به نواحی  مساعد  ببر  (  کوهستانها در مهاجرت تابستانی و دشتهای زیر کشت در بهار ) پرواز موفقیت امیز خواهد بود . در غیر این صورت مرگ ومیر زیادی در نتیجه این پروازها حادث می‌شود که دلیلی است بر ضرورت مهاجرت آفت.

 

پیشگیری و کنترل

به منظور پیشگیری و کنترل سن گندم از کاربرد مداوم  آفت کش ها در بلند  مدت  می بایست خوداری کرد . در اغلب آفات مثل حشرات، کنه‌ها، نماتدها و بیماریها و علفهای هرز ثابت شده است که یک مدریت تلفیقی، شامل بکارگیری عملیات زراعی و  کنترل بیولوژیکی می‌باشد. آفت کشها فقط زمانی به کار گرفته می‌شوند که سایر روشهای کنترل  نتواند جمعیت آفت را به زیر سطح زیان اقتصادی پایین بیاورد .  بهترین  روش  برای  کنترل  آفت روشی است که بتواند بر مبنای  محاسبات اقتصادی قابل دوام  و بی خطر برای محیط  زیست باشد .

1- کنترل زراعی:

این روش ها شامل مجموعه اقداماتی است که می تواند از طغیانهای جدی سن گندم بدون نیاز به کاربرد آفت کش جلوگیری کند و غالباً نقش پیشگیری دارند، عبارتند از:

- برداشت زود هنگام

- زود کاشتن ویا کاشت واریاته های مقاوم تر

- وجین کردن کامل علفهای هرز در تمام طول فصل

- تناوب کشت با محصولاتی غیر از غلات

- به زراعی در کشت غلات که باعث می‌شود گیاه بهترین رشد ونمو را داشته و در نتیجه زودتر برداشت شود .

2- کنترل بیولوژیکی :

به دلیل اثرات  فوری و آشکار بسیاری از آفتکشهای در دسترس، استراتژی مبارزه بیولوژیک در مقایسه با مزایای روش های شیمیایی کاملا مورد غفلت قرار گرفته است .

3 – کنترل شیمیایی :

به صورت کلی همه آفت کش ها اثر مرگ و میر لازم روی سن گندم را دارند ولی کاربرد آفت

کشها همیشه با عث کاهش جمعیت سن  گندم نمی‌شود . از سم هایی  که برای  کنترل  این آفت استفاده می‌شود می توان پیرتروئیدهای مصنوعی  مانند دلتامترین  (دسیس، دلتامترین و دلتارین ) به دلیل سمیت کم برای  پستانداران به  کار گرفته می‌شود و نیز از  آفت کش های متداول دیگر میتوان هیدروکربنهای کلره, و ارگانوفسفاتها مرگ ومیر بالا برای سن گندم دارند .

باید دقت شود  که  اگر  کاربرد  سموم در زمان  مناسب از نظر شرایط  آب و هوایی صورت نگیرد اثرات لازم رآنخواهد داشت و سم پاشی باید تکرار شود .

به طور کلی حشرات کوچکتر خیلی راحتر توسط  یک  حشره کش  کشته می‌شوند، بهترین زمان سم پاشی در سن های غلات به خصوص سن گندم وقتی است که پوره های جوان شروع به تفرخ می‌کنند . باید توجه کرد که سن های بالغ زمستان گذران در صورت داشتن تراکم بالا باید قبل از جفتگیری کنترل شوند.


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
پشهپشهدر زمستان، در نقاط سرد زمین پشه ها دیده نمی شوند،اگر چه ممکن است در آنجا حضور داشته باشند.آنها به شکل دیگری غیر از آنچه ما می شناسیم زندگی می کنند.

یک پشه اولین بخش زندگی خود را در آب و بقیه را بر روی زمین و در هوا می گذراند . زندگی یک پشه هنگامی آغاز می شود که یک پشه ماده بر روی آب راکد تخم می گذارد.به زودی (لارو) یا کرم از تخم بیرون می آید و برای یافتن غذا شروع به شنا می کند.

 در این هنگام کرم تبدیل به (شفیره) می شود،سپس شفیره تبدیل به (حشره بالغ) می گردد و به پرواز در می آید. تمامی این مراحل که از یک تخم آغاز می گردد و به یک پشه بالغ ختم می شود ممکن است فقط 9 تا14 روز طول بکشد.

اما هنگامی که فصل سرما فرامی رسد،تخم به خواب زمستانی فرو می رود و پشه ها از تخم خارج نمی شوند .در برخی گونه های پشه ها، ماده بارور هم زمستان را در خواب بسر می برد.بنا براین،پشه ها به عنوان بالغ،تخم ،کرم و نوزاد قادر هستند که زمستان را به خوبی بگذرانند.

مساله بسیار جالب در مورد پشه ها آن است که ما فکر می کنیم آنها بزرگ ترین آفت در آب و هوای گرم هستند، اما حقیقت این است که آنها در مناطق شمالی کانادا، آلاسکا، و سیبری آفت های بسیار بدتری هستند و این بدان جهت است که تخم های پشه ها قادرند زمستان را در درون برف سپری سازند. هنگامی که برف ها آب می شوند پشه ها در گروه هایی آنچنان بزرگ از تخم بیرون می آیند و همچون یک بلا بر سر انسان نازل می شوند که درباره آن داستان ها نوشته شده است .

البته ،خطری که پشه ها برای انسان دارند منحصر به آزار و اذیت آنها نیست بلکه از این نظر است که اگر پس از گزیدن یک انسان بیمار، انسان سالمی را بگزند،بیماری را به این ترتیب منتشر می سازند. پشه هنگام مکیدن خون شخص بیمار، میکروب بیماری او را نیز می مکد؛ سپس وقتی که شخص سالمی را نیش می زند همان میکروب را به وسیله آب دهانش وارد بدن آن شخص میکند .برای پشه میکروب ها هیچ اهمیتی ندارند، او فقط به خون علاقمند است


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
سن گندم (Eurygaster integriceps) حشره‌ای است به طول 8/12-8 و به عرض 8 -5 میلیمتر و علت اصلی دامنه نسبتاً وسیع تغییرات در اندازه حشره کامل، شیوه زندگی آفت است. بر اساس بررسیها و مشاهدات در سراسر مناطق سن خیز کشور این حشره دو شیوه زندگی دارد که این خود منجر به تغییراتی در اندازه آفت شده است.

جمعیتی از این حشره که در زیستگاههای طبیعی واقع در ارتفاعات زندگی می‌کنند ضمن تغذیه از گیاهان غیر زراعی به خصوص گندمیان و بدون آنکه پروازهای قابل توجهی انجام دهند، به زاد و ولد می‌پردازند، افراد این گروه کوچک و طول و عرض آنها به ترتیب 5/10-8  و 8/6- 5 میلیمتر است در حالی که گروه دوم از این حشره که از گندم و جو تغذیه می‌کنند به خصوص آنهایی که به مزارع آبی حمله ور می‌شوند جثه ای  بزرگتر  دارند  و طول و عرض آنها به ترتیب 8/12-8/9 و 6/8 – 2/6 میلیمتر می‌باشد.

رنگ حشره کامل بسیار متغیر بوده و رنگ عمومی آنها قهوه ای و زرد خاکی است که این نیز از روشن تا تیره تغییر می‌کند .به علاوه نمونه‌هایی به رنگ سیاه، قرمز، مسی و زرد کهربایی نیز دیده می‌شود .

سطح پشتی حشره کامل ممکن است عاری از هر گونه  لکه مشخص و یا دارای لکه های تیره با ابعاد و شکلهای مختلف به خصوص روی  سپر دیده می‌شود .در روی سپر و در حد فاصل آن با پیش گرده 2 لکه روشن کوچک به چشم می خورد. سر حشره مثلثی  است و نوک آن  به جلو امتداد دارد. نزدیک خط فاصل بین سر و سینه دو چشم ساده و در دو گوشه  جانبی سر دو چشم مرکب دیده می‌شود .

شاخک 5 بندی است که بند پنجم  آن بلندترین بند می‌باشد و پس از آن بند  دوم  بلند تر از بقیه است و بند سوم کوچکترین و بند اول و چهارم مساوی می‌باشد .پیش گرده شش ضلعی است و  پا ها رنگ کلی بدن را دارند .و هر پنجه 3 بند دارد. سپر بسیار بزرگ و رشد کرده است و به استثنای قسمت کوچکی از کوریوم، بالهای رویی و دو حا شیه جانبی شکم، همه پشت حشره را می پوشاند. در حاشیه جانبی شکم که از زیر سپر بیرون می ماند 5 لکه تیره رنگ دیده می‌شود که مشخص کننده موقعیت 5 بند شکمی است.

تنها اختلاف در شکل ظاهری حشرات کامل نر و ماده مربوط به قطعات بیرونی دستگاه تناسل آنهاست که در انتهای قسمت زیرین شکم واقع است. این قطعه در حشرات نر ساده است و هیچ گونه تقسیم بندی در آن دیده نمی‌شود در حالی که در حشرات ماده به 6 قسمت بزرگ و دو قسمت کوچک تقسیم می‌شود.

... بقیه در ادامه مطلب


تخم حشره کروی و قطر آن یک میلیمتر است. رنگ تخم تازه سبز روشن است و روی تخم سوراخهای تنفسی (MICROPYLE) واقع است. رنگ پوره های سن اول بلافاصله بعد از خروج از تخم سبز بسیار روشن است که پس از چند ساعت متمایل به سیاه می‌شود .

از سن دوم به بعد رنگ اصلی پوره هآنمایان می‌شود . وجه تمایز پوره ها به خصوص  پوره های سنین 4 و 5 بسیار بارز است و بدین معنی که بال از سن چهارم  پورگی جوانه می زند و در سن پنجم مشخصتر می‌شود.

مناطق انتشار سن گندم در حال حاضر از طرف باختر به مرزهای ایران با عراق  و ترکیه و از طرف خاور به مرز های کشور با افغانستان و پاکستان می رسد، به  عبارت  دیگر از مرز های غربی تا شرقی بجز کویرهای مرکزی  فلات ایران زیر پوشش این حشره قرار دارد. در شمال کشور این حشره به جز در نوار ساحلی دریای خزر در بقیه  مناطق فعالیت خود را گسترش داده است و تا مرزهای ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان پیش رفته است در جنوب کشور نیز فقط نوار ساحلی دریای عمان و خلیج فارس و قسمتی از جلگه خوزستان از حملات این آفت مصون مانده است .

انتشار سن گندم در ایران به 3 عامل اصلی زیر بستگی دارد:

1- وجود منابع غذایی

2 - وجود اماکن مناسب جهت دوره طولانی دیاپوز

3 – وجود شرایط اقلیمی مناسب جهت فعالیت آفت 

گیاهان میزبان سن گندم 

سن گندم عمدتا از گرامینه‌ها  تغذیه می‌کنند، بخصوص از گندم و جو و چاودار و ذرت و نازک برگان و گیاهان وحشی دیگر مثل شاهدانه و علف های پهن برگ به عنوان میزبان دوم که عمدتا شامل خار شتر می‌باشد و نیز بعضی درختان خزان کننده مثل درخت بلوط .

در طول دوره زیستی سن گندم فقط 1 تا 5/2  ماه را به عنوان یک حشره کامل بر روی گیاه سبز به  سر  می برد و  بقیه  سال را به حالت استراحت  در زیر پوشش  گیاهی  دامنه   تپه ها می گذرانند . این دوره استراحت شامل 2 فاز است

1- تابستان گذرانی در طول ماههای گرم و خشک آخر تابستان و پا ئیز

2- زمستان گذرانی در طول ماههای خیلی سرد و زمستان

جمعیت آفت در محلهای استراحت یا زمستانگذرانی  اغلب  خیلی کپه ای و مجتمع  هستند،  با تراکم 10 تا 60 سن در هر متر مربع .کوهستانهای مخصوص زمستآنگذرانی آفت معمولا در حدود 10 تا 20 کیلو متر از مزارع گندم فاصله دارند .اگر چه حشره می تواند تا مسافت  150 کیلومتری دورتر نیز پرواز کند و در بهار سن های بالغ زمستانگذران به پایین به سمت مزارع مهاجرت می‌کنند . مهاجرت می تواند متناوب صورت گیرد و حد اکثر در طول یک ماه کامل شود. بعد از تغذیه جفت گیری صورت می گیرد و سپس تخمریزی انجام می‌شود  ، با  تکمیل سن پورگی و در نهایت ظهور حشره کامل نسل جدید یک نسل کامل تشکیل می‌شود .

*قابل ذکر است که اولین پیشتازها در اولین فرودها معمولا حشرات نر هستند

 

سیکل زندگی

تخم ها در دسته های کوچک، معمولا 14 تایی روی برگهای گیاه در مناطق آلوده  گذاشته می‌شود . دوره رشد و نمو تخم ها که در eurygaster spp سبز رنگ هستند در شرایط مزارع و در دمای 20 درجه سانتی گراد حدودا 9 تا 10 روز طول می کشد .بعد از تفرخ تخمها پوره ها قبل از آنکه  به سمت  خوشه ها پراکنده شوند به  صورت دسته جمعی  در اطراف  پوسته های تخمشان باقی می مانند .  قبل از تبدیل شدن  به حشره کامل پوره ها  5  بار پوست اندازی  می‌کنند  و 4  سن پورگی هر  کدام حدود  4  روز طول می کشد و در حالیکه آخرین مرحله  رشد طولانی تر بوده  و در حدود 10 تا 11 روز به طول می انجامد . مراحل رشد و نمو از تخم  تا حشره کامل حداقل 35 تا 37 روز و حداکثر 50 تا 60 روز بوده که بستگی به 2 فاکتور دارد:

1- دسترسی به غذا

2- شرایط آب و هوایی

 

تغذیه حشره

پوره ها بیشتر عمرشان را روی ساقه  و خوشه غلات  سپری می‌کنند و در صو رت  گر می هوا قادرند  تغذیه خود را در طول شب انجام دهند .  با این وجود در طول گرمای  روز بیشتر

پوره ها در جستجوی پناهگاهی در برگهای پایین و یا در خاک هستند . 5 مرحله پورگی وجود دارد و سن های بالغ نسل جدید به بیشترین وزن نیاز دارند چرا که بقای انها در آینده بستگی به

ذخایر چربی دارد که انباشته اند .

در سنین آخر پوره ها تحرک کمتری دارند و اغلب به مدت  چند  ساعت بی حر کت باقی  می مانند در این مرحله اگر گندم ها زود برداشت شده باشند،  این حشرات قادر نخواهند بود که به میزان کافی ذخیره چربی در بدنشان بسازند و این مسئله در بقاء آنها در آینده تاثیرزیادی دارد.

 

تغییرات جمعیت

جمعیت سن گندم بوسیله :

- عوامل زنده: شامل شکارچی ها و پارازیتها

- عوامل غیر زنده: شامل عوامل اقلیمی، عملیات کشاورزی، و کاربرد آفتکش ها تنظیم می‌شود.

عوامل زنده:

سن های غلات اگر چه مورد حمله تعداد کثیری قرار می گیرند ولی در این میان شکارچیان  بند پا مانند عنکبوتها، سوسکها از خانواده carabidae  و مگس های    tachinid کلیدی تر هستند. اگر چه حشرات شکارچی دیگری مثل زنبورها, سن های Nabidae و بالتوری ها نیز میتوانند تحت شرایط خاصی مهم باشند. سن های گندم همچنین مورد حمله پارازیتهای اختصاصی تر قرار می گیرند گه مهمترین انها از (Hymenoptera) بوده و تخم سن را پارازیته می‌کند و عوامل زنده دیگر شامل نماتد ها و میکروارگانیسم ها هستند که در مورد آنها مطالعات و شواهد کمتری وجود دارد .

 

عوامل غیر زنده در کنترل جمعیت سن گندم

1) اقلیم و هوا ( محیط )

به عوامل مختلفی مثل در دست بودن یآنبودن غذا، شرایط اقلیمی،  کاربر د حشره کش ها  و

غیره به عنوان عوامل غیر زنده موثر بر دینامیسم جمعیت افت اشاره کرده اند.

الف – غذا

نا کافی بودن غذا اغلب می تواند عامل اصلی مرگ ومیر باشد .این رخداد در طول طغیانهای بزرگ و یا بعد از آن روی می دهد .  یعنی وقتی که سن های مادر مزارع گندم ر ا قبل از آن که گندم به خوشه بنشیند از بین می برند . بنابراین پوره ها قبل از بلوغ به دلیل عدم وجود غذا و یا عدم توانایی در ذخیره کردن چربی کامل در مراحل زمستانگذرانی می میرند .

ب – شرایط اقلیمی :

در بهار شرایط اقلیمی  بسیار مهم است چرا که اگر هوا سرد و مرطوب باشد مانعی جدی برای تولید مثل و بقای پوره ها ی  جوان محسوب می‌شود .

اگر غذای فراوان وجود داشته باشد و هوا مطلوب باشد این حشرات می توانند ذخایر چربی مورد نیاز خود را در طول 10 روز و یا کمی بیشتر انباشته نمایند  ، با این وجود بارانهای سنگین می تواند تغذیه را کم کند یا مانع آن شود. این ذخایر چربی است که تعیین می‌کند چه

مسافتی را حشره می تواند به نواحی  زمستانگزرانی  مناسبتری مهاجرت کند و یا چه مدت   می تواند در اماکن تابستان گذران یا زمستان گذران زنده  بماند .  گفتنی است  که   سن گندم

یک حشره گرما وآفتاب دوست است و تمام مراحل زیستی  از قبیل مهاجرت  بهاره،   بلوغ جنسی، تغذیه، تخمریزی، تفرخ تخمها و رشد و نمو پورگی و... اگر هوای گرم و مرطوب

و بادهای شدید وجود نداشته باشد با موفقیت بیشتری روی می دهد .  هوای نمناک  و بادهای شدید اثر نا مطلوب بر رشد و نمو جمعیت و در نتیجه بقای آنها دارد .

 ج – دما:

مطالعات در مورد واکنش  سن گندم  به  درجه  حرارت  نشان داده است  که  بسته  به حالت فیزیولوپیکی حشره از درجه حرارت 6 تا 25 درجه سیلیسیوس بصورت افزایشی  فعال  می‌شوند و بین 25 تا 37 درجه فعالیتشان کاهش می یابد و این در حالی است که در فاصله   37 تا  48  درجه  افزایش  فعالیت  مجدد  وجود  دارد  که به  این مقطع فعالیت  بیماریزایی   یا Pathologic activity گویند. بعد از این مرحله و در درجه حرارت  حدود   5/49 درجه سیلیسیوس حشره می میرد . در نواحی ایران سن گندم حداکثر دمای 30 درجه و حداقل دمای5/2- تا  3 -  درجه سانتی گراد را می تواند تحمل کند .

د –آب، باران و رطوبت نسبی :

حشره کامل نسل جدید می تواند بر روی گندم خشک تغذیه کرده و  آب  مورد  نیاز خود را به

صورت آب آزاد یا از طریق شیره گیاهی تا مین کند .  در صورت وجود غذا و عدم وجود آب

حشره 9 تا 10 روز بعد می میرد . گفتنی است که بارانهای سنگین مرگ و میر تخم ها و پوره

ها را افزایش می دهد .

ه – باد:

وقتی سن های با لغ برای  پرواز آماده شدند  و  در عین حال شرایط د ر مزارع  مناسب باشد  آنها شروع به پرواز مهاجرتی می‌کنند، باید توجه کرد که اکثریت سن ها شروع به پرواز در جهت  باد  می‌کنند  و اگر این جهت انها را به نواحی  مساعد  ببر  (  کوهستانها در مهاجرت تابستانی و دشتهای زیر کشت در بهار ) پرواز موفقیت امیز خواهد بود . در غیر این صورت مرگ ومیر زیادی در نتیجه این پروازها حادث می‌شود که دلیلی است بر ضرورت مهاجرت آفت.

 

پیشگیری و کنترل

به منظور پیشگیری و کنترل سن گندم از کاربرد مداوم  آفت کش ها در بلند  مدت  می بایست خوداری کرد . در اغلب آفات مثل حشرات، کنه‌ها، نماتدها و بیماریها و علفهای هرز ثابت شده است که یک مدریت تلفیقی، شامل بکارگیری عملیات زراعی و  کنترل بیولوژیکی می‌باشد. آفت کشها فقط زمانی به کار گرفته می‌شوند که سایر روشهای کنترل  نتواند جمعیت آفت را به زیر سطح زیان اقتصادی پایین بیاورد .  بهترین  روش  برای  کنترل  آفت روشی است که بتواند بر مبنای  محاسبات اقتصادی قابل دوام  و بی خطر برای محیط  زیست باشد .

1- کنترل زراعی:

این روش ها شامل مجموعه اقداماتی است که می تواند از طغیانهای جدی سن گندم بدون نیاز به کاربرد آفت کش جلوگیری کند و غالباً نقش پیشگیری دارند، عبارتند از:

- برداشت زود هنگام

- زود کاشتن ویا کاشت واریاته های مقاوم تر

- وجین کردن کامل علفهای هرز در تمام طول فصل

- تناوب کشت با محصولاتی غیر از غلات

- به زراعی در کشت غلات که باعث می‌شود گیاه بهترین رشد ونمو را داشته و در نتیجه زودتر برداشت شود .

2- کنترل بیولوژیکی :

به دلیل اثرات  فوری و آشکار بسیاری از آفتکشهای در دسترس، استراتژی مبارزه بیولوژیک در مقایسه با مزایای روش های شیمیایی کاملا مورد غفلت قرار گرفته است .

3 – کنترل شیمیایی :

به صورت کلی همه آفت کش ها اثر مرگ و میر لازم روی سن گندم را دارند ولی کاربرد آفت

کشها همیشه با عث کاهش جمعیت سن  گندم نمی‌شود . از سم هایی  که برای  کنترل  این آفت استفاده می‌شود می توان پیرتروئیدهای مصنوعی  مانند دلتامترین  (دسیس، دلتامترین و دلتارین ) به دلیل سمیت کم برای  پستانداران به  کار گرفته می‌شود و نیز از  آفت کش های متداول دیگر میتوان هیدروکربنهای کلره, و ارگانوفسفاتها مرگ ومیر بالا برای سن گندم دارند .

باید دقت شود  که  اگر  کاربرد  سموم در زمان  مناسب از نظر شرایط  آب و هوایی صورت نگیرد اثرات لازم رآنخواهد داشت و سم پاشی باید تکرار شود .

به طور کلی حشرات کوچکتر خیلی راحتر توسط  یک  حشره کش  کشته می‌شوند، بهترین زمان سم پاشی در سن های غلات به خصوص سن گندم وقتی است که پوره های جوان شروع به تفرخ می‌کنند . باید توجه کرد که سن های بالغ زمستان گذران در صورت داشتن تراکم بالا باید قبل از جفتگیری کنترل شوند


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
تنوع موریانه‌ها در هر دسته

 موریانه

امروزه در حدود دو هزار گونه موریانه در دنیا می‌‌شناسیم که در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر فراوانند یکی از نمونه‌های بزرگ و معروف آن موریانه تپه سیاه است که در دماغه امید (جنوب افریقا) به سر می‌برند و نام علمی آن آمی ترمز آتلانتیکوس است. گونه دیگری که خیلی نزدیک به این نوع و دارای عادات مشابه است در افریقا و همچنین در استرالیا و بعضی نواحی آمریکا و هندوستان و مالایا و سواحل مدیترانه یافت می‌شود. البته بطور عمده در سراسر ایالات متحده آمریکا و نیز در قسمت جنوبی کانادا یافت می‌شود. در اروپا تا مناطق شمالی این قاره مثلاً تا پاریس و وین جای زیست موریانه است، اما پرشمارترین موریانه‌ها در مناطق باران خیز مدارگانی یافت می‌شوند.

سرباز

در موریانه‌ها نیز مانند مورچه‌ها چند شکلی در هر دسته دیده می‌شود. یعنی در هر اجتماع موریانه تعداد زیادی موریانه‌های کارگر و و موریانه‌های مدافع یا سرباز موجود هستند. وظیفه کارگران تهیه غذا برای مجتمع است، یعنی چوب را می‌خورند و سپس گوارده آن را در اختیار دیگر موریانه‌ها قرار می‌دهند. سربازان بال ندارند، کور هم هستند، ولی با این وصف جنگجویان دلیری به شمار می‌روند. موریانه ملکه می‌تواند تا سی هزار تخم در یک روز بگذارد. او قادر به حرکت نیست و برای زنده ماندن کاملاً به موریانه‌های کارگر متکی است. بعضی از موریانه‌های ملکه می‌توانند تا ۵۰سال زندگی کنند.
 

 

حشره موریانه Termite ساختار بدن موریانه‌ها

بسیاری از مردم موریانه را با مورچه سفید اشتباه می‌گیرند. اگر چه موریانه‌ها نیز مانند مورچه‌ها جانورانی اجتماعی هستند، ولی به کلی با آنها تفاوت دارند. موریانه کمدی کلفت، رنگی روشن و شاخکهای یکنواخت و خمیده دارد. شکل هر موریانه به نوع وظیفه‌اش در اجتماع موریانه‌ها، بستگی دارد. برای مثال کارگرانی که وظیفه غذا دادن و تمیز کردن ملکه را به عهده دارند، معمولاً کور بوده و بدون بال هستند و دستگاه تناسلی هم ندارند. فقط موریانه نر دارای ? بال است و بیش از چند روزی زندگی نمی‌کند، یعنی پس از جفت گیری با نر تنها فرد ماده (ملکه) است که در اجتماع موریانه‌ها زندگی می‌کند و دارای شکمی بزرگ است و کارش فقط تخم‌گذاری است.

در دستگاه گوارش موریانه‌ها که از چوب استفاده می‌کنند، عده‌ای از تک یاختگان از دسته فلاژله‌ها به نام «پلی ماستیژین» زندگی می‌کنند که با موریانه‌ها زندگی اشتراکی دارند، بدین نحو که این تک سلولی‌ها دیاستازی به نام سلولاز ترشح می‌کنند که موجب هضم و نرم شدن چوبها می‌شود و در این حالت موریانه‌ها چوبهای نرم شده را می‌خورند.

 تپه‌های موریانه‌ای و زندگی اجتماعی موریانه‌ها

تپه‌های موریانه‌ای که به‌وسیله موریانه‌های تپه سیاه ساخته می‌شوند ممکن است به شکل لکه‌های نمایانی در تمام نقاط دامنه‌های کوهستانی جنوب غربی دماغه امید دیده شوند. سطح هر تپه درست مانند سطح خارجی مغز دارای برجستگیها و شیارهای مخصوصی است.

گرچه در یک تپه موریانه‌ای بزرگ ممکن است بیش از ۳۰۰۰ موریانه زندگی کنند ولی داخل آن همیشه تمیز است. این تمیزی به این دلیل است که موریانه‌ها مدفوعات خود را به منزله سیمان در ساختن دیواره‌های تپه و اتاقکها بکار می‌برند و لاشه‌ها را نیز می‌خورند و مصرف می‌کنند. بیشتر ساکنین تپه حشرات کوچکی به طول ۸ میلیمتر هستند که سرهایی سفید و بدنی به رنگ خاکستری تیره دارند. اینها کارگرها را تشکیل می‌دهند کارگرها ممکن است نر یا ماده باشند اندام تناسلی آنها رشد نمی‌کند و فعالیتی ندارد و فقط اثری از آن باقی است موریانه‌های کارگر کاملاً کورند و کارشان جمع آوری غذا و رسیدگی به بچه‌ها و پرستاری از شاه و ملکه و شاهزاده هاست.
موریانه ملکه می‌تواند تا ۲ تخم در یک ثانیه بگذارد او قادر به حرکت نیست و برای زنده ماندن کاملاً به موریانه‌های کارگر متکی است بعضی از موریانه‌های ملکه می‌توانند تا ۵۰ سال زندگی کنند که از طول همه حشرات دیگر بیشتر است. افراد دیگری که در حدود یک دهم کلیه ساکنین تپه را تشکیل می‌دهند و با کارگران تفاوت دارند سربازها هستند که رنگشان زرد و سرشان بیضی شکل است و یک جفت آرواره بلند و نوک تیز دارند که سلاح آنها را تشکیل می‌دهد کار آنها دفاع در برابر هجوم دشمنان خارجی است. سربازها در کار کارگرها شرکت ندارند ولی همیشه برای حمله به دشمنانی که می‌خواهند به زور وارد جایگاه آنها شوند آماده‌اند. بزرگ‌ترین دشمن موریانه‌ها، مورچه‌ها هستند که اگر آنها را بگیرند فورا می‌کشند و لاشه شان را برای تغذیه به لانه خود می‌برند.

 لانه‌سازی

در مناطق مدارگانی، بسیاری از موریانه‌ها لانه سازی می‌کنند. لانه‌هایی به صورت تپه‌ها و گنبدها که حدود ۸ متر وسعت و ارتفاعی شاید بیشتر از ۵ متر از سطح زمین دارند. برخی دیگر از موریانه‌ها درخت آشیان هستند، یعنی آشیانه‌هایی به اندازه‌های گوناگون معمولاً به بزرگی یک توپ بستکبال، بر فراز درختان می‌سازند. موریانه‌ها در داخل چنین آشیانه‌هایی خود را از خطر حمله پرندگان، سوسمارها، عنکبوت‌ها و مورچه‌ها مصون می‌دارند.

آشیانه برخی از موریانه‌های افریقایی مانند چتر است، طوری که آب باران به اطراف آن سرازیر می‌شود. دسته‌ای دیگر از موریانه‌ها، لانه خود را به گونه‌ای می‌سازند که دمای درون آن هماهنگ‌پذیر گردد. لانه و آشیانه سازی موریانه‌ها نمونه شگرفی از کار غریزی است. این کار بر عهده کارگران نوزاد نهاده شده است. چرا که کارگران تازه تولد یافته هیچگاه در لانه پدر و مادر خود زیست نمی‌کنند و در نتیجه راهی برای آموختن لانه سازی ندارند.

موریانه جزو حشراتی می باشند که امروزه یکی از مخربترین موجودات زنده در سیستمهای شهری می باشند . برای نابودی این حشرات دستگاهها و روشهای مدرنی در حال حاضر وجود دارد که گروه محققین دفع آفات ایران آماده کمک به کلیه عزیزانی که با مشکلاتی در این خصوص مواجه شده اند را دارد.

نویسنده: دکتر مهرداد حلوائی دکترای مهندسی فیزیولوژی جانوری و کنترل آفات شهری و صنعتی از دانشگاه تسینگ هوآی چین گروه محققین دفع آفات ایراننوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

سوسری‌ها موجوداتی ‌شبگرد بوده و در جست‌وجوی ‌آب و غذا به‌ درون تمامی ‌‌درز‏‎ها و  دالان‌ها سرک می‌کشند و از آنها به‌‌ عنوان پناهگاه‌‌ استفاده‌ می‌کنند. سوسری‌ها از جمله‌ آفاتی‏ هستند که‌‏‎ در سرتاسر جهان‌‏‎ یافت‌ می‌شوند. ‏‎آنها نمونه‌ای‌ از موفق‌ترین‌ و قدیمی‌ترین‌ زندگی‌ حشره‌ای‌ و در عین‌ حال‌ از مهمترین‌ آفات‌ خانگی‌ به‌شمار می‌آیند‏‎.‎ موفقیت‌ سوسری‌ها در خانه‌ و محیط پیرامون‌ آن‌ بر پایه‌ زیست‌شناسی‌ و عادات‌ رفتاری‌ آنها استوار شده‌ است‌‏‎.‎

سوسری‌ها همه‌ چیزخوارند و از قطعات‌ دهانی‌ جونده‌ خود برای‌ خوردن‌ انواع‌ متنوعی‌ از مواد غذایی‌ استفاده‌ می‌کنند.‎ علاوه‌ بر آن‌ از ضایعات‌ بیولوژیکی‌ از قبیل‌ پس‌مانده‌ها و فاضلابها نیز استفاده‌ می‌نمایند‏‎.‎ آنها در هرجایی‌ که‌ مردم‌ حضور، دارند پیدا می‌شوند.

آنها تخم‌هایشان‌ را در درون‌ کپسول‌ها قرار می‌دهند‏‎.‎ کپسول‌ها به‌طور کلی‌ تخم‌ها را از شر شکارچیان‌ و شرایط نامساعد محیط در امان‌ نگه‌ می‌دارند در مورد گونه‌هایی‌ که‌ از زمره‌ آفات‌ خانگی‌ هستند کپسول‌ از این‌ لحاظ که‌ تخم‌ها را از مواد شیمیایی‌ که‌ بر علیه‌ آنها به‌ کار می‌رود حفظ می‌کند نیز دارای‌ اهمیت‌ است‌. تنها اندکی‌ از گونه‌های‌ سوسری‌ها در برابر حشره‌کش‌های‌ امروزی‌ مقاومند.

تاکنون‌3500 گونه‌ از سوسری‌هایی‌ که‌ در زیستگاه‌ طبیعی‌شان‌ در مناطق‌ گرمسیری‌ و نیمه‌گرمسیری‌ زندگی‌ می‌کنند شناسایی شده‌اند، از این‌ میان تنها ‌10 گونه‌ یعنی‌ کمتر از یک‌ درصد کل‌ گونه‌های‌ شناخته‌ شده‌ با محیطهای‌ انسانی‌ سازگار شده‌اند. سوسری‌ آلمانی‌ ‏‎ (‎Blattella germanica) شاید از فراوان‌ترین‌ گونه‌های‌ سوسری‌های‌ خانگی‌ در سراسر جهان‌ باشد‏‎.‎ سوسری‌ آمریکایی‌(‎Periplaneta americana) نیز از فراوان‌ترین‌ گونه‌های‌ جنس‌ Periplaneta است که‌ در درون‌ و یا اطراف‌ خانه‌ها به‌سر می‌برد. سوسری‌ شرقی‌(‎Blatta orientalis) یکی‌ از موفق‌ترین‌ آفات‌ خانگی‌ مناطق‌ گرمسیری‌ است‌‏‎.

‏‎سوسری‌های‌ خانگی‌ به‌طور کلی‌ به‌ اهمیت‌ پزشکی‌ آنها مربوط می‌شود. آنها به‌ عنوان‌ حاملان‌ قارچ‌ها، ویروس‌ها، پروتوزواها و40 گونه‌ از باکتری‌های‌ بیماریزا در مهره‌داران‌ شناخته‌ شده‌اند‏‎.‎ تماس‌ تصادفی‌ سوسری‌ها با سطوح‌ برای‌ انتشار و پخش‌ باکتری‌ها کافی‌ است‏‎.‎ ‌ بیماری‌های‌ ناشی‌ از تماس‌ بین‌ انسان‌ و سوسری‌ها طی‌ قرون‌ متمادی‌ شناخته‌ شده‌ است. ‌ درماتیت‌های‌ پوستی‌، تورم‌ پلک‌ چشم‌ و بروز بیماری‌های‌ آلرژیک‌ به‌ سوسری‌ها نسبت‌ داده‌ شده‌ است‌‏‎.‎

ترجیح‌ غذایی‌ سوسری‌ها معمولا عبارت‌ است‌ از‏‎: شکر، شیرینی، ‌شکلات‌، گوشت‌، پنیر، شیر و نان‌. با وجود این‌ تقریبا هیچ‌یک‌ از مواد مورد استفاده‌ انسان‌ از آلودگی‌ ایجاد شده‌ توسط آنها در امان‌ نیست‏‎.‎ ‌

از آنجایی‌ که‌ سوسری‌ها موجوداتی‌ شب فعال‌اند، مردم‌ از میزان‌ آلودگی‌ مواد غذایی‌ توسط آنها بی‌اطلاع‌اند‏‎.‎ از جمله‌ بیماری‌های‌ باکتریایی‌ که‌ توسط سوسری‌ها منتقل‌ می‌شود عبارتند از جذامlepra) ‌ (Mycrobacterium‎ ‏‏،‏‎ طاعون‌ خیارکی pestis)‎ ‌ (‎Pasteurella‎‏‏،‏‎ اسهال‌ خونی‌ و اسهال‌ کودکان‏‎(Shigella ssp.) ‎‏‏، عفونت‌ مجاری‌ ادراری‌(‎Pseudomonas aeruginosa) ‏‎ ‎‏‏،‏‎‏‎ کورک‌ و آبسه‌ها‎‏‏ ‏‎(Staphylococus aureus) ، عفونت‌های‌ روده‌ای‌، تب تیفوئید و مسمومیت‌های‌ غذایی‌ هستند ‏‎.

بهترین‌ راه‌ کنترل‌ سوسری‌ها جلوگیری‌ از ورود آنها به‌ درون‌ خانه‌ است‌‏‎.‎ در حال‌ حاضر کنترل‌ شیمیایی‌ تنها روش‌ موثر جهت‌ کنترل‌ سوسری‌هاست‏‎.‎

منبع با اصلاحات‌‏ :

‌وطن‌دوست، حسن و  سید بهزاد موسوی‌ 1380. ‌سوسری‌ها.  انتشارات‌ دانشگاه‌ تهران‌


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از گزارشهای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی شورای اقتصادی تصمیمات ستاد بررسی و کنترل قیمت‌ها در زمینه نحوه قیمت‌گذاری سموم دفع آفات نباتی را مورد بحث و بررسی قرارداد.
بر اساس مصوبه شورای اقتصاد 22 قلم از سموم دفع آفات نباتی از شمول قیمت‌گذاری خارج می‌شود. همچنین از ابتدای سال 1384 کلیه سموم به استثنای سموم قارچ‌کش و علف کش از شمول قیمت‌گذاری خارج خواهد شد.
بر اساس این مصوبه کار گروهی مرکب از نمایندگان سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و وزارت جهاد کشاورزی موظف است نسبت به انجام بررسی‌‌های لازم در خصوص راهکارهای جلوگیری از افزایش قابل توجه قیمت سموم این مصوبه اقدام و نتیجه را به ستاد بررسی و کنترل قیمت‌ها ارایه کند.

به نقل از خبرگزاری فارس

ردیف

نام عمومی

نام تجاری

گروه

 

1

آبامکتین

ورتی مک

کنه کش

2

بروموپروپیلات

نئورن

کنه‌کش

3

پروپارژیت

اومایت

کنه‌کش

4

پروپارژیت

اومایت

کنه‌کش

5

پیریدابن

سان مایت

کنه‌کش

6

تترادیفون

تدیون وی 18

کنه‌کش

7

دیکوفول

کلتان

کنه‌کش

8

فن پروپاترین

دانیتول

کنه‌کش

9

فن پروکسی میت

ارتوس

کنه‌کش

10

فنازاکوئین

پراید

کنه‌کش

11

هگزی تیازوکس

نیسورون

کنه‌کش

12

فسفید آلومینیوم

فستوکسین

حشره‌کش

13

اتریمفوس

اکامیک

حشره‌کش

14

پیریمیفوسمتیل

اکتیلیک

حشره‌کش

15

کلرپیریفوس + کلرپیریفوس متیل

گلادیاتور

حشره‌کش

16

پرمترین

آمبوش

حشره‌کش

17

سایپرمترین

ریکورد

حشره‌کش

18

فن والریت

سومیسییدین

حشره‌کش

19

متالاکسیل

ریدومیل

قارچ‌کش

20

گلایفوزیت

رانداپ

علف‌کش

21

پاراکورات

گراماکسون

علف‌کش

22

مانکوزب

دیتان‌ام 45

قارچ‌کش


کلمات کليدي: سموم

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
سازمان بین المللی انرژی اتمی درکنار فعالیت های نظارتی خود در موارد دیگری نیز فعالیت می کند، مبارزه با بیماری مالاریا یکی ازآن موارداست. به گزارشی درمورد سترون سازی پشه ناقل مالاریا توسط سازمان بین المللی انرژی اتمی توجه کنید.
سازمان ملل متحد بااستفاده از تکنولوژی هسته ای سعی در ریشه کن کردن پشه های ناقل بیماری مالاریادر منطقه آفریقا دارد. یکشنبه، روزمالاریا در آفریقاست، بیماری ای که هر سال سبب مرگ میلیونها کودک و بزرگسال آفریقایی می شود و حداقل بیش از 12 میلیارد دلار ضرر در تولید ناخالص ملی را به همراه دارد. بنابه برآورد بارت نولز، حشره شناس هلندی در سازمان بین المللی انرژی اتمی، بین سیصد تا پانصد میلیون نفر هر سال در سراسر جهان به بیماری مالاریا مبتلا می شوند که 90 درصد از موارد ابتلا به این بیماری در آفریقای سیاه رخ می دهد، منطقه ای که میزان مرگ و میر بالایی دارد .هر 20 ثانیه یک کودک آفریقایی به علت ابتلا به مالاریاجان خود را از دست می دهد.

مردم روستاهای فقیر و دور افتاده معمولا قادر به مداوا نیستند و به همین دلیل است که هدف موسسه تحقیقات نولز ریشه کن کردن این بیماری از طریق نابود کردن پشه ناقل آن است. سازمان بین المللی انرژی اتمی، بیشتر به خاطر بازرسی از کشور هایی نظیرایران و عراق که مظنون به ساخت و تولید سلاح های اتمی هستند، شناخته شده است. امااین سازمان تلاش هایی نیز در رابطه با نابودکردن پشه ترسناک تسه تسه، انجام داده است که ناقل بیماری خواب آور مرگباری است که منشا آن جزیره زنگبار است.

روش سترون سازی حشرات فکر ساده ای است، دانشمندان حشرات را پرورش داده و سپس حشرات نر را با تاباندن اشعه سترون می کنند. سپس آنها را که تخم هایشان نابارور شده در طبیعت رها کرده تا با حشرات ماده آمیزش کنند، نتیجه آن است که تولید مثلی صورت نمی گیرد.نولز که خود در جریان تحقیقاتش بر روی این پشه، بمدت 9 ماه با بیماری مالاریا دست به گریبان بوده می گوید: تصور کلی ضربه زدن به جمعیت این حشرات از طریق عقیم سازی آنان و ریشه کن کردن این حشرات و به تبع آن ریشه کنی بیماری مالاریاست.الن رابینسون، حشره شناس و رییس بخش حشره شناسی سازمان بین المللی انرژی اتمی می گویداین طرح 4 میلیون دلاری در مراحل آغازین است. وی از این طرح بعنوان پروژه ای با مخاطره بالا یاد میکند که پیش از آزمایش میدانی باید بر موانع فراوانی فائق آید.

در این برنامه طی 5 سال آینده قرار است به مرحله سترون سازی 1 میلیون پشه نر در روز برسند پشه های نر باید به حدی قوی باشند که علاوه بر این که پس از رها شدن توسط هواپیما در منطقه زنده بمانند، بتوانند با پشه های نر بارور در جفت گیری رقابت کنند.پشه های ماده که عامل انتقال بیماری به انسان هستند،در طول مدت عمر دو هفتگی شان فقط یکبار جفت گیری می کنند.کولز و رابینسون می گویند: در سال های دهه 1970 السالوادور با استفاده از روش عقیم سازی حشرات، پشه مالاریا را در بخشی از این کشور نابود کرد.نولز می گوید، آنها حشرات را در تعداد زیاد به آزمایشگاه می آوردند ، عقیمشان می کردند و در یک محیط کوچک به مساحت 15 کیلومتر مربع رهایشان می کردند و باموفقیت در جمعیت پشه ها 100 درصد سترونی بوجود آوردند.

پس از آن طرح بزرگتری برای تولید 1 میلیون پشه نر سترون در روز آغاز شد اما به دلیل جنگ های داخلی در این کشور طرح متوقف ماند .رابینسون می گوید ما می توانیم از آنچه السالوادوری ها انجام دادند کار بهتری ارائه دهیم.به گفته وی شیوه سترون سازی در تمام آفریقا قابل استفاده نیست و نباید با سایر روش های کنترل جمعیت که برای ریشه کن کردن این بیماری بکار میرود تداخل یابد.وی می گوید: اکنون ما گزینه دیگری برای این کار نداریم بویژه آنکه این روش پاکیزه ای است، خطر آلودگی وجود ندارد و حشرات پس از آزادی تحت اثر پرتو های رادیو اکتیو نیستند.


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

تقریبا در تمام دنیا حدود 67 هزار گونه از آفات به محصولات کشاورزی حمله می کنند که 9 هزار گونه به حشرات و کنه ها، 50 هزار گونه به بیماری های گیاهی و 8 هزار به علفهای هرز تعلق دارند.
از میان این 67 هزار گونه کمتر از 5 درصد آنها آفات جدی و خطرناک محسوب می شوند و حدود 30 تا 80 درصد آنها در هر منطقه جغرافیایی ، بومی آن منطقه بوده که از تغذیه روی گیاهان وحشی آن منطقه به تغذیه از گیاهان زراعی معرفی شده به آن مناطق روی آورده اند.
به طور متوسط در دنیا حشرات آفت 13 درصد، پاتوژن گیاهی 12 درصد و علفهای هرز 10 درصد به محصولات کشاورزی خسارت وارد می کنند.
باوجود مصرف سالانه 5/2 میلیون تن آفت کش در جهان بعلاوه روش های کنترل بیولوژیکی و دیگر روشهای غیرشیمیایی ، هنوز حدود 35 درصد از محصولات کشاورزی به وسیله آفات از میان می روند.
متاسفانه آفت کشها، مشکلات متعددی را ایجاد کرده اند، به طوری که سالانه یک میلیون نفر به وسیله آفت کش ها مسموم می شوند و حدود 20 هزار نفر تسلیم مرگ می شوند. از دیگر اثرات مستقیم و غیرمستقیم مصرف سموم تجمع آفت کش ها در مواد غذایی ، ایجاد سرطان در انسان ، آلودگی محیط زیست ، از هم گسیختگی اکوسیستم ها و از میان رفتن شکارچیان طبیعی آفات و بیماری هاست.
باتوجه به برخی مشکلات برگرفته شده در ارتباط با مصرف بی رویه سموم شیمیایی لازم است مصرف این مواد کنار گذاشته و یا به حداقل رسانده شود و با بهره گیری تلفیقی از گستره وسیعی از عملیات زراعی ، اجرای تناوب کاربرد کودهای آلی و استفاده دقیق از کنترل بیولوژیکی به مبارزه با آفات و بیماری ها پرداخته شود.

روش های کنترل حشرات
در مبارزه با حشرات ، تکنیک های مختلف به کار گرفته می شود تا از تجمع ، تکثیر و انتشار آنها جلوگیری شود. از روشهای بدون استفاده از سموم شیمیایی می توان به کنترل زراعی اشاره کرد که به کمک تناوب ، کشت مخلوط، تاثیر تاریخ کاشت و مدیریت علفهای هرز امکانپذیر خواهد شد. در مبارزه زراعی شناخت روابط اکولوژیکی حشره و میزبان و بیولوژی آنها اهمیت فراوان دارد.
به طور کلی در کنترل زراعی حشرات هدف ، کاهش محل تجمع اولیه آفت است. در ذیل به طور خلاصه به روشهای کنترل زراعی و اکولوژیکی حشرات اشاره می شود.
تغییر محیط فیزیکی در کنترل حشرات
محیط فیزیکی می تواند اثر قابل توجهی بر نمو جمعیت حشرات داشته باشد که با تغییر آنها می توان به سطح کنترل مورد نظر رسید.
محیط فیزیکی شامل عوامل غیرزنده ازجمله درجه حرارت ، رطوبت ، شدت نور، شرایط اتمسفری و ترکیبات و ساختمان خاک است ؛ به طور مثال آبیاری ، یکی از عوامل فیزیکی است که می تواند تاثیر بسیار زیادی روی جمعیت حشرات داشته باشد.
در انبارهای ذخیره محصولات کشاورزی ، تغییر محیط و نامناسب کردن آن برای حشرات بیشتر قابل اجرا خواهد بود. در شرایط انباره کاهش اکسیژن و افزایش گاز کربنیک و نیتروژن بیشتر حشرات انباری را کنترل می کند.
تناوب زراعی ، عملیات شخم و تاریخ کشت
تناوب زراعی باعث حاصلخیزی خاک می شود که در نتیجه آن گیاهان کشت شده سالمتر خواهند بود و می توانند مقاومت بیشتری در مقابل آفات داشته باشند.
معمولا تناوب زراعی بیشتر روی گونه هایی از حشرات موثرتر است که دامنه محدودی از نظر میزبان داشته و قدرت انتشار آنها نیز کم باشد.
بسیاری از حشرات مضر در خاک زندگی می کنند یا در خاک به حالت شفیره درمی آیند. گروهی نیز روی بقایای محصولات یا علفهای هرز زندگی کرده یا در آنها پناه گرفته اند. وقتی شخم انجام می شود هر دو نوع حشرات گفته شده ممکن است در عمقی از خاک مدفون شوند که نتوانند بیرون آیند یا در لایه های سطحی خاک براحتی له شده و از میان می روند.
غلتک زدن نیز جابه جایی حشرات خاکزی را بر اثر فشرده شدن خاک محدود می کند. از اثرات غیرمستقیم عملیات شخم بر محیط خاک و بقای حشرات ، قرار دادن آنها در معرض دشمنان طبیعی و نامساعد کردن محیط زیست آنهاست و از اثرات مستقیم آن ، صدمه فیزیکی به آنها از طریق ادوات شخم است.
تاریخ برداشت نیز در کنترل آفات بسیار مهم است ؛ یعنی اجازه ندهیم شرایط برای استراحت و به خواب رفتن حشره مناسب شود تا سال بعد خسارت بیشتری وارد کند. این مساله درباره گیاهان علوفه ای قابل اجراست.
به طوری که برداشت باید پیش از وارد شدن به مرحله استراحت آنان انجام گیرد. در واقع باید برداشت در مرحله ای از سیکل زندگی آفت صورت گیرد تا بیشترین خسارت به او وارد شود.
مبارزه تلفیقی با آفات
مبارزه تلفیقی با آفات ، یک سیستم مدیریتی است که با در نظر گرفتن مسائل اقتصادی و اجتماعی نظامهای تولیدی ، ملاحظات زیست محیطی و دینامیسم جمعیت گونه های آفات تمام تکنیک های مناسب را به شکلی به کار می برد که سطح جمعیت آفات زیر سطح زیان اقتصادی قرار گیرد.
در این تعریف آفت به کلیه عوامل خسارت زای زنده اعم از پرنده ، جونده ، حشره ، کنه تا ویروس و باکتری و قارچ اطلاق می شود.
نقش سموم در مبارزه تلفیقی استفاده کمکی از آنهاست ، به طوری که کمترین خسارت ممکن به کنترل بیولوژیکی و محیط زیست وارد آید. در واقع سموم را می توان برای بهبود کنترل بیولوژیکی به کار برد.
به شرطی که مصرف آنها منجر به بهبود نسبت دشمنان طبیعی به آفات شود. در بعضی مواقع ، تحمل نسبت به سم در شکارچیان در مقایسه با آفات بیشتر است و با کاهش میزان سم می توان آفت را تا حدودی کنترل کرد و خسارت کمتری نیز به دشمنان طبیعی وارد آورد. انجام بموقع سمپاشی نیز اهمیت دارد، زیرا حضور یا ظهور دشمنان طبیعی معمولا دیرتر از آفات رخ می دهد.
این موضوع فرصتی را برای پاشیدن زودتر یک سم کم دوام بدون ایجاد خطر برای کنترل بیولوژیکی فراهم می کند. موضعی ساختن سمپاشی ، برای تماس سم با آفت ضمن جلوگیری یا به حداقل رساندن تماس با دشمنان طبیعی روش فوق العاده موثر و ارزشمندی در این زمینه است.
یک روش متداول مصرف سم در فضای محدود، سمپاشی نواری است که در آن عمدتا نوارهایی که سمپاشی می شوند نزدیک هم نیستند و میان نوارها سمپاشی نشده است. در این روش روی این مطلب تاکید می شود که تحرک دشمنان طبیعی بالغ و توانایی آنها در اجتناب از سم بیش از بیشتر آفات است.
به این ترتیب در نواحی سمپاشی نشده محصولات (پناهگاه) نسبت دشمنان طبیعی آفات پس از سمپاشی بیشتر از پیش است. در صورت لزوم جای نواحی سمپاشی شده و سمپاشی نشده را در نوبت دوم سمپاشی عوض می کنند.
در حال حاضر تلاش زیادی در دنیا برای کاهش مصرف سموم و استفاده از مبارزه تلفیقی در حال انجام است ، به طوری که در بیشتر کشورهای اروپایی مثل دانمارک و هلند و همچنین امریکا قوانینی وضع شده که مصرف آفت کش ها در کشاورزی کاهش یابد و مبارزه تلفیقی علیه آفات صورت گیرد.
ترکیبات گیاهی به عنوان آفت کش
در اندامهای مختلف بسیاری از گیاهان عالی که از آغاز روند تکاملی خود به طور مداوم مورد حمله آفات گوناگون قرار گرفته اند، طی سالیان دراز، موادشیمیایی خاص تولید شده که جزو سیستم دفاعی این گیاهان در مقابل آفات به حساب می آیند.
این مساله باعث شده آفات برای تغذیه خود به همه گیاهان موجود در محل رشد خود حمله نکنند، بلکه فعالیت های حیاتی خود را روی تعداد محدودی از گیاهان متمرکز کنند. استفاده از مواد گیاهی برای مقابله با آفات تاریخ طولانی دارد.
اولین گیاه شناخته شده از گلهای گیاه داودی به دست آمده که ماده موثر آن پیوترین است و بر اعصاب حشرات ، اثر فلج کنندگی دارد.
موادشیمیایی زیادی از گیاهان گرفته شده که اثرات مختلفی روی حشرات دارند، مانند دورکننده ها، جلب کننده ها و بازدارنده ها. مواد موثر دیگری نیز در ترکیبات گیاهی وجود دارند که در سیستم های زیستی حشرات تغییرات مهمی ایجاد و روند طبیعی تکامل آن ها را مختل می کنند.
در حال حاضر نزدیک به 2000 گونه گیاهی شناسایی شده که تاثیر مواد موثر موجود در آنها روی تعداد بسیاری از حشرات زیان آور بررسی و به اثبات رسیده است ؛ اما در میان آنها فقط تعداد محدودی وجود دارند که خصوصیات خاص آفت کش دارند. تحقیقات بیشتری نیز روی آنها انجام شده از جمله درخت چریش (Neem) که بومی هندوستان ، برمه ، پاکستان ، سریلانکا، بنگلادش و مالزی است و در مناطق کم آب و جنگلی به طور خودرو یافت می شود.
این درخت در ایران حدود 50 سال پیش وارد شده و اکنون اطراف شهرهای بندرعباس ، چاه بهار و دیگر نواحی گرمسیری ایران سازگار شده است. ماده موثر میوه و برگ درخت چریش که به صورت ترکیبات مختلفی در کنترل حشرات به کار می روند برای انسان و پستانداران بی خطر هستند.
اثر آنها بیشتر از طریق جلوگیری از تغذیه و تخمگذاری و اثرت هورمونی بوده که علاوه بر خاصیت حشره کشی برای دشمنان طبیعی نیز خطر کمتری دارد.


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
سوسک شاخک بلند
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
000932.jpg

 حشرات به عنوان بزرگترين گروه  بندپايان، هميشه توجه بشر را به خود جلب نموده اند. جنبه هاي گوناگون حضور آنها در طبيعت و اثرات مختلف و گاه متناقضي كه بر زندگي بشر مي گذارند، باعث شده نقش آنها در طبيعت مورد بررسي دانشمندان قرار بگيرد. قحطي هاي ناشي از حمله ملخ ها، زيبايي  بال پروانگان و آواز زنجره ها را همگان به ياد مي آورند. تاكنون حدود يك ميليون حشره شناسايي و نامگذاري شده كه اين تعداد، ۸۰ درصد تمام گونه هاي جانوري را تشكيل مي دهند. گفتني است در كنار گونه هاي زيان بار حشرات كه شامل ناقلين بيماريهاي انسان و دام و حتي گياهان و همچنين گونه هاي انگل جانوري و آفات گياهي مي شوند، گونه هاي مفيدي در طبيعت حضور دارند كه اهميت زيادي در پديده هاي طبيعي دارند. اين نوشتار سعي دارد نگاهي اجمالي به موضوع حشرات مفيد


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

نمونه:


  List of Chinese Insects (Vol.1)
---------------------------------------------
 By Hua Li-zhong
 Published in 2000
 Page: 448 pages
 Size: 210x290mm, Hardcover
 Price: US$150+$15 by sea mail


  List of Chinese Insects (Vol.II)

----------------------------------------------
 By Hua Li-zhong
 Published in 2002
 Page: 612 pages
 Size: 210x290mm, hardcover
 Price: US$170+$17 by sea mail


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

شته جالیزیAphis gossypii  

این آفت به ویژه در مناطق جنوبی وجنوب شرقی صدمه وزیان شدیدی به جالیز کاریها وارد می نماید. شته ها به گیاهانی مانند خیار- فلفل- بادام زمینی و حتی علف های هرز نیز صدمه می رسانند.

شته ماده بدون بال و رنگهایی مانند زرد مایل به سبز یا قهوه ای تیره دارد.

طول بدن شته ماده بدون بال 25/1-1/2 میلیمتر است و شکل آن بیضوی می باشد . طول بدن شته های بال دار قدری کوچکتر وحدود 2/1-9/1 میلیمتر است. رنگ لارو شته ها زرد یا سبز میباشد.

 

OrchidPests
Aphis gossypii Glover (Melon Aphis, Cotton Aphis)

 

شته ها زمستان را معمولا به صورت لارو یا تخم در روی برگ علف های هرز میگذرانند. ولی در بعضی از مناطق زمستان را به صورت حشره کامل بسر میبرند.شته ها پس از گذراندن زمستان غالبا از شیره ی نباتی و علف های هرز تغذیه کرده و پس از آن روی نباتات تحت کشت منتقل می شوند. شته فقط بطریقه .....   منبع: گياهپزشکی


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
محققان مالزیایی ادعا می کنند که بزرگترین حشره دنیا را کشف کرده‏اند. این حشره عظیم‏الجثه که در ماه آوریل سال جاری متولد شده است، هم اکنون بیش از 45 سانتی‏متر طول دارد. گفتنی است در حال حاضر حشره شناسان باغ‏وحش لندن درحال بررسی برای یافتن جزئیات بیشتر در مورد این حشره هستند. بزرگترین حشره دنیا
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
Stonefly يا پشه سنگ، به انواع حشرات بهاره خانواده Plecoptera مي گويند كه دو جفت بال غشايي دارند و هنگام استراحت يك زوج بال عقب شان روي شكم تا مي شود و داراي شاخك درازي نيز هستند. اين حشرات در مرحله پروانگي آبزي و گوشتخوارند و نيمف خود را زير سنگ ها در جريان  هاي تند آبي مي گذارند. از اين حشره براي ماهيگيري ورزشي فراوان استفاده مي شود. حال كمي راجع به اين حشره بدانيم: استون فلاي يكي از منابع مهم غذايي قزل آلاست. در هنگام ماهيگيري اگر بتوانيد پشه اي شبيه «استون فلاي» براي طعمه قرار دهيد، خال قرمز هاي خوبي صيد مي كنيد.
اخيراً دانشمندان هم علاقه خاصي به اين حشره پيدا كرده اند، زيرا ثابت شده كه از طريق مطالعه آن مي توان به كليد معماي تكامل حشرات پرنده دست يافت.
پژوهشگران دانشگاه پن استيت از آن جهت به مطالعه «استون فلاي» علاقه مند شده اند كه اين حشره، به رغم داشتن چهار بال به هنگام بلوغ، عملاً پرواز نمي كند. علت اين امر آن است كه اين پشه اندام هاي اصلي براي انجام پرواز درست را ندارد - مثل عضلات قوي بال و ساختار محكم اسكلتي روجلدي- به همين دليل «استون فلاي» فقط مي تواند با سرعت زياد روي آب سر بخورد و بدود. تلاش اين حشره براي پرواز كامل ممكن است شبيه مرحله انتقالي تكامل در حشرات آبزي باشد كه ۳۵۰ ميليون سال پيش به آسمان پرواز كردند و خود را از وابستگي به آب رهانيدند.
«استون فلاي» در آب سرد رشد و بلوغ مي يابد. بعد در اواخر زمستان به ساحل مي خزد. اين تنها باري است كه در تمام طول زندگي اش، «استون فلاي» از بال ها استفاده مي كند. دانشمندان معتقدند كه چنين رفتاري ممكن است او را به پشه هاي (فرضي) شبيه خود كه از ضبط فسيلي ناپديد شده اند، متصل كند (فسيل هاي حشرات فاقد پرواز اوليه پيدا شده، اما در ميان آنها حشرات مربوط به دوره ۷۵ ميليون ساله اي كه طي آن حشرات فاقد قدرت پرواز مرحله انتقالي خود به پرواز را طي كردند وجود ندارد).
اگر «استون فلاي» مشابه حشراتي باشد كه طي دوره انتقالي تكامل خود شروع به پرواز كردند، مي تواند به عنوان كليدي براي حل معماي پرواز حشرات تلقي شود و با مطالعه آن، دوره تكاملي گم شده يا حلقه مفقوده حشرات، پيدا شود.
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
کرم های حشره این نوع بید آمریکای شمالی،آنقدر غذا می خورند که در مدت 2 روز ،می توانند وزن خود را به هشتاد هزار برابر ، افزایش دهند!تا بحال ملخ ها را قاتلین محصولات کشاورزی شناخته بودیم ، باید گفت ، گونه های مختلف این بید به تنهایی همانقدر خرابکار هستند که ملخ های گروهی!
خوشبختانه این ها عادت گروهی زیستن ملخ ها را ندارند،ولی بیشتر از ملخ ها ، و برای اضافه کردن وزن بدنشان زیاد می خورند! وزن اولیه بدن این بید ها ظرف ۴۸ ساعت، ۸۰ هزار بار بیشتر می شود و باید گفت در زمینه افزایش وزن ،یک (رکورد) به حساب می آید! این موجودات با آرواره های قوی ، بسیار پر خوری می کنند چرا که تنها کارکرد آنها در این دنیا چیزی نیست جزء زنده ماندن!
نکته خوبی که راجع به بید ها می توان گفت ،این است که قد و قواره کوچکی دارند!با این وجود ، زمانی که این بید ها روی درختی قرار می گیرند تا غذا بخورند ، فاتحه آن درخت خوانده است! فراوانی این بید در جنوبی ترین نقطه آمریکای شمالی ، هر سال فقط یکی است! بسیاری از گونه های شرقی هم خانواده این بید ، از نظر تولید ابریشم مهم شمرده می شوند. به نوع ابریشم حاصل از این پیله ها ، ابریشم وحشی می گویند تا از نوع دیگر ابریشم که توسط کرم های ابریشم هم خانواده آنها به شکل پرورشی به دست می آید ، متمایز باشد.

شناسنامه
اندازه:100 تا 128 میلی متر(9/3 تا 5 اینچ)
محل زندگی :آمریکای شمالی
عادت : شب پرواز
رژیم غذایی : از درختان پهن برگ تغذیه میکند.
دیگر مشخصات : بسیاری از نمونه های هم خانواده این حشره ، در شرق پیدا شده اند، جایی که قرن ها ست به خاطر تولید ابریشم ، پرورش داده شده اند!

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

گزش‌ و نیش‌ حشرات‌ منجر به‌ بروز بثورات‌ پوستی‌ و سایر علایم‌ ناشی‌ از گزش‌ یا نیش‌ حشرات‌ می‌شود. فرد اغلب‌ گزش‌ یا نیش‌ را بیاد نمی‌آورد.
علایم‌ شایع‌
واکنش‌های‌ پوستی‌:
برجستگی‌ قرمز در پوست‌. این‌ برجستگی‌ها معمولاً در عرض‌ چند دقیقه‌ پس‌ از گزش‌ یا نیش‌ ظاهر می‌شود، اما بعضی‌ هم‌ 12-6 ساعت‌ طول‌ می‌کشد تا ظاهر شوند.
بروز یک‌ واکنش‌ سمی‌ همراه‌ با درد، مثلاً در اثر نیش‌ زنبور
بروز یک‌ واکنش‌ سمی‌ همراه‌ با خارش‌ به‌ علت‌ رها شدن‌ هیستامین‌ در محل‌ گزش‌، مثلاً در اثر گزش‌ پشه‌ها واکنش‌های‌ عمومی‌:
تهوع‌ یا استفراغ‌ - سردرد - تب‌ - سرگیجه - احساس‌ سبکی‌ در سر - تورم‌
تشنج‌ واکنش‌های‌ آلرژیک‌:
خارش‌ چشم‌ها
برافروخته‌ شدن‌ صورت‌
سرفه‌ خشک‌؛ خس‌خس‌ سینه‌
احساس‌ خفگی‌ در سینه‌ یا گلو
علل‌
گزش‌ یا نیش‌ ناشی‌ از پشه‌ها، شپش‌ها، مایت‌های‌ رختخواب‌، مورچه‌ها، عنکبوت‌ها، زنبورها، عقرب‌ها و سایر حشرات‌ و بندپایان‌.
عوامل تشدید کننده بیماری
نواحی‌ پر از حشرات‌
آب‌ و هوای‌ گرم‌ در بهار و تابستان‌
عدم‌ رعایت‌ نکات‌ حفاظتی‌
استفاده‌ از عطر و ادکلن‌
حساسیت‌ به‌ گزش‌ یا نیش‌ در اثر مواجهه‌ قبلی‌
پیشگیری‌
پس‌ از شناسایی‌ علت‌، در صورت‌ امکان‌ آن‌ را حذف‌ کنید. حیوانات‌ را از نظر کک‌ درمان‌ کنید و منزل‌ را کاملاً ضدعفونی‌ کنید.
اگر نمی‌توانید جلوی‌ مواجهه‌ با حشرات‌ را بگیرید، روی‌ بدن‌ خود مواد دورکننده‌ حشرات‌ مثل‌ دی‌اتیل‌تولوآمید بمالید.
لباس‌ مناسب‌ برای‌ محافظت‌ از گزش‌ یا نیش‌ بپوشید.
عواقب‌ مورد انتظار
اکثر علایم‌ دردسرآفرین‌ در عرض‌ 3-2 روز ناپدید می‌شوند، اما خاراندن‌ ضایعات‌ ممکن‌ است‌ بهبود علایم‌ را تا چند هفته‌ به‌ تأخیر اندازد. درمان‌ کمک‌کننده‌ است‌، اما ضایعات‌ را سریعاً خوب‌ نمی‌کند.
عوارض‌ احتمالی‌
عفونت‌ باکتریایی‌ ثانویه‌ در محل‌ گزیدگی‌ یا نیش‌. این‌ عفونت‌ ممکن‌ است‌ باعث‌ تورم‌ گره‌های‌ لنفاوی‌ در گردن‌، زیر بغل‌، کشاله‌ران‌، یا آرنج‌ شود.
شوک‌ آلرژیک‌ (آنافیلاکسی‌) که‌ ممکن‌ است‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر اندازد. این‌ حالت‌ در افرادی‌ که‌ بسیار حساس‌ هستند رخ‌ می‌دهد.
بر جای‌ ماندن‌ جای‌ ضایعات‌ پوستی‌

درمان‌

اصول‌ کلی‌
کمک‌های‌ اولیه‌ و خدمات‌ اورژانس‌ در مورد واکنش‌های‌ شدید
نیش‌ زنبور را خارج‌ کنید. به‌ هیچ‌ عنوانی‌ از گیره‌ استفاده‌ نکنید. راه‌ درآوردن‌ نیش‌ تراشیدن‌ مرحله‌ به‌ مرحله‌ بافت‌های‌ مربوطه‌ است‌.
در مورد نیش‌ زنبور یا مشابه‌ آن‌، مقداری‌ گوشت‌ چرخ‌ کرده‌ و آب‌ روی‌ محل‌ بمالید.
در مورد گزش‌ مورچه‌، روی‌ محل‌ آمونیاک‌ بمالید؛ هرچند بار که‌ لازم‌ است‌ این‌ کار را تکرار کنید.
برای‌ گزش‌ عنکبوت‌ یا عقرب‌، در صورت‌ امکان‌ حشره‌ را بگیرید و به‌ پزشک‌ مراجعه‌ کنید.
برای‌ کنه‌ها و مایت‌ها، مقداری‌ وازلین‌ بمالید تا از پوست‌ جدا شود و بیافتد.
زخم‌ ناشی‌ از گزیدگی‌ را پاک‌ کنید و روی‌ آن‌ کیسه‌ یخ‌ بگذارید.
ناحیه‌ گزیده‌ شده‌ را بلند کنید و به‌ آن‌ استراحت‌ بدهید.
برای‌ تخفیف‌ خارش‌ و تسریع‌ بهبودی‌، روی‌ ناحیه‌ کمپرس‌ خیس‌ بگذارید. کمپرس‌ آب‌ گرم‌ معمولاً برای‌ درد یا التهاب‌ بهتر است‌. اما کمپرس‌ آب‌ سرد در مورد خارش‌ اثر بهتری‌ دارد.
اگر قبلاً دچار شوک‌ آلرژیک‌ به‌ دنبال‌ گزش‌ یا نیش‌ حشره‌ شده‌اید، همیشه‌ یک‌ کیست‌ مخصوص‌ درمان‌ شوک‌ آلرژیک‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشید.
داروها
برای‌ موارد خفیف‌ می‌توان‌ از داروهای‌ زیر استفاده‌ کرد: ـ آنتی‌هیستامین‌های‌ خوراکی‌ برای‌ کاهش‌ خارش‌ ـ ترکیبات‌ موضعی‌ استرویید (کورتیزونی‌) برای‌ کم‌ کردن‌ خارش‌ و التهاب‌ این‌ ترکیبات‌ را طبق‌ دستور مصرف‌ کنید. برای‌ صورت‌ و کشاله‌ ران‌ تنها از استروییدهای‌ ضعیف‌ بدون‌ فلوئور استفاده‌ کنید.
برای‌ علایم‌ شدید و جدی‌ ممکن‌ است‌ استروییدهای‌ موضعی‌ قوی‌تر یا استروییدهای‌ خوراکی‌ تجویز شوند. ضمناً برای‌ پیشگیری‌ یا کاهش‌ علایم‌ شوک‌ آلرژیک‌، تزریق‌ اپی‌نفرین‌ (آدرنالین‌) یا کورتیزون‌ صورت‌ خواهد گرفت‌.
واکسن‌ و یا سرم‌ کزاز در صورت‌ لزوم‌
فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری
محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد.
رژیم‌ غذایی‌
رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.
درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ شوک‌ آلرژیک‌ را دارید. این‌ یک‌ اورژانس‌ است‌!
اگر خوددرمانی‌ علایم‌ را تخفیف‌ نداده‌ باشد، یا علایم‌ در عرض‌ 3-2 روز از شروع‌ درمان‌ طبی‌ رو به‌ بهبود نگذارند.
اگر ناحیه‌ گزیده‌ شده‌ قرمز، متورم‌، گرم‌ و به‌ لمس‌ حساس‌ شود، که‌ نشاندهنده‌ عفونت‌ است‌.
اگر درجه‌ حرارت‌ بدن‌ به‌ 3/38 درجه‌ سانتیگراد یا بالاتر برسد.


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

اطلاعات موجود در این رابطه نشان دهنده افزایش میزان فروش و مصرف آفتکشها در کشور های در حال توسعه در دهه گذشته است این افزایش تا دهه بعد نیز ادامه خواهد داشت زیرا کشاورزان امروزه برای تولید محصول بیشتر از گیاهان اصلاح یافته استفاده میکنند و برای حفظ محصولات تولیدی خود به استفاده از روشهای کنترل شیمیایی اعتماد و عادت کرده که مجموعه این عوامل موجب افزایش کاربرد آفتکشها می گردد.

سالانه مقدار زیادی از آفتکشها توسط کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه صادر میشود و مقدار این صادرات در حال افزایش می باشد و این در حالی است که مصرف تعدادی از آنها در کشورهای تولید کننده ممنوع می باشد و اغلب این نوع آفتکشها در طبقه بندی توسط سازمان بهداشت جهانی از لحاظ سلامتی در دو گروه بسیار خطرناک یا خطرناک(Ia,Ib)  قرار می گیرند.

بعضی از کشورهای در حال توسعه مانند هندوستان و چین پتانسیل تولید آفتکشهایی را دارند که از مدتها قبل مصرف آن در کشورهای توسعه یافته ممنوع شده است واین آفت کشها علاوه بر مصرف در داخل این کشورها به کشورهای دیگر صادر نیز می گردد.

در کشورهای در حال توسعه آفتکشهایی روی محصولات غذایی و صنعتی استفاده می شوند که بیشتر این محصولات به کشورهای توسعه یافته صادر می شود البته روشن است که بیشتر آفتکشهای مصرفی در کشورهای در حال توسعه اکثرا در گروه Ia,Ibقرار دارند هر چند که سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد می کند که آفتکشهای گروه Ia,Ibدر کشورهای در حال توسعه نباید مصرف شوند اما به خاطر ارزانی این سموم جایگزین و کم خطر کشاورزان این کشورها اجبارا از این نوع سموم استفاده می کنند.

بدین ترتیب با توجه به شرایط موجود میتوان پیش بینی کرد که تجارت جهانی آفتکشها بین سالهای 1995 تا2005 تا 9/1 % رشد خواهد کرد و از لحاظ ارزش پولی به 8/36 بیلیون دلار خواهد رسید کاشت گیاه اصلاح یافته و مقاوم به علف کش ها مصرف علف کشها را تقویت خواهد کرد اگر چه مصرف بیشتر افتکشها در سالهای بعدی ناشی از قابلیت و کارایی این روشها در حفظ محصول می باشد از سال 1942 نرخ فروش ومصرف آفتکشها در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته  در حال افزایش بوده و پیش بینی می شود که تا 5 سال بعد نیز رشد مصرف آفتکشها ادامه داشته باشد. افزایش مصرف آفتکشها موجب رها شدن مواد سمی در محیط زیست شده وبه دنبال آن بهداشت انسان و محیط زیست مورد تهدید قرار می گیرد واین اثرات منفی در کشورهای در حال توسعه که منابع تجدید شونده کافی برای کاهش خطرات و حل مشکلات  خود ندارند قابل توجه است. آثار زیانبار مصرف آفتکشها در جهان را می توان  به صورت ذیل خلاصه کرد:

1-    ده برابر شدن مصرف حشره کشها در جهان نسبت به جنگ جهانی دوم

2-    افزایش خسارت آفات روی محصولات غذایی فیبری از7% تا 13% نسبت به جنگ جهانی دوم

3-  بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال1985 سالانه 3 میلیون نفر از طریق آفتکشها به مسمومیت حاد دچار می شوند که حدود 20000 مرگ ناشی از مصرف اتفاقی آفتکشها می باشدو بنا به گزارش همین سازمان در سال 1990 مسمومیت حاد شغلی ناشی از آفتکشها در کشورهای در حال توسعه به 25 میلیون نفر در سال می رسد.

4-  یک سازمان بین المللی کار در بخش کشاورزی 14% از کل صدمات شغلی شناخته شده و10% از کل تلفات جانی را ناشی از آفتکشها می داند.

5-  در میان سموم مصرفی خاصیت سرطان زایی 60 آفتکش شناخته شده و118 آفتکش نیز به عنوان مختل کننده هورمونی معرفی شده اند.

6-  80% بازار جهانی سموم مربوط به ده شرکت بوده و ارزش پولی آن 30 بیلیون دلار می باشد و 25% از فروش سموم مربوط به کشورهای در حال توسعه است البته این مقدار در حال افزایش می باشد.

7-    مقدار آفتکشهای فاسد تنها در آفریقا بیش از 20000 تن می باشد که هزینه نابودی آن بیش از 150 میلیون دلار می باشد .

آفتکش یک نام عمومی است که شامل حشره کش ها – قارچ کش ها – علف کش ها – جونده کش ها و امثال اینها ست. مصرف آفتکشها نگرانیهای جدی را برای انسان ومحیط زیست ایجاد کرده است. میزان مصرف حشره کشها در مناطق مختلف از اواسط دهه1970 تا اوایل 1985 کاهش اندکی داشته واین کاهش نتیجه کم شدن قابل توجه مصرف این سموم در آمریکا بوده که با افزایش مقدار آن در سایر نقاط دنیا برابری کرده است اما این کاهش مصرف آفتکشها لزوما تقلیل مساحت سم پاشی شده را نمی رساند زیرا مصرف مواد شیمیایی در مقادیر کمتر و روشهای پخش بهتر آنها از قبیل روشهای پخش سم در حجم فوق العاده کم (ULV)می تواند باشد.

مصرف اکثر مواد آلی کلره اکنون در کشورهای پیشرفته ممنوع شده است اما در بعضی از کشورهای جهان سوم بیش از 50% از میزان آفتکشهای مصرفی مربوط به DDT,BHC  است و کماکان میزان مصرف آنها در حال افزایش است . اما امروزه قسمت اعظم حشره کشهای مصرفی مربوط به موادآلی فسفره و پایرتروئیدی می باشد.

بین سالهای 1992-1996 در حدود 9 تن آفتکش که مصرف آنها در آمریکا ممنوع شده بود به کشورهای در حال توسعه صادر شد و این نشان میدهد که در طی سالهای 1992-1994 یک افزایش 26%در صادرات آفتکشهای خطرناک وجود داشته است و در سال 1996 میزان کل آفتکشهای صادراتی گروه Ia  به 12891 تن رسیده است که در مقایسه با سال 1992(در حدود 2414تن) از رشد افزایش 500 درصدی بر خوردار بوده است.صادرات این نوع آفتکشها به کشورهای در حال توسعه که آموزش لازم در زمینه استفاده از لباسها – ماسکهای محافظ –انبارداری صحیح آفتکشها و کاربرد صحیح آنها در مزرعه و خانه ندارند میزان خطرات این آفتکشها را دو چندان می کند .

در حال حاضر در جمهوری اسلامی ایران سالانه از 30000 تن انواع آفتکش استفاده می شود که از این مقدار 19011 تن آن توسط شرکت های داخلی تولید وفرموله می شوند.با توجه به این میزان نکات ایمنی در مصرف واز آن مهمتر نکات فنی در ساخت وفرمولاسیون این سموم می بایستی دقیقا مد نظر قرار می گیرد.


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
زیر شاخه آرواره‌داران

بدن دارای سر سینه و شکم یا سر است. سر سینه یا سر از خارج بدون قطعه می‌نماید. سینه ، شکم یا تنه قطعه قطعه است. در سر یک یا دو جفت آرواره و دو جفت ماگزیلا وجود دارد. سخت پوستان ، صد پایان ، هزار پایان و حشرات در این زیر شاخه قرار می‌گیرند.

رده حشرات

حشرات یا شش پایان ساکن خشکی هستند و بعضی بطور ثانویه آبزی شده‌اند. سر 6 قطعه وسینه 3 قطعه است که معمولا دارای 3 جفت پا و دو جفت بال است. شکم اصولا 11 قطعه بدون زواید حرکتی دارد. چشمها مرکب و ساده‌اند. بیش از 800 هزار گونه دارند.


حشرات به دو رده بالداران و بدون بالان رده بندی می‌شوند.


 

زیر رده بدون بالان

انواع ابتدایی ، بدون بال و بدون دگردیسی هستند.

راسته پرتورا

فاقد شاخک بوده و اولین جفت پاهای حرکتی به اندامهای حسی مبدل گشته‌اند. فاقد چشم ساده و مرکب و دارای چشم کاذب هستند. لوله های مالپیگی به صورت برجستگیهای کوچکی تحلیل رفته اند. سیستم تراشه‌ای ساده بوده و یا اصلا فاقد آن می‌باشند. بدن 12 مفصلی و فاقد زایده سرسی است. پیش از کامل شدن تعداد مفاصل شکمی از تخم خارج شده لذا اصطلاحا آنامورف هستند..

راسته دیپلورا

این راسته را آپتر نیز می‌نامند. بدن کوچک و نرمی داشته و محیطهای تاریک و مرطوب را ترجیح می‌دهد. دارای شاخک طویل و فاقد چشم‌اند. شکم 11 مفصلی و دارای سرسی است. لوله‌های مالپیگی پاپیلایی شکل می‌باشند.تصویر


 

راسته کلمبولا

دارای بدنی نرم و کوچک و شاخکهای کوتاه می‌باشند. چشمهای مرکب کوچک و یا تحلیل رفته‌اند. معمولا جهنده بوده و این عمل را بواسطه عضو جهنده خاصی انجام می‌دهند. فاقد سرسی شکلی و لوله‌های مالپیگی می‌باشند. پوست اندازی به صورت اپی‌مورف است. یعنی تعداد مفاصل شکمی جانور به هنگام خروج از تخم کامل می‌باشند از این راسته جنس انوتوموبریا را می‌توان نام برد.

راسته تیزانورا

خصوصیات بسیار نزدیک با راسته تیزانورا دارد و اصطلاحا دم مویی نامیده می‌شوند. اعضای راسته تیزانورا که ماهی نقره‌ای نیز نامیده می‌شوند. دارای بدن نسبتا طویل و فلس‌داری می‌باشند. شاخکها طویل و چشمهای مرکب رشد کرده‌اند. تعداد مفاصل شکمی 12 عدد بوده و در انتها به سرسی طویلی ختم می‌شود و لوله‌های مالپیگی و تراشه‌ها بسیار رشد یافته‌اند. از این راسته جنس ترموبیوس را می‌توان ذکر کرد.

زیر رده حشرات بالدار

راسته راست بالان

ملخها ، سوسریها و جیرجیرکها در این راسته قرار دارند. قطعات دهانی خورد کننده هستند. بالهای جلویی باریک و بالهای عقبی نازک و تاشده در زیر بالهای جلویی هستند. بسیاری بدون بال هستند. گیاهخوارند و 25 هزار گونه دارند.

راسته پوست بالان

قطعات دهانی خورد کننده هستند. بالهای جلویی کوتاه و بالهای عقبی بلند و نازک هستند. در نقاط تاریک بسر می‌برند. شب فعال هستند و 1200 گونه دارند.

راسته ایزوپترا یا جوربالان

موریانه‌ها در این گروه قرار دارند. بالها مشابه و نازک هستند. زندگی اجتماعی دارند. بیشتر ساکن مناطق گرمسیری هستند. چند شکلی دارند و 2000 گونه دارند.تصویر


 

راسته سنجاقکها

سنجاقک در این راسته قرار دارد. بالها مشابه و دارای رگبالهای تور مانند هستند. بال سنجاقکها به سمت عقب تا نمی‌شود اما در گروهی از آنها بالها در هنگام استراحت تا می‌شوند. چشمهای مرکب بسیار مشخص دارند. شکم باریک و دراز است. صیاد هستند. آبششهای نایی دارند. 5000 هزار گونه دارند.

راسته نوروپترا

مورچه‌گیرها در این گروه قرار دارند. بالها مشابه هستند. لارو دارای قطعات دهانی خورد کننده یا مکنده است. گوشتخوارند و از حشرات و کنه‌ها تغذیه می‌کنند. 5000 گونه دارند.

راسته پولک بالان

پروانه‌ها و بیدها در این گروه قرار دارند. دارای خرطوم هستند. در بیدها بال در زمان استراحت افقی می‌ماند. شاخکها پرمانند و یا رشته‌ای هستند.

راسته دوبالان

مگسها و پشه‌ها در این گروه قرار دارند. قطعات دهانی سوراخ کننده و مکنده هستند و قسمتی از آنها در خرطوم واقع است. بالهای عقبی کوچک است. 100 هزار گونه دارند.

تولید مثل در حشرات

به جز چند مورد استثنایی عمل لقاح از طریق جفتگیری صورت می‌گیرد و تخم گذاشته می‌شود. در جنین جوانه‌های مولد زواید بدن به توالی از جلو به عقب ظاهر می‌شوند. هنگامی که لارو سر از تخم بیرون می‌آورد. شبیه جانور بالغ است و فقط کوچکتر هستند. لاروها طی پوست اندازیهای متوالی رشد می‌کنند و سرانجام محفظه‌هایی در دیواره بدن پدید می‌آید و دیسکهای شفیره‌ای شروع به پیدایش می‌کند. تغییر شکل لارو کرمی شکل به جانور بالغ در درون پیله انجام می‌شود. در این مرحله محفظه‌هایی که محتوی دیسکهای شفیره‌ای هستند باز می‌شوند و زواید جانور کم کم ظاهر می‌شوند


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

کرم های غوزه و جوانه پنبه از آفاتی هستند که به بیش از 30 محصول زراعی خوراکی وگیاهان لیفی در سراسر دنیا حمله کرده وسالانه بیش از 25/1میلیارد دلار تنها در ایالت متحده امریکا خسارت ببار می آوردند.در حال حاضر دانشمندان به منظور کنترل این آفات، بر موجودات زنده ای موسوم به baculovirusesمطالعه می کنند .

baculoviruseslife_cycle

آنها ویروسهای میله ای شکل DNA  هستند که چرخه تولیدمثل بیشتر آنها  از درون سلول آغاز می شود.

کرمهای حشرات آلوده به baculoviruses  می میرند ولی بر روی سطح برگ باقی مانده وسپس کرمهای سالم مجدداً به این ویروس مبتلا وسیکل جدید آغاز می شود .

این چرخه بطور طبیعی اتفاق می افتد اما محققان قصد دارند از baculoviruses  برای کشتن آفات استفاده نمایند.اگر چه baculovirusesبرای دفع آفات به زمان بیشتری نیاز دارند ولی حشرات بخصوصی را از بین می برند ، درحالیکه حشره کشها ی شیمیایی گاهی اوقات به حشرات مفید نیز صدمه می رسانند .

baculovirusمشکل دیگری که محققان با آن روبرو می باشند یافتن راهی برای زنده ماندن baculoviruses  درزیر نور آفتاب است، زیرا  آنها بوسیله  اشعه ماوراء بنفش _B ، غیر فعال می شوند. محققان در پی یافتن راه حلهایی برای این  قبیل مشکلات هستند .

تعدادی از شرکتها سعی دارند که baculoviruses   را در سطح انبوه تولید نمایند زیرا معتقدند که این موجودات زنده از آنجایی که با محیط زیست سازگاری بیشتری دارند سرانجام به جای حشره کش ها مورد استفاده قرار می گیرند. دانشمندان سعی دارند ویروس را در سلول حشره تولید نمایند که این امر موجب صرفه جویی مالی وجلوگیری از آلودگی می گردد.

به نقل از آفات با تغییرات


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
     نام علمی آفت : Rhynchites auratus
مدیر مبارزه با آفات عمومی سازمان حفظ ...
                 

            

                              

            

            

            

                              

            

            

            

                 

            

            

            

            

                 

            

            

            

            

                 

            

            

            

                              

            

            

            

                 

            

            

            

            

                 

            

            

            

            

                 

            

            

            

            

                 

 

 


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۳۰ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
بیش از 500 تبادل لینک در یک لحظه

 

دوست عزیز بهترین راه برای افزایش بازدید وبلاک حتی از تبادل لینک. تبادل پست است . 100 درصد جواب میده کافیست امتحان کنی .
برای این کار کافیست یک پست ازلینکهای وبلاگت ایجاد کنی مانند پست آدرس مقابل
http://ake.blogfa.com/post-4298.aspx  که دارای لینک مطالب وبلاگ هستش.

بعد اون آدرس پست رو بعد از اینکه پست من رو داخل وبلاگت گذاشتی به من میگی و من هم پست تو رو هم که حاوی لینک های مطالب وبلاگت هست رو من در یک پست داخل وبلاگم می گذارم .
اگر داخل هر پست تبادل شده 500 لینک مطالب وبلاگ باشد درنتیجه شما در کمترین زمان 500 تبادل لینک انجام داده اید.

 

آیا این کار بهتر از تبادل لینک نیست؟


آدرس پست وبلاگ من حاوی لینک مطالب وبلاگ :
http://ake.blogfa.com/post-4298.aspx

منتظر جوابت هستم

 

 

با تشکر محمد اکرم ایرندگانی


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۹ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

. آیامی دانستید فقط یک نفر از یک میلیارد نفر بیش از ۱۱۶ سال عمر میکند.


. آیامی دانستید هر آمریکایی به طور میانگین ۲ کارت اعتباری دارد.


. آیامی دانستید قلب انسان میتواند خون را ۱۰ متر به بیرون پرتاب کند.


. آیامی دانستید متداولترین نام در دنیا محمد است.
                 آیا میدانید ؟؟؟!!!


. آیامی دانستید زبان قویترین ماهیچه در بدن است.


. آیامی دانستید روز تولد شما حداقل با ۹ میلیون نفر دیگر یکی است.


. آیامی دانستید ستاره دریایی مغز ندارد.


. آیامی دانستید زنان تقریبا ۲ برابر مردان چشمک میزنند.


. آیامی دانستید شما نمیتوانید با حبس کردن نفستان خودکشی کنید.


. آیامی دانستید انسانهای راست دست به طور میانگین ۹ سال بیش از چپ دستها عمر میکنند.


. آیامی دانستید لئوناردوداوینچی قیچی را اختراع کرد.


. آیامی دانستید درآمد مایکل جوردن از کمپانی نایک، بیش از درآمد تمام کارکنان این کمپانی در کشور مالزی است.


. آیامی دانستید هیچ کلمه ای در زبان انگلیسی با کلمه
month هم قافیه نمیشود.


. آیامی دانستید مورچه ها بعد از مرگ در اثر سم پاشی به پهلوی راست میافتند.


. آیامی دانستید هر انسانی در طول زندگیاش به طور میانگین ۸ عنکبوت را در حال خواب میخورد.


. آیامی دانستید گربه ماهی بیش از ۲۷۰۰۰ عضو چشایی دارد.


. آیامی دانستید کشتی ملکه الیزابت دوم بابت هر گالون سوختی که میسوزاند فقط ۱.۵ متر حرکت میکند.


. آیامی دانستید صندلی الکتریکی را یک دندانپزشک اختراع کرد.آیا میدانید ؟؟؟!!!

. آیامی دانستید که خوک*ها به دلیل فیزیک بدنی قادر به دیدن آسمان نیستند؟


. آیامی دانستید که فندک قبل از کبریت اختراع شد؟


. آیامی دانستید که سالانه ۴ هزار نفر غیر سیگاری در اثر همنشینی با افراد سیگاری به سرطان ریه مبتلا شده و جان می سپرند؟


. آیامی دانستید که در زیمبابوه از هر ۵ نفر یکی مبتلا به بیماری ایدز است؟


. آیامی دانستید که در سوید سالیانه از ۹ میلیون جمعیتی که دارد فقط ۱۷۰۰ نفر می
میرند؟


. آیامی دانستید ایران به سی کشور جهان تسهیلات نظامی صادر می کند؟آیا میدانید ؟!!!


. آیامی دانستید که تقریبا ۶۵ درصدوزن انسان را اکسیزن تشکیل میدهد؟


. آیامی دانستید که هر ۱۳ دقیقه یک کتاب جدید در امریکا منتشر میشود؟


. آیامی دانستید که حد متوسط مطالعه کتاب در بین ایرانیان ۳ دقیقه در سال است.


. آیامی دانستید که رشد تعداد ماشینها در جهان سه برابر رشد جمعیت انسانهاست.


. آیامی دانستید که از جمعیت ۶ میلیاردی جهان ۵/۱ میلیارد نفر از اب اشامیدنی محرومند و ۶/۱ میلیارد نفر به برق دسترسی ندارند.


. آیامی دانستید که سرطان سینه چنانچه در مراحل اولیه باشد حتی با ماموگرافی
نمیتوان پی به وجود ان برد مگر اینکه چند سال از رشد ان گذشته باشد؟ بد نیست
بدانید مصرف لیمو ترش از ابتلا به بیماری سرطان سینه جلوگیری می کند


. آیامی دانستید که در ایران سالانه ۲۸ هزار نفر در حوادث رانندگی جان خود را از
دست می دهند. این امار در جهان یک میلیون دویست هزار نفر میباشد که نود در
صد ان مربوط به کشورهای جهان سوم میباشد.


. آیامی دانستید که در هر دقیقه نسل یک موجود زنده در جهان منقرض می شود.
آیا میدانید ؟؟!!!


. آیامی دانستید که مار می تواند تا نیم ساعت بعد از قطع شدن سرش نیش بزند.


. آیامی دانستید که بیشتر هواپیماها صندلی شماره ۱۳ را ندارند.


. آیامی دانستید که اثر سیب در بیدار نگهداشتن افراددرشب بیشتر از قهوه و کافین
است.


. آیامی دانستید که ۵۵درصدسوانح هوایی در زمان نشستن هواپیماو۳۰درصد در
هنگام برخاستن هواپیما رخ می دهد.


. آیامی دانستید که در تایوان بشقاب های گندمی درست میشودوافراد بعد از خوردن
غذابشقاب هایشان را هم می خورند.


. آیامی دانستید که گوش و بینی درتمام طول عمر انسان در حال رشد می باشند و
بزرگتر می شوند.


. آیامی دانستید که آب دریا بهترین ماسک زیبایی پوست می باشد.


. آیامی دانستید که اولین مردمانی که نخ را کشف کردند وموفق به ریسیدن ان شدند
ایرانیان بودند.


. آیامی دانستید که بزرگترین دریای دنیا دریای مدیترانه است و عمیق ترین نقطه ان
به ۴۳۳۰متر میرسد.


. آیامی دانستید که فقط پشه ماده نیش می زند و از پروتین خون مکیده شده جهت
تخم گذاری استفاده می کند.


. آیامی دانستید که به طور متوسط شما روزی ۵۰۰۰کلمه صحبت میکنید که۸۰% ان
با خودتان است!

. آیامی دانستید که هر چشم مگس دارای ۱۰ هزار عدسی است.


. آیامی دانستید مقاومت موش صحرایی در برابر بیآبی بیشتر از شتر است.


. آیامی دانستید جمعیت میمونهای هند بالغ بر ۵۰ میلیون است.


. آیامی دانستید یک نوع وزغ وجود دارد که در بدن خود سم کافی برای کشتن ۲۲۰۰ انسان در اختیار دارد.


. آیامی دانستید ۳۵۰ هزار نوع کفشدوزک در جهان وجود دارد.


. آیامی دانستید نوشابههای زرد رنگ، زیانبارتر از نوشابه های سیاه رنگ هستند.


. آیامی دانستید شش چپ، اندکی از شش راست کوچکتر است تا فضای کافی برای قرارگیری قلب فراهم آید.


. آیامی دانستید تعداد سلولهای گیرنده بویایی در سگهای معمولی، یک میلیارد و در سگهای شکاری،۴ میلیارد عدد است
                                       آیا میدانید ؟؟!!!

. آیامی دانستید رشد کودک در بهار بیشتر است.


. آیامی دانستید حس بویایی مورچه با حس بویایی سگ برابری می کند.


. آیامی دانستید در تمام وجود شما بیش از یک مشت گچ (کلسیم) وجود دارد.


. آیامی دانستید هر تکه کاغذ را بیش از 9 بار نمی توان تا کرد.


. آیامی دانستید وقتی عطسه می کنید قلب شما به اندازه یک میلیونیم ثانیه می ایستد.


. آیامی دانستید تنها غذایی که فاسد نمی شود عسل است.


. آیامی دانستید حلزون می تواند سه سال بخوابد.


. آیامی دانستید فیل ها قادر به پریدن نیستند.


. آیامی دانستید شن خیس از شن خشک سبکتر است.


. آیامی دانستید تا زمانی که غذا با بزاق مخلوط نشود، مزه اش احساس نمی گردد.


. آیامی دانستید گاونر کوررنگ است و فقط به حرکت شنلی که گاوباز در جلوی او تکان می دهد حساس است. دیگر فرقی نمی کند شنل چه رنگی باشد.


. آیامی دانستید قدرت بینایی جغد هشتاد و دو برابر انسان است.


. آیامی دانستید فقط قورباغه های نر قورقور می کنند.


. آیامی دانستید لایه ی اوزون فقط به اندازه دو سکه ی روی هم ضخامت دارد.


. آیامی دانستید رازی به غیر از الکل کاشف گوگرد هم هست.


. آیامی دانستید قرنیه ی چشم انسان خون ندارد.


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۹ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
terrarium تراریوم

باغ شيشه اي يا تراريوم terrarium مجوعه اي است از گياهان زنده و در حال رشد كه درون ظرف شيشه اي قرار گرفته كه بسته به ذوق و سليقه صاحبش ميتواند از منظره و تركيب متفاوتي برخوردار باشد .

ميتوان منظره اي از يك بيابان يا بيشه ، يك جنگل استوايي و يا منظره اي تخيلي از گل و گياه را به هم آميخت و در ديد و نظر قرار داد .ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۹ توسط مهندس هادی تاتاری
Kochia Roth جاروی زینتی

Chenopodiacees

مشخصات گیاه شناسی

گیاهی است یک ساله که پس از رشدبه اشکال مختلف مخصوصا تخم مرغی در می آیدبرگ های آن باریک،خطی به رنگ سبز روشن که با تغییر فصل درپاییز قرمز وبعد به رنگ بنفش درمی آید.ارتفاعی در حدود 80-100سانتی متر پیدا می کند ودور آن به 50سانتی متر می رسد.برگ ها دارای انشعابات فراوان و رشد گیاه سریع است.گل های کوچک آن که درپایییز ظاهر می شوند قابل توجه نیست وفقط تولید بذر می کند.2رقم آن بیش از همه معروف است.یکی   K.trichophylla  که درپاییز به رنگ قرمز در می آید ودیگری     K.childsii    که درپاییز سبز باقی می ماند.

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۹ توسط مهندس هادی تاتاری


مقالات باغبانی
کاشت ، داشت و برداشت در بادام
اکسين
انبه
زرد آلو
برگ درختان
زیتون
موز
سن سی ویرا
درختان
سیب
محصولات باغی
فواید زیتون
میوه
درخت
گردو
انار
بادام
گلابی
گيلاس
نگهداري از ميوه ها
کشت گلخانه ای
توصيه هائي جهت مقابله با خشكسالي و عوارض آن در باغات ميوه
پاپایا
درخت گردو
زرد الو
انجیر
انجیر
کرم گلوگاه انار
خرمالو
انگور
عوامل موثر در فرآیند های نموی درختان میوه
خواص میوه ها
هلو
عکس از انگور
چندمیوه و خواص آنها
تقویم زمانی هرس درختان
محصولات باغبانی
كاهش ضايعات محصولات باغي در دوره پس از برداشت
وسایل باغبانی
برگ درختان
موز
زیتون
موز
پسته
اکسین چیست ؟ ماهیت اکسین
خرما میوه ای كامل و مقوی

مقالات زراعت
برنج
چاودار
غلات
زغفران
گل گاو زبان
گوجه فرنگی
گوجه سبز
شناسایی ومبارزه با علفهای هرز پهن برگ گندم
زعفران
آفتابگردان
گلرنگ
سیب زمینی
ذرت
تحمل به شوري ارقام يونجه
علفهای هرز مزارع برنج
ارزش غذایی برنج
مقاله فنی برنج
خصوصیات گیاه گندم
آفات برنج
تلفات ازت
برنج

مقالات گلکاری
روش نگهداری گل های مختلف
خانواده آکانتاسه
خاک مناسب جهت کاشت داودی
هرس کردن درختچه ها
نگهداری گل های آپارتمانی
روش نگهداری گل ها
شناسایی اصول داشت وتکثیر فیکوس
آشنایی با انواع و منشا’ نخل های زینت
آفات و بيماريهاي گياه گل رز
گل و گیاهان زینتی
لیست گلها و گیاهان زینتی
آماده کردن گلدانها جهت کاشت بذرها
تاج خروس
اسطوخودوس
ماتیولا(شب بو)
شیر خشک زینتی cotoneaster
آهار
عناب
گل شاهپسند
بگونیا
گل جالیز
سنجد
آواکادو
آرتیشو ( کنگر فرنگی
آقطی سیاه
نکاتی چند در مورد نگهداری گل های آپارتمانی
گیاهان خانواده آکانتاسه
پودوکارپوس podocarpus
سینداپسوس (پتوس) scindapsus
لیندا
گیاهان آپارتمانی
گل نرگس
نخل مرداب

مقاله علف های هرز
علف های هرز با نام علمی
علفهای هرز
Peach -- Powdery Mildew
Peach Leaf-Curl
كنترل علفهاي هرز
علفهای هرز مزارع برنج

گیاه شناسی
مقابلة گیاهان با تنش خشکی
موارد استفاده از گیاهان
گیاه شناسی
خواب بذر یا دور مانسی dormancy

خاک شناسی و آبیاری
فرآیندهای تشکیل انواع خاک
تعريف و مفاهيم خاک
عوامل تشکيل دهنده خاک
هواديدگی
هیدروپونیک
تعیین وزن
خاک شناسي همه چیز

مقالات دامپروری
پرورش جوجه های گوشتی

مقالات جوشکاری
فرایندهای جوشکاری
فرایندهای جوشکاری با قوس الکتریکی

مقالات اقتصاد کشاورزی
منابع ارشد افتصاد کشاورزی
اقتصاد خرد

مقالات ماشین آلات کشاورزی
تراکتور
لیست ادوات باغبانی
ماشین های کشاورزی

مقالات گیاهان دارویی
آويشن كوهي يكي از گياهان زيبا و معطر
خواص قسمت هاي ديگر درخت انار
تیره بارهنگ Plantaginaceae
‎ انار آب ‎ خاصيت ضد سرطاني‎
کُوهِنگ در کوهستان هرمزگان
آقطی سیاه حاوی سامبوسین
خواص درمانی اسطوخودوس
خرما میوه ای كامل و مقوی
انجير، تعرق را زياد مي‌كند
آرتیشو ( کنگر فرنگی )
فرآوری گیاهان دارویی
فواید استفاده از شاهی
خواص داروئی سیب
فوايد دارویی آواکادو
خواص دارویی موز
گیاه دارویی خرزهره
خواص دارویی فلفل
) صبر زرد (آلئه ورا
گیاه دارویی شاه تره
گیاه دارویی افسنطين
گیاه دارویی بذر البنج
خواص دارویی انبه
گیاه دارویی پیچک
عروسك پشت پرده
اناروخواص آن
گیاه دارویی گرمك
گیاه دارویی سپستان
خواص مفيد بادام
كدوي تخم كاغذي
خواص زعفران
گیاه دارویی شويد
تره.Allium sp
خواص سیب ترش
خواص میوه ها
گیاه دارویی آشنان
گیاهان دارویی
گز درختى زيبا
هندوانه ابوجهل
گیاه دارویی سنا
خواص مرزه
خواص گردو
خواص انار
زعفران
درخت بنه
فواید زیتون
خواص به
فایده انار
گل قاصد
شاهی
عناب
كرچك
اسفرزه
اویشن
سنجد
انجیر
منداب
باریجه
اسپند
آكاسيا
شلغم
گز
بنه
کوهنگ
مرزه
تره
گل ختمی

گوناگون
کودهای شیمیایی
پرورش ماهی
درختان عجیب
ماشین های مدرن پلیس
تالاسمي
زنبور عسل


لینکدونی گیاهان دارویی) صبر زرد (آلئه ورا

آويشن كوهي يكي از گياهان زيبا و معطر

گیاه دارویی آشنان

گیاه دارویی بذر البنج

گیاه دارویی پیچک

گیاه دارویی سنا

خواص دارویی انبه

گیاه دارویی خرزهره

گیاه دارویی شاه تره

عروسك پشت پرده

خرما میوه ای كامل و مقوی

خواص دارویی فلفل

فواید زیتون

خواص دارویی موز

فواید استفاده از شاهی

گیاه دارویی شويد

اویشن

انجیر

منداب

باریجه

هندوانه ابوجهل

كدوي تخم كاغذي

آرتیشو ( کنگر فرنگی )

اسپند

آكاسيا

شلغم

كرچك

گل قاصد

اسفرزه

گیاه دارویی افسنطين

گیاه دارویی سپستان

گیاه دارویی گرمك

اناروخواص آن

خواص مفيد بادام

خواص زعفران

خواص گردو

خواص به

انجير، تعرق را زياد مي‌كند

فایده انار

فرآوری گیاهان دارویی

کُوهِنگ در کوهستان هرمزگان

گز درختى زيبا

درخت بنه

آقطی سیاه حاوی سامبوسین

فوايد دارویی آواکادو

سنجد

خواص درمانی اسطوخودوس

خواص مرزه

تره.Allium sp

‎ انار آب ‎ خاصيت ضد سرطاني‎

خواص انار

خواص قسمت هاي ديگر درخت انار

خواص داروئی سیب

خواص سیب ترش

عناب

خواص میوه ها

) صبر زرد (آلئه ورا

آويشن كوهي يكي از گياهان زيبا و معطر

گیاه دارویی آشنان

گیاه دارویی بذر البنج

گیاه دارویی پیچک

گیاه دارویی سنا

خواص دارویی انبه

گیاه دارویی خرزهره

گیاه دارویی شاه تره

عروسك پشت پرده

خرما میوه ای كامل و مقوی

خواص دارویی فلفل

فواید زیتون

خواص دارویی موز

فواید استفاده از شاهی

گیاه دارویی شويد

اویشن

انجیر

منداب

باریجه

هندوانه ابوجهل

كدوي تخم كاغذي

آرتیشو ( کنگر فرنگی )

اسپند

آكاسيا

شلغم

كرچك

گل قاصد

اسفرزه

گیاه دارویی افسنطين

گیاه دارویی سپستان

گیاه دارویی گرمك

اناروخواص آن

خواص مفيد بادام

خواص زعفران

خواص گردو

خواص به

انجير، تعرق را زياد مي‌كند

فایده انار

فرآوری گیاهان دارویی

کُوهِنگ در کوهستان هرمزگان

گز درختى زيبا

درخت بنه

آقطی سیاه حاوی سامبوسین

فوايد دارویی آواکادو

سنجد

خواص درمانی اسطوخودوس

خواص مرزه

تره.Allium sp

‎ انار آب ‎ خاصيت ضد سرطاني‎

خواص انار

خواص قسمت هاي ديگر درخت انار

خواص داروئی سیب

خواص سیب ترش

عناب

خواص میوه ها
لینکدونی بیماریهای گیاهی


پوسیدگی فیتوفتورایی طوقه و ریشه ی گردو
سفیدک کرکی (دروغین) آفتاب گردان
بيماريهاي مهم گياهان آپارتماني
زنگ نواری یا زنگ زرد گندم
بیماری های خیار گلخانه ای
بیماری غربالی درختان میوه
بیماری لکه شکلاتی باقلا
پوسیدگی خشک سیب زمینی
بیماری پیچیدگی برگ هلو
بيماري لكه چشمي غلات
بيماريهاي گياه گل رز
پوسیدگی طوقه ی سیب
زنگ سیاه ساقه گندم
ویروس پژمردگی باقلا
برق زدگی نخود سفید
سفیدک سطحی انگور
پوسیدگی ذغالی سویا
سفیدک پودری غلات
زنگ سياه ساقه گندم
سوختگی غلاف برنج
کپک خاکستری پیاز
زنگ سياه ساقه گندم
لکه قهوه ای کاهو
لکه سیاه گلابی
سیاهک جزیی گندم
پا خوره غلات
سیاهک پاکوتاه
هيپرپارازيت زنگ
زنگ تاجي يولاف
مومی یا وژیک
انتراگنوز گردو
آنتراکنوز گردو
آنتراکنوز لوبیا
بلاست برنج
بیماریهای کلزا
سفيدك پودري

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۸ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۸ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
معرفی علف هرز بی تی راخ
معرفی علف های هرز

نام علمی : Galium aparine L.

نام فارسی : بی تی راخ ، شیر پنیر ، علف شیر ، درکو

نام های انگلیسی : Cleavers , Goose Grass , Herrif , Stichy Willie

نام خانواده : روناس (Rubiaceae )

1- لپه ها : بزرگ ، مستطیلی ، دارای نوک شکافدار ، سبز تیره گاهی مایل به ارغوانیادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۸ توسط عطا اصحابی
بیماری پسورز مرکبات

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۸ توسط عطا اصحابی
بیماری ویروسی تریستیزای مرکبات Tristiza

این کلمه به معنی غم و غصه است.و اولین بار برای توصیف مرکباتی که ظاهری ضعیف و پژمرده ای داشته به کار رفت.
علائم با توجه به نام بیماری شامل ضعف ، ناتوانی و مرگ درختان پرتقال و نارنگی و گریپ فروتی که روی پایه نارنج پیوند داده شده مشاهده شد.تا مدتها تصور میشد که این علائم به خاطر ناسازگاری بین پایه و پیوندک ایجاد میشود. امروزه عامل بیماری شناسایی شده و از تمام مناطق مرکبات خیز جهان گزارش و دیده شده است.خسارت بسیار شدید است به طوری که در سال 1957 شخصی به نام والاس تخمین زد که این بیماری باعث نابودی نیم میلیون از مرکبات جهان شد. تا سال 1347 این بیماری در ایران دیده نشده بود.در همین سال 40 هزار نهال نارنگی انشو از ژاپن وارد ایران شد و در منطقه مهدشت ساری کشت شد.این نارنگیها به روی پایه پونسیروس پیوند شده بودند و علی رغم آلودگی به این ویروس علائمی نشان نمی دادند.در نتیجه ویروس تریستیزا وارد کشور شد و پس از آن در بقیه نقاط کشور دیده شده است.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۸ توسط عطا اصحابی

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۸ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

http://irandegan.persiangig.com/other/aaaa.js">>


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
فلفل قرمز -   
طراحي كاشت گياهان در فضاي سبز -   
خانواده پريمولاسه -   
كشف گونه جديد پرندگان در كلمبيا -   
سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS (Geographic information system -   
خرمالو -   
کره گياهي بهتر است يا کره حيواني -   
آفات غلات -   
پرنده بهشتی -   
در مورد گل کوچولوی چشم ابی چه می دانید؟ -   
گل استکانی -   
چند نکته در رابطه با بنفشه آفریقایی -   
آشنایی با درختان ودرختچه های زینتی (افرای برگ پنجه ای – افرای ژاپنی) -   
گل فراموشم مکن -   
روش کاشت و نگهداری لاله -   
گیاه گوشتی کوچک بنام لیتوپس -   
گل پرنده بهشتي magiran.com -   
گل فراموشم مکن -   
کروساند‌‌را، عاشق رطوبت -   
زبان مادر زن! = سانسوریا -   
نقش آب نارگیل در افزایش طول عمر گلهای شاخه بریده -   
فضای سبز شهر -   
آماریلیس (نسرین) -   
خانواده رزاسه يا گل‌ سرخيان -   
دیفن باخیا -   
مراقبت از گیاهان آپارتمانی - پپرومیا -   
ارکیده ای بنام واندا -   
آکوبا (Aucuba) شمشاد ژاپنی -   
آفات غلات -   
زنگ برگ یا زنگ قهوه‌ای -   
بیماری های فیزیو لوژیک گوجه فرنگی -   
گل بابونه -   
گل بابونه -   
مضرات سبزیها -   
تری فلورالین (‌ترفلان) -   
گل بابونه :بازدانگان و نهان دانگان -   
توت فرنگي -   
نعناع -   
رزماری (رومارن - اکلیل کوهی) -   
گل راعی -   
گیاه دارویی جین سنگ -   
گل گاو زبان -   
تریپس توتون Thrips tabaci -   
گل میخک -   
پروانه فری (کرم خراط)(Zeuzera pyrina L.(Lepidoptera:Cossidae=Zeuzeridae -   
لکه برگی خیار -   
آکواریوم گیاهی -   
پاسيو Patio and Walkways Photo Gallery -   
بيماري آتشک سيب و گلابي ( Fire Blight) -   
پژمردگي فوزاريومي در گوجه فرنگي -   
اصل و منشأ خربزه از كجا است؟ -   
فواید حشرات -   
فواید حشرات -   
فواید حشرات -   
نقش سينومونهاي فرار در گرده‌افشاني شدن اركيده‌‌ها توسط زنبورهاي Euglossini -   
رايحه درماني ، واقعيت يا خرافات -   
گیاه دارویی زوفا Hyssopus officinalis -   
نقش سينومونهاي فرار در گرده‌افشاني شدن اركيده‌‌هاي جنس Ophrys -   
فواید حشرات -   
آب در طراحی پارک های ایرانی -   
اصول طراحی باغ ایرانی -   
وراثت (ژنتیک) -   
گل گندم-قنطوریون -   
تقویم کشاورزی -   
آفتاب گردان -   
چمن -   
باغهای معلق بابل -   
حنا بهترين جايگزين خالكوبي: -   
الگوهای باغهای ایرانی -   
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

تاثیر بسترهای مختلف کشت روی رشد، عملکرد و کیفیت خیار گلخانه¬ای در کشت بدون خاک -  
ورس درغلات -  
[عنوان ندارد] -  
مديريت بستر در سالنهاي پرورش جوجه هاي گوشتی -  
اهمیت اقتصادی کشت و کار لاله -  
رایحه درمانی -  
ذرت -  
سن غلات -  
انواع آبیاری -  
روش هاي كشت گندم -  

کشت لوبیا -  
تولید محصولات باغی و زراعی -  
کود سبز -  
ذرت -  
مریم گلی -  
مالچ های پلاستیکی -  
رومانتیک ترین شهر های جهان -    
متخلف ترین راننده ایران -    
گران ترین شماره تلفن همراه ایران -    
بهترین شهر جهان برای زندگی -    
زیباترین مردان جهان -    
پر بیننده ترین عکس های 2008،از نگاه نشنال جئوگرافیک -    
درازترین سوسیس جهان -    
اکنون باید نگران بودبحران اقتصادی پیش رو است -    
خطرناک ترین راه مدرسه جهان -    
رشوه پردازترین کشور های جهان -    
ثروتمند ترین افراد جهان در سال 2009 -    
کور سوی امید به اینده اقتصاد دنیا -    
آیا اقتصاد ایران تشنج می کند؟ -    
Whatis Ecoli -    
افزایش نقدینگی؛ به زیان تولید و به نفع تورم‌: -    
بحران اقتصادی جهان عمیق -    
E. Coli Infection -    
گلیکولیز هموگلوبین بیوتکنولوژی -    
مقاله کشاورزی دامپروری گیاهان دارویی بیماری های گیاهی آفات ماشین آلات کشاورزی -    
مقاله کشاورزی دامپروری گیاهان دارویی بیماری های گیاهی آفات ماشین آلات کشاورزی -    
مقاله کشاورزی دامپروری گیاهان دارویی بیماری های گیاهی آفات ماشین آلات کشاورزی -    
كاكتوس پيير -    
کشت بدون خاک -    
مبارزه بامگس زیتون: -    
مبارزه م -    
افسنطین (افسنتین) -    
مقاله کشاورزی دامپروری گیاهان دارویی بیماری های گیاهی آفات ماشین آلات کشاورزی -    
مقاله کشاورزی دامپروری گیاهان دارویی بیماری های گیاهی آفات ماشین آلات کشاورزی -    
چگونگي آغاز بحران مالي 2008 -    
شکل شناسی آفت مگس زیتون: -    
مقاله کشاورزی دامپروری گیاهان دارویی بیماری های گیاهی آفات ماشین آلات کشاورزی -    
مناطق انتشارمگس زیتون: -    
اهمیت قرنطینه ای مگس زیتون: -    
ادامه بحث کشاورزی -    
ادامه بحث کشاورزی -    
مقاله کشاورزی دامپروری گیاهان دارویی بیماری های گیاهی آفات ماشین آلات کشاورزی -    
دشمنان طبيعي آفت پسيل مزارع پسته در معرض نابودي قرار دارند -    
بررسي كارائي بالتوري Chrysoperal carnea در كنترل پسيل پسته. -    
pcrبرای تشخیس میکروب -    
[عنوان ندارد] -    
مبارزه با پسیل پسته -    
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

 

 

خرمالو آفات غلات زنگ برگ یا زنگ قهوه‌ای بیماری های فیزیو لوژ گوجه فرنگی گل بابومضرات سبزیها تری فلورالین (‌ترفلان) گل بابو توت فرنگي نعناع رزماری (رومارن اکلیل کوهی) گل راعی گیاه دارویی جین سنگ
گل گاو زبان تریپس توتون Thrips tabaci گل میخک لکه برگی خیار آکواریوم گیاهی پاسيو Patio and Walkways Photo Gallery بيماري آتشک سيب و گلابي ( Fire Blight) پژمردگي فوزاريومي در گوجه فرنگي فواید حشرات گیاه دارویی زوفا Hyssopus officinalis فواید حشرات نقش سينومو اي فرار در گرده‌افشاني شدن اركيده‌‌هاي جنس Ophrys آب در طراحی پارک های ایرانی اصول طراحی باغ ایرانی تقویم کشاورزی آفتاب گردان چمن حنا بهترين جايگزين خالكوبي  عوامل موثر در کیفیت چمن چمن های محکم و با دوام برای زمین های بازی میوه های درمانگر خشخاش جوامع مهم جنگلی ناحیه ایران.تورانی خواص دارويي گل ميخک ارقام پسته ایران‏ ابريشم ایرانی (شب خسب) روش هاي كشت گندم کود معدنی(زئولیت)در کشاورزی هورمو ای گیاهی نخل روغنی . نام علمی guineensis Elaeis هورمون های گیاهی انواع تنش  تاثیر کود در مرکبات  اهمیت اقتصادی کشت و کار لاله  رایحه درمانیذرت  سن غلاتروش هاي كشت گندمتولید محصولات باغی و زراعی مریم گلی  مالچ های پلاستیکیمبارزه بامگس زیتون مقاله کشاورزی دامپروری گیاهان دارویی بیماری های گیاهی آفات ماشین آلات کشاورزی  خواص گوجه فرنگیشته روسی گندم Diuraphis noxia (Mord.) كمپوست كردن  كاهش ضايعات محصولات باغي در دوره پس از برداشت مطالعه برخی ویژگی های بیولوژیکی جمعیت دوجورپایان
گلخاهای صنعتی آب و هوای مناسب زعفران رُزهاي مينياتور افات و بیماری های درخت انگور چگومیتوان کمبود مواد غذایی را در مو شناخت مشخصات دیسک تاندم کششی بررسي تاثير سرعت تراكتور بر روي تعدادي از خصوصيات شخم با گاو آهن برگردان دار ماشین آلات کشاورزی ( ماشین های کاشت )
مقاله کشاورزی بیماریهای گیاهی ترویج کشاورزی زراعت باغبانی حشره شناسی ماشین آلات کشاورزی اثر هراز عناصر ماکرو و میکرو در گیاهانگیاهان گوشتخوار گیاه دارویی افسنطین Artemisia absinthium گیاه دارویی نعناع فلفلی Mentha piperita گیاه دارویی گل انگشتاDigitalis purpurea غیر جنسی هویج وحشی کاربرد های کامپیوتر در مسائل مربوط به زهکشی راهنمای تهیه محلول غذایی برای کشت هیدروپونیک بنفشه آفريقايي Gesneriaceae مفهوم کشاورزی پایدار مدیریت و مصرف انرژی در کشاورزی پایدار انتخاب روش های آبیاری در کشاورزی کوددهی در برنج مختصری در مورد زراعت لوبیا (( Phaseolus sp . انواع درختچه زینتی ترشک rumex sp انواع درختچه زینتی اهمیت غذایی شیر و مقایشیر گاو و گاومیش سیاهک آشکار کحنایی گوجه فرنگی زراعت باقلا (Vicia faba) بنجامین ( BENJAMINA ) هورمون های گیاهی مراحل تولید قند میوه های سبز بهاری بگونيا ركس Begonia , Rex
واکنش زنجیره ای پلی مراز The Polymerase Chain Reaction تراریوم (Trurumm) نژاد های گوسفند سوالات تست کارشناسی و کارشناسی ارشد ماشين هاي کشاورزي  راهنمای کاشت زعفران (طلای سرخ ايران) ذرت مقاله ديگري از ذرت(2)  

William Rبرنج دو مقاله پوستر ترویجی انواع بیماریهای درخت انگور پوستر ترویجی پرواچوب خوار پسته و مبارزه با ان گیاهان پوششی باغ ایرانی طرز تهيه برشها و نمو اي ميكروسكوپي گياهيكشف روشی نوين برای حاصلخيزی زمي ای كشاورزیکوتولگی زبر ذرت Maize Rough Dwarf virusزنگ تاجي يولاف Crown rustبيماري زنگ نواري يا زنگ زرد گندم Wheat strip rust  
زنگ سياه ساقه گندم wheat black stem rust  زنگ سياه ساقه گندم wheat black stem rust  بيماري زنگ برگي (قهوه‌اي) گندم wheat leaf rustسفیدک کرکی (دروغین) آفتاب گردان sunflower downy mildewمیوه ها و خواص آن هاخاکهای شور و قلیا  سوزنی برگها  بهیسازی بازﻳافت DNA از ارقام مختلف گندم ( .aestivumTriticum)چکیده

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

بیوتکنولوژی را می توان مجموعه ای از روش ها و فنونی دانست که در آن از ارگانیسم های موحود زنده و یا قسمتی از آنها برای تولید ، تغییر فرآورده ها، بهینه سازی گیاهان یا حیوانات و تولید میکروارگانیسم های جدید استفاده می شود.

از منظر فن آوری زیستی نیز، بیوتکنولوژی را می توان به مفهوم استفاده از مهندسی ژنتیک در تولید گونه های جدید میکروارگانیسم ها، گیاهان و حیوانات دانست که طی این روش، زن های خاصی از یک موجود زنده به دیگری انتقال می یابدو بدین ترتیب صفات خاصی در یک گونه جدید ظاهر می شود که نتیجه آن ایجاد یک نوع ارگانیسم با صفات ژنتیکی کاملا مشخص است.

بیوتکنولوژی بعنوان یکی از جدید ترین فن آوریهائی که باعث افزایش تولیدات کشاورزی در دهه اخیر شده ، مطرح است. بیوتکنولوژی کاربردهای امیدوارکننده بسیاری دارد اما نه یک راه حل عمومی و نه جایگزینی برای روشهای موجود است، بلکه یک روش کمکی برای حل مشکلات کشاورزی است. بیوتکنولوژی یکی از امیدهای قرن آینده برای رفع بسیاری از نیازهای مختلف بشر و راه حلی برای تامین امنیت غذائی جمعیت روبه رشد جهان به شمار می رود و یکی از 7 رشته کلیدی فناوری جهان در قرن حاضر محسوب می شود.

عمده ترین كاربردهاي‌ بيوتكنولوژي‌ در كشاورزي‌ را مي‌توان‌ به‌ دسته‌هاي‌ زير تقسيم‌ كرد:

•        ايجاد گياهان‌ مقاوم‌ به‌ حشرات‌ و آفتها

•        ايجاد گياهان‌ تحمل‌ كننده‌ علف‌كشها

•        ايجاد گياهان‌ مقاوم‌ به‌ بيماريهاي‌ ويروسي‌ و قارچي‌

•        ايجاد گياهان‌ مقاوم‌ به‌ شرايط‌ سخت‌ مانند سرما، گرما و شوري‌

•        ايجاد گياهان‌ داراي‌ ارزش‌هاي‌ غذائي‌ ويژه‌ و با طعم و عطر بهتر

•        ايجاد گياهان‌ داراي‌ خاصيت‌ درماني‌ ـ پيشگيري‌

•        ايجاد گياهان‌ داراي‌ خصوصيت‌ متابوليكي‌ تغيير يافته‌ مانند رشد سريع‌ و راندمان‌ كشت‌ بالاتر

•        ايجاد گياهان‌ داراي‌ خصوصيت‌ متابوليكي‌ تغيير يافته‌ مانند رشد سريع‌ و راندمان‌ كشت‌ بالاتر

•        ايجاد دامهاي‌ تراریخته كه‌ داراي‌ خصوصيات‌ ويژه‌اي‌ مانند توليد شير زياد يا گوشت‌ كم‌چربي‌

•        ايجاد جانوراني‌ كه‌ بعنوان‌ كارخانه‌ توليد آنتي‌بادي‌ و واكسن‌ و دارو عمل‌ كنند

•         ايجاد ماهيها و ساير دامهائي‌ كه‌ با سرعت‌ زياد رشد مي‌كنند

 

 

در عرض کمتر از 9 سال (2004-1996) سطح  زير كشت جهاني محصولات  تراريخته 48 برابر افزایش یافته و سطحی بالغ بر 81 ميليون هکتار از اراضی جهان را در سال 2004 به خود اختصاص داده است. تفاوت سطح زیر کشت محصولات تراریخته در سال 2003 تا 2004 چیزی حدود 20 درصد یا 3/13 میلیون هکتار بوده است.

مساحت 81 میلیون هکتاری محصولات تراریخته در سال 2004 در برگیرنده 17 کشور جهان و 25/8 میلیون نفر کشاورز بوده است. اگرچه در این سال گیاهان تراریخته در 17 کشور جهان کشت شده اند ولی تعداد کشورهای اصلی تولید کننده این محصولات 5 کشور ایالات متحده امریکا ، آرژانتین ،کانادا ،برزیل و چین می باشند بطوریکه 96 درصد سطح کشت این محصولات در این کشورها می باشد.

امروزه در سرتاسر جهان ، به ویژه در کشورهای توسعه یافته ، کابردهای بیوتکنولوژی در کشاورزی در حال ارزیابی است. جو موجود برای توسعه بیوتکنولوژی کشاورزی در کشورهای مختلف متفاوت است و به ویژه بستگی به تفاوت در قوانین ،حقوق مالکیت معنوی و درک عمومی جامعه دارد.

بیوتکنولوژی نوین در ایران با یک یا دو دهه تاخیر نسبت به کشورهای پیشرفته یعنی از اواسط دهه 1360 آغاز شده است. اما شروع این فعالیتها و توجه جدی به این تکنولوژی در پنج سال اخیر انجام گرفته است.

فعالیتهائی که در این زمینه طی سالهای پس از جنگ تحمیلی انجام یافته است شامل:

الف) تقویت مراکز تحقیقاتی با سابقه ای همچون انستیتو پاستور ایران، موسسه تحقیقات رازی به منظور انجام تحقیقات بیوتکنولوژی

ب) تاسیس مرکز ملی تحقیقات مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی

ج) تشکیل پژوهشکده بیوتکنولوژی در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی کشور

د) انجام تحقیقات بیوتکنولوژی در موسسه تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران

هـ) تشکیل کمیسیون بیوتکنولوژی در شورای پژوهش های علمی کشور به منظور تهیه برنامه ملی بیوتکنولوژی و ایجاد هماهنگی بین دستگاهها و موسسات دست اندرکار در امر تحقق و تولیدات بیوتکنولوژی

و) ایجاد بخش های بیوتکنولوژی در موسسات تحقیقاتی نظیر موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر و نهال، موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع، دانشکده های صنعتی، دانشکده های علوم، کشاورزی و پزشکی

ز) تاسیس مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی در کرج

ج) تاسیس مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه مرکزی ایران در سال 1382

 

 

 

 

فعالیت های پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی که در نوع بیوتکنولوژی مدرن محسوب می گردد و  این پژوهشکده علیرغم اینکه دارای سابقه طولانی نمی باشد دستاوردهای مناسبی به شرح ذیل داشته است:

•        تولید گیاه پنبه تراریخته

•        تولید گیاه برنج ترارریخته

•        تولید کود بیولوژیک برای شالیزارها

•        تولید سم بیولوژیک جهت مبارزه با آفات محصولات کشاوزری

•        تولید بذور سیب زمینی عاری از ویروس های گیاهی

•        تولید نهال پسته با استفاده از رشد کیفیت بافت

•        تولید نهال های خرما با استفاده از روش کشت بافت


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
 سفیدک پودری رز
سفیدک پودری رز از گسترده‌ترین و خطرناک‌ترین بیماری‌های رزهای گلخانه‌ای و فضای باز است. این بیماری هم‌اکنون در همه کشورهائی که در آن رز کاشته می‌شود شناخته شده است.
علائم بیماری در ابتدا به‌صورت نواحی قرمز شبیه تاول در سطح بالائی برگ دیده می‌شود. پوشش سفید قارچ به‌صورت لکه‌های مشخص روی سطح برگ‌های جوان ظاهر می‌شود. این برگ‌ها در حالات شدید بیماری، پیچ‌خورده و بدشکل شده و در نهایت به‌طور کامل با پوشش سفید قارچ پوشانده می‌شوند.
در برگ‌های پیر هم نواحی کرد یا نامنظم ممکن است یا میسلیوم قارچ پوشانده شوند. در صورتی‌که شرایط محیطی مساعد باشد برگ‌های آلوده پیش از موعد می‌ریزند.
قارچ عامل بیماری ممکن است به ساقه‌ها و به‌ویژه به قاعده خارها و همچنین گل‌ها حمله نمایند. پوشش میسلیومی قارچ می‌تواند به مقدار زیادی روی گلبرگ‌ها، کاسبرگ‌ها و جام گل به‌خصوص وقتی غنچه گل باز شده باشد گسترش یابد.
خسارت شدید بیماری سفیدک پودری موجب کاهش رشد برگ، ارزش زیبائی گل، عملکرد فتوسنتز و بنابراین رشد گیاه و عمر پس از برداشت گل‌های بریده می‌شود.
عامل بیماری قارچی با نام Sphaerotheca pannosa.var.rosae است که به‌ندرت روی رز تشکیل می‌شود و بیشتر فرم غیرجنسی عامل بیماری که از جنس Oidium می‌باشد روی گیاه دیده می‌شود.
عوامل مؤثر در توسعه بیماری شامل حساسیت بافت میزبان، درجه حرارت، رطوبت نسبی و وجود آب می‌باشند. در رطوبت بالا بهترین درجه حرارت برای توسعه بیماری ۲۵-۱۸ درجه سانتی‌گراد است. زمانی‌که همه سطح برگ با یک لایه آب پوشانده شده باشد، رشد میسلیومی اتفاق نمی‌افتد، اگرچه این شرایط برای جوانه زدن کنیدی الزامی است.
در رزهای خارج از گلخانه مناسبترین شرایط برای توسعه بیماری در شب دمای ۵/۱۵ درجه سانتی‌گراد و رطوبت نسبی ۹۹-۹۰ درصد است که اجازه تشکیل کنیدی را در حد مناسب فراهم می‌آورد و در طول روز حرارت ۲۷-۲۶ درجه سانتی‌گراد و رطوبت نسبی ۷۰ - ۴۰ درصد آزاد شدن کنیدی‌ها را تسهیل می‌کند. در صورت تکرار این شرایط برای مدت چند روز اپیدمی (همه‌گیر شدن) بیماری حتمی می‌باشد.
برای کنترل بیماری استفاده از ارقام مقاوم راهکار مناسبی شناخته شده است. همچنین به‌طور اصولی سمپاشی‌های حفاظتی با استفاده از سموم گوگردی روش دیگر کنترل بیماری است. استفاده از قارچ کنش‌های سیستمیک نیز به کنترل بیماری کمک می‌کند.
بررسی‌ها اخیر نشان داده‌اند که استفاده از برخی ترکیبات مانند بی‌کربنات سدیم، فسفات هیدروژن پتاسیم (KH۲PO۴)، کربنات هیدروژن سدیم (NaHCO۳) به میزان ۵/۰ درصد و شیر به میزان ۵۰/۰ در مقایسه با سموم شیمیائی کارآئی بهتری دارند.
هرس شاخه‌های آلوده در انتهاء فصل و از بین بردن این شاخه‌ها در مناطقی که دارای زمستان‌های شدید هستند جهت جلوگیری از زمستان گذرانی قارچ مفید خواهد بود. جمع‌آوری و نابود کردن برگ‌های ریخته شده در اطراف درختچه‌های رز نیز در انتهاء فصل ممکن است زمستانی گذرانی را متوقف کند.
۲) کپک خاکستری
این بیماری که به‌نام‌های سوختگی گل و جوانه نیز معروف است یکی دیگر از بیماری‌های رز است که در شرایط انباری و حمل‌ونقل شاخه‌های رز بیشتر دیده می‌شود. آلودگی ممکن است در زمان برداشت گل دیده نشود اما به سرعت در شرایط مرطوب که در انبار و در طی حمل‌ونقل وجود دارد توسعه می‌یابد. علائم بیماری به این صورت است که در شریط آب‌وهوائی مرطوب و خنک جوانه‌های آلوده رزهای باغچه‌ای نمی‌توانند باز شوند و با میسلیوم قهوه‌ای مایل به خاکستری در قسمت قاعده جوانه در روی ساقه ممکن است تشکیل شود (شکل ۲). در شرایط گلخانه‌ای خسارت شبیه شرایط رزهای خارج از گلخانه است و یا علائم به‌صورت کبودی ظاهر می‌شود، نقاط‌ریزی روی گلبرگ‌ها ظاهر شده و نوک یا حاشیه گلبرگ‌ها نرم و قهوه‌ای می‌شوند (شکل ۳). قارچ‌ ممکن است انتهاء شاخه‌هائی را که برای برداشت گل بریده یا هرس شده‌اند را نیز آلوده کند. این آلودگی باعث سختگی ساقه‌ها می‌شود.
عامل بیماری قارچ Botrytis cinerea است. درجه حرارت مناسب برای رشد و توسعه قارچ عامل بیماری ۱۵ درجه سانتی‌گراد ثبت شده است. همچنین رطوبت بالا نیز در این شرایط دمائی مورد نیاز است. برای حمله قارچ به گیاه، زخمی شدن سطح میزبان لازم است.
برای کنترل این بیماری، همه گل‌ها، جوانه‌ها و ساقه‌های آلوده در گلخانه یا مزرعه و باغ باید بعد از ظهور اولین علائم بیماری حذف و از بین برده شوند. تهویه مناسب در بسترهای تکثیر و در گلخانه‌ها از بروز بیمار یخواهد کاست.
انتقال سریع گل‌های شاخه بریده یا قلمه‌ها به انبار خنک، جلوگیری از ایجاد زخم در گیاهان جلوگیری از پاشیدن آب روی سطح خاک و برگ موقع آبیاری و عدم استفاده از مقادیر بالای نیتروژن و مالچ‌های مرطوب به کاهش بیماری کمک خواهد کرد برای پوشاندن زخم‌های ایجاد شده، سمپاشی با قارچ‌کش‌های حفاظتی توصیه می‌شود. رزهای بریده شده در انبار نیز باید سمپاشی شود و یا در محلول سمی مثل بنزیمیدازول‌ها و دی‌کربوکسیمیدها فرو برده شوند. با توجه به اینکه اسپوردهی قارچ در طول موج نوری ۳۵۵ نانو متر (نور ماورای بنفش) بهتر انجام می‌شود لذا استفاده از پلاستیک‌های جذب‌کننده نور ماورای بنفش (پوشش‌های ضد U.V) برای کنترل و کاهش اسپوردهی قارچ مؤثر خواهد بود. استفاده از کلسیم به‌عنوان یک عامل تغذیه‌ای، موجب کاهش میزان از طریق توقف تولید اتیلن به‌وسیله رز که در توسعه بیماری اهمیت دارد می‌شود.
۳) لکه سیاه رز
بیماری لکه سیاه رز که همچنین سوختگی برگ، لکه برگی، سوختگی، آسترومای برگ رز و کپک لزج هم نامیده می‌شود، در همه مناطق رزکاری دنیا پراکنده است. این بیماری در رزهای فضای باز بیشتر از رزهای گلخانه‌ای شایع است زیرا در گلخانه‌ها رطوبت را راحت‌تر می‌توان کنترل کرد.
علایم بیماری به‌صورت لکه‌های مشخص با قطر ۱۲-۲ میلی‌تر روی سطوح بالائی برگ گسترش می‌یابد. این لکه‌ها گرد یا نامنظم هستند. بافت برگ اطراف لکه به رنگ زرد تغییر رنگ داده و حالت کلروز تا زمان ریزش بر در سرتاسر سطح برگ گسترده می‌شود. زردی و ریزش برگ‌ها در ارتباط با تشکیل اتیلن است. برگ‌هائی که علایم بیماری روی آنها دیده می‌شود مقادیر زیادی اتیلن تولید می‌کنند.
در روی شاخه‌های یک ساله ارقام حساس سوختگی‌های نامنظم با رنگ قرمز مایل به بنفش گسترش می‌یابند. این لکه‌ها اغلب کوچک و به‌ندرت شاخه‌ها را از پا درمی‌آورند. ولی در زمستان گذرانی قارچ اهمیت ویژه‌ای دارند. در روی گلبرگ‌ها هم لکه‌های ریز قرمز رنگ ممکن است دیده شود که با تغییر شکل خفیفی همراه است.
عامل بیماری قارچ Diprocarpon rosae و در فرم غیرجنسی آن Marssonina rosae است. عامل انتشار قارچ کنیدی‌ها هستند که از طریق پاشش آب، به‌وسیله کارگران یا تماس با قسمت‌های چسبناک بدون حشرت منتقل می‌شوند. برگ‌هائی که ریزش کرده‌اند ممکن است توسط باد جابه‌جا شده و عامل بیماری را به‌صورت لکه‌ای منتشر کنند. قارچ عامل بیماری‌زا در داخل خاک قادر به ادامه حیات نیست و کنیدی‌های موجود بر روی ابزار و غیره بیشتر از یک ماه پایدار می‌مانند. در مناطق معتدل قارچ در گلخانه در سرسر سال روی میزبان فعال باقی می‌ماند. زمستان گذرانی عامل بیماری به‌صورت میسلیوم و یا کنیدی است.
عامل بیماری دامنه وسیعی از درجه حرارت را تحمل می‌کند اما برای رشد نیاز به رطوبت (تقریباً ۱۰۰ درصد) دارد. در درجه حرارت بالای ۳۳ درجه سانتی‌گراد قارچ قادر به ادامه فعالیت نیست. رشد قارچ در حرارت ۲۱-۱۹ درجه سانتی‌گراد در حد مطلوب است. بهترین شرایط آلودگی زمانی است که برگ‌ها ۲۴ ساعت به‌صورت ممتد مرطوب باقی بمانند. در هوای خشک هیچ‌گونه آلودگی اتفاق نخواهد افتاد. جریان هوا در اطراف بوته‌های رز در گلخانه یا خارج آن موجب خشک شدن سطح برگ‌ها و کاهش بیماری خواهد شد. گرمای تابستان و سرمای زمستان توسعه بیماری را در مناطق بارانی محدود می‌کند.
برای کنترل بیماری نباید اجازه داد که برگ‌ها در رطوبت نسبی بالا بیشتر از ۱۲-۷ ساعت باقی بمانند. تا حد امکان از آبپاشی روی سطح گیاهان باید خودداری شود. در مواقع ضروری باید آبپاشی در اوایل صبح که درجه حرارت در طی روز افزایش می‌یابد صورت گیرد. از آب‌دهی زیادی از حد در شرایط آب‌وهوای مرطوب و شرایط تاریک باید اجتناب کرد. حذف برگ‌ها و هرس شاخه‌هائی که آلوده هستند موجب کاشت جمعیت زمستانگذاران قارچ می‌شود از کشت متراکم باید اجتناب شود تا جریان هوا به‌راحتی در اطراف بوته‌های رز حرکت کند. قارچ‌کش‌ها باید در مواقعی از سال که شرایط برای توسعه بیماری لکه سیاه مساعد است استفاده شوند، قارچ‌کش‌ها باید هر ۱۵ روز یک بار در این شرایط به‌کار روند.
۴) سفیدک داخلی
علایم بیماری روی برگ‌ها، ساقه‌ها، کاسه‌ گل، کاسبرگ و گلبرگ‌ها دیده می‌شود. آلودگی معمولاً به ناحیه رشد انتهائی و جوان گیاه محدود است. روی برگ‌ها لکه‌های قرمز، صورتی‌ تا قهو‌ه‌ای تیره به‌صورت اشکال نامنظم تشکیل می‌شود. برگچه‌های ممکن است به رنگ زرد تغییر یابند. در برگچه‌های زردرنگ لکه‌هائی به قطر یک سانتی‌متر از بافت سالم برگ ممکن است به‌صورت جزیره مانند دیده می‌شوند. ریزش برگ ممکن است شدید باشد. در شرایط سرد و مرطوب اسپرانژیوم و اسپرانژیوفور به‌طور فراوانی روی سطح پائینی برگ‌های آلوده دیده می‌شوند. نواحی ارغوانی تا سیاه با اندازه مختلف از یک لکه کوچک تا لکه‌هائی با طول ۲ سانتی‌متر نیز ممکن است روی ساقه و دمگل ظاهر شوند.
عامل بیماری قارچ Peronospora sparsa می‌باشد. دمای مناسب برای جوانه‌زنی اسپور قارچ ۱۸ درجه سانتی‌گراد است. قارچ عامل بیماری در رطوبت نسبی پائین‌تر از ۸۵ درصد گیاهان رز را آلوده نمی‌کند.
در رزهائی که در گلخانه‌ها کاشته شده‌اند، پائین آوردن رطوبت محیط با استفاده از تهویه و هوادهی و یا رساندن دره حرارت محیط به ۲۷ درجه سانتی‌گراد در طی زمان‌های گرمتر روز و شب به کنترل بیماری کمک خواهد کرد. در زمان غروب که درجه حرارت به‌طور ناگهانی پائین می‌آید. برای جلوگیری از افزایش رطوبت نسبی باید از روش‌های ویژه‌ای استفاده کرد.
رطوبت نسبی نباید به مدت ۳ ساعت بیشتر از ۸۵ درصد باقی بماند. اگرچه در رزهای گلخانه‌ای این بیماری شدیدتر است ولی در رزهای خارج گلخانه‌ای نیز که شرایط بیماری فراهم باشد یک مسئله جدی محسوب می‌شود.
در زمانی‌که شرایط محیطی برای بیماری مناسب است قارچ کش‌های حفاظتی باید به‌کار گرفته شوند. بهداشت زراعی برای حذف پاتوژن در طی فصل بسیار مهم است. برگ‌ها، ساقه‌ها و گل‌های آلوده باید حذف شده و از بین بروند. همچنین حذف قلمه‌ها و قسمت‌های گیاهی حامل قارچ برای کنترل بیماری بسیار اهمیت دارد.

سفیدک دورغی :

 سفیدک دروغی با شبه قارچی به نام Peronospora sparsa  ایجاد می شود که یک بیماری فوق مخرب در رز است.

خوشبختانه این بیماری در ایالت کنکتیکوت به صورت گهگاه پراکنده است. پیشرفت بیماری به صورت مطلوب با سرما ،موقعیت مرطوب و زمانی است که در گلخانه بتواند محوطه ای را آلوده کند.

علائم می تواند روی تمام بخش های هوایی گیاه پیشرفت کند که شامل برگ ،ساقه ،دمبرگ ،کاسه ی گل و گلبرگ است. به هر حال آلودگی برگها بیشتر معمول است و آنها خیلی راحت تشخیص داده می شوند.آلودگی برگها از ارغوانی به قرمز پیشرفت می کنند و لکه های زاویه دار یا شبکه ای هستند که فورا بالای سطح برگ ظاهر می شوند.

این علائم اغلب با زرد شدن ، نکروز شدن و افتادن پیش از موعد برگ ها  منطبق می شوند.

در برخی موارد علائم می توانند در هم شوند با همراه شدن با تماس آسیب ها یا سموم مسموم کننده ی گیاهی که به اشتباه به عنوان آفت کش استفاده شده اند.

برگ زدایی در گیاه می تواند خیلی گسترده شود هنگامیکه آلودگی در گیاه سنگین است.

تحت موقعیت رطوبت بالا یک توده  ی خاکستری ارغوانی از اسپورهای پاتوژن زیر سطح برگهای آلوده پیشرفت می کنند.

سفیدک دروغی می تواند در اساس از سفیدک پودر یمتمایز باشد ، چون جایی که اسپور فشانی می کنند متفاوت است .سفیدک دروغی در سطح زیرین برگ و سفیدک پودری در سطح رویی برگ اسپورفشانی می کند ،اما می تواند در هر دوسطح این کار را انجام دهد.

زخم های کوچک سیاه ارغوانی اغلب می تواند در سطح ساقه و دمبرگ پیشرفت کند. این ها اغلب با مخلوط شدن با بیمار ی لکه سیاه بر هم خورده می شود.

پاتوژن به صورت یک میسیلیوم که ساقه را آلوده کرده و یا اسپور استراحتی (اواوسپور) در گیاهانی که روی زمین ریخته شده اند و یا روی ساقه ها زمستان گذرانی می کند.

سفیدک دروغی می تواند با یک بهداشت خوب که شامل جمع آوری برگ های آلوده که خیلی زود ظاهر می شوند و طی پاییز می ریزند است مدیریت شود.

بیماری ساقه را می توان هرس کرد در بهار قبل از شکستن ساقه ها .

داشتن یک فضای مناسب بین گیاهان برای تضمین گردش هوای خوب برای کاهش سطح رطوبت به ما کمک می کند.

گام هایی برای جلوگیری از آبیاری بارانی و آبیار یزود هنگام در روز به کاهش موقعیت مناسب برای پیشرفت بیماری کمک می کند.

توان گیاه با برنامه هایی با عنوان محافظت کشت حفظ می شود.

اسپری های قارچ کش می توانند مکمل سایر روش های کنترلی سفیدک دروغی باشند.

در میان ترکیبات پیشنهادی mancozeb و  hydroxide در ایالت کنکتیکوت مفید بودند.

مراجعه به بچسب آنها میزان دو مصرفی و سلامت آنها را نشان  می دهد.

سوختگی بوتریتیس:

سوختگی بوتریتیس با قارچ Botrytis cineraea که یکی از بیماری های معمول رز است ایجاد می شود.

این قارچ جهانی است و گستره ی میزبانهای فوق العاده زیادی دارد.

علائم روی تمام بخش های هوایی که شامل گل ها، جوانه ها، ساقه ها و قسمت های انتهایی در حال رشد است  پیشرفت می کند.

پیشرفت بیماری در دوره ای از سرما ،ابری و آب و هوای مرطوب مطلوب است.

بیشتر ،علائم سوختگی بوترتیس به صورت قهوه ای خاکستری و نا آشکار روی سطوحی از قسمت های الوده ی گیاهی ظاهر می شود.

خال های قهوه ای روشن کوچک یا زخم ها روی گلبرگ ها و جوانه ها ظاهر می شوند. شکوفه های الوده ممکن است قبل از باز شدن بیفتند.

بوتریتیس اغلب می تواند انتهای درختانی که هرس شده اند و همه ی جراحت های حاصل از بریدگی را آلوده کند.

این نوع از آلودگی در بلایت ساقه می تواند  به صورت شانکر باشد. بوتریتیس می تواند به صورت تاثیر گذار روی همه ی بقایای گیاهی باقی بماند.

بهداشت یک مدیریت حیاتی برای بوتریتیس است که شامل جمع آوری بقایای گیاهی و گل های فرسوده و جمع اوری تمام برگهای ریخته شده طی پاییز است.

بیماری ساقه را می توان قبل از شکستن ساقه در بهار هرس کرد.

داشتن یک فضای مناسب بین گیاهان برای تضمین گردش هوای خوب و کاهش رطوبت هوا کمک می کند.

گام هایی برای جلوگیری از آبیاری بارانی و آبیاری زود هنگام در روز  موقعیت مطلوب را برای پاتوژن از بین می برد.

توان گیاه با برنامه هایی تحت عنوان حفاظت کشت حفظ می شود.

اسپری های قارچ کش مکمل سایر روش های کنترل بلایت بوتریتیس هستند.

از میان ترکیبات پیشنهادی chlorothalonil,captan,copper sulphate pentahdrat,iprodione,mancozeb,potassium bicarbonate,thiophanat methyl

در ایالت کنکتیکوت تایید شدند.

شانکر :

 رزها به چندین نوع ا قارچ های شانکر ساقه حساس هستند. دو تا از معمول ترین آنها  Coniothyrium wernsdorffiae و C.fuckelii هستند که به ترتیب شانکر سوخته و شانکر معمولی را ایجاد می کنند.

هر دوی این قارچ ها از راه زخم های هرس، حشرات و سایر انواع جراحت های مکانیکی وارد می شوند.

علائم در محدوده ی ساقه ها هستند و اندازه و ویژگی آنها تغییر می کند که بستگی به عامل بیماری دارد.

شانکر اغلب با نقطه های زرد یا قرمز تیره شروع می شود. روی منطقه تاثیر می گذارد و به تدریج بزرگ می شود و در مرکز به صورت نا همسان به رنگ قهوه ای یا قهوه ای قرمز در می آید.

با شانکر سوخته ، شانکر حاشیه ای قهوه ای قرمز یا ارغوانی ظاهر می شود ،در حالیکه شانکر معمولی حاشیه ی قهوه ای تیره دارد.

محدوده ی شانکر اغلب فورا از نقاط سبز در بخش های غیر آلوده ساقه ظاهر می شود.

وقتی که شانکر به صورت دایره وار ساقه را احاطه می کند ، نتیجه پژمردگی و مرگ همه ی بخش ها بعد از شانکر است.

بیماری شانکر می تواند با برنامه های خوبی از بهداشت مدیریت شود .بیماری ساقه را می توان برای برگرداندن سلامتی چوب در بهار قبل از شکستن ساقه هرس کرد.

هرس درست شامل استفاده از چاقو های تیز ،تجهیزات تمیز و سالم هست که برای حداکثر سلامتی بسیار مهم است.

تجهیات می توانند با محلول 10% ماده ی سفید کننده ی خانگی ضد عفونی شوند، که شامل ( 1قسمت سفیدکننده+ 9 قسمت آب) ، الکل 70% یا یکی از ترکیبات تجاری در دسترس مثل Greenshield است.

توان گیاه می تواند با برنامه های محافظت کشت نگهداشته شود.

جلوگیری از صدمات و افزایش محافظت های زمستانه می تواند مفید باشد.

قارچ کش ها برای کنترل شانکر مفید نیستند.

زنگ :

زنگ رز یک بیماری قارچی است که با چندین گونه از  Phagmidium ایجاد می شود. علایم می توانند روی برگها و تمام قسمت های سب گیاه پیشرفت کنند.

تحت شرایط مطلوب ، علایم زنگ می تواند در تمام بخش های گیاه ظاهر شود. در اوایل بهار جوشهای نارنجی کوچک روی دو سطح برگ پیشرفت می کنند . کم کم اینها بزرگ می شوند و به صورت چشمگیر در سطح زیرین برگ قرار می گیرند. ناحیه های کلروتیک یا موزاییک خفیف اغلب می توانند در سطح رویی برگ پیشرفت کنند.

این مناطق اغلب به وسیله  ی جوش هایی از سطح زیرین هدایت می شوند.

ساقه های جوان و کاسبرگ ها اغلب می توانند آلوده شوند.

در انتهای تابستان یا اواخر پاییز جوش ها سیاه رنگ می شوند و محتوی اسپورهایی برای بقا در زمستان هستند.

آلودگی شدیدباعث برگریزی پیش از هنگام می شود.

به هر حال ارقام در آسیب پذیری و واکنش به آلودگی متفاوت هستند. آلودگی بعد از تشکیل اسپور و پخش شدن آن در هوا ، روی سطح برگ ها و آلودگی برگ از طریق روزنه ها اتفاق می افتد.

دمای سرد ، رطوبت بالا ،باران و سطح بالایی از رطوبت شرایطی را برای پیشرفت زنگ به وجود می آورند.

قارچ عامل زنگ زمستانگذرانی را  روی برگهای مرده ، بقایای گیاهی و ساقه های آلوده انجام می دهد.

بیماری زنگ می تواند با برنامه های بهداشتی که شامل جمع آوری برگهای آلوده و بقایای گیاهی در پاییز است مدیریت شود.

ساقه های زنگ زده باید بای سلامت گیاه قبل از شکستن جوانه ها  هرس شوند .

داشتن یک فضای مناسب بین گاهان برای تضمین گردش هوای خوب می تواند مفید باشد. جلوگیری از آبیاری بارانی و آبیار ی زود هنگام در روز می تواند موقعیت مطلوب را برای بیماری کاهش دهد .

توان گیاه با برنامه های محافظت کشت می تواند حفظ شود.

کشت ارقام مقاوم به زنگ می تواند مفید باشد .اسپری های قارچ کش می توانند مکمل سایر روش ها ی کنترلی زنگ باشند و تعدادی از ترکیب ها در ایالت کنکتیکوت ثبت شده اند.

سولفور آهک به عنوان یک اسپری غیر فعال است.

  Mancozeb,chlorothalonil,myclobitanil   و triforine قارچ کش های موثر در فصل رشد هستند.

گال طوقه :

گال طوقه با باکتری Agrobacterium tumefaciens  ایجاد می شود. این بیماری عموما به صورت گال یا افزایش رشد  در ساقه ی اصلی تشخیص داده می شود.

گال اغلب می تواند روی ریشه شکل بگیرد و اغلب به شکل نا معمول روی قسمت های هوایی گیاه است. گال طوقه به شکل های نا هنجار  است و هیچ بافت یا ساختاری ندارد و در اندازه های متغیر است.

گال های جوان سبز روشن یا سفید مایل به خاکستری است و سطح صافی دارد ،همچنانکه سن گال ها می گذرد ، آنها تیره یعنی قهوه ای مایل به سیاه و سخت و چوبی می شوند.

رزهای آلوده به گال طوقه عک العمل های مختلفی نشان می دهند . بعضی از آنها کوتوله ظاهر می شوند ، برخی شاخ وبرگشان کم می شود و تولید گل های کمتری می کنند یا کیفیت گل ها پایین می آید و برخی می میرند .

موقعیت گال اثر قابل ملاحظه ای را روی علائم گیاه آلوده نشان می دهد.

برای مثال: یک گال روی پایه  ی ساقه ممکن است خسارت بیشتری از چندین گال روی ریشه یا شاخه های هوایی داشته باشد.

باکتری آلودگی را از بین زخم های هرس ، شخم و یا جویدن حشرات ایجاد می کند.

و می تواند با زخم هایی که با ابزار آلوده ایجاد می شوند پخش شود.

باکتری گال طوقه در گال و در خاک بدون گیاه میزبان حداقل برای 2 سال باقی می ماند .

ممانعت و بهداشت مدیریت های حیاتی گال طوقه هستند.

این بسیار مهم است که از گیاهان سالم و پیوندهای عاری از بیماری استفاده کنیم.

گیاهان قدیمی را برای جوانه زنی بازبینی کنیم.

جلوگیری از جراحت به ریشه و طوقه طی جوانه نی و کشت گیاه مفید است. ساقه های گال زده برای سلامتی چوب  می توانند هرس شوند.

برای هرس مناسب برای حداکثر سلامتی باید از ابزرا تیز، تجهیزات تمیز استفاده نمود.

تجهیزات می توانند با محلول 10% ماده ی سفید کننده ی خانگی ضدعفونی شوند که شامل ( 1 قسمت سفید کننده+ 9 قسمت آب) ، الکل 70% یا یکی از ترکیبات تجاری در دسترس مثل Greenshield .

ساقه های زیر زمینی در حساسیتشان به گال طوقه متفاوت هستند.

 در این میان بیشترین مقاومت مربوط به گونه های Rosa multiflora,R.manetti  است.

توان گیاه می تواند با برنامه هایی تحت عنوان محافظت کشت حفظ شود.

کترل گال طوقه با عامل کنترل بیولوژی نتیجه اش کشت مخلوطی است.

نژاد K84 باکتری A.radiobacter ثبت شده برای کنترل بیولوژی و گاهی اوقات هم موفق بوده .

هیچ کنترل شیمیایی برای این بیماری وجود ندارد.

موزائیک :

موزائیک رز با مجموعه ای از چندین ویروس ایجاد می شود که شامل ویروس لکه حلقوی آلو (PNRSV) و ویروس موزائیک سیب (AMV) است.

علایم بسیار متنوع هستند و بستگی به زمان در سال ،دما ،گونه ها،رقمم و ویروس های خاصی که روی گیاه تاثیر گذار هستند دارد.

علائم ویژه ای روی برگ ظاهر می شود مثل موجدار شدن یا خطوط زیگزاگ کلروتیک ،اما علایم ممکن است اغلب مثل لکه حلقوی و الگو لکهلکه شدن ظاهر ظود.

خط آب به صورت زرد ،رگبرگهای شفاف یا لکه های زرد کدر ممکن استاغلب نمایشگر آلودگی باشد. برخی از گیاهان آلوده ممکن است کوتوله وضعیف شوند و بقیه ممکن است در کل هیچ علایمی را نشان ندهند.

کاهش در تعداد و اندازه ی گل ها ، کجو کوله شدن و کاهش مقاومت به سرما اغلب با پیوستن به آلودگی گزارش می شود.

علائم بیشتر در بهار و اوایل تابستان ظاهر می شوند و ممکن است در تابستان ظاهر نشوند.

موزائیک رز به سرعت در طبیعت پخش می شود ، از آنجاییکه برای آن هیچ حشره  ی ناقلی شناسایی نشده ، وقتیکه جوانه های آلوده ، شاخه ها و ساقه های زیر زمینی به یک گیاه سالم پیوند زده می شوند گسترده می شود.

 یک بار که گیاهان با موزائیک رز آلوده می شوند دیگر قابل درمان نیستند.

می توان از موزائیک رز با خرید گیاهان سالم ، وسایل تضمین شده ی فاقد ویروس اجتناب کرد.

این خیلی محتاطانه است که علائم را در یک پایه شناسایی کنیم و جمع آوری و حذف گیاهان آلوده که خیلی زود شناسایی شده اند مفید است.

جراحت های زمستانه:

جراحت های زمستانه نتیجه ی فاکتورهای محیطی بسیاری است که اثر کمتری نسبت به سایر فاکتورها که طی زمستان اتفاق می افتند دارند. مثال ها شامل :یخبندان بهاره، سرمای تابستانه و به دنبال آن پائیز گرم  ، افت اتفاقی دما ،نوسان ناگهانی دما ، چرخه ی یخ بستن و آب شدن ، فقدان پوشش برف، دمای گرم نیمه ی زمستان به طور غیر معمول ،شدید شدن یا غیر طبیعی شدن سرمای هوا و بادهای خشک.

ویژگی های مهم دیگر جراحت های زمستانه اغلب زیاد هستند ، علائم قابل رویت نیستند تا زمانیکه جراحت ها اتفاق می افتند. علایم جراحت های زمستانه بسیار متنوع هستند و به صورت شکوفه هایی که قبل از باز شدن می افتند یا ساقه هایی که پژمرده می شوند و تیغ ها ی روی ساقه که فرو می ریزند یا ناگهان در گرمای تابستان می ریزند. در برخی موارد، ساقه ها سیاه می شوند و در بهار می میرند.

جراحت های زمستانه می تواند کاهش یابند با محافظت از توان گیاه طی برنامه های محافظت کشت. برای مثال یکی از موثرترین حمایت ها در برابر جراحت های زمستانه متوقف کردن کود دادن زود هنگام در فصلی است که گیاه شانس رفتن به خواب طبیعی دارد. در بهار  هر شاخه ی مرده که محلی برای مهاجمان ثانویه یا آفات فرصت طلب است باید هرس شود.

 محافظت زمستانه به صورت مالچ می تواند برای پیوند های جوان مثل هیبرید ها مفید باشد. این روش معمولا برای همه ی گونه ها ،باغ های قدیمی ،بوته ها یا رزهای رونده ضروری نیست .

از مالچ می توان برای رزهایی با خاکهای سست ، کمپوست،یا برگهای انباشته اطراف پایه بعد اولین یخبندان استفاده کرد.

مالچ زمستانه باید در اوایل بهار وقتی که رشد شروع می شود برداشته شود .

این اغلب مهم است که ارقام یا گونه هایی از رز که شناخته شده اند و سخت هستند انتخاب شوند.

خواص گل رز:

به گزارش خبرنگار سلامت نیوز ، بوئیدن گل ها به ویژه گل رز جهت تقویت حافظه بسیار موثر است . محققان دریافته اند با بوئیدن گل رز قسمتی از مغز که متعلق به یادگیری است را تقویت می کند .

هم چنین تاکید می شود بوئیدن گل ها هنگام خواب تاثیر بیشتر بر مغز خواهد گذاشت.

گل رز برای انواع مختلف پوستها مناسب است.ولی بیشتر برای پوستهای خشک و حساس از آن استفاده می شود. از دیگر خواص دارویی این گیاه تاثیری است که بر مویرگهای زیر پوست دارد به طوری که قرمزی زیر سطح پوست را که ممکن است به دلیل گشاد شدن  مویرگها باشد ، کاهش می دهد.
از آب گل رز برای تسکین برخی ناراحتی های پوستی و ضدعفونی کردن برخی عفونت های چشمی استفاده می شود و همچنین آرامبخش و ضد افسردگی است و تنش های عصبی ، زخم های گوارشی ، امراض قلبی را کاهش می دهد.
عصاره رز برای ترشح صفرا ، هضم غذا ، ناراحتی های خونی و رحم مفید است.
چای گل رز ( البته شما می توانید برای تهیه آن نیم گرم گلبرگ رز را داخل ۱۵۰ میلی لیتر آب بجوشانید و میل کنید.) در تسکین گلودرد ، کاهش عفونت مثانه و درمان اسهال مفید است.
قسمت میانی گل رز ( برآمدگی وسط گل برای نگهداری دانه ها) نیز سرشار از ویتامین های(آ؛ ب ؛ د، ای ؛س) است.

اطلاعات دیگر:

رزها درختچه‌هایی از خانواده گل سرخ (Rosaceae) می‌باشند. این خانواده متجاوز از 2000 گونه و حدود 100 جنس را دربرمی‌گیرد. جنس Rosa دارای 250 گونه بوده که مهمترین آنها به غیر از گل محمدی از نظر تهیه اسانس و گلاب عبارتند از :‌

R.centrifolia و R.alba و R.moschata (نسترن) و R.caninal و (گل سرخ) R.galica. عدد پایه کروموزومی کلیه رزها 14=n2 است. رزهای اهلی جهان اکثراً  اکتاپلوئید هستند و 56= n8 کروموزوم دارند.

گل محمدی از اواخر قرن شانزدهم از آسیای صغیر  و به احتمال زیاد از دمشق به اروپا برده شده است.

این درختچه تولید گهای بسیار معطر می‌نماید که خاصیت دارویی دارد.

گل سرخ در آب و هوای سرد کوهستانی می روید، ارتفاع بوته آن بین 50 تا 150 سانتی متر است و در خاک رس شنی پرورش داده می شود، اگر چه انواع دیگر خاک ها هم مناسب گل سرخ است ولی خاک رس شنی با توجه به مواد معدنی آن برای این کار مناسب تر است، رنگ گل سرخ همانطور که از اسمش پیداست سرخ است هرچه گلبرگهای آن سرخ تر باشد، بهتر و برای گلابگیری مناسب تر است.
گل سرخ بعد از دو سال از کاشت اولیه آن گل می دهد و این گل دادن معمولاً بین سه تا چهار سال ادامه پیدا می کند. بعد از چهار سال بوته آن از شاخه اصلی بریده می شود تا دوباره سه تا چهارسال گل بدهد، بعد از این مرحله هم هنگامی که بوته ها ریشه کن شد، از طریق تکثیر به روش قلمه زدن زیاد می شود، با توجه به خاک، آب و هوا، رطوبت، تکثیر، رنگ و بو و تعداد گلبرگ ها می توان مرغوب ترین گلها را در قمصر کاشان و بعد نیاسر و آزران و کامو و جوشقان پیدا کرد.


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی مقاله کشاورزی 
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۶ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۶ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۶ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

الندری

 این گونه جدید در گرگان در کوههای قلعه مارال و راد کان و در دره تالار و جاده چالوس در کلاردشت  سیاه بیشه و دشت نظیر دیده می شود

 حداقل ارتفاع آن از سطح دریا در دشت نظیر در حدود ۱۰۰۰متر و حد علای آن در سیاه بیشه ۲۲۰۰ متر است درختی است مشابه بارانک با شاخه های زنگ زده که به تدریج خاکستری شده و عدسکهای سفید در سطح آن ظاهر می شود جوانه هایش تخم مرغی کند با حاشیه پشمین زرد و براق .

برگهای برگهای آن تخم مرغی پهن تا تخم مرغی نیزه  یا لوزی وبا قاعده گرد یا قلبی یا مثلثی یا گوه ای و انتهای کشیده میباشد

نام محلی آن در کلاردشت الم دلی و در کجور الندری میباشد


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۲ توسط مهندس نور محمد کرم زهی

هوا کشت

 تولید سیب زمینی در هوا فن آوری بسیار امید بخش جدیدی است که هوا کشت نامیده میشود.

(Aeroponics)

در این روش جدید گیاهچه های سیب زمینی در قاب های مخصوص بنحوی کاشته میشوند که ریشه و غده ها ی آنها در هوا معلق بوده و با خاک تماس ندارد .

 

با این روش دیگر نیاز به ضدعفونی خاک با مواد شیمیائی مضر نبوده و غده ها نیز سالم می مانند. قاب ها با پلاستیک سیاه پوشانده میشوند تا از نور محفوظ مانده  و ریشه ها  با محلولی از مواد غذائی مورد نیاز گیاه اسپری میشوند.

مرکز بین المللی سیب زمینی (CIP) در کشور پرو ، از این روش جهت افزایش تولید  و کاهش هزینه های تولید ریز غده های سیب زمینی استفاده میکند. این روش تا ده برابر موثر تر از روش های معمول تولید ریز غده هاست  و مزیت دیگر آن برداشت  ریز غده ها در اندازه دلخواه از 5 گرمی تا 30 گرمی است.

اسپری کردن مواد غذائی  بطور مستقیم روی ریشه ها این امکان را بوجود می آورد که مرحله رشد زایشی تا بیش  180 روز بدون وقفه ادامه یابد ، کاری که در روش های فعلی امکان پذیر نیست.

نتایج اولیه بسیار موفقیت آمیز بوده است بطوریکه از برخی از ارقام حدود 70 ریز غده بدست آمده در حالی که در روش های متداول امروزی این تعداد بین 5 تا 10 ریز غده بیشترنیست.
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۲ توسط مهندس نور محمد کرم زهی

گل آرايي

گل آرايي ژاپني در سال 1390 ميلادي در زمان مورد ماچي آغاز شد،ابتدا اين نوع گل آرايي به قصد مراسم مذهبي انجام مي شد. به طوري كه دسته هاي گل يا گلبرگها را برروي آب مي ريختند و بعد، آن را در معابد به بودا هديه مي كردند.اين گل آرايي ابتدا از هند به چين و از چين به ژاپن انتقال يافت و در ژاپن به اوج شهرتي رسيد كه هنوز ادامه دارد به شكلي كه در حال حاضرتنها دريكي از مدارس معروف ژاپن هزار مربي مشغول تعليم اين هنر به هنرجويان مي باشند و مدارس متعدد ديگري به منظورآموزش اين فن درژاپن و ديگر نقاط جهام وجود دارد.گل آرايي يكي از هنرهاي سنتي مردم ژاپن است و در حدود 70% از زنان ژاپني با اين هنرآشنا هستند.و در تمام فصول سال، نمايشگاه هاي بسياري در مكانهاي مختلف ژاپن ( مانند سالن هتلهاي بزرگ و فروشگاه ها ) برپا مي شود كه مردم با شوق بسياربه تماشاي آن مي روند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۲ توسط مهندس نور محمد کرم زهی

مطالبی در مورد لکه روی برگ گیاهان

 

گياهان آپارتماني، تنوع رنگها و آرامشي كه رنگ سبز آنها در اعضاي خانواده ايجاد مي‏كند باعث شده تا كم و بيش در خانه‏ها گلداني سبز ماوا مي‏گيرد.ارتباط عاطفي كه صاحبان خانه با اين گياهان برقرار مي‏كنند گاه آنقدر زياد است كه با زرد شدن برگي از گل مورد علاقه شان گويا فرزند دلبندشان دچار بيماري شده است. در اينجا ما به مواردي اشاره مي‏كنيم كه باعث ظهور لكه‏هاي قهوه‏اي رنگ بر روي برگ‏هاي گياهان آپارتماني مي‏شود با هم مي‏خوانيم:- بعضي گياهان آپارتماني مثل آفلاندرا و آگلونما نسبت به نور مستقيم حساسند. گاهي آفتاب شديد باعث ايجاد لكه‏هاي قهوه‏اي روي برگها مي‏شود.- گاهي اين لكه‏ها حالت سوخته دارند اين ممكن است به اين علت باشد كه هنگام آبياري برگها خيس شده باشند و يا اصلا قصد شما شستن و غبار پاشي برگها باشد ولي بايد دقت كنيد اين عمل را زماني انجام دهيد كه آفتاب شديد نباشد.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۲ توسط مهندس نور محمد کرم زهی

 صبر زرد aloe

 صبر زرد متعلق به خانواده سوسن می باشد. آنها دارای برگهای گوشتی بوده که به صورت تجمع و فشرده در پائین گیاه قرار دارند. برگ ها نوکتیز و گیاهان چند ساله هستند. این گیاهان شباهتی به آگاو دارند و گل ها روی یک ساقه بلند گلزا مانند سنبله ایجاد شده و گل ها نسبتا ریز لوله ای و زنگوله ای هستند. برای تکثیر الوئی بهترین راه این است که ازجوانه ها و پا جوش هایی که اطراف گیاه رشد میکنند استفاده نمود. الوئی یا صبر زرد را نیز می توان از راه بذر تکثیر نمود. بذر ها را در مخلوط ماسه و پیت و یا ماسه تنها در اوائل بهار  بکارید.


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۲ توسط مهندس نور محمد کرم زهی

فلفل زينتي

نام فارسي : فلفل زينتي

نام علمي :  Capsicum annuum

نام انگليسي :  Ornamental pepper

خانواده :  SOLANACEAE

 ويژگيهاي گياهي :

گونه هاي مختلف جنس Capsicum شامل درختچه‌هاي كوتاه، دائمي و هميشه سبز مي‌باشند كه معمولاً به صورت گياهان يكساله در فضاي بازكاشته مي‌شوند.

فلفل زينتي (Capsicum annuum ) به دليل ميوه‌هاي زيبا كه ابتدا سبز، سپس زرد و بتدريج به قرمزي مي‌گرايند مورد توجه مي‌باشد. گل‌هاي ستاره‌اي شكل آن نيز در خور توجه بوده و در بهار به تعداد زياد در روي گياه ظاهر مي‌شوند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۲۲ توسط مهندس نور محمد کرم زهی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظ