بزرگترین وبلاگ مقاله کشاورزی ایران
 
وبلاگ دانشجویان دانشکده کشاورزی سراوان با بیش از 10000مقاله کشاورزی رایگان
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

شماره 09127777777 گران ترین شماره تلفن همراه ایران میباشد که که در مزاید های شماره های رند به قیمت 557 میلیون ریال فروخته شده است.

http://img2.pict.com/ca/35/c4/005483670e471579557b22d556/AlKV3/simcard327.jpg

گران ترین شماره تلفن همراه ایران

همچنین در هشت دوره برگزاری این مزایده شماره 9122222222 به قیمت حدود 440 میلیون ریال و شماره 09123333333 به قیمت حدود 430 میلیون ریال به فروش رفته است .

شماره 09122345678 نیز با قیمت حدود 120 میلیون ریال به فروش رفته است.


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
 

عکس های زیر پر بیننده ترین عکس های نشنال جئوگرافیک در سال 2008 میباشند.

1- عکس هوایی از قبیله تازه کشف شده در آمازون است. اعضای این قبیله ناشناخته که به نظر تاکنون هیچ انسان متمدنی ندیده‌اند به سمت هواپیمایی که از بالای سر آنها عبور می کند نیزه پرتاب می‌کنند.

کارشناسان معتقد‌اند پوشش رنگی بدن های آنها نوعی اعلان خشونت است.

این عکس هوایی از منطقه‌ای حوالی برزیل و پرو گرفته شده است.

http://news.nationalgeographic.com/news/2008/12/photogalleries/top-ten-photos/images/primary/10_toptenphotos_461.jpg

قبلیه ای تازه کشف شده در آمازون

2- مقارنه مشتری و زهره با ماه که در یکم دسامبر سال 2008 انگار به زمین لبخند می‌زنند.
این عکس در حوالی شهر مانیل کشور فیلیپین گرفته شده است. در حالی که مردمان کشورهای آسیایی این لبخند آسمانی را مشاهده می‌کردند مردمان کشور امریکا این منظره را به شکل کاملا برعکس و اخمو دیدند.

http://news.nationalgeographic.com/news/2008/12/photogalleries/top-ten-photos/images/primary/9_toptenphotos_461.jpg

مقارنه مشتری و زهره با ماه

3-لاشه یخ زده ده‌پای بزرگ، این حیوان خجالتی که در ژرفای دریا زندگی می‌کند برای نخستین بار توسط دانشمندانی از نیوزلاند در آوریل 2008 دیده شد. این حیوان برای ماه‌ها پس از صید توسط ماهیگیران یخ زده بود. صیادان قطب جنوب این ماهی را در سال 2007 صید کرده بودند.

کشف این گونه شگفتی‌های زیادی را به همراه آورد. دانشمندان می‌گویند چشم بزرگ این حیوان که در اعماق دریا‌های تاریک(1980متر) زندگی می‌کند، می‌تواند نقش اندام تولید مثل را ایفا کند.

http://news.nationalgeographic.com/news/2008/12/photogalleries/top-ten-photos/images/primary/8_toptenphotos_461.jpg

لاشه یخ زده ده‌پای بزرگ

 

بقیه عکس ها در ادامه مطلبادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

تاملي در تصميم هاي اخير كميسيون تلفيق بودجه مجلس شوراي اسلامي از يك سو و اظهار نظر برخي مقامات ارشد اقتصادي كشور از سوي ديگر هشدار دهنده و جاي نگراني بسيار دارد و كلي گويي درباره بهبود شرايط در آينده نمي تواند قانع كننده باشد.چرا مجموعه تصميم گيري هاي اخير كميسيون تلفيق بودجه مجلس در قبال آزادسازي قيمت حاملهاي انرژي آن هم پس از نامه اخير رييس جمهور نشان مي دهد كه مجلس به نوعي از خود سلب مسووليت مي كند (اگر مصوبات كميسيون در صحن علني مجلس راي بياورد) چرا كه هرچند دادن اختيار قيمت گذاري حاملهاي انرژي به دولت در شرايط رقابت آزادانه اقتصادي مي تواند توجيه پذير باشد اما مهم اين است در شرايطي كه اختيار توليد و توزيع حاملهاي انرژي در انحصار دولت قرار دارد ، چه تضميني وجود دارد كه مكانيزم قيمت گذاري دولت بهترين نتيجه را به دست دهد؟

 البته كميسيون تلفيقادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عبدالله لوشابی

این راه خطرناک برای رفت و آمد به مدرسه در دهکده Gulucan در غرب چین واقع است. بلندای قسمتی از این مسیر خطرناک تا کف دره به 1500 متر می رسد.این راه خطرناک ترین راه برای رفتن به مدرسه در جهان میباشد.

این بچه ها هر روز جانشان را دست می گیرند و از راه تنگی که در کنار صخره ها تراشیده شده به سمت مدرسه می روند،این راه تنگ تنها راهی ست که بچه های دهدکده می توانند به مدرسه بروند و مدرسه آنها با پنج اتاق بهترین ساختمان دهکده میباشد.

عکس ها در ادامه مطلبادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

رشوه پرداز ترین کشورها در داد و ستد های بین المللی

سازمان شفافیت بین المللی، که در زمینه بررسی فساد مالی در سطح جهانی فعالیت دارد، گزارش سالانه خود حاوی شاخص رشوه پردازی در بیست و دو کشور جهان را انتشار داده که براساس گرایش بازرگانان و شرکت ها در کشورهای مورد بررسی برای پرداخت رشوه در معاملات بین المللی محاسبه شده است.

در این گزارش کشورهای عمده از نظر مبادلات خارجی مورد مطالعه قرار گرفته اند که شامل کشورهای ثروتمند جهان در کنار چند کشور در حال توسعه است.

http://imgboot.com/images/aprang/fbribery212.gif

برای محاسبه شاخص رشوه پردازی، از چند هزار مدیر شرکت های تجاری و بازرگانان در کشورهای مختلف خواسته شده است تا طرف های تجاری خود از کشورهای مورد مطالعه را از نظر آمادگی آنان برای پرداخت رشوه طبقه بندی کنند.

براساس تجزیه و تحلیل نتایج این نظرخواهی، به بیست و دو کشور مورد مطالعه امتیازاتی از صفر تا ده داده شده که امتیاز کمتر به منزله تمایل بیشتر به رشوه پردازی است.

در گزارش شاخص رشوه پردازی برای سال 2008، کشورهای بلژیک، کانادا، هلند، سوییس، آلمان، ژاپن و بریتانیا از نظر خودداری مدیران موسسات بازرگانی در پرداخت رشوه به طرف های خارجی رده های اول تا هفتم را به خود اختصاص داده اند.

در مقابل، بازرگانان و مدیران شرکت های ایتالیایی، برزیلی، هندی، مکزیکی، چینی و روسی برای پیشبرد هدف های خود در خارج، بیش از سایرین آمادگی پرداخت رشوه به طرف مقابل را داشته اند.

در این گزارش، ایالات متحده رده نهم را، نزدیک به سنگاپور و فرانسه در اختیار گرفته است.

از نظر زمینه های فعالیت اقتصادی، بخش نفت و معادن، طرح های زیربنایی و ساختمان و مسکن بیش از سایر بخش ها در معرض رشوه خواری قرار دارند و مقاطه کاران کشورهای مورد بررسی برای کسب قرارداد در این بخش ها، به سادگی به پرداخت رشوه به طرف مقابل و همچنین تاثیرگذاری بر مقامات دولتی کشور میزبان مبادرت ورزیده اند.

براساس این گزارش، بخش بانکی و مالی از نظر رشوه خواری از جمله سالمترین بخش ها محسوب می شود.
رواج رشوه در معاملات خارجی

در عین حال، نکته قابل توجه در این گزارش این است که اختلاف بین “سالمترین” و “فاسدترین” کشورها از نظر امتیازاتی که کسب کرده اند چندان زیاد نیست.

در واقع، بلژیک - سالمترین کشور در این جدول - 8.8 امتیاز به دست آورده در حالیکه روسیه - رشوه پردازترین کشور - 5.9 امتیاز کسب کرده است.

به گفته یکی از تهیه کنندگان این گزارش، نزدیک بودن امتیاز کشورهای مورد مطالعه به یکدیگر نشان می دهد که توسل شرکت ها به رشوه دادن در معاملات خارجی کمابیش در همه کشورها رواج داشته است.

تمامی بیست و دو کشور مورد مطالعه، به استثنای روسیه، هند، سنگاپور، چین، هنگ کنگ و تایوان از امضا کنندگان توافقنامه مبارزه با رشوه خواری تهیه شده توسط سازمان همکاری و توسعه اقتصادی هستند اما به نظر می رسد که بسیاری از بازرگانان و مدیران صنایع این کشورها از وجود چنین توافقنامه ای آگاهی ندارند.

سازمان شفافیت بین المللی در سال 1993 به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی در آلمان آغاز به کار کرد و هدف خود را تلاش برای مبارزه با فساد در کشورهای مختلف جهان اعلام کرد.

این سازمان از سال 1995 تا کنون، هر سال گزارشی را در مورد میزان رواج فساد اداری و سیاسی در کشورهای مختلف جهان منتشر می کند که شامل جدول طبقه بندی این کشورها بر اساس “شاخص استنباط فساد” است.

در سال های اخیر، این شاخص با اتکای به نظرخواهی از کارشناسان و متخصصان محاسبه می شود و در گزارش سال 2008، دانمارک به عنوان سالمترین کشور در جهان رده اول و سومالی به عنوان فاسدترین کشور در رده 180 قرار گرفتند.

در این جدول، ایران رده 141، افغانستان رده 176 و تاجیکستان رده 151 را به خود اختصاص دادند.


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

در تازه ترین رده بندی سایت فوربس بیل گیتس بنیان گذار شرکت مایکرو سافت بار دیگر به سدر میلیارد های جهان بازگشت.این در حالیست که وارن بافت(Warren Buffett) آمریکایی در رتبه دوم و کارلوس اسلیم حلو(Carlos Slim Helu) مکزیکی در رتبه سوم ایستاده اند.

خاطر نشان میشود که در سال جدید تعدا میلیاردر های جهان از 1125 نفر به 793 نفر کاهش یافته است.

منبع

در این سال بیل گیتس با کاهش ثروت 18 میلیارد دلاری در رتبه نخست ایستاد و وارن بافت امریکایی و کارلوس اسلیم حلو مکزیکی نیز هردو با 25 میلیارد دلار کاهش ثروت در رتبه های بعدی ایستادند.

در این رده بندی لاورس آلیسون (Lawrence Ellison) که سال قبل در رتبه 14 بود در این سال با ده پله صعود و 5 /22 دلار دارایی به رتبه 4آمد.

لاورس آلیسون :: Lawrence Ellison

اینگوار کامپارد(Ingvar Kamprad ) سوئدی نیز با 22 میلیارد دلار دارایی در رتبه پنجم قرار گرفته است.

اینگوار کامپارد :: Ingvar Kamprad

همچنین خانم لیلین بتن کورت(Liliane Bettencourt) فرانسوی نیز با 4 /13 میلیارد دلار در رتبه 21 میلیاردر های جهان قرار گرفته است

لیلین بتن کورت :: Liliane Bettencourt

در لیست زیر 25 میلیاردر نخست جهان را می بینید.

منبع

رتبه نام کشور سن ثروت محل زندگی

1 بیل گیتس آمریکا 53 40.0 آمریکا
2 وارن بافت آمریکا 78 37.0 آمریکا
3 کارلوس اسلیم حلو و خانواده مکزیک 69 35.0 مکزیک
4 لاورنس آلیسون آمریکا 64 22.5 آمریکا
5 اینگوار کامپارد و خانواده سوئد 83 22.0 سویس
6 کارل آلبرت آلمان 89 21.5 آلمان
7 موکش آمبانی هند 51 19.5 هند
8 لاکشی میتال هند 58 19.3 بریتانیا
9 تئو آلبرت آلمان 87 18.8 آلمان
10 آمانیکو اورتگا اسپانیا 73 18.3 اسپانیا
11 جیم والتون آمریکا 61 17.8 آمریکا
12 آلیس والتون آمریکا 59 17.6 آمریکا
12 کریستی والتون و خانواده آمریکا 54 17.6 آمریکا
12 اس روبسون والتون آمریکا 65 17.6 آمریکا
15 برنارد آرنولت فرانسه 60 16.5 فرانسه
16 لی کا شینگ هنگ کنگ 80 16.2 هنگ کنگ
17 مایکل بلومبرگ آمریکا 67 16.0 آمریکا
18 استفان پرسون سوئد 61 14.5 سوئد
19 کارلس کوخ آمریکا 73 14.0 آمریکا
19 دیوید کوخ آمریکا 68 14.0 آمریکا
21 لیلین بتن کورت فرانسه 86 13.4 فرانسه
22 شاهزاده الوالد بن طلال السعود عربستان 54 13.3 عربستان سعودی
23 میشاییل اوتتو و خانواده آلمان 65 13.2 آلمان
24 دیوید تامسون و خانواده کانادا 51 13.0 کانادا
25 مایکل دل آمریکا 44 12.3 آمریکا

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

رضا کربلایی:

هرچند تصمیم اخیر گروه 20 در نشست لندن کورسوی امیدی برای کنار رفتن احتمالی ابرهای سیاه بر آسمان اقتصاد جهان ایجاد کرد و شاخصهای بورس و قیمت جهانی نفت باردیگر اندکی تکان خورد اما هنوز تحلیلگران و اقتصاددانان نسبت به آینده امید چندان ندارند و کارآمدی دخالت گستره دولتها در آزادترین اقتصاد دنیا آن هم مغایر با اصول لیبرالیسم اقتصادی را زیر سوال می برند .با گردهم آمدن رهبران 20 قدرت اقتصادی جهان در هفته گذشته در لندن گردبدون تردید همه به نتایج اجلاس چشم دوخته بودند و البته اعتراضها و آشوبهای معترضان نه تنها در لندن مقرر برپایی این نشست که حتی در  پایتخت برخی کشورهای اروپایی شدت گرفت گروه 20 در مجموع 85 درصد اقتصاد جهان را در اختیار دارندادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عبدالله لوشابی
  • رضا کربلایی

درجه تب اقتصاد ایران (نرخ تورم) به بالاترین میزان خود در 13 سال اخیر رسیده است .پایین آوردن دمای بدن اقتصاد ایران با روشهای شوک آور و اجرای سیاستهای متناقض با یکدیگر در سیاستهای مالی ، پولی و تجاری می تواند باعث تشنج اقتصاد بیمار ایران شود.تصور کنید بیماری دارای تب بالا باشد و برای پایین اوردن دمای بدن او علاوه بر استفاده از انواع مسکن های تب بر ، مهمزمان پای بیمار را در تشت آب کاملا سرد و نه ولرم بگذارند و مقداری الکل هم به آن اضافه کنند.تردید نباید کرد که تماس با اورژانس برای نجات بیمار از حملات تشنجی اولین کاریادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عبدالله لوشابی
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط علی رضا طاهرزاده
افزایش نقدینگی؛ به زیان تولید و به نفع تورم‌:

افزایش نقدینگی طی دو دهه گذشته همواره یکی از عمده‌ترین مشکلات اقتصاد کشور ما بوده است اما نکته‌ای که باید در مورد این معضل مزمن نسبت به آن هوشیار بود این است که نقدینگی و رشد آن به خودی خود امر مذموم و دارای پیامدهای ناگوار برای اقتصاد نیست، بلکه مشکل اساسی که رشد نقدینگی را به آفت اقتصاد تبدیل می‌کند، جریان نیافتن آن در حوزه تولید است، چرا که در صورت هدایت این نقدینگی به سوی تولید نه تنها آثار تورمی به دنبال ندارد بلکه به افزایش تولید و کاهش تورم نیز منجر می‌شود. ‌
دکتر حیدر مستخدمین حسینی --- معاون حقوقی و پارلمانی بانک مرکزی --- در گفت‌وگو با ایسنا با توضیح روند رشد نقدینگی اظهار کرد: باید اذعان کرد که دستیابی به چنین شرایطی بسیار دشوار است، چرا که کوچکترین انحرافی از سیاست‌های هدایت‌گر نقدینگی، باعث برهم خوردن توازن میان نقدینگی و تولید ناخالص داخلی خواهد شد که نتیجه آن، افزایش چشمگیر نرخ رشد تورم است که دقیقا در حال حاضر اقتصاد ما به آن گرفتار است. ‌
وی ادامه داد: بر مبنای شناسایی نقدینگی مازاد و انحراف آن از حوزه تولید، سیاست‌های بانک مرکزی به صورت عمومی و جهت‌گیری‌های بسته سیاسی و نظارتی به صورت اختصاصی در راستای کنترل نرخ رشد نقدینگی تدوین و اجرا شد و همچنان نیز در حال پیگیری است، از این رو نباید از مجموعه سیاست‌ها و رفتارهای بانک، پس از تغییر رئیس کل آن نوعی تغییر در این روش را برداشت کرد، چرا که بانک همچنان خود را به اجرای سیاست‌های مدون در بسته سیاستی --- نظارتی ملزم می‌داند و بسته جدیدی هم تدوین نشده است. ‌
آغاز تدوین بسته سیاستی ‌
وی تصریح کرد: اقدامات و مطالعات اولیه برای تدوین بسته سیاستی - نظارتی سال آینده آغاز شده و مراحل مقدماتی خود را طی می‌کند و نکته مهم درباره تدوین سیاست‌های سال جدید، حفظ خطوط کلی و منویات اساسی بسته سیاستی سال 87 است چرا که آنچه مسلم است، یکی از اصول موفقیت سیاست‌های پولی، استمرار و تداوم آنها و پرهیز از تغییرات مستمر است، بر همین اساس بانک مرکزی در بسته سیاستی --- نظارتی سال آینده هم جهت‌گیری‌های کلی امسال را دنبال می‌کند. ‌
معاون پارلمانی بانک مرکزی اضافه کرد: فرو کاستن بحث استقلال بانک مرکزی در نحوه انتخاب و یا برکناری رئیس کل آن، فارغ از نکاتی که در مورد روش‌های پیشنهادی فعلی وجود دارد،‌ به نوعی به حاشیه‌ راندن معنا و مفهوم اصلی و کلیدی استقلال در این نهاد پولی و بانکی است. ‌
به گفته وی پیش و بیش از آنکه به دنبال تدوین راهکارهایی برای حفظ و تقویت استقلال بانک مرکزی باشیم باید این مسأله را روشن کنیم که وظایف این بانک به عنوان نهاد ناظر و سیاست‌گزار در حوزه پولی و بانکی چیست؟ و به عبارت دیگر باید این نکته تبیین شود که بانک مرکزی تعیین‌کننده و مجری چه سیاست‌هایی است که برای انجام این مسئولیت نیازمند استقلال است. ‌
مستخدمین حسینی با بیان اینکه سؤال دیگری که باید پاسخ داده شود این است که اصولاً استقلال بانک مرکزی باید از چه و از کجا باشد تصریح کرد: یعنی این نهاد باید نسبت به چه سیاست‌ها و کدام نهادها مستقل عمل کند.
یافتن پاسخ‌های روشن و دقیق برای سوالاتی از این دست است که به اتخاذ و تدبیر راهکارهای مناسبی برای حفظ و تقویت استقلال بانک مرکزی کمک خواهد کرد. ‌
وی گفت: واقعیتی که از رجوع به فلسفه و قوانین تاسیس نهادی به نام بانک مرکزی، روشن می‌شود این است که این بانک به عنوان نهادی که وظیفه تدوین و نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های پولی و بانکی را برعهده دارد، برای انجام این وظایف از استقلال کافی نسبت به سیاست‌های جاری مالی و اجرای کشور و یا خواسته‌های کوتاه مدت مسئولان اجرایی برخوردار باشد، چرا که همان گونه که اشاره شد، موفقیت و ثمردهی سیاست‌های پولی مستلزم استمرار و ثبات در اجرای آنهاست. ‌
وی افزود: بزرگترین کمکی که مجلس و دولت به استقلال بانک مرکزی می‌توانند داشته باشند، تقویت سیاست‌های پولی و بانکی این نهاد و پرهیز از اتخاذ تصمیماتی متناقض با روش‌های بانک مرکزی است چرا که ناگفته پیداست حتی در صورت تغییر قوانین و اعمال نظارتی مجلس بر نحوه انتخاب و یا عزل رئیس کل بانک مرکزی، مادامی که تفکیک سیاست‌های پولی از حوزه سیاست‌های مالی و حفظ انسجام و یکپارچگی این سیاست‌ها به عنوان اصل از سوی قوه مجریه و یا سایر نهادها پذیرفته نشود، الزام دولت به رای اعتماد از مجلس برای رئیس کل بانک مرکزی نه تنها کمکی به استقلال بانک نمی‌کند، بلکه بر مجموعه محدودیت‌ها، ملاحظات و محدودیت‌های سیاسی و... رئیس کل بانک مرکزی در اجرای سیاست‌های درست پولی می‌افزاید.‌
ابعاد مغفول مانده لایحه‌
معاون پارلمانی بانک مرکزی درباره لایحه برداشت از حساب ذخیره نیز اظهار کرد: روندی که در مورد لایحه برداشت 15 میلیارد دلاری از حساب ذخیره ارزی به منظور پرداخت بدهی‌های دولت به بانک‌ها و افزایش سرمایه‌آنها طی شد، جزو آن دسته از مسائلی است که به دلائل گوناگون به درستی در مورد آنها اطلاع رسانی و بحث نشده است. بنابراین سعی می‌کنم به طور مختصر ابعاد مغفول و یا مبهم این مساله را برای نخستین بار عنوان کنم. ‌
وی گفت: اولین نکته این است که این لایحه برخلاف آنچه در رسانه‌ها به اشتباه عنوان می‌شود از سوی مجلس رد نشده است چرا که رد شدن این لایحه مانند هر لایحه دیگری باید در صحن مجلس صورت بگیرد و نکته دوم اینکه اشکالاتی که از سوی کمیسیون‌های اقتصادی مجلس (کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون اقتصادی) به این لایحه گرفته شد، بیشتر متوجه شکل ارائه لایحه و یا مسائل بیرونی بود و نه محتوای این لایحه. ‌
معاون پارلمانی بانک مرکزی در خصوص این اشکالات شکلی و بیرونی توضیح داد: اشکال اول نمایندگان به ادبیات لایحه بود.
ناظر مسائل قانونی اطلاع دارند که برای برداشت‌های این چنینی از حساب ذخیره ارزی، دولت باید دو لایحه مجزا به مجلس ببرد، در لایحه اول واریز و در قالب جدول شماره 8 برنامه چهارم را مطرح کند و سپس در لایحه دوم درخواست برداشت حساب با هدف مورد نظر خود را ارائه کند. ‌
به گفته وی: از این رو اشکال نخست مجلس بر این بود که چرا در لایحه نخست تصریح شده که برداشت 15 هزار میلیارد تومانی از حساب ذخیره ارزی به منظور پرداخت بدهی‌های دولت به بانک‌ها و یا افزایش سرمایه‌بانک‌هایی قرار نیست واگذار شوند، صورت می‌گیرد.
بنابراین در نخستین مرحله از ما خواسته شد این درخواست را به همان شکل مرسوم و با تغییر ادبیات ارائه دهیم. ‌
وی اضافه کرد: در مرحله دوم و پس از این اصلاح، همزمان با طرح این لایحه در مجلس، آقای باهنر عنوان کردند که زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که دولت امسال با کسری بودجه مواجه است که عمدتاً به بودجه واردات بنزین پرداخت به آموزش و پرورش و... باز می‌گردد، بنابراین بهتر است دولت مجموعه نیازهای خود را در قالب یک لایحه به مجلس ارائه کند که مبالغ مورد نیاز در لایحه افزایش سرمایه‌بانک‌ها و پرداخت‌ بدهی‌ها دولت به نظام بانکی هم در قالب آن در نظر گرفته شود.
مجموع این مطالب باعث شد، بحث لایحه مستقل 15 میلیارد دلاری در کمیسیون‌های مجلس به حاشیه رانده شده و نمایندگان به آن توجهی نکنند تا تکلیف آن با سایر نیازهای دولت به صورت یکجا مشخص شود. ‌
مستخدمین حسینی تصریح کرد: از این رو مشخص می‌شود که دغدغه‌ نمایندگان مجلس نسبت به چگونگی توزیع این منابع از سوی بانک‌های که در صورت انحراف منجر به افزایش دوباره نرخ رشد نقدینگی و تورم می‌شود، تنها بخشی از علل به ثمر نرسیدن این لایحه است و عوامل پررنگ دیگری دراین راستا نقش داشته و دارند البته ما برای رفع این نگرانی نمایندگان هم راهکارهایی پیشنهاد کرده‌ایم و گفته‌ایم، مجلس برای نظارت بر چگونگی توزیع این منابع در قالب تسهیلات به تولیدکنندگان، ناظر تعیین کند تا دغدغه انحراف این تسهیلات به مجاری غیر از حوزه تولید برطرف شود. ‌
نیاز مالی سیستم بانکی ‌
به گفته وی نکته مهم دیگری که در ارتباط با این لایحه به آن توجه نشده، چگونگی برداشت این 15 هزار میلیارد تومان از حساب ذخیره ارزی است؛ در لایحه پیشنهاد شده که این مبلغ طی مدت زمان دو سال و به مرور برداشت شود. ‌
معاون بانک مرکزی اضافه کرد: فارغ از مباحث و مجادلاتی که در مخالفت یا موافقت با این لایحه مطرح می‌شود، نکته بسیار حساس مجموعه شرایطی است که مدیران بانک مرکزی را در آستانه دهه چهارم انقلاب اسلامی و گذشت نزدیک 30 سال از استقرار نظام بانکی اسلامی به این نتیجه رسانده که چنین حرکتی را در قالب ارائه یک لایحه به مجلس انجام دهند. ‌
وی گفت: به عقیده من آنچه در قالب لایحه برداشت 15 میلیارد دلاری از حساب ذخیره ارزی مورد نظر قرار دارد، دمیدن روحی تازه در پیکره نحیف نظام بانکی کشور پس از 30 سال است به عبارت دیگر نظام بانکی ما طی سه دهه گذشته باتحمل شرایط بسیار دشواری که برای تامین منابع مالی مورد نیاز حوزه‌های مختلف کشور وجود داشته تمام توان خود را برای برآورده کردن این نیازها خرج کرده و امروز دیگر توانی برای پاسخگویی به این خواسته‌ها و مطالبات ندارد و بیش از هر زمان دیگری نیازمند تجدید قوای مالی است. ‌
مستخدمین حسینی عنوان کرد: با وجود افزایش چندین برابری حجم گردش مالی اقتصاد کشور، تولید ناخالص داخلی، درآمد سرانه و بسیاری از فاکتورهای دیگر اقتصادی در سه دهه گذشته جز موارد معدود و محدودی هیچ سرمایه‌جدید به بانک‌های کشور تزریق نشده و این مساله در کنار چالش‌هایی از قبیل رشد شدید مطالبات معوق، تسهیلات تکلیفی و... توان نظام بانکی را برای ایفای نقش اصلی خود تحلیل برده است. ‌
معاون پارلمانی بانک مرکزی افزود: واقعیت تلخ این است که طی این سال‌ها هرگاه موفقیتی در انجام به موقع طرح‌ها و پروژه‌ها حاصل شده، این موفقیت‌ها یکسره به نام دستگاه‌های اجرایی نوشته شده و هرگاه تاخیری در اتمام پروژه‌ها بوجود آمده، نظام بانکی به عنوان عامل کندی و یا عدم پرداخت به موقع تسهیلات، مقصر اصلی شناخته شده است. ‌
وی گفت: در این مدت هیچ‌گاه به هدررفت وحشتناک 60 درصد تسهیلات پرداختی به بخش تولید، سوء مدیریت بنگاه‌های دولتی و... در شکست طرح‌های عمرانی و یا افزایش پروژه‌های نیمه تمام کشور اشاره نشده و تاخیر در پرداخت تسهیلات بانکی، تنها معضل معرفی می‌شود، البته نباید از حق نیز گذشت که در مقاطع و موارد متعددی نبود و یا کمبود منابع مالی عملا امکان پرداخت به موقع تسهیلات را برای بانک‌ها از بین برده بود چنانچه این مشکل همچنان گریبانگیر بانک‌ها و البته اقتصاد کشور است. ‌
به اعتقاد وی گذشته از همه این مسائل پیش‌بینی می‌کنم، بحث این لایحه تا پایان سال در مجلس به سرانجام برسد و تکلیف آن مشخص شود. ‌
معاون حقوقی و پارلمانی بانک مرکزی در ادامه گفت‌وگوی تفصیلی خود با ایسنا گفت: علاوه بر تجدید قوای بانک‌های کشور از لحاظ بنیه مالی که آن را در قالب افزایش سرمایه‌و پرداخت بدهی‌های دولت به نظام بانکی دنبال می‌کنیم، بازبینی ساختار قانونی و بسترهای نرم‌افزاری فعالیت نظام بانکی کشور نیز از زمان ریاست دکتر مظاهری در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است. ‌
وی افزود: اصلا و تجمیع قوانین نحوه اداره بانک‌ها، پولی و بانکی، بانکداری بدون ربا و بازار غیر متشکل پولی که قوانین پایه نظام بانکی را تشکیل می‌دهند از سال گذشته آغاز شده و در حال پیگیری است البته پس از آغاز طرح تحول اقتصادی که در آن اصلاح قوانین پایه‌ای نظام بانکی مد نظر قرار دارد، تدوین یک قانون جامع کاملا پیشرفته برای نظام بانکی کشور در قالب این طرح ادامه یافت و همچنان نیز ادامه دارد. ‌
منبع : روزنامه اطلاعات

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عبدالله لوشابی


اولیور بلانچارد، اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول مقاله مفصلی در مورد بحران کنونی اقتصاد جهانی نوشته است‌. وی در این مقاله به بررسی این بحران و تاثیر آن بر کشورهای مختلف جهان پرداخته است که خلاصه‌ای از آن را می‌خوانید.
در سال 2008 میلادی اقتصاد جهان بدترین بحران طی 60سال اخیر را تجربه کرد. در نیمه اول دهه حاضر فضای حاکم بر اقتصاد به گونه ای بود که سرمایه‌گذاران، بنگاه‌های تولیدی و مصرف‌کنندگان انتظار آینده روشنی را داشتند و ریسک فعالیت اقتصادی خود را بسیار پایین ارزیابی می‌کردند‌. در این بازه زمانی قیمت مسکن و دیگر کالاهای سرمایه ای در جهان بسیار بالا بود. همین مساله سبب شد تا حجم فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی انجام شده در جهان بیشتر از برآوردهای گذشته شود و نرخ رشد اقتصاد جهان با سرعتی بیشتر از انتظار افزایش یابد. بحران زمانی آغاز شد که این حباب ساختگی از بین رفت و کاهش قیمت مسکن و دیگر کالاهای سرمایه‌‌ای در کشورهای توسعه یافته و صنعتی آغاز شد‌. هم اکنون بیشتر از یک سال است که اقتصاد جهان با این بحران دست و پنجه نرم می‌کند و بسیاری از تحلیل‌گران بر این باورند که روزهای اوج بحران، به پایان رسیده است. اولیور بلانچارد نیز یکی از افرادی است که معتقد است بحران اقتصادی در سراشیبی سقوط قرار دارد و دیر یا زود باید با آن خداحافظی کنیم‌. وی در این مورد می‌گوید: «در ماه اکتبر سال جاری بحران مالی جهان بدترین شرایط را داشت و بسیاری از بازارها به طور کامل ورشکسته شدند‌. در این ماه شمار زیادی از واحدهای تولیدی توان خود را برای ادامه کار از دست دادند‌. کشورهای توسعه یافته و صنعتی برای کاهش تاثیر بحران در اقتصاد و ممانعت از پیشروی آن استفاده از ابزارهایی برای کنترل بحران را آغاز کردند‌. دولت کشورهای صنعتی با خرید دارایی‌های بد، تامین سرمایه موسسات مالی، ارائه ضمانت نامه‌های مالی برای موسسات و افرادی‌که در بازار فعالیت می‌کردند، اقدام به افزایش سیالیت در بازار کردند تا مانع از کاهش فعالیت‌های اقتصادی و تاثیر مضاعف بحران شوند.»
تعبیر آسان‌تر در مورد ابزارهای مورد استفاده توسط دولت‌ها در کنترل بحران مالی دنیا تصویب طرح مداخله دولت در اقتصاد و تبدیل شدن اقتصاد از یک اقتصاد بازاری به یک اقتصاد مختلط است‌. البته نمی‌توان در مورد سطح تاثیرگذاری مداخله دولت در اقتصاد حرفی زد ولی نکته مهم این است که عکس‌العمل اغلب بازارهای مالی نشان داد که این ابزار می‌تواند زمینه اصلاح اقتصاد را فراهم کند‌. نکته دیگر اینکه با وجود تاثیرگذاری مداخلات دولت‌های صنعتی در اقتصاد و کاهش بحران مالی در کشورهای صنعتی ولی هم اکنون جهان شاهد عیان شدن نشانه‌های بحران مالی در کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای در حال گذار است‌. در حالی که کشورهای مذکور نه تنها در ایجاد این بحران نقشی نداشتند بلکه با رشد خود مانع از رکود اقتصاد جهان در اواخر سال 2008 میلادی شدند‌. در ماه‌های اخیر بسیاری از اقتصادهای در حال گذار شاهد توقف ناگهانی سیر رشد اقتصادی خود بودند و با افزایش فشارها روی بازار ارز و خطر فروپاشی بازار پول دست و پنجه نرم می‌کنند‌. در صورتی که این کشورها نتوانند با بحران مقابله کنند و مانع از گسترش آن شوند، نتیجه تمامی تلاش‌های دولتمردان کشورهای صنعتی در کنترل بحران نیز از بین می‌رود‌.بلانچارد که کاهش رشد بحران در کشورهای توسعه یافته را خبر خوش برای جهانیان می‌داند‌، خبری بد نیز برای تمامی اقتصاددانان و فعالان بازار دارد‌. وی در گزارش خود در مورد «خبر بد» می‌گوید: «سیاستگذاران کشورهای صنعتی با استفاده از ابزارهایی، جلوی پیشروی بحران را گرفته‌اند ولی غافل از این هستند که بحران در حال عمیق‌تر شدن است و به زودی روی بدنه زیرین اقتصاد تاثیر خواهد گذاشت.
ضعف نظام بانکی در کشورهای صنعتی - که با کمک مالی دولت‌ها نسبت به قبل بیشتر نشد- باعث شد تا وام دهی به متقاضیان خرید ملک و خودرو در جهان کمتر شود و به دنبال آن تقاضا برای خرید این دو کالا تنزل یابد‌. از طرف دیگر بانک‌ها منابع مالی لازم برای ارائه وام‌، اعتبارات اسنادی و حتی ضمانت نامه‌ها به بازرگانان را نیز در اختیار ندارند و این مساله سبب کاهش فعالیت‌های تجاری می‌شود و شالوده اصلی اقتصاد رو به ویرانی حرکت می‌کند‌. در این شرایط اعتماد مصرف‌کنندگان و بنگاه‌ها به بازار از بین رفته است‌. ترس از رکودی عمیق و طولانی همچون رکود دهه 1930 میلادی موجب شد تا بسیاری از مردم نگران از دست دادن کار، پس انداز و اعتبارات خود باشند، به همین دلیل هزینه‌های مصرفی خانوارها و سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف صنعتی کاهش پیدا کرده و نرخ بیکاری در کشورهای صنعتی جهان رو به افزایش است.
مشکلات ایجادشده در اقتصاد جهانی در عرض دو ماه گذشته موجب شد تا صندوق بین‌المللی پول برای چندمین بار پیش‌بینی خود در مورد وضعیت اقتصادی جهان در سال 2009 میلادی را تغییر دهد‌. پیش بینی می‌شود در سال 2009 میلادی نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در کشورهای صنعتی جهان 4/1‌درصد تنزل یابد و رکورد اولین انقباض اقتصادی در سال بعد از جنگ جهانی دوم در تاریخ ثبت شود‌. با توجه به اینکه انتظار می‌رود رشد قیمت مسکن به تدریج آغاز شود و توانایی بانک‌ها برای ارائه وام‌های مسکن بیشتر شود. اقتصاد کشورهای توسعه یافته در سال 2010 میلادی دوباره رشد مثبت را تجربه خواهد کرد‌.صندوق بین‌المللی پول پیش بینی می‌کند نرخ رشد اقتصادی در کشورهای در حال گذار و کشورهای کم درآمد جهان تغییر چندانی نسبت به سال جاری نداشته باشدکه دلیل آن تاثیرگذاری عملکرد اقتصاد و بازارهای مالی دنیا است‌.
بلانچارد در پاسخ به این سوال که صندوق بین‌المللی پول تا چه اندازه به برآوردهای خود اطمینان دارد، گفت: «در شرایط کنونی اقتصاد دنیا، نمی‌توان با اطمینان در مورد آینده قضاوت کرد‌. تنها می‌توان دو سناریوی مختلف را در نظر گرفت که هر یک دنیا را از یک جنبه بررسی می‌کند. طبق سناریوی خوش‌بینانه کاهش هزینه‌های مصرفی، ناشی از بی‌ثباتی اقتصاد جهانی است بنابراین خانوارها و بنگاه‌ها هزینه‌های مصرفی خود را تا زمانی‌که اوضاع اقتصاد به ثبات نسبی برسد، به تعویق می‌اندازند‌. در این شرایط زمانی‌که ثبات اقتصادی ایجاد شود سطح هزینه‌های مصرفی و سرمایه‌گذاری با سرعت بیشتری رشد می‌کند و همین مساله موجب تسریع نرخ رشد اقتصادی خواهد شد‌.
طبق سناریوی بدبینانه این خطر وجود دارد که کاهش نرخ رشد تولید ناخالص داخلی می‌تواند سبب بدتر شدن ترازنامه‌های موسسات مالی نسبت به برآوردهای اولیه شود یا اینکه زمینه را برای انقباض بیشتر بازار اعتباری فراهم آورد‌. در این شرایط بر شمار موسسات و شرکت‌هایی که ورشکسته می‌شوند، اضافه خواهد شد و همین مساله زمینه ساز کاهش نرخ رشد اقتصاد جهانی و عمیق‌تر شدن بحران می‌شود‌.»

منبع : دنیای اقتصاد - مونا مشهدی رجبیادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عبدالله لوشابی
What is E. coli?

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط علی رضا طاهرزاده
 
 
 گلیکولیز  هموگلوبین بیوتکنولوژی


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط علی رضا طاهرزاده
ابيا - یکشنبه سی ام فروردین 1388
کبک - یکشنبه سی ام فروردین 1388
قرقاول - یکشنبه سی ام فروردین 1388
خانواده مرغابی هاو غازها را بهتر بشناسیم - یکشنبه سی ام فروردین 1388
باران های اسیدی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تکثیر گیاهان پرچینی ( کاربردی ) - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مهمترين بيماري هاي برنج - یکشنبه سی ام فروردین 1388
پيشينه برنج در ايران | کشت برنج در ايران - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مشخصات گیاه برنج - یکشنبه سی ام فروردین 1388
سطح زير کشت برنج در ايران - یکشنبه سی ام فروردین 1388
گونه های برنج - یکشنبه سی ام فروردین 1388
گزارش مركز تحقيقات موريانه و ساير عوامل زنده خسارتزا به بناهاي تاريخي يزد: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
كشف مواد آفت كش در رودخانه‌هاي سراسر آمريكا : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
گزش حشرات: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS): - یکشنبه سی ام فروردین 1388
دلا‌یل استفاده از GIS- و مفهوم آن: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
واحد gis سامانه داده های جغرافیایی شهرداری منطقه 22 : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تعرق (ویژه گیاه شناسی) - یکشنبه سی ام فروردین 1388
گیاهان مناطق کویری دكتر دکتر حسين بتولي: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
علم اقلیم شناسی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
باران اسیدی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
ضرایب دروس کارشناسی ارشد باغبانی: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تشخيص علائم کمبود بُر در تعدادي از محصولات باغي و زراعي - یکشنبه سی ام فروردین 1388
توليد كلزا - یکشنبه سی ام فروردین 1388
كلم بروكسل Brussels sprouts: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
براكلي چيست و نحوه كاشت – داشت – برداشت و مصرف آن چگونه است ؟Broccoli - یکشنبه سی ام فروردین 1388
بحران آب در فارس: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
ولكامريانا پايه اي مناسب براي توليد نهالهاي پيوندي ليموترش - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تواناییهای فارغ التحصیلان اقتصاد کشاورزي و موقعيتهاي شغلي و محل‌هاي کار این رشته: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
منابع کارشناسي ارشد اقتصاد کشاورزي: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
آموزش پرورش و توليد ميگو: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
انواع ماهيان آکواريومي: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
بيماري لوک در زنبور عسل: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
ليست برخي از واکسن هاي دام - یکشنبه سی ام فروردین 1388
Making and Using Compost-کمپوست - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تغذیه و آبیاری گل های زینتی: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
بررسی مقایسه‌ای عصارۀ هندی و آلمانی مغز دانۀ چریش و سموم پریمفوس متیل و فن‌پروپاترین در کنترل عسلک : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
بررسی بيولوژي لمبه گندمTrogoderma granarium Everts در شرایط آزمایشگاهی واستفاده از امواج مایکروویو د - یکشنبه سی ام فروردین 1388
شانكر باكتريايي مركبات citrus canker: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
سفیدک کرکی (دروغین) آفتاب گردان-sunflower downy mildew: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
Soil solarization(آفتاب دهي خاك): - یکشنبه سی ام فروردین 1388
كشت قارچ دكمه اي - یکشنبه سی ام فروردین 1388
پرورش قارچ در منزل - یکشنبه سی ام فروردین 1388
نقش ict در توسعه کشاورزی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
نقش مازندران در اقتصاد کشور(باغبانی): - یکشنبه سی ام فروردین 1388
بررسی روش های اقتصادی کاهش ضایعات محصولات کشاورزی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مفهوم كشاورزي پايدار: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
معرفی اقتصاد کشاورزی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تاثير آبياري بر رشد گياهان - یکشنبه سی ام فروردین 1388
سیستم آبیاری - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مدیریت اسید شویی در سیستمهای آبیاری قطره ای - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مدیریت آبیاری - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تاثیر آبیاری بر رشد گیاهان گلخانه ای - یکشنبه سی ام فروردین 1388
دستور العمل فنی آبیاری تناوبی برنج رقم محلی هاشمی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
بررسی عملکرد و راندمان محصولدر روش های آبیاری - یکشنبه سی ام فروردین 1388
آبیاری بارانی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
آبیاری قطره‌ای - یکشنبه سی ام فروردین 1388
آب - یکشنبه سی ام فروردین 1388
جايگاه نيروگاههاي آبي در استراتژي توسعه كشور - یکشنبه سی ام فروردین 1388
راه هاي افزايش بازدهي آبياري در بخش كشاورزي - یکشنبه سی ام فروردین 1388
(سيستم هاي قطره اي) ، ( آبياری بارانی): - یکشنبه سی ام فروردین 1388
بررسی شوری خاک در سیستم‌های مختلف آبیاری - یکشنبه سی ام فروردین 1388
Injection Systems سیستمهای آبیاری تحت فشار - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مصرف بهینه آب در برنج - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مدیریت نگهداری سیستمهای آبیاری و پیشگیری از گرفتگی قطره چکانها - یکشنبه سی ام فروردین 1388
آبیاری سطحی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
آبیاری - یکشنبه سی ام فروردین 1388
جمع آوری آب - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تشکیل آب زیر زمینی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
نقش ict در توسعه کشاورزی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
نقش مازندران در اقتصاد کشور(باغبانی): - یکشنبه سی ام فروردین 1388
بررسی روش های اقتصادی کاهش ضایعات محصولات کشاورزی: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مفهوم كشاورزي پايدار: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
معرفی اقتصاد کشاورزی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تاثير آبياري بر رشد گياهان - یکشنبه سی ام فروردین 1388
سیستم آبیاری - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مدیریت اسید شویی در سیستمهای آبیاری قطره ای - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مدیریت آبیاری - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تاثیر آبیاری بر رشد گیاهان گلخانه ای - یکشنبه سی ام فروردین 1388
دستور العمل فنی آبیاری تناوبی برنج رقم محلی هاشمی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
بررسی عملکرد و راندمان محصولدر روش های آبیاری - یکشنبه سی ام فروردین 1388
آبیاری بارانی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
آبیاری قطره‌ای - یکشنبه سی ام فروردین 1388
آب - یکشنبه سی ام فروردین 1388
جايگاه نيروگاههاي آبي در استراتژي توسعه كشور - یکشنبه سی ام فروردین 1388
راه هاي افزايش بازدهي آبياري در بخش كشاورزي - یکشنبه سی ام فروردین 1388
(سيستم هاي قطره اي) ، ( آبياری بارانی): - یکشنبه سی ام فروردین 1388
بررسی شوری خاک در سیستم‌های مختلف آبیاری - یکشنبه سی ام فروردین 1388
Injection Systems سیستمهای آبیاری تحت فشار - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مصرف بهینه آب در برنج - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مدیریت نگهداری سیستمهای آبیاری و پیشگیری از گرفتگی قطره چکانها - یکشنبه سی ام فروردین 1388
آبیاری سطحی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
آبیاری - یکشنبه سی ام فروردین 1388
جمع آوری آب - یکشنبه سی ام فروردین 1388
جمع آوری آب - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تشکیل آب زیر زمینی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
براي مبارزه با كرم برگخوار چغندرقند از سم كلره استفاده نكنيد: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
خواص چاي در زيبايي - یکشنبه سی ام فروردین 1388
بررسی روش های اقتصادی کاهش ضایعات محصولات کشاورزی: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
آميتراز (ميتاك ): - یکشنبه سی ام فروردین 1388
پیچیدگی برگ هلو Peach Leaf Curl - یکشنبه سی ام فروردین 1388
بيماري لكه برگي سركوسپورايي گياهان زينتی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
شته سبز هلو:Myzus persicae: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مگس ميوهNatal fruit fly - یکشنبه سی ام فروردین 1388
اثرات پروتئين و انرژي مصرفي بر توليدمثل در گاوهاي شيري - یکشنبه سی ام فروردین 1388
بررسی تركيبات شيميائي تعدادي از گياهان داروئي(2) - یکشنبه سی ام فروردین 1388
چمن - یکشنبه سی ام فروردین 1388
CORIANDER - یکشنبه سی ام فروردین 1388
گل نرگس - یکشنبه سی ام فروردین 1388
در مزارع سيب زميني كود مرغي خسارت ناشي از انگل گل جاليز را كاهش مي دهد: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
آموزش پرورش و توليد ميگو : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مختصری در مورد تغذیه گیاهی: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
متوسط برداشت عناصر ریز مغذی توسط برخی از گیاهان: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
رابطه جنس خاک و رابطه عناصر غذایی در ph هاي مختلف: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
ارتباط phبا در دسترس داشتن عناصر غذايي: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
دستور العمل نمونه برداری از خاک: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
بافت آوندي ساقه - یکشنبه سی ام فروردین 1388
رمتن انگلیسی درباره ریشه-Roots - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تاريخچه گاوداري در جهان - یکشنبه سی ام فروردین 1388
جوانه ها buds: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
سانسوریا: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
کاشت و تکثير گياهان زينتي - یکشنبه سی ام فروردین 1388
دروس گروه گیاه پزشکی : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
دروس گروه گیاه پزشکی : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
Managing Yard Wastes: Clippings and Compost-کمپوست: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
كود اوره با پوشش گوگردي: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
زنجرک ناقل فيتوپلاسماي عامل بيماري جاروك ليموترش : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
زمان به كاربردن كود فسفات: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
گونه هاي برنج وحشي و توزيع جهاني آن ها: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
انواع يادگيری: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
چگونگي جلوگيري از مسموميت آفتكش و درمان آن - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مکانیزاسیون کشاورزی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
كشاورزي پايدار - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تحقيقات جديد انجام شده حكايت از خاصيت ضد سرطاني روغن زيتون دارد - یکشنبه سی ام فروردین 1388
طرح ایجاد مناطق حفاظت شده دریایی، راهکاری برای حفظ ذخایر آبزیان و مناطق مرجانی: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
صید پنهان، خطری برای ذخایر آبزیان: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
كاربرد بيو تكنولوژی در ژنتيك واصلاح دام - یکشنبه سی ام فروردین 1388
توليد نخستين حيوان دارای 15 درصد سلول انساني در آمريکا به دست يک ايرانی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
استفاده از روشهاي كلاسيك و نوين اصلاح نباتات در بهبود عملكرد - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مگس گیاهک غلات oscinella frit L - یکشنبه سی ام فروردین 1388
Planting Guide - یکشنبه سی ام فروردین 1388
Pruning and Training - یکشنبه سی ام فروردین 1388
ات و بیماری ها و علفهای هرز عمده باغات پسته استان قزوین - یکشنبه سی ام فروردین 1388
انتقال مواد محلول در گیاهان - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مگس گیاهک غلات oscinella frit L : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
برنج-تیپ های برنج- خصوصیات خاک برنج های غرقابی و شناور- کود های بیولوژیکی- نکات قابل توجه در عملیات - یکشنبه سی ام فروردین 1388
فتوسنتز و عملکرد غلات - یکشنبه سی ام فروردین 1388
گزینه های جدید برای مدیریت كود دامی در مزارع كوچك: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
خصوصیات خاک برنج های غرقابی و شناور - یکشنبه سی ام فروردین 1388
راسته برخی از حشرات - یکشنبه سی ام فروردین 1388
زنده ماندن بذر علف های هرز گوناگون در کود گاو در زمان های مختلف - یکشنبه سی ام فروردین 1388
خاک ورزی: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
Putz FE (2006) Vine Ecology. ECOLOGY.INFO 24: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
گياهى از خانواده سيب زمينى بادمجان گوشت فقرا: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
بیماری های گیاهان زینتی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
چند نمونه از اخبار مربوط به مرزه (از سایت شبکه تحقیقات گیاهان دارویی ایران): - یکشنبه سی ام فروردین 1388
بیماری ورم پستان - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تشخيص به موقع فحلي و آبستني - یکشنبه سی ام فروردین 1388
روشهای جمع آوری و نگهداری و بررسی حشرات - یکشنبه سی ام فروردین 1388
فوائد و مشخصات گياهان داروئی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
واژه نامه فارسی به انگلیسی چند نمونه دروگر - یکشنبه سی ام فروردین 1388
واژه نامه فارسی به انگلیسی گندم - یکشنبه سی ام فروردین 1388
گروه زراعت و اصلاح نباتات رشته زراعت و اصلاح نباتات (اصلاح نباتات) - یکشنبه سی ام فروردین 1388
دروس گروه علوم دامی(رشته علوم دامی-طیور-تغذیه) کارشناسی و کارشناسی ارشد - یکشنبه سی ام فروردین 1388
رشته مهندسی آب (مهندسی کشاورزی - آب) کارشناسی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
50نکته در مورد نگهداری گل و گیاه - یکشنبه سی ام فروردین 1388
رشته کشاورزی - باغبانی (علوم باغبانی) - یکشنبه سی ام فروردین 1388
دروس گروه ماشین های کشاورزی(کارشناسی و کارشناسی ارشد): - یکشنبه سی ام فروردین 1388
دروس گروه ماشین های کشاورزی : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
شته سبز هلو - یکشنبه سی ام فروردین 1388
دروس گروه گیاه پزشکی : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
كود اوره با پوشش گوگردي - یکشنبه سی ام فروردین 1388
زنجرک ناقل فيتوپلاسماي عامل بيماري جاروك ليموترش : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
زمان به كاربردن كود فسفات: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
گونه هاي برنج وحشي و توزيع جهاني آن ها - یکشنبه سی ام فروردین 1388
انواع يادگيری: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
چگونگي جلوگيري از مسموميت آفتكش و درمان آن - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مکانیزاسیون کشاورزی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
كشاورزي پايدار - یکشنبه سی ام فروردین 1388
آتشک (Fire Blight) - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تحقيقات جديد انجام شده حكايت از خاصيت ضد سرطاني روغن زيتون دارد: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
طرح ایجاد مناطق حفاظت شده دریایی، راهکاری برای حفظ ذخایر آبزیان و مناطق مرجانی: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
صید پنهان، خطری برای ذخایر آبزیان: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
كاربرد بيو تكنولوژی در ژنتيك واصلاح دام: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
توليد نخستين حيوان دارای 15 درصد سلول انساني در آمريکا به دست يک ايرانی: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
معرفی گل انگشتانه،حسن یوسف و گل ستاره ای - یکشنبه سی ام فروردین 1388
استفاده از روشهاي كلاسيك و نوين اصلاح نباتات در بهبود عملكرد - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مگس گیاهک غلات oscinella frit L : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
Planting Guide - یکشنبه سی ام فروردین 1388
Pruning and Training : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تكثير گياهان - یکشنبه سی ام فروردین 1388
آفات و بیماری ها و علفهای هرز عمده باغات پسته استان قزوین - یکشنبه سی ام فروردین 1388
انتقال مواد محلول در گیاهان - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مگس گیاهک غلات oscinella frit L : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
برنج-تیپ های برنج- خصوصیات خاک برنج های غرقابی و شناور- کود های بیولوژیکی- نکات قابل توجه در عملیات - یکشنبه سی ام فروردین 1388
خصوصیات اقلیمی و رستنی های ایران - یکشنبه سی ام فروردین 1388
فتوسنتز و عملکرد غلات : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
خصوصیات خاک برنج های غرقابی و شناور : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
گزینه های جدید برای مدیریت كود دامی در مزارع كوچك: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
معرفی علفهای هرز مهم مزارع در مراتع ایران - یکشنبه سی ام فروردین 1388
بين كشاورزان و بخش ترويج بي‌اعتمادي وجود دارد - یکشنبه سی ام فروردین 1388
نیشکر - یکشنبه سی ام فروردین 1388
اهداف ترویج - یکشنبه سی ام فروردین 1388
ترویج و آموزش کشاورزی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
اهمیت رشته تحصیلی ترویج و آموزش کشاورزی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تاریخچه ترویج و آموزش کشاورزى - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تاریخچه ترویج و آموزش کشاورزى - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تاریخچه ترویج و آموزش کشاورزى - یکشنبه سی ام فروردین 1388
آموزش نيروي انساني براي ترويج و آموزش كشاورزي - یکشنبه سی ام فروردین 1388
فناوري هسته‌يي در كشاورزي - یکشنبه سی ام فروردین 1388
ماهيان خاوياري (sturgeons): - یکشنبه سی ام فروردین 1388
دستورالعملهاي عمومي در رويه پرورش ماهيان آبهاي شيرين: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
انواع دماسنج ها : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
آشنايي با فشار هوا-هواشناسي كشاورزي - یکشنبه سی ام فروردین 1388
معرفي رادارهاي هواشناسي و محصولات آن - یکشنبه سی ام فروردین 1388
آشنايي با ماهواره هاي هواشناسي - یکشنبه سی ام فروردین 1388
کشاورزی در اسراییل - یکشنبه سی ام فروردین 1388
انواع مختلف گل کاغذی-B.fastuosa -Bougainvillea: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
نکته هائی برای مدیریت فضاهای سبز شهری - یکشنبه سی ام فروردین 1388
Box Tree -شمشاد - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تاريخچه اى از كنترل بيولوژيك - یکشنبه سی ام فروردین 1388
كنترل آفات، بيماري‌ها وعلفهاي هرزاز طريق تابش نور خورشيد بر خاك - یکشنبه سی ام فروردین 1388
باران نگار یا باران سنج ثبات : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
ملخ آسيايي مهاجر-Acrididae : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
ضرورت استفاده از GISدر رفع شوري خاك: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
پرورش گورامی-طرز تهیه آنفوزئرها و فیتوپلانکتنها- - یکشنبه سی ام فروردین 1388
میوه زردآلو - یکشنبه سی ام فروردین 1388
Hedera helix -پاپيتال گياه پوششي و هميشه سبزي: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
گياهان در فضاي باز/درختچه توري: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
گياهان در فضاي باز/درختچه توري: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
گياهان در فضاي باز/نقش فضاي سبز و اهميت آن در زندگي انسان: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
گياهان در فضاي باز/زرشك: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
گياهان در فضاي باز/گل ا ستكاني: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
گل-گياهان در فضاي باز/ختمي چيني: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
علت تغيير رنگ برگها - یکشنبه سی ام فروردین 1388
معرفی گلهاي پيازي : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
گياهان در فضاي باز/: فريزيا : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تغییرات کیفی چربی ماهی سفید دریای خزر -utiluls frisii kutum از خانواده CYPrinidae : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تكنيك انتقال جنين در گاو - یکشنبه سی ام فروردین 1388
پیشگیری از جابه جایی شیر دان در گاوهای شیری - یکشنبه سی ام فروردین 1388
انتقال مقاومت بر عليه بيماري زنگ به گندم از طريق تلاقي هاي دور : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تشخيص به موقع فحلي و آبستني - یکشنبه سی ام فروردین 1388
Herb Nem محصول جديد بيوتكنولوژي به كمك كشاورزي مي آيد : - یکشنبه سی ام فروردین 1388
ANALYSIS OF GLOMALIN-mycorrhizal fungi in soil and in roots - یکشنبه سی ام فروردین 1388
معرفي ده نوع گياه دارويي - یکشنبه سی ام فروردین 1388
علف هرز Centaurea solsyitialis: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
گياهان مرتعي مورد استفاده شتر - یکشنبه سی ام فروردین 1388
فيزيولوژي توليدمثل شتر: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
كلياتي درباره شتر - یکشنبه سی ام فروردین 1388
شتر داري واصلاح مرتع: - یکشنبه سی ام فروردین 1388

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
طرح بررسي مبارزه شيميايي زمستانه يا بيش بهاره بر عليه مجموعه آفات مهم درختان ميوه سردسيري - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
how to compost-کمپوست - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کود آميتراز (ميتاك ) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تاثير خاکورزي و کود نيتروژنه بر روي عملکرد دانه و نيتروژن خاک در سيستم گندم بهاره- آيش: - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کود دلتا مترین ( دسیس ) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کود ديازينون (بازودين – دياكاپ) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
فوزالن(زلن ) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
فن پرو پاترين ( دانيتول ) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تنش دمای پایین - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
فلومترين ( باي تيكول )-پايرتروئيد مصنوعي - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
پروپارژيت ( امايت )-ارگانو سولفاتها - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بوتاكلر ( ماچتي) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
ضرورت ارتقاء جايگاه تغذيه‌اي گوگرد به منظور افزايش عملكرد كمي و كيفي محصولات كشاورزي در كشور - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تنش شوری - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
ضرورت ارتقاء جايگاه تغذيه‌اي گوگرد به منظور افزايش عملكرد كمي و كيفي محصولات كشاورزي در كشور - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
انگور - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کاربردهای استثنایی تاج خروس - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
ضرورت ارتقاء جايگاه تغذيه‌اي گوگرد به منظور افزايش عملكرد كمي و كيفي محصولات كشاورزي در كشور - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تلفات ازت در خاك‌هاي كشاورزي - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
ارزيابي حسي چاي - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
عکس العمل گندم به قارچهاي مايکورايزاي حباب چنگکي و تنش خشکي در شرايط مزرعه: - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
ورمی کمپوست - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بیماری آتشک( Fire Blight): - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
اسب دریایی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
طول عمر و صید اسب دریایی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تراکتور - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تولید مثل اسب دریایی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
ماهی قزل آلا - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تری فلورالین (ترفلان) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بررسی تأثیر نوع تیمار، بسته بندی ودمای انبار بر کنترل ضایعات پس از برداشت گوجه ف - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
گلکاری، آشنایی با مفاهیم و ساختمان گلخانه - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
پوسیدگی فایتوفتورایی ریشه و طوقه درختان میوه وانار - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
انار - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
قارچکشها و نحوه تاثیر - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تنظیم کمباین و رفع ایرادهای آن در برداشت گندم - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
روشهای کشت قارچ صدفی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کشت فلفل رنگی در گلخانه - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
راهنمای انواع گلخانه (جنس، محصولات قابل کشت، سیستم های مورد نیاز و ...) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کاشت و تکثیر گیاهان زینتی (بخش دوم) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
رزاسه یا گل‌ سرخیان - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
روغن آفتابگردان - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آزمایشات شیمیایی خاک - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
سیستم های آبیاری - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کاربرد بیوتکنولوژی در باغبانی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کاربرد های کامپیوتر در مسائل مربوط به زهکشی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
طرح توجیه فنی ، مالی و اقتصادی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تراریوم (Trurumm) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
راهنمای کاشت گیاهان بدون استفاده از خاک (هیدروپونیک) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بگونياسه Begoneaceae - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
سیاست غذای ارزان - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آنتوریوم Anthurium - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آموزش پرورش خیار گلخانه ای(درختی) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بسترهای کشت، تکثیر و پرورش گیاهان زینتی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
خانواده فرفيون‌ها Euphorbiacea - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
فرهنگ لغت باغبانی ( دیکشنری باغبانی) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
فرهنگ لغت باغبانی ( دیکشنری باغبانی) 2 - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
زنگ زرد Puccinia striiformis f.sp.tritici West - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تکثیر غیر جنسی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
نقش تنظیمی هورمن اکسین در رشد - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
گشنیز - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
مراحل تولید قند - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بررسي اثر فاصله کاشت روي رشد و عملکرد گل ليليوم - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کنه حنایی گوجه فرنگی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آگار (Agar) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
گل های زینتی باغ های ایرانی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
پوسیدگی فایتوفتورایی ریشه و طوقه درختان میوه وانار - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
[عنوان ندارد] - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
انار - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
مصرع هایی که ضرب المثل شدند - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آموزش هیپنوتیزم - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کلروپلاست - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
لوئه‌ورا ملکه گیاهان - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
اثر مثبت موسیقی بر رشد گیاهان - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
قصه سرو کاشمر - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کاشت و تکثیر گیاهان زینتی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
گیاهان دارویی بخش اول - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
خواص سیب - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
خلاصه ای از بیماریهای شترمرغ - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
توضیحاتی در مورد کاهو - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تهدید ذوب شدن اقیانوس منجمد شمالی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
مبانی بیوشیمی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
ریشه مشکلات - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
پمپ ( PUMP ) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
انواع پروتینهادرغلات - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
ادوات آماده كردن زمين - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
ریشه درختان میوه - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کاربرد بیوتکنولوژی در باغبانی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
راهنماي تشخيص معايب پيستون - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آلکالوئیدها - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
مثلث برمودا و عجایب آن - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
اثرات MTBE در آلودگی منابع آب - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آزمایشات شیمیایی خاک - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
هدیه درخشان طبیعت در دل صدف - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
ماهی دیسکوس(Symphysodon Discus) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
نبض رگ های زمین کند می زند - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
یکی از ابزار هایی که بعدا زیاد از اون استفاده می کنیم وسیله ای به نام GPS است که این مقاله به معرفی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
داستانی از ادیسون - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
هو مو هو مو نو کو نو کو آ پو آ چیست؟ - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
استفاده از روشهای نوین اصلاح نباتات در بهبود عملکرد - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آلودگي آب - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آب در ادبیات - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
گذر از تاریخ آب - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
سد های معروف دنیا - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
A B S T RAe T - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
اینجا حیات به پایان میرسد - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
راه های افزایش بازدهی راندمان کشاورزی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آبیاری از منظر دایره المعارف - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آبیاری در گذر زمان - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
ناتوانی طبیعت از جبران اسراف بشر - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
دنیای ناشناخته خاک ها - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
توفان نوح : نشانه ای از تغییرات سطح آب دریا - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
جریان آب زیرزمینی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آبیاری قطره ای - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آبیاری قطره ای - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
خواص عمومی آب دریا - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
هیدروژئولوژی یا آب شناسی (Hydrologoy) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تاریخچه زعفران - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
ازگیل - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
مختصری در مورد زراعت لوبیا - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بررسی شوری خاک در سیستمهای مختلف آبیاری - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
پديده نر عقيمي - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
محصولاتی چند از باغبانی با اسم انگلیسی و علمی با ذکر خانواده - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
روش های پیوند زنی از کتاب گیاه افزایی(ازدیات نباتات)-برگرداننده: دکتر مرتضی خوشخوی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
لیست بخشی از مواد تجاری ریشه زا و شکل فوش و مواد تشکیل دهنده آنها: - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
حفاظت دیواره های رودخانه ها در مقابل عوامل هیدرولیک جریان - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
انواع ناسازگاری پیوند با مقابله های آنها: - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
توضیحاتی در مورد کاهو-باغبانی -استاد کریمایی دانشگاه آزا د اسلامی واحد رشت - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
اسم و خانواده -اسم علمی با توضیحاتی کوتاه در مورد چند گل - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
گیاه دارویی اسطوخودوس - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
خانواده Acantaceae تیره مشعلی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
خانواده Acantaceae تیره مشعلی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
گیاه دارویی اسطوخودوس - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
سیب زمینی با نام علمی Solanum tuberosum l - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آمار مصرف و صادارت و واردات گلهای بریدنی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تعریف چمن-بیشتر چمن ها در تیره Poaceae - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
دو لپه‌ایهای جدا گلبرگ Dialypetalae - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
رده بندی تک لپه ایها-Monocotyledon - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
حشرات مفيد - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
متنی به صورت خلاصه و کوتاه در مورد پسته - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
متنی به صورت خلاصه و کوتاه در مورد سن غلات - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
توصیه به کشاورزان و باغداران عزیز - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
انواع خسارات و تعیین سطح زیان اقتصادی در مورد وجود آفات - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
يکي از آفات مهم در کشت گوجه فرنگي گلخانه اي بنام آبدزک (Gryllotalpa – Gryllotalpa.l ) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کشمش-استاندارد در درجه بندی محصول کشاورزی کشمش - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
انواع تقسیم در گیاهان و درختان - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
سیب زمینی جز گیاهان دو لپه ای - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
خاک و ویژگی های آن برای گیاهان - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
یکی از آفات مهم درختان ميوه هسته‌دار-كرم آلو Plum fruit moth - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آفت سرشاخه خوار هلو - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آفت كرم خوشه‌خوار انگور - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
علفهاي هرز برنج و آفات مهم برنج - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
سن گندم (کاسه پشتک ورامینی) Eurygaster integriceps HEM : Scutelleridae - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
سن گندم (کاسه پشتک ورامینی) Eurygaster integriceps HEM : Scutelleridae - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
هرس در درخت خرما(جمع آوری شده از کتب کشاورزی) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
علل متداول تلفات دماغه ذرت وعلل متداولي که باعث اتلاف در سکوي برش - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کيفيت ميوه Fruit Quaetingدر مرکبات - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کشمش - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
سرويس و نگهداري در سيب زميني کن هاي دوار-سرويس و نگهداري در سيب زميني کن ها - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آووکادو - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بیماری سفيدك پودري غلات Cereal powdery mildew - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آقطی سیاه Elderberry - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
نگهداری از گیاهان آپارتمانی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
مقالات حشره شناسی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
نگهداری از گیاهان آپارتمانی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
نگهداری از گیاهان آپارتمانی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
اسامي بيماري هاي رايج چغندر قند - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بیوگرافی زنبوران کارگرDuties Of The Worker Bees - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
نقش فضای سبز و اهمیت آن در زندگی انسان - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بررسي ژنتيكي رفتار غذايي گاو شيري - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بررسی تنش های زیستی ومحیطی بر گیاهان - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
جمع آوری آب Water Harvesting - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
مگس زیتون - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
مگس زیتون - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
مديريت تلفيقي مبارزه با زنجرك خرما - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آبياري تحت فشار-شناخت انواع لوله های قابل مصرف در آبیاری تحت فشارو... - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
معرفی کاج مُطَبَّق و نوئل - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
توزيع دي اكسيد كربن در گلخانه - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
جوندگان زیان آور گیاهان زراعی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
خواص دارویی انار - یکشنبه سی ام فروردین 1388
دانستنی‌های یکی از سالم‌ترین انواع روغن‌های خوراکی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
اکالیپتوس (مشخصات و خواص آن ) - یکشنبه سی ام فروردین 1388
اکالیپتوس - یکشنبه سی ام فروردین 1388
موارد مصرف اوکالیپتوس - یکشنبه سی ام فروردین 1388
چیکو - یکشنبه سی ام فروردین 1388
معرفی چند گونه گیاه همراه با موارد مصرف آن - یکشنبه سی ام فروردین 1388
سیاه دانه Nigella Sativa - یکشنبه سی ام فروردین 1388
علف های هرز - یکشنبه سی ام فروردین 1388
چگونگی عمل علفهای هرز - یکشنبه سی ام فروردین 1388
انتشار و عبور گیاهان هرز از موانع بزرگ - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تقسیم بندی علف کشها - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تاج خروس وحشی : Amaranthus retroflexus - یکشنبه سی ام فروردین 1388
معرفی گیاه دارویی مریم گلی Salvia officinalis L - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مدیریت مراتع و چرای دام ها در خشکسالی - یکشنبه سی ام فروردین 1388
مقایسه اقتصادی مراتع و دیمزارها - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تعاریف لازم در زمینه مرتع و آبخیزداری - یکشنبه سی ام فروردین 1388
سياه خروس: - یکشنبه سی ام فروردین 1388
تيهو - یکشنبه سی ام فروردین 1388
كوكر شكم سياه (سيه سينه) - یکشنبه سی ام فروردین 1388
ابيا - یکشنبه سی ام فروردین 1388

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
مکانیزاسیون درایران - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
فوزاریوم سنبله گندم (Fusarium Head Blight) - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
بیما ری های مهم حبوبات: - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
نانوکنوژی وصنعت - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
کاربدهای فنآوری نانو درکشاورزی - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
جايگاه بخش كشاورزي در توسعه اقتصاد ملي - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
زراعت چغندرقند - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
ماشین آلات کشاورزی - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
کمباین چغندر قند - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
بررسی معایب و مزایای استفاده از خطی کار - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
نماتود ها ( Nematodes ) - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
بهترين روش مبارزه با نماتد چغندرقند - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
rostochiensis نماتد طلايي ، نماتد سيست سيب زميني(موضوع موردبحث در جلسه6/9/1387) - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
گال بذر (Seed - Gall Nemtod) - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
نماتدبرگ سفیدی برنج (Aphelenchoides besseyi) - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
کنترل نماتدها - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
نماتدهای زيتون : Olive Nematodes - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
بیماری فیزیولوژی آکیوچی (Akiochi) یا بیماری زوال پائیزی برنج - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
بیماری فیزیولوؤیکی آکاگار(Akagar) در برنج - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
میلتون فریدمن - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
اقتصاد کشاورزی - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
پول - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
توسعه اقتصادی - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
فناوري اطلاعات در توسعه كشاورزي - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
کشاورزی ارگانیک و کشاورزی پایدار - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
طرح توجیهی پرورش و بسته بندي قارچ خوراكي ( قارچ دكمه اي ) - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
کاربرد ریاضیات محض در نظریه های اقتصادی - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
گلخانه ها - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
آفات و بيماريهاي مهم گلخانه اي - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
دام اسمیت - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
نقدینگی و ارزش افزوده - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
رشد و بحران و رکود اقتصادی - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
تراست و کارتل و اقتصاد سیاسی - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
گیاهان خانواده کاسنی - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
گیاه دارویی جین سنگ - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
گل رازقی - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
آفات مهم گیاهی - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
بنفشه ایرانی - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
سیب زمینی ترش - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
پرورش ماهی - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
آشنایی با برخی از گیاهان در طراحی فضای سبز(گلهای فصلی) - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
آفات گياهان زينتی - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
معرفی و توضیحاتی در مورد لوبیا سبز Snap beans - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
معرفی و توضیحاتی در مورد لوبیا سبز Snap beans - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
آووکادو - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
خانواده کامليناسه وخانواده کمپوزتيه Compositae - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
گل کاکتوس - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
خوك طلايي (از تيره آلاله ها) - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
سيستم سوخت‏رساني انژكتوري ( موتورهای احتراق داخلی ) - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
نگاهی به ماشینهای کنترل عددی کامپیوتری CNC ( ماشین ابزار ) - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
اصول سيستمهاي انتقال قدرت با قابليت تغيير پيوسته CVT- - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
مقدمه ای بر طراحی اجزا ( طراحی اجزا و ماشین آلات ) - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
سيستم انتقال قدرت ( سیستم انتقال توان ) - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
سیستم انتقال قدرت دستی ( ) - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
عملگر تعويض دنده و ميله بندي آن ( ) - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
How Dual-clutch Transmissions Work ( ) - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
جوشکاری MAG) GMAW) - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
جوشكاري ( جوش زير پودري ) ( جوشكاري ) - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
درمانی لیمو ترش - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
درخت افرا - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
اثر هر یک از عناصر ماکرو و میکرو در گیاهان - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
حرکات سریع گیاهی - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
گیاهان گوشتخوار - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
-خواص : كدو Squash - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
پیچیدن پیچک - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
برگ بیدی - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
گروه ترادسكانتیا)The TRADESCANTIA Group - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
خانواده سرخسيان - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
بنفشه آفريقايي Gesneriaceae - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
بگونياسه Begoneaceae - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
خانواده فرفيون‌ها Euphorbiacea - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
گشنیز - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
انواع درختچه زینتی - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
بررسي اثر فاصله کاشت روي رشد و عملکرد گل ليليوم - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
کنه حنایی گوجه فرنگی - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
گل های زینتی باغ های ایرانی: - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
هورمون های گیاهی : - سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
بیش از 65 کد جاوا اسکریپت بسیار زیبا - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کلزا - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
نقش کمباینها در افزایش ضایعات برنج - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
اپیدمیولوژی بیماریهای گیاهی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
نانوجراحی ؛ انقلاب آینده فناوری در جراحی‌های درون سلولی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
شخم معمولي پس از برداشت زنبور ساقه‌خوار گندم را از بين ميبرد - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آفت کش های کم خطر - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آنها جمعيت حشرات را كنترل مي كنند - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
كنترل آفت مخرب كرم گلوگاه انار با استفاده از پرتوهاي هسته اي امكان پذير است - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
قوانين شكار در ايران - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کشف 'بهشت' در جنگل های پاپوآ - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
هشدار شديداللحن نسبت به افزايش دمای زمين - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
فوتوكاتاليست‌هاي نانوساختاري: فناوري و كاربردها - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
لغات و اطلاحات انگلیسی و فارسی آبیاری: - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کليات هيدرولوژي ايران - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بررسي بيواکولوژي شپشک آرد آلو مو و راههاي مبارزه و کنترل خسارت آن - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کنترل بيولوژيک شپشک‌ها-قسمت اول مقاله: - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بررسي بيولوژي شپشک آرد آلود جنوب و امکان مبارزه بيولوژيک با استفاده از کفشدوزک کريپت و ساير کفشدوزکه - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بررسي بيولوژي شپشک آرد آلود جنوب و امکان مبارزه بيولوژيک با استفاده از کفشدوزک کريپت و ساير کفشدوزکه - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کنترل بيولوژيک شپشک‌ها2: - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
زنبور پارازیتوئید-و مبارزه بیولوژیک علیه آفات گیاهی-trichogramma brassicae bezdenko(hym:trichogramma - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
حشرات تغيير يافته ژنتيكي، آماده پرواز؟ - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
كولتيواتور كودكار : - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
مشخصات فني كولتيواتور كودكار : - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
مشخصات فني كولتيواتور كودكار : - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
مشخصات -كولتيواتور كودكار: - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
كودكار بذركار پنوماتيك : - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کودکار فاروير : - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
درمان بيمارها و زخمها در سنگسر : - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
احتياط در گياه درماني اطفال - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
احتياط مصرف دارويي در بارداري - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بيدمشك شماره دو - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
مطالعات خاک‌شناسي تفصيلي دقيق اراضي ايستگاه تحقيقات خاکهاي شور و قليائي قزوين - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آشنايي با رشته اقتصاد كشاورزي - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
مهندسی اقتصاد کشاورزی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آبیاری - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
اهميت و ضرورت وجود يك بخش كشاورزي فعال - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
اقتصاد كلان - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تلفات ازت در خاك‌هاي كشاورزي : - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
براي رفع سرفه آويشن مصرف كنيد: - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
ويتامين E موثرترين آنتي اكسيدان بيولوژيكي بوده و كمبود آن منجر به تخريب اكسيداتيو بافتهاي حاوي ليپيد - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تعيين كيفيت جوجه يكروزه - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
كنترل وزن در جوجه هاي گوشتي با رشد سريع - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بررسي ازدياد درون شيشه اي برخي از ارقام گلابي آسيايي (Pyrus serotina Rehd.): - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
اثر تراكم بوته در عملكرد و اجزاء عملكرد ارقام سورگوم دانه اي در سيستان - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تعيين ميزان باقي مانده و دوره كارنس حشره كش ديازينون در غوره و انگور: - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
چگونه با سوسك برگخوار غلات مبارزه كنيم؟ - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
شناسايي نژادهاي بيماريزاي Tilletia laevis عامل بيماري سياهك پنهان معمولي گندم در مناطق مختلف ايران - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
طرح بررسي مبارزه شيميايي زمستانه يا بيش بهاره بر عليه مجموعه آفات مهم درختان ميوه سردسيري - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
how to compost-کمپوست: - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آميتراز (ميتاك ) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
دلتا مترین ( دسیس ) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کود ديازينون (بازودين – دياكاپ) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
فوزالن(زلن ) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
فن پرو پاترين ( دانيتول ) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
فلومترين ( باي تيكول )-پايرتروئيد مصنوعي : - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
پروپارژيت ( امايت )-ارگانو سولفاتها - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بوتاكلر ( ماچتي) : - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
انگور - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کاربردهای استثنایی تاج خروس - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
ضرورت ارتقاء جايگاه تغذيه‌اي گوگرد به منظور افزايش عملكرد كمي و كيفي محصولات كشاورزي در كشور - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تلفات ازت در خاك‌هاي كشاورزي - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
ارزيابي حسي چاي - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
ورمی کمپوست - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بیماری آتشک( Fire Blight) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
طول عمر و صید اسب دریایی اسب دریایی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تولید مثل اسب دریایی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
ماهی قزل آلا - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بابونه Matricaria chamomilla - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آنغوزه:‌Ferula assa- foetida - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
للبببل - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
شخم معمولي پس از برداشت زنبور ساقه‌خوار گندم را از بين ميبرد - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آفت کش های کم خطر - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آنغوزه:‌Ferula assa- foetida - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
للبببل - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
شخم معمولي پس از برداشت زنبور ساقه‌خوار گندم را از بين ميبرد - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آفت کش های کم خطر - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آنها جمعيت حشرات را كنترل مي كنند - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
قوانين شكار در ايران - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
كنترل آفت مخرب كرم گلوگاه انار با استفاده از پرتوهاي هسته اي امكان پذير است - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کشف 'بهشت' در جنگل های پاپوآ - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
هشدار شديداللحن نسبت به افزايش دمای زمين - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
فوتوكاتاليست‌هاي نانوساختاري: فناوري و كاربردها - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کليات هيدرولوژي ايران - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
لغات و اطلاحات انگلیسی و فارسی آبیاری - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بررسي بيواکولوژي شپشک آرد آلو مو و راههاي مبارزه و کنترل خسارت آن - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کنترل بيولوژيک شپشک‌ها-قسمت اول مقاله - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بررسي بيولوژي شپشک آرد آلود جنوب و امکان مبارزه بيولوژيک با استفاده از کفشدوزک کريپت و ساير کفشدوزکه - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بررسي بيولوژي شپشک آرد آلود جنوب و امکان مبارزه بيولوژيک با استفاده از کفشدوزک کريپت و ساير کفشدوزکه - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کنترل بيولوژيک شپشک‌ها - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
حشرات تغيير يافته ژنتيكي، آماده پرواز - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
كولتيواتور كودكار - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
مشخصات فني كولتيواتور كودكار : - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
مشخصات فني كولتيواتور كودكار : - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
مشخصات -كولتيواتور كودكار - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
كودكار بذركار پنوماتيك : - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
کودکار فاروير : - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
درمان بيمارها و زخمها در سنگسر : - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
احتياط مصرف دارويي در بارداري - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
احتياط در گياه درماني اطفال - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بيدمشك - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
مطالعات خاک‌شناسي تفصيلي دقيق اراضي ايستگاه تحقيقات خاکهاي شور و قليائي قزوين: - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
Changes in free polyamine ... - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آشنايي با رشته اقتصاد كشاورزي - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
مهندسی اقتصاد کشاورزی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آبیاری - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
آبیاری - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
ترفند های محوطه سازی - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
اهميت و ضرورت وجود يك بخش كشاورزي فعال - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
اقتصاد كلان - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
گل یخ Chimonanthus praecox از خانواده calycanthaceae - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تلفات ازت در خاك‌هاي كشاورزي - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
براي رفع سرفه آويشن مصرف كنيد - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
نشانه هاي كمبود ويتامين E در طيور - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
گل خورشيدي - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تعيين كيفيت جوجه يكروزه - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
كنترل وزن در جوجه هاي گوشتي با رشد سريع - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
بررسي ازدياد درون شيشه اي برخي از ارقام گلابي آسيايي (Pyrus serotina Rehd.) - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
اثر تراكم بوته در عملكرد و اجزاء عملكرد ارقام سورگوم دانه اي در سيستان - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تاثیر عرض نوارهای شبدر و گندم بر عملکرد گندم در کشت مخلوط - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
تعيين ميزان باقي مانده و دوره كارنس حشره كش ديازينون در غوره و انگور - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
چگونه با سوسك برگخوار غلات مبارزه كنيم - دوشنبه سی و یکم فروردین 1388
شناسايي نژادهاي بيماريزاي Tilletia laevis عامل بيماري سياهك پنهان معمولي گندم در مناطق مختلف ايران - دوشنبه سی و یکم فروردین

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

كاكتوس پيير

كاكتوس پيير از خانواده كاكتاسه و از گونه ficus  indica مي باشد محل رشد اصلي آن مكزيك است و مردم آن كشور از ميوه و برگ هاي تازه به صورت تزه خوري استفاده مي كنند .از دمبرگ هاي پهن بوته آن در زماني كه شاداب و جوان است مانند سبزي معمولي مي خورند.اين گياه دو جنسي است و در مناطق خشك ونيمه خشك سازگاري داشته و بارندگي كمتر از 200 ميليمتر در سال را به خوبي تحمل مي كند .اين گياه آب را جذب ودر بوته خود ذخيره مي كند .پيير توسط فاتحان به اسپانيا معرفي شد و سپس به آفريقاي شمالي و جنوبي و به كشور هاي حاشيه درياي مديترانه برده شده است.تاريخ نشان مي دهد كه اين گياه در خيلي از كشورها به عنوان علوفه استفاده ميشود كه به هر دو صورت كشت و يا رشد طبيعي قابل استفاده است.بيشترين علاقه ايي كه به كاكتوس پيير ابراز مي شود ناشي از توانايي توليد علوفه ،ميوه وتوليدات ديگر در مناطق خشك مي باشد كهادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عبدالله لوشابی

کشت بدون خاک

تاريخچه:
 اطلاعات اوليه در مورد هيدرو پونيك از سال 1960 ميلادي جمع آوري شده است.   
در صورتيكه گياهان حتي تا قبل از اين تاريخ نيز بدون خاك رشد كرده اند. باغهاي معلق بابل ، باغ شناور آز تك در مكزيك و مثالهايي در چين از اين نمونه اند.
در مصر شواهدي وجود دارد كه در چند سال قبل از ميلاد نيز كشت در آب انجام ميگرفته است.
اولين شواهد علمي ثبت شده در مورد هيدرو پونيك مربوط به جان ون هلموت بلژيكي است و پس از آن جان وودوارد انگليسي گياهان را در آبي كه حاوي انواع متعددي از خاكها بود ، كشت كرد و فهميد بهترين رشد در مخلوطي صورت مي گيرد كه حاوي مقدار بيشتري خاك است و نتيجه گرفت كه رشد گياه حاصل موادي است كه از خاك در آب حل شده استادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عبدالله لوشابی

برای کنترل مگس زیتون دو نوع مبارزه شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد:

1.       مبارزه شیمیایی پیشگیری کننده از فعالیت بالغین

2.       مبارزه شیمیایی به صورت درمانی علیه لاروهای درون میوه ها

مبارزه پیشگیری کننده بر اساس بهره برداری از فعالیت تغذیه ای حشرات بالغ است که به ترکیبات صاتع کننده آمونیاک مانند محلول یک درصد پروتئین هیدرولیزات جلب می شوند و این مواد در ترکیب با سموم فسفره آلی یا پیرتروئیدها به عنوان طعمه بکار می روند. هنگام انجام این نوع سمپاشی، تنها بخشی از درخت و یا ردیفهای متناوبی از باغ به خصوص درختان میوه دار باید سمپاشی شوند. با استفاده از طعمه مسموم به این طریق، میزان سموم منتشر شده در مزرعه که می تواند به حشرات مفید خسارت وارد کند، کاهش خواهد یافت. در حقیقت طعمه پروتئین هیدرولیزات زنبورهای پارازیتوئید را جلب نمب کند. با این وجود، به دلایل اقتصادی و عملی، معمولا طعمه پاشی توسط هواپیما و در سطح وسیع صورت می گیرد. در یونان، بیشتر باغهای زیتون به این طریق سمپاشی می شوند. در تونس، اسپانیا و شایر کشورها نوارهایی از باغ زیتون با 25 متر عرض و فاصله 75 متر از هم، سمپاشی می شوند. در عمل، طعمه پاشی هوایی نوعی پوشش محسوب می شود و به خاطر باقی مانده این نوع سمپاشی ها، باید زمان مناسب آن تعیین شود تا بیشترین فایده را داشته باشد. بررسی تله Mc Phail  هر پنج روز، برای ردیابی مناسب است و سمپاشی بر اساس داده های ردیابی (آستانه: 5-3 حشره در هر تله   Mc Phail در هر پنج روز) و یا وجود آلودگی در میوه های نمونه برداری شده (آستانه: دو درصد) انجام خواهد شد.

سمپاشی درمانی علیه لاروها با استفاده از لارو  کشها انجام می شود. حشره کشهای سیستمیک مانند دایتوات  به صورت پوششه به صورت هوایی یا زمینی پاشیده می شوند. از این روش بر اساس تعداد لاروهای زنده درون نمونه های میوه (آستانه 15-5 درصد) استفاده می شود. این روش در گذشته در سطح وسیعی مورد استفاده قرار می گرفت، اما امروزه کمتر به کار می رود که این امر بیشتر به خاطر وجود بقایای سم در میوه زیتون و تاثیرات منفی آن بر روی حشرات مفید و محیط زیست است.

در فرانسه، به کارگیری طعمه مسموم جانشین سمپاشی درمانی شده است و سمپاشی بر اساس داده های تله های Mc Phai صورت می گیرد. در یونان، پاشیدن طعمه همراه سموم فسفره آلی، هم به صورت زمینی و هم به روش هوایی انجام می شود. ردیابی آفت نیز توسط تله های Mc Phail، نمونه برداری از میوه و زمان حساسیت میوه صورت می گیرد. در ایتالیا، در آلودگی محدود آفت، اولین پخش طعمه مسموم بر اساس تله های chromotropic انجام می شود که آستانه 6-5 حشره بالغ در هر تله در هر هفته است. با توجه به طعمه و قدرت باقی ماندن سم و بارندگی، این عملیات ممکن است تجدید شود. در مناطقی که طی سپتامبر بارندگی شدید است، سمپاشی پوششی درمانی اضافی زمانی که 15-10 درصد میوه های نمونه برداری شده آلوده باشند، انجام می شود. در اسپانیا، طعمه پاشی پیشگیری کننده در ردیفهایی از باغ زیتون با عرض 25 متر و فاصله 75 متر از یکدیگر صورت می گیرد و سه تا چهار بار سمپاشی در سال لازم است. سمپاشی درمانی پوششی با استفاده از لارو کشها زمانی که آلودگی میوه ها به 10 درصد رسید، انجام می شود.

اقدامات کنترلی مگس زیتون در کشورهای مختلف متفاوت است. در الجزایر، طعمه پاشی با سموم فسفره آلی (مانند فنتیون، دایمتوات و مالاتیون) در 10000 هکتار از باغهای زیتون به صورت زمینی و 14000-12000 هکتار یا بیشتر به صورت هوایی انجام می شود. ردیابی بر اساس میزان آلودگی (آستانه: یک درصد برای زیتونهای کنسروی، 5-3 درصد برای سایر ارقام) و نتایج حاصل از تله ها است. دو تا سه بار طعمه پاشی در هر سال انجام می شود.

در عربستان سعودی و قبرس، طعمه پاشی بیشتر هوایی انجام می شود ولی در بعضی مناطق ایزوله، این کار به صورت زمینی صورت می گیرد. ردیابی نیز بواسطه استفاده از تله های فرمون جنسی، نمکهای آمونیومی و پروتئینی صورت می گیرد. در اردن، از حشره کشهای تماسی انتخابی مانند سیپرمترین و کلوپیرفوس در اواسط ژوئن استفاده می شود و سپس یک سم فسفره آلی مانند دایمتوات در اواسط ژولای و دوباره در اواسط اگوست - در صورت نیاز -  به کار می رود.

در مصر، دو یا سه بار سمپاشی با سموم فسفره آلی مانند دایمتوات و فورموتیون در هر سال انجام شده و فاصله دو سمپاشی آخری از هم، چهار هفته است.

در مراکش، سمپاشی شیمیایی بر اساس تقویم، در یک زمان علیه دو تا سه آفت انجام می شود.

در تونس، سموم فسفره آلی پاشیده می شود که بیشترین به صورت هوایی و گاهی زمینی است.

در ترکیه، سموم فسفره آلی مانند مالاتیون همراه طعمه به صورت زمینی پاشیده می شود
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عباس دهقانی

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عباس دهقانی

افسنطین (افسنتین)

Artemisia absinthium

Worm wood – Mugwort

Asteraceae

معرفی و گیاهشناسی
یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی شناخته شده در جهان است که در اکثر آثار دانشمندان قدیم نام آن آمده است. افسنطین گیاهی است چندساله و علفی از خانواده ی کاسنی (مرکبان) با ارتفاع 50 تا 100 سانتی متر که دارای برگ ها و ساقه های نقره ای رنگی می باشد. گلچه های زبانه ای و لوله ای شکل در این گیاه به فرم گل آذین کاپیتول (کلاپرک) دیده می شوند. میوه اش فندقه ای به رنگ قهوه ای روشن می باشد

نیازهای اکولوژیکی و پراکنشادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عبدالله لوشابی

نانو وکشاورزی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
گل دیانا - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
گل یخ - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
افرا - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
نانوجراحی ؛ انقلاب آینده فناوری در جراحی‌های درون سلولی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
نکاتی چند در مورد نگهداری گل های آپارتمانی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
مراقبت از گیاهان آپارتمانی - پپرومیا - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
فیلودندرون اکسی کاروم یا فیلودندرون اسکاندنس - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
مراقبت از گیاهان آپارتمانی – فیکوس - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
مراقبت از گیاهان آپارتمانی - بنجامین - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
مراقبت از گیاهان آپارتمانی - یوکا - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
باغچه داری - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
بنفشه آفریقایی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
شکوه گلیسین بر دیوارهای بهار - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
کوتولگی زبر ذرت Maize Rough Dwarf virus - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
سفیدک کرکی (دروغین) آفتاب گردان sunflower downy mildew - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
مقدمه - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
بيماري زنگ برگي( قهوه‌اي )جو Barley leaf rust - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
زنگ سياه ساقه گندم wheat black stem rust - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
بیماریهای باکتریایی حبوبات - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
بیماری پوسیدگی ذغالی: - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
گل جالیز Broom rape - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
پوسيدگي مغزي ريشه چغندر - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
[عنوان ندارد] - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
بیماریهای گیاهی (آفات و بیماری های گیاهی) - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
لكه موجي ناشي از (Early Blight) Alternaria - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
بیماری سرطان گالی ساقه،حلقه ریشه - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
/بیماری پیچیدگی برگها - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
سرخرطومی انگور - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
مراحل مختلف کشت نیشکر - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
بیماری پوسیدگی سفید ریشه مو - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
چگونه میتوان کمبود مواد غذایی را در مو شناخت - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
کمربند سبز!!! - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
کیوی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
بند پايان - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
قلمه انگور - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
انگليسيها ميوه‌اي از تركيب خيار و خربزه ساختند - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
چای کوهی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
سرخرطومی گیلاس - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
كفشدوزك خربزه - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
سن سبز پسته - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
رفع آلودگیهای خاک با بهره گیری از نانو تکنولوژی در 5 استان کشور - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
آنغوزه:‌Ferula assa- foetida - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
رفع آلودگیهای خاک با بهره گیری از نانو تکنولوژی در 5 استان کشور - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
چگونگي انتخاب و نگهداري فلفل ها - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
میوه ها و خواص آن ها(1) - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
نانوجراحی ؛ انقلاب آینده فناوری در جراحی‌های درون سلولی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
میوه ها و خواص آن ها(2) - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
زغال اخته - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
Potato spindle tuber viroid(PSTV) - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
میوه ها و خواص آن ها(1) - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
توسعه روستایی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
تقسیم بندی گیاهان - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
نوشیدن آب بلافاصله پس از صرف میوه باعث ایجاد عوارض حاد در دستگاه گوارش می شود - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
گل ساعت - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
فوائد و مشخصات گياهان داروئی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
نقش فضای سبز واهمیت ان در زندگی انسان - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
درختچه زرشک - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
باغچه های گلدانی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
پرورش سیکاس - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
اشنایی با منبع و منشائ انواع نخلهای زینتی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
زیست ایمنی و میکروارگانیسم ها - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
کـــالـــــادیــــــوم - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
کلزا - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
معرفی گیاهان پوششی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
نعناع فلفلي Mentha piperita - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
گل شمعدانی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
گیاهان پوششی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
نقش کمباینها در افزایش ضایعات برنج - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
خرزهره - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
انتوریم - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
اپیدمیولوژی بیماریهای گیاهی- مقدمه - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
بطری شور - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
اریکا - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
نعناع - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
رزمــاری - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
سبزي كاري در خانه - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
پتانسیل آللوپاتیک پسمانهای جو( Hordeum vulgare) روی کنترل علف ¬هرز و رشد نخود (Cicer arietinum): - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
انبه - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
انبه - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
تغذيه گياهان - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
خواص انار - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
روش‌هاي كنترل آفات گياهان زينتي - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
زبان خوراکیها - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
علل پيدايش آفات - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
تاتوره - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
کراویه - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
یاس زرد forsythia sp - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
جايگاه گل و گياه در ايران - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
سنبل - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
يكي از بارزترين تفاوتهاي باغباني با ساير گرايشها و رشته ها تنوع موجود در آن است - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
انواع گیاهان پوششی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
بستر های کشت - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
تعداد شاخه گلها نشانه چیست؟ - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
گیاه دارویی زرشک - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
قاصدک Cirsium vulgare - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
معرفی علوم باغبانی. - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
تیره لاله عباسی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
توصیه هایی برای پرورش گیاهان اپارتمانی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
آقطی سیاه Sambucus nigra - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
آنتوریوم - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
آواکادو Persea americana - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
یـــــــــاس - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
انار - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
انواع کلخانه - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
انواع گلكاري يا Flowery culture - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
يونجه - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
كشورهاي مهم توليد كننده و مصرف كننده گل و گياه - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
جايگاه ايران از نظر جغرافيايي - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
گلكاري، آشنايي با مفاهيم - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
گیاهان سوخ دار ، تکمه دار، ریشه با غدد گوشتی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
طرق مختلف زياد كردن گل سُرخ - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
شاسی سرد - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
نانوجراحی ؛ انقلاب آینده فناوری در جراحی‌های درون سلولی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
شاسی گرم - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
خزانه هوای آزاد(outdoor bed) - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
عملیات کاشت پیاز زعفران: - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
واکسن سیب زمینی! - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
انتخاب پیاز و زمان کشت زعفران: - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
خاک مناسب پرورش زعفران: - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
آب و هوای مناسب زعفران: - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
Brassica napus - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
راهنمای تشخیص افات و بیماریهای درخت مو - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
افات و بیماری های درخت انگور - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
پعلفهای هرز - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
بیماری لکه سیاه برگ انگور - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
الیز Orobanche SP - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
علف هرز-اهمیت اقتصادی علفهای هرز: - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
گل خورشیدی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
لاله - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
گل جا Containers - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
آهن در گیاه : - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
سیاست کشاورزی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
پروفسور یوجیرو هیامی نظریه پرداز برجسته اقتصاد کشاورزی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
کشت مکانيزه برنج، هزينه‌هاي توليد را تا 50 درصد کاهش مي‌دهد - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
عجیب‌ترین پروژه مهندسی کشاورزی جهان - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
رتبه بندی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
GDP - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
فضای سبز - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
لطيفه - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
منابع کارشناسي ارشد اقتصاد کشاورزي: - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
چمن : - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
تقویم زمانی هرس درختان و درختچه های فضای سبز: - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
چمن و چمن کاری - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
خصوصیات چمن - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
مساحی و نقشه برداری!!!!!!!!!!!! - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
موارد و میزان مصرف کودهای آهن - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
زرد آلو: - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
شقایق نعمانی،لاله - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
توت فرنگی - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
کشت توت فرنگی - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
گچ دوست کم رنگ - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
میخک قرنفلی - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
خاکشیر لندنی - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
Sisymbrium (L)Scop خاکشیر تلخ - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
Vicia sativa L.ماشک گل خوشه ای زراعی.ماش.ماشک معمولی - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
شاه تره برگ ریز .شاه تره گل ریز Fumaria paraviflora Lam. - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
ماشک گل خوشه ای.ماشک خارجیVicia peregrina L. - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
تقسیم بندی علف‌های هرز از روی خصوصیات ساقه - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
اج خروس - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
نماتود گال دانه‌ي گندم - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
الیز Orobanche SP - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
خصوصیات علف های هرز - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
علف هرز Centaurea solsyitialis - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
علف هرز-اهمیت اقتصادی علفهای هرز: - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
گل خورشیدی - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
لاله - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
مصارف درمانی تیره گندم - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
گل جا Containers - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
آهن در گیاه : - دوشنبه هفدهم فروردین 1388
گوجه فرنگی تراریخت علیه بیماریهای انسانی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
ساعت ژنتيكي, كنترل كننده گلدهي گياهان - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
پروتئین های ضدقارچی(Anti fungal proteins - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
بیماری لکه برگی نخل ها - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
تاريخچه گندم : - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
تأثير گل و گياه روی حالت روحی افراد - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
کپک خاکستری پیاز - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
کپک خاکستری پیاز - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
سیاهک پاکوتاه (سیاهک بدبو) (dwarf bunt (stinking smut - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
لکه سیاه گلابی Pear scab - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
بیماری پیچیدگی برگ هلو Peach Leaf Curl - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
پا خوره غلات Take _ all - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
سفیدک پودری(سطحی) جالیز Cucurbit powdery mildew - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
شانکر نکتریایی یا شانکر اروپایی سیب Nectria Canker of Apple - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
سفیدک داخلی چغندر قند Beet downy mildew - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
گموز‌‌ ‌‌مرکبات Citrus gummosis - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
لکه قیری Tar spot - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
بیماری: پژمردگی ورتیسلیومی Verticillium wilt - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
بيماري لكه چشمي غلات Graminicola eye spot - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
گیاهان گوشتی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
کورئوپسیس coreopsis - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
سلوی . salvia L - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
ينبوت ‍Ceanothus - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
[عنوان ندارد] - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
[عنوان ندارد] - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
علفکش های پیش رویشی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
هوش در گياهان - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
علفکش های پیش رویشی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
ساکسی فراگا SAXIFRAGA - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
تولمیه ا TOLMIEA - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
سانریلا SONERILA - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
ائونیموس یا شمشاد EUONYMUS - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
گوش خرگوش .Bupleurum Fructicosum L - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
فاتشه درا FATSHEDERA - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
كلارگل Clarkia - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
آفات و بيماريهاي گياه گل رز - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
آووکادو آمریکائی نام علمی:Persea Americana - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
اکالیپتوس لیموئی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
سوالات گلکاری در کنکور کارشناسی ارشدباغبانی 87 - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
ریشه درختان میوه - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
پرتقال - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
سیب گل - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
درخت کافور - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
گیاهان گوشتی – تکثیر به وسیله (منبع : روشهای تکثیر گیاهان زینتی- ن:شمشیری) - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
موارد و میزان مصرف کودهای آهن - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
زرد آلو: - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
شقایق نعمان Coronaria - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
شقایق نعمانی،لاله - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
توت فرنگی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
کشت توت فرنگی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
گچ دوست کم رنگ - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
Sisymbrium (L)Scop خاکشیر تلخ _خاکشیر لندنی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
شاه تره برگ ریز .شاه تره گل ریز Fumaria paraviflora Lam. - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
ماشک گل خوشه ای.ماشک خارجیVicia peregrina L. - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
تقسیم بندی علف‌های هرز از روی خصوصیات ساقه - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
اج خروس - سه شنبه هجدهم فروردین 1388

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
لسترومریا Alstroemeria spp - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل آنتوریوم - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل زعفران زینتی گل زعفران زینتی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
پرورش گیاه دیفن باخیاگیاه - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
کاشت و تکثير گياهان زينتي - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
حنا بهترين جايگزين خالكوبي - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
جایگزین چمن - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سرو زربین نام علمی: Cupressus sempervirens var. horizontalis - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
روغن هوهوبا = طلای مایع simmondsia chinensis - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
درخت لاله - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل سوسن چلچراغ - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
زاليا Rhododendron macrophyllum - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
زعفران زینتی (کُروکُوس) - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل كاغذي - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گلهای زينتي باغهای ایرانی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
شته های مرکبات - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
نگهداری کاکتوس - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گلرنگ Catthamus tinctorius L - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
نقش گياهان آپارتماني در سلامت افراد ساکن خانه - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
اسفناج Spinach - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
كنجد Sesame - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
شبدر قرمز Red Clover - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
آقطی سیاه - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
بارهنگ Plantago major - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
یونجه Medicago sativa - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
مریم‌گلی Salvia officinalis - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سمر Acacia tortilis - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گونه های کاکتوس - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
پاپایا یکی از مقوی ترین میوه ها برای خوردن است - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سیر-غلات سبوس دار -تخم بزرک-وکنجد وذرت بوداده وآفتاب گردان - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
بادام - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
درخت به - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سنجد - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل بنفشه - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
خواص لیمو ترش - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
بادرنجبویه: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
چغاله بادام: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
نارنگی پرتقال ونارنج - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
روشهای از بین بردن آفات درخت گیلاس - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
کلزا - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
مقاله گندم - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
مقاله:کودهای مورد نیاز غلات - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
آویشن: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
روش نگارش مقاله کشاورزی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
تاثیر آبیاری و مصرف زئولیت طبیعی بر عملکرد کمی ‌و کیفی توتون کوکر347 - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
شرایط کاشت بادنجان چگونه می باید باشد؟ - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
ساكنين اوليه استراليا- بوميهاي استراليايي- از برگهاي اكاليپتوس براي درمان جراحات و پايين آوردن تب اس - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گیاهان گوشتخوار - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گیاهان زراعی مقاوم به علف کش - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
بررسي اثرات اقليم بر خصوصيات زراعي محصولات ريشه اي تحت شرايط تبريز - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
میل بادامک چگونه کار می کند؟ - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
اسب بخار چگونه کار می کند؟ - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
همه چیز درباره کلاچ - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
ترمزهای دیسکی چگونه کار می کنند؟ - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سيستم انتقال قدرت پيوسته متغير (CVT) - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
پمپ هيدروليك ( هیدرولیک در ماشین آلات ) - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
مقايسه موتورهاي توربو شارژ و سوپر شارژ - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
انتقال قدرت دستی چگونه کار می کند؟ - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
روغن هیدرولیک ( هیدرولیک در ماشین آلات ) - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
عملكرد و سير تكاملي روغن هاي A.T.F ( هیدرولیک در ماشین آلات ) - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
انواع چرخدنده ها - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
ماشينهاي كشاورزي و فارغ التحصيلان آن - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
پمپ هاي پره اي - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
طراحی اجزا و ماشین آلات - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
مقدمه اي بر فرز كاري ( ماشین ابزار ) - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
جوشكاري گرم ( جوشكاري ) - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
معرفی زعفران crocus sativus: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گیاه کاسنی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
تاثیر بسترهای مختلف کشت روی رشد، عملکرد و کیفیت خیار گلخانهای در کشت بدون خاک - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
اصلاح مقاومت به خشکی در گیاهان زراعی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
تعرق - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
خاک‌ورزی دقیق به عنوان سیستم جایگزین برای خاک‌ورزی در عمق یکنواخت، جهت صرفه‌جویی در مصرف انرژی: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
خاک ورزی پشته ای به عنوان یک روش خاک ورزی حفاظتی: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
انواع خسارت مستقیم تغذيه حشرات :الف) خسارت مستقيم حشرات جونده ( Chewing insects ) : - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
فوائد گوشت شترمرغ - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
اثر فاصله بوته بر روي عملكرد و اجزاي عملكرد چهار رقم آفتابگردان - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
راسته برخی از حشرات - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
زنده ماندن بذر علف های هرز گوناگون در کود گاو در زمان های مختلف: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
تقسیم بندی انواع فرسایش آبی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
تقسیم بندی رود خانه ها: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
خاک ورزی: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گياهى از خانواده سيب زمينى بادمجان - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
بیماری ورم پستان: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
تشخيص به موقع فحلي و آبستني - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
كود اوره با پوشش گوگردي: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
زنجرک ناقل فيتوپلاسماي عامل بيماري جاروك ليموترش - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
زمان به كاربردن كود فسفات - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
انواع يادگيری - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
چگونگي جلوگيري از مسموميت آفتكش و درمان آن - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
مکانیزاسیون کشاورزی: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
كشاورزي پايدار: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل زیبای خطرناک - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
لیندا پافیلی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل پامچال - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
درخت عود - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گلداری در فصل گل - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
مریم گلی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل اطلسی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل مشعلی قرمز - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
تیره کاکتوس)Cactaceae - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
پرتقال Citrus sinensis - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
بلوط خاکستری Quercus douglasi - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
درخت پهلوی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
صبار Nopalea - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
خربزه درختی (پاپایا) - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
صبر زرد Aloe succotrina - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
طفيل Caraguata - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
عبايي A. Elatior - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
لاکی بامبو - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
آکیناسه - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
زیتون - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سیب - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
مکونوپسیس - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
مورچه ها متخصص ترین کشاورزان ! - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
اکورنیا - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
نیازهای گیاه - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
پارناسیا - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
درختچه پرتقال زینتی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
آفلاندرا Aphelandra - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
اماریلیس - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
"مارانتا" - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
شفلرا - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
پیله - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
بگونیا - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
زرد الو فوايد و موارد استفاده از آن - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
50 نکته مهم در مورد نگهداری از گل و گیاه - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
دستكاري ژنتيكي گياهان، براي جذب سموم - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
آب مغناطیس - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
پچی فیتوم - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گیاهان هم می خوابندگیاهان شب هنگام به گونه ای خاص به خواب می روند تا موقعیت خود را با شرایط محیطی وف - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
روش‌هاي كنترل آفات گياهان زينتي - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
چمن - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل نيلوفر آبي Nymphea - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
پسته چینی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
درخت زغال اخته - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سنجد - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
درخت گز - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
میموزا گل سفید - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
کاربرد:سایبان،خیابان،تک درخت - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
تاثیر برخی ترکیبات شیمیایی در افزایش عمر گلدانی گلهای شاخه بریده - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
کلروز ناشی از کمبود آهن در اقاقیا چتری - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
پرورش درختان به صورت بونسای - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
افرای قرمز - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
درخت پر Cotinus coggygria - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
غار یا برگ بو Laurus nobilis - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
قلب مريم Dielytra spectabilis - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
كلاپرك Rudbekia - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
لغت نامه خودرویی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
آشنايي با اصول کارکرد موتورهاي احتراقي داخلي - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
میل بادامک چگونه کار می کند؟ - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
Eucalyptus - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
Spot - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
ریواس - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
باكتري ها - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
زغال اخته ، گیاهی ناشناخته - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
نحوه تاثير NPV و چرخه زندگي - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
بستر های کشت - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
گیاه دارویی زرشک - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
OLIVE KNOT - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
كشت نواري - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
آنتوريوم - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
سانسوريا - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
گلرنگ - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
پرنده بهشتی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
زراعت غلات - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
آیا می دانید هر گل معنا و مفهوم خاصی را در پس ظاهر زیبایش پنهان دارد ؟ - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
چای - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
توت فرنگی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
اثر کودهای مختلف پر مصرف و کم مصرف در توليد گندم ديم : - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
آووکادو - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
کدو حلوایی. - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
کشت بساک و دانه گرده - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
سيكلامن-نگونسار - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
کشت بافت - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
دیفن باخیا Dieffenbachia - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
درخت وانيل - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
توت فرنگی. - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
بادرنجبویه - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
مديريت استفاده از كود فسفات - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
میوه هزار هسته. - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
فارسی : اسطو خودوس فرانسوی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
گل همیشه بهار - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
اغذیه کربوهیدرات منبع مهم غذایی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
پروتوپلاست چیست - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
انواع مارکرها - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
گلهای زینتی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
برنج رنگي - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
مطلبی جالب از خرما. - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
سطح زیر کشت باقلا در ایران - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
اسم من آلبالواست - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
تغییرات ژنتیکی حاصل از کشت بافت - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
نیترات پتاسیم - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
خاکهای شور و قلیا - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
اسم من انار است - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
سوزنی برگها - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
گیاه شناسی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
هورمون - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
بهینه سازی بازﻳافت DNA از ارقام مختلف گندم ( .aestivumTriticum): چکیده : - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
گرسنگی خوراکیها - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
ارزيابي و انتخاب براي مقاومت نسبت به تنش‌خشكي در ژنوتيپ‌هاي نخود تيپ كابلي: - یکشنبه پژمردگي آوندي ناشي از ورتيسيليوم Vascular Verticillium wilt - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
بيماريهاي باكتريايي مبارزه با بيماريهاي باكترايي - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
پوسيدگي ريشه و طبق پياز Onion basal & Root rot - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
فيلودي گوجه فرنگي Tomato Big Bud - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
ويروس موزائيك خيار Cucumber mosaic Virus (CMV - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
لهيدگي باكتريائي پياز Onion bacterial mushy rot - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
لهيدگي باكتريائي پياز Onion bacterial mushy rot - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
فيلودي گوجه فرنگي Tomato Big Bud - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
مبارزه بيولوژيك عليه آفات در ‪۵۰هكتار باغ مركبات استان گلستان آغاز شد - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
یک دانشمند‌ روسی اعلام کرد پشه‌ها طوری سیستم بدن خود را مدیریت می‌کند که می‌تواند مدت 18 ماه در فضای - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
کاربرد نانو تکنولوژي در کشاورزي - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
Biotechnology & Agriculture - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
قارچها و کنترل بيولوژيک پاتوژنهاي گياهي - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
نقش باکتری های PGPR در کنترل بیولوژیک و افزایش رشد گیاهان - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
سوسک سیاه گندم - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
آفات مزارع گندم: - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
مهمترین آفات و بیماریهای سیب - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
مگس سرکه و باکتری روده‌ای - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
همانند سازی ژنتیکی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
ارزيابي ژرم پلاسم چغندر قند - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
كرم ساقه خوار برنج Chilo suppressalis - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
دستیابی محققان ایرانی به روش جدید مبارزه با آفت برنجرشت – - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
زنجره - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
چرخه سلول - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
آسلومات - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
روشهای تولید مثل در جانداران - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
تولید مثل رویشی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
موفولوژی ساقه - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
دانه - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
فیزیولوژی گیاهی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
بیوشیمی گیاهی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
گياه اكيناسه - شنبه پانزدهم فروردین 1388
آلوئه ورا صبر زرد - شنبه پانزدهم فروردین 1388
اشنایی با درختان - شنبه پانزدهم فروردین 1388
آشنايي با گياهان فصلی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
آشنايي با گياهان پيازي - شنبه پانزدهم فروردین 1388
آشنایی با گياهان آپارتمانی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
گل مريم Polliantes tuberousa - شنبه پانزدهم فروردین 1388
طرح های تزیینی-گياهان و هنر - شنبه پانزدهم فروردین 1388
فوایدانگور - شنبه پانزدهم فروردین 1388
صبرزرد (آلوئه ورا) - شنبه پانزدهم فروردین 1388
نگهداری از گیاهان آپارتمانی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
تاثیر برخی عناصر میكرو بر گیاهان زینتی و علائم كمبود آنها - شنبه پانزدهم فروردین 1388
چگونه گل ها عمر بيشتری می کنند - شنبه پانزدهم فروردین 1388
توضیح تکمیلی روش تكثير غير جنسي - شنبه پانزدهم فروردین 1388
ارکیده آبی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
سینگونیوم - شنبه پانزدهم فروردین 1388
اقاقيا - شنبه پانزدهم فروردین 1388
ارغوان Cercis Siliquastrum)) - شنبه پانزدهم فروردین 1388
چگونگی ایجاد سازه های گیاهی؟ - شنبه پانزدهم فروردین 1388
دیفن باخیا - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
کاشت بنفشه به صورت حرفه ای - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
نانوتکنولوژی در پزشکی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
چمن - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
چمن - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
چرا گلهای ما خشک می شوند. - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
فناوری نانو وکشاورزی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
پرورش گل ازاله - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
گل-گياهان در فضاي باز/ختمي چيني: - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
مصرف بهینه کود راهکاری برای بهبود کمی و کیفی چای - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
درختچه توری - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
معرفی نانو تکنولوژی وکشاورزی(سایت جهاد کشاورزی) - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
کیوی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
گل کاغذی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
نانو پولکها - سلولهای خورشیدی - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
تاریخچه /تکثیروپرورش کاکتوسها - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
باکتري ها و نانوفيلترها؛ چشم انداز آيندۀ فناوري آب پاک - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
مهمترین کاجهای موجود در ایران - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
گونه های غالب در جنگلهای زاگرس - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
درختان ميوه-زردآلو:Prunus armeniaca -توت: Morus alba -پسته:Pistacia vera Anacardinaceae: - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
The 5th International Congress of Nano Bio Clean Tech - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
یاس سفید - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
کاربرد ذرات در ابعاد نانو - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388
گل سرخ - یکشنبه شانزدهم فروردین 1388

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
چگونگي آغاز بحران مالي 2008

چگونگي آغاز بحران مالي  2008


گروه تحليل بازارهاي مالي

بحران مالي سال 2008 و اتفاقاتي كه موجب تغيير بسياري از معادلات در سطح جهان شد را بايد از چند ديدگاه مورد ارزيابي قرار داد /اهميت بحران /چگونگي شروع /تاريخ گذاري بحران /تاثيرات بحران برمناطق وهركشور/ آينده نگري بحران /جايگاه ايران و منطقه در بحران مي تواند نوع نگاه ما به بحران بوجود آمده باشد تا با بررسي دقيق ان به بسياري از راهكارهاي مقابله به آن دست يابيم..
بايد گفت كه بحران مالي سال 2008 در پي دو بحران 1994و2001 كه شدت چنداني نداشتند رخ داد. اما فقط مي توان آن را با بحران مالي سال 1929 مقايسه كرد كه به گفته اقتصاد دانان تاثيراتي بيش از خرابي هاي جنگ جهاني اول از خود به جا گذارد و تمامي كشورهاي درگير را از لحاظ رشد و توانائي اقتصادي به حدود 30 سال قبل بازگرداند، همچنين باعث شد حدود چهل ميليون كارگر بيكار شوند و تبعات آن نيزادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عبدالله لوشابی

تخم

سفیدرنگ، کشیده با میکروپیل برآمده در قسمت انتهای عقبی بوده و 7/0 میلیمتر طول و 2/0 میلیمتر عرض دارد.

 

لارو

لارو این آفت در حداکثر رشد به طول 7-5/6 میلیمتر و عرض 7/1 -2/1 میلیمتر می رسد. لاروها اگر از زیتون سبز تغذیه کنند به رنگ سفید روشن و اگر از زیتون سیاه تغذیه کنند به رنگ ارغوانی کثیف مشاهده می شوند. سر لارو ذوزنقه ای دارای دو شاخک سه بندی و قطعات دهانی همانند سایر مگس ها است. پلهای Oral به صورت 12-10 ردیف کوچک و کم عمق، قلابهای دهانی به شدت اسکلروتیزه شده است که هر کدام دارای دندانه های خمیده، استوانه ای و کوتاه نوکی است.

لارو سن اول بدون سوراخ تنفسی در بند اول سینه بوده ولی سنین دوم و سوم دارای آن هستند. تمایز لاروهای سنین دوم و سوم با توجه به فرم سوراخهای تنفسی بند اول قفسه سینه صورت می گیرد. قسمت جلویی بندهای اول تا سوم سینه و بندهای اول و دوم شکم دارای 5-3 ردیف از خارهای کوچک است که هر بند را فرا    می گیرد. بندهای سوم تا پنجم شکم دارای تعداد کمی خار در قسمت پشتی و در تراکم بالا در قسمت شکمی است.

بندهای سوم تا پنجم شکم در سطح شکمی دارای خارهای ریز است ولی در سطح پشتی و جانبی خار مشاهده نمی شوند. سوراخ تنفسی جلوی دارای 12-8 لوله کوتاه است و دارای یک rima ضخیم است. طول موهایSpiracular  نصف طول شیار سوراخ تنفسی و اغلب منشعب است که شامل دسته های هفت تایی از موهای پشتی و شکمی و دسته های 4-2 تایی مو است. ناحیه مخرجی دارای لبهای کوچک کمی متورم است که توسط چندین ردیف نا پیوسته خارهای ریز احاطه می شود.

 

شفیره

شفیره آفت تخم مرغی شکل، زرد تا قهوه ای رنگ بوده و حدود 5/4-4 میلیمتر طول دارد و بندهای لارو سن آخر مشخص است.

 

حشره بالغ

حشره بالغ مگس زیتون 5-4 میلیمتر طول دارد و سر آن به رنگ زرد مایل به قرمز بوده و در قسمت صورت، کمرنگ تر است. در قسمت بالای شاخک دو لکه سیاه رنگ مشاهده می شود. سینه به رنگ زرد مایل به قرمز با پشت سیاه رنگ مشاهده می شود. سینه به رنگ زرد است. سپرچه و Humeral callus زرد رنگ پریده، پاها زرد مایل به قرمز و بالها شفاف با رگبرگهای مشخص و یک لکه سیاهرنگ در انتهای آن است. شکم به رنگ قهوه ای بلوند است که در حاشیه جانبی بندهای یک تا چهار آن دو لکه سیاه رنگ با اندازه های متفاوت مشاهده می شود.

 

تشخیص از سایر مگسهای میوه

صورت این آفت دارای نقاط سیاه در شیارهای شاخک است. سپر بدون نقش میانی و بدون نقشهای Pstsutural جانبی و بدون موی Anterior Supra – alar است. سپرچه نیز بدون موی قاعده ای است. بال دارای لکه های رنگی کمی بوده و نوار Costal به صورت یک نقطه نوکی نمایان است. سلول bc (قسمت باریک) بدون میکروتریشیای متراکم است. قسمت پشتی بند سوم  و چهارم شکم دارای نقشهای جانبی سیاه بوده و در نرها این قسمت دارای مو شانه (شانه های مویی) در هر طرف است.

 

 


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عباس دهقانی
مساحی و نقشه برداری - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
زعفران - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
خواص‌ دارويي‌ ميوه‌هاي ‌گرمسيري‌ - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
تره - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
ژرسشنامه - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
زرشک - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
زرد چوبه - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
بارهنگ - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
چمنز - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
اطلاعاتی چند در مورد گلخانه - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
كشاورزان محصولات ارگانيك انگليسي نوعي هويچ‌ترا ريخته توليد كرده‌اند كه قابليت توليد سوختهاي بيوديزلي - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
گندم . جو و پنبه موتانت - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
فناوری هسته ای - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
بکار نگرفتن سمپاشی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
طرح جديد اصلاح ساختار - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
خصوصي - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
: علفهای هرز گل جالیز چچم توق - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
سموم کشاورزی(آفت کشها) کاربرد و خطرات - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
: پوشش گلخانه - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
آشنايي با سازمان ها و موسسات بين المللي كشاورزي IRRI - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
عرضه مستقيم محصولات ارگانيك - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
انرژي هسته اي و کاربرد آن در کشاورزي: - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
بیماری سفيدك پودري غلات Cereal powdery mildew - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
كودكار بذركار پنوماتيك : - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
سیستم گرمایشی گلخانه - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
قارچ - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
سوسن چلچراغی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
نخل مرداب - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
پیچ کانگورو - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
بیعت سبز آپارتمان - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
مهمترین کاجهای موجود در ایران - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
آشنايي با رشته اقتصاد كشاورزي - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
از جلبکهای دریایی می توان به صورت مکمل مناسب مواد غذایی استفاده کرد - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
آموزش کشت بدون خاک گلهاي آپارتماني و سبزيجات در منازل - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
قارچ - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
آبیاری - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
آموزش کاشت خیار در گلخانه - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
زهکشی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
تاثیر زمان و نحوه برداشت بر عمر پس از برداشت گلهای شاخه بریده - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
كشت فلفل رنگي در گلخانه - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
قارچ - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
Aconitum - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
علف هرز پنیرک - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
اِسپَند: - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
گیاه ترشک - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
بلاست برنج Rice blast - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
بیماری غربالی درختان میوه Shot hole or Coryneum Blight - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
لکه قهوه ای کاهو - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
دیپلودیا در ذرت - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
پوسیدگی خشک سیب زمینی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
كاشت برنج - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
جادوی خاک - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
مساحی و نقشه برداری - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
زعفران - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
خواص‌ دارويي‌ ميوه‌هاي ‌گرمسيري‌ - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
تره - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
ژرسشنامه - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
زرشک - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
زرد چوبه - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
بارهنگ - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
چمنز - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
اطلاعاتی چند در مورد گلخانه - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
كشاورزان محصولات ارگانيك انگليسي نوعي هويچ‌ترا ريخته توليد كرده‌اند كه قابليت توليد سوختهاي بيوديزلي - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
گندم . جو و پنبه موتانت - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
فناوری هسته ای - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
بکار نگرفتن سمپاشی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
طرح جديد اصلاح ساختار - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
خصوصي - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
: علفهای هرز گل جالیز چچم توق - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
سموم کشاورزی(آفت کشها) کاربرد و خطرات - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
: پوشش گلخانه - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
آشنايي با سازمان ها و موسسات بين المللي كشاورزي IRRI - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
عرضه مستقيم محصولات ارگانيك - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
انرژي هسته اي و کاربرد آن در کشاورزي: - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
بیماری سفيدك پودري غلات Cereal powdery mildew - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
كودكار بذركار پنوماتيك : - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
سیستم گرمایشی گلخانه - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
قارچ - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
سوسن چلچراغی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
نخل مرداب - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
پیچ کانگورو - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
بیعت سبز آپارتمان - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
مهمترین کاجهای موجود در ایران - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
آشنايي با رشته اقتصاد كشاورزي - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
از جلبکهای دریایی می توان به صورت مکمل مناسب مواد غذایی استفاده کرد - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
آموزش کشت بدون خاک گلهاي آپارتماني و سبزيجات در منازل - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
قارچ - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
آبیاری - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
آموزش کاشت خیار در گلخانه - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
زهکشی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
تاثیر زمان و نحوه برداشت بر عمر پس از برداشت گلهای شاخه بریده - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
كشت فلفل رنگي در گلخانه - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
قارچ - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
Aconitum - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
علف هرز پنیرک - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
اِسپَند: - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
گیاه ترشک - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
بلاست برنج Rice blast - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
بیماری غربالی درختان میوه Shot hole or Coryneum Blight - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
لکه قهوه ای کاهو - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
نخل مرداب - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
پیچ کانگورو - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
مهمترین کاجهای موجود در ایران - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
آشنايي با رشته اقتصاد كشاورزي - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
آموزش کشت بدون خاک گلهاي آپارتماني و سبزيجات در منازل - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
حشرات Insecta صفات عمومی حشرات - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
آبیاری - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
تیره بادنجانیان - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
آموزش کاشت خیار در گلخانه - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
رده بندی قارچ ها(2) - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
زهکشی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
خواص درمانی هندوانه. - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
تاثیر زمان و نحوه برداشت بر عمر پس از برداشت گلهای شاخه بریده - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
خواص درمانی نارنگی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
مفهوم مقاومت به سموم در حشرات - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
كشت فلفل رنگي در گلخانه - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
كشت فلفل رنگي در گلخانه - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
خواص خرمالو - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
قارچ - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
اهمیت قارچها - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
Aconitum - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
علف هرز پنیرک - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
اسپند - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
گیاه ترشک - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
عوارض ( آفات،بيماريها و کمبود عناصر غذايي)درگیاهان آپارتمانی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
.ازدياد گياهان آپارتماني. - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
بلاست برنج Rice blast - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
آبياري در گياهان آپارتماني - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
بیماری غربالی درختان میوه Shot hole or Coryneum Blight - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
نور مناسب براي گياهان آپارتماني - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
خاک، مواد غدايي و تغذيه مصنوعي در گياهان آپارتماني - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
رطوبت مورد نياز گياهان آپارتماني - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
ساختار و مشخصات عمومی قارچها - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
لکه قهوه ای کاهو - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
قارچهای اومیست یا قارچهای عالی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
مرفولوژی ریشه و تنوع آن - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
دیپلودیا در ذرت - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
تیره ی سرخدار Taxaceae. - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
.شانکر یا خشگیدگی شاخه انجیر. - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
سانریلا - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
پوسیدگی خشک سیب زمینی - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
.نماتود انجیر(Schistonchus caprific ). - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
صبر زرد Aloe vera - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
تيره گندميان (Gramineae=Graminees) - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
گل انگشتانه - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
کپک خاکستری پیاز - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
تيره خرفه Portulacaceae - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
سینگونیوم - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
سیاهک پاکوتاه (سیاهک بدبو) (dwarf bunt (stinking smut - سه شنبه هجدهم فروردین 1388
برگ انجیری - سه شنبه هجدهم فروردین 1388

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

این گونه در تمام کشورهای زیتون خیز حاشیه دریای مدیترانه وجود دارد و در سمت غرب تا جزایر قناری مشاهده می شود. این آفت در مناطقی که میوه زیتون بومی نبوده و زیتون به عنوان یک گیاه جدید معرفی می شود، مانند آمریکای جنوبی و مرکزی، کالیفرنیا، آریزونا، مکزیک، السالوادور و آمریکای جنوبی، آرژاتتین، شیلی، پرو، اروگوئه، آسیای مرکزی (چین) و استرالیا هنوز گزارش نشده است.

اروپا: کرواسی، شوروی سابق، روسیه، یونان، ایتالیا، مالت، پرتغال، اسپانیا، سوئیس، فرانسه و یوگسلاوی، قبرس، گرجستان، آذربایجان، ارمنستان

آسیا: هند، اسرائیل، اردن، لبنان، پاکستان، سوریه و ترکیه

آفریقا: الجزایر، آنگولا، مصر، اریتره، اتیوپی، کنیا، لیبی، مراکش، آفریقای جنوبی، سودان و تونس

 

علائم خسارت

علائم سوراخ شدگی و سوراخهای خروجی آفت ممکن است روی میوه وجود داشته باشد. تخمها به صورت منفرد داخل محفظه کوچکی زیر سوراخ تخمریزی، گذاشته می شوند. از دیگر علائم خسارت می توان به آثار روی      میوه ها، تغذیه داخلی لاروها، زخمهای سیاه تا قهوه ای و ریزش میوه ها قبل از رسیدن اشاره کرد.


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عباس دهقانی

این گونه به میوه های سایر جنسها به جز Olea حمله نمی کند، از این رو تنها به میوه زیتون به صورت اقتصادی خسارت می زند. این گونه در تمام کشورهای زیتون خیز اروپا مشاهده می شود بنابراین نمی تواند دارای اهمیت قرنطینه ای در این مناطق باشد. البته احتمال رشد آفت در سایر میوه ها وجود دارد. این گونه با توجه به افزایش سطح زیر کشت زیتون در ایران و آلودگی تقریبا تمام کشورهای زیتون خیز همسایه به این مگس، از اهمیت دو چندان برخوردار است.

میزبانهای مگس زیتون

در شرایط آزمایشگاهی، مگس زیتون روی کلیه گیاهان خانواده Oleaceae تخم گذاری و رشد می کند. در طبیعت، فعالیت تخمگذاری و تغذیه لارو آفت تنها محدود به میوه های زیتون و سایر درختان جنس. Oiea spp، است ولی مراحل دیگر زندگی شامل تغذیه بالغین و جفتگیری ممکن است روی سایر گیاهان انجام شود.


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عباس دهقانی

در فصل دوم آمار محصولات سالانه بر حسب نوع محصول به تفكيك حوزه عمل در 31سازمان جهادكشاورزي كشور آورده شده است. در بخش محصولات سالانه، جدول هاي مربوطبه سطح ، ميزان توليد و عملكرد محصولات مهم در قالب گروه هاي غلات ( گندم، جو،شلتوك و ذرت دانه اي)، حبوبات ( نخود، لوبيا، عدس و ساير حبوبات)، محصولاتصنعتي ( پنبه، توتون و تنباكو، چغندرقند، دانه هاي روغني و نيشكر)، سبزيجات ( سيب زميني، پياز، گوج هفرنگي و ساير سبزيجات)، محصولات جاليزي ( خربزه، هندوانه،خيار و ساير محصولات جاليزي)، نباتات علوفه اي ( يونجه و ساير نباتات علوف هاي) و ساير محصولات زراعي آمده است. علاوه بر اين در همين بخش توضيح مختصري درباره سطح، ميزان توليد وعملكرد چند محصول زراعي منتخب مشتمل برگندم، جو، شلتوك، پنبه،سيب زميني، پياز، چغندرقند، توتون و تنباكو، سوياو كلزا ارايه شده است.


 فصل سومبه آمار محصولات سالانه بر حسب حوزه عمل 31 سازمان جهادكشاورزي به تفكيك نوع محصولاختصاص دارد. بخش پاياني آمارنامه شامل 2 پيوست، پيوست شماره يك كليات طرح فنيو پيوست شماره 2 اطلاعاتي درباره تعداد نمونه هاي مورد استفاده براي هر يكاز محصولات عمده م يباشد. لذا از كليه كارشناسان و صاحب نظران و كاربران محترماين نشريه تقاضا م يشود با راهنماي يها ي خود اين دفتر را در راستاي بهبود وافزايش دقت آمارهاي توليدي مورد نياز بخش ياري فرمايند.

 در خاتمه از كليه يسازمانها ، واحدها و افرادي كه براي فراهم آوردن آمار و اطلاعات، اين دفتر را كمك وياري نمودند بخصوص معاون محترم امور برنامه ريزي و اقتصادي و رؤساي محترمسازمانهاي جهاد كشاورزي استانها براي حمايت و هدايتشان، مديران محترم طرح وبرنامه، مديران محترم زراعت سازمانهاي جهاد كشاورزي استانها، مديران محترم جهادكشاورزي شهرستانها و رؤسا و كاركنان محترم ادارات آمار و فناوري اطلاعات و كليهآمارگيران براي همكاري و تلاششان و نيز كاركنان محترم دفتر آمار و فناوري اطلاعاتكه در تهيه طرح ها، نظارت بر انجام عمليات ميداني، پردازش، استخراج و انتشارنتايج فعاليت داشته اند، صميمانه تشكر و قدرداني مي گردد.


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عباس دهقانی

در فصل دوم آمار محصولات سالانه بر حسب نوع محصول به تفكيك حوزه عمل در 31سازمان جهادكشاورزي كشور آورده شده است. در بخش محصولات سالانه، جدول هاي مربوطبه سطح ، ميزان توليد و عملكرد محصولات مهم در قالب گروه هاي غلات ( گندم، جو،شلتوك و ذرت دانه اي)، حبوبات ( نخود، لوبيا، عدس و ساير حبوبات)، محصولاتصنعتي ( پنبه، توتون و تنباكو، چغندرقند، دانه هاي روغني و نيشكر)، سبزيجات ( سيب زميني، پياز، گوج هفرنگي و ساير سبزيجات)، محصولات جاليزي ( خربزه، هندوانه،خيار و ساير محصولات جاليزي)، نباتات علوفه اي ( يونجه و ساير نباتات علوف هاي) و ساير محصولات زراعي آمده است. علاوه بر اين در همين بخش توضيح مختصري درباره سطح، ميزان توليد وعملكرد چند محصول زراعي منتخب مشتمل برگندم، جو، شلتوك، پنبه،سيب زميني، پياز، چغندرقند، توتون و تنباكو، سوياو كلزا ارايه شده است.


 فصل سومبه آمار محصولات سالانه بر حسب حوزه عمل 31 سازمان جهادكشاورزي به تفكيك نوع محصولاختصاص دارد. بخش پاياني آمارنامه شامل 2 پيوست، پيوست شماره يك كليات طرح فنيو پيوست شماره 2 اطلاعاتي درباره تعداد نمونه هاي مورد استفاده براي هر يكاز محصولات عمده م يباشد. لذا از كليه كارشناسان و صاحب نظران و كاربران محترماين نشريه تقاضا م يشود با راهنماي يها ي خود اين دفتر را در راستاي بهبود وافزايش دقت آمارهاي توليدي مورد نياز بخش ياري فرمايند.

 در خاتمه از كليه يسازمانها ، واحدها و افرادي كه براي فراهم آوردن آمار و اطلاعات، اين دفتر را كمك وياري نمودند بخصوص معاون محترم امور برنامه ريزي و اقتصادي و رؤساي محترمسازمانهاي جهاد كشاورزي استانها براي حمايت و هدايتشان، مديران محترم طرح وبرنامه، مديران محترم زراعت سازمانهاي جهاد كشاورزي استانها، مديران محترم جهادكشاورزي شهرستانها و رؤسا و كاركنان محترم ادارات آمار و فناوري اطلاعات و كليهآمارگيران براي همكاري و تلاششان و نيز كاركنان محترم دفتر آمار و فناوري اطلاعاتكه در تهيه طرح ها، نظارت بر انجام عمليات ميداني، پردازش، استخراج و انتشارنتايج فعاليت داشته اند، صميمانه تشكر و قدرداني مي گردد.


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عباس دهقانی
لسترومریا Alstroemeria spp - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل آنتوریوم - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل زعفران زینتی گل زعفران زینتی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
پرورش گیاه دیفن باخیاگیاه - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
کاشت و تکثير گياهان زينتي - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
حنا بهترين جايگزين خالكوبي - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
جایگزین چمن - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سرو زربین نام علمی: Cupressus sempervirens var. horizontalis - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
روغن هوهوبا = طلای مایع simmondsia chinensis - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
درخت لاله - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل سوسن چلچراغ - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
زاليا Rhododendron macrophyllum - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
زعفران زینتی (کُروکُوس) - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل كاغذي - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گلهای زينتي باغهای ایرانی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
شته های مرکبات - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
نگهداری کاکتوس - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گلرنگ Catthamus tinctorius L - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
نقش گياهان آپارتماني در سلامت افراد ساکن خانه - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
اسفناج Spinach - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
كنجد Sesame - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
شبدر قرمز Red Clover - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
آقطی سیاه - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
بارهنگ Plantago major - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
یونجه Medicago sativa - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
مریم‌گلی Salvia officinalis - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سمر Acacia tortilis - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گونه های کاکتوس - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
پاپایا یکی از مقوی ترین میوه ها برای خوردن است - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سیر-غلات سبوس دار -تخم بزرک-وکنجد وذرت بوداده وآفتاب گردان - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
بادام - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
درخت به - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سنجد - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل بنفشه - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
خواص لیمو ترش - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
بادرنجبویه: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
چغاله بادام: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
نارنگی پرتقال ونارنج - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
روشهای از بین بردن آفات درخت گیلاس - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
کلزا - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
مقاله گندم - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
مقاله:کودهای مورد نیاز غلات - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
آویشن: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
روش نگارش مقاله کشاورزی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
تاثیر آبیاری و مصرف زئولیت طبیعی بر عملکرد کمی ‌و کیفی توتون کوکر347 - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
شرایط کاشت بادنجان چگونه می باید باشد؟ - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
ساكنين اوليه استراليا- بوميهاي استراليايي- از برگهاي اكاليپتوس براي درمان جراحات و پايين آوردن تب اس - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گیاهان گوشتخوار - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گیاهان زراعی مقاوم به علف کش - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
بررسي اثرات اقليم بر خصوصيات زراعي محصولات ريشه اي تحت شرايط تبريز - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سفیدک داخلی چغندر قند Beet downy mildew - شنبه پانزدهم فروردین 1388
چغندر قند - شنبه پانزدهم فروردین 1388
کهور - جمعه چهاردهم فروردین 1388
کنار - جمعه چهاردهم فروردین 1388
کهور - جمعه چهاردهم فروردین 1388
فندق - جمعه چهاردهم فروردین 1388
زنگ گندم - جمعه چهاردهم فروردین 1388
انار - جمعه چهاردهم فروردین 1388
خار مريم ( ماريتيغال ) - جمعه چهاردهم فروردین 1388
اكليل كوهي يا رزماري - جمعه چهاردهم فروردین 1388
خــــــــر زهره - جمعه چهاردهم فروردین 1388
بابا آدم - جمعه چهاردهم فروردین 1388
گزنه - جمعه چهاردهم فروردین 1388
خواص عسل و دارچين - جمعه چهاردهم فروردین 1388
سن گندم - جمعه چهاردهم فروردین 1388
گیاه بابونه - جمعه چهاردهم فروردین 1388
پژمردگی ورتیسیلیومی زیتون - جمعه چهاردهم فروردین 1388
بیماری آتشک - جمعه چهاردهم فروردین 1388
جوانه گندم - جمعه چهاردهم فروردین 1388
آگاو - جمعه چهاردهم فروردین 1388
يونجه - جمعه چهاردهم فروردین 1388
مورفولوژی برگ - جمعه چهاردهم فروردین 1388
مورفولوژی ریشه - جمعه چهاردهم فروردین 1388
انگور - جمعه چهاردهم فروردین 1388
ازگیل - جمعه چهاردهم فروردین 1388
تمشک - جمعه چهاردهم فروردین 1388
انجیر - جمعه چهاردهم فروردین 1388
علفهای هرز ( انگلی ) گیاهی سس : - جمعه چهاردهم فروردین 1388
شیرین بیان - جمعه چهاردهم فروردین 1388
گل رز - جمعه چهاردهم فروردین 1388
نخود - جمعه چهاردهم فروردین 1388
تک لپه ای ها و 2 لپه ای ها - جمعه چهاردهم فروردین 1388
اوكاليپتوس - جمعه چهاردهم فروردین 1388
روناس - جمعه چهاردهم فروردین 1388
ریواس - جمعه چهاردهم فروردین 1388
آویشن - جمعه چهاردهم فروردین 1388
شبدر قرمز - جمعه چهاردهم فروردین 1388
زعفران - جمعه چهاردهم فروردین 1388
تاتوره - جمعه چهاردهم فروردین 1388
تره تیزک - جمعه چهاردهم فروردین 1388
خیار - جمعه چهاردهم فروردین 1388
زرشك - جمعه چهاردهم فروردین 1388
زالزالک - جمعه چهاردهم فروردین 1388
مارچوبه - جمعه چهاردهم فروردین 1388
کاسنی - جمعه چهاردهم فروردین 1388
کنگر ( آرتیشو ) - جمعه چهاردهم فروردین 1388
مورفولوژی میوه - جمعه چهاردهم فروردین 1388
رازیانه - جمعه چهاردهم فروردین 1388
آناناس - جمعه چهاردهم فروردین 1388
ماش - جمعه چهاردهم فروردین 1388
خواب بذر - شنبه پانزدهم فروردین 1388
خواب بذر و تیمارهای آن - شنبه پانزدهم فروردین 1388
تئوری r و k - شنبه پانزدهم فروردین 1388
علف های هرز مهاجم (Invasive Weeds) - شنبه پانزدهم فروردین 1388
علف های هرز مهاجم (Invasive Weeds) - شنبه پانزدهم فروردین 1388
سفیدک کرکی توتون وتنباکو - شنبه پانزدهم فروردین 1388
ژینکو بیلوبا - شنبه پانزدهم فروردین 1388
گل ها و گياهان زينتي - شنبه پانزدهم فروردین 1388
هورمون های گیاهی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
خانواده آکانتاسه - شنبه پانزدهم فروردین 1388
پرورش ارکیده - شنبه پانزدهم فروردین 1388
ميخك - شنبه پانزدهم فروردین 1388
موز - شنبه پانزدهم فروردین 1388
دیفن باخیا - شنبه پانزدهم فروردین 1388
خانواده آرالياسه آروکارياسه - شنبه پانزدهم فروردین 1388
اسفناج - شنبه پانزدهم فروردین 1388
نعنا - شنبه پانزدهم فروردین 1388
خرمالو - شنبه پانزدهم فروردین 1388
انبه - شنبه پانزدهم فروردین 1388
کیوی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
علف هرز چچم و توق - شنبه پانزدهم فروردین 1388
خارشتر‎ ‎-‎ ‎علف ترنجبين ( خار شتر ) - شنبه پانزدهم فروردین 1388
سيب - شنبه پانزدهم فروردین 1388
جلبک - شنبه پانزدهم فروردین 1388
پنجه گرگیان - شنبه پانزدهم فروردین 1388
بازدانگان - شنبه پانزدهم فروردین 1388
بادام زمینی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
اسفناج - شنبه پانزدهم فروردین 1388
بادام - شنبه پانزدهم فروردین 1388
کدو - شنبه پانزدهم فروردین 1388
بادمجان - شنبه پانزدهم فروردین 1388
نماتد ساقه و پیاز - شنبه پانزدهم فروردین 1388
کک چغندر قند Chaetocnema tibialis - شنبه پانزدهم فروردین 1388
پسیل پسته ( شیره خشک ) Agonoscena pistaciae - شنبه پانزدهم فروردین 1388
تریپس پنبه Thrips palmi Karny - شنبه پانزدهم فروردین 1388
بيماری سفيدك پودری انبه - شنبه پانزدهم فروردین 1388
سوسک برگخوار درختان میوه Adoretus persicus - شنبه پانزدهم فروردین 1388
سوسک سیاه گندم Zabrus tenebrioides - شنبه پانزدهم فروردین 1388
آفت خوشه خوار انگور - شنبه پانزدهم فروردین 1388
لکه قهوه‌ای کاهو - شنبه پانزدهم فروردین 1388
عامل ایجاد کننده و نشانه‏های بیماری - شنبه پانزدهم فروردین 1388
سوسك طوقه خوار پستهCapnodis cariosa hauseri (Col.: Buprestidae) - شنبه پانزدهم فروردین 1388
سوسك سرشاخه خوار پسته Hylesinus vestitus Fachs(Col.: Scolytidae) - شنبه پانزدهم فروردین 1388
ریزومانیای چغندر - شنبه پانزدهم فروردین 1388
سفیدک چغندر - شنبه پانزدهم فروردین 1388
زنبور مغزخوار طلايي پسته (Megastigmus pistaciae Walker (Hym Torymidae - شنبه پانزدهم فروردین 1388
زنبور مغزخوار سياه پسته (Eurytoma plotnikovi (Hym Eurytomidae - شنبه پانزدهم فروردین 1388
سرخرطومی پسته (Polydrosus davatchii Hoff. (Col.: Curculionidae - شنبه پانزدهم فروردین 1388
سوسک شاخک بلند قرمز پسته (Calchaenesthes pistacivora (Col.: Cerambycidae - شنبه پانزدهم فروردین 1388
گل محمدی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
خیش مخصوص برای بذرپاشی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
فواید صرف‌نظر‌کردن از شخم‌زدن زمین - شنبه پانزدهم فروردین 1388
شخم زدن زمین اقدامی در حال منسوخ شدن؟!! - شنبه پانزدهم فروردین 1388
McAb) تکنیک هاى ایمونوشیمیایى، - شنبه پانزدهم فروردین 1388
کاربرد بیوتکنولوژی در باغبانی : - شنبه پانزدهم فروردین 1388
بیشتر بدانیم - شنبه پانزدهم فروردین 1388
تراريوم چیست؟؟ - شنبه پانزدهم فروردین 1388
مقدمه گیاهان زراعی مقاوم به علفکش - شنبه پانزدهم فروردین 1388
گیلاس(باغبانی) - شنبه پانزدهم فروردین 1388
علفهای هرز - شنبه پانزدهم فروردین 1388
ژنتیک و اصلاح گونه‌های حشرات - شنبه پانزدهم فروردین 1388
بیماری پیچیدگی برگ هلو - شنبه پانزدهم فروردین 1388
تنظیم بیان ژن در پروکایوتها - شنبه پانزدهم فروردین 1388
تنظیم فعالیت ژنها بوسیله هورمونها - شنبه پانزدهم فروردین 1388
ژن - شنبه پانزدهم فروردین 1388
جهش نقطه‌ای - شنبه پانزدهم فروردین 1388
رمز گشایی ماده ژنتیکی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
ژنتیک پایه - شنبه پانزدهم فروردین 1388
تنظیم بیان ژن در یوکاریوتها - شنبه پانزدهم فروردین 1388
ساختمان DNA - شنبه پانزدهم فروردین 1388
ژنتیک جمعیت - شنبه پانزدهم فروردین 1388
ویروسهای گیاهی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
اصطلاحات رایج در ویروس شناسی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
ریخت شناسی ویروسها - شنبه پانزدهم فروردین 1388
آفات گندم - شنبه پانزدهم فروردین 1388
کنترل بیولوژیک آفات - شنبه پانزدهم فروردین 1388
قارچBipolaris sorokiniana - شنبه پانزدهم فروردین 1388
كرم شاخه گوجه فرنگی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
قارچها و کنترل بیولوژیک پاتوژنهای گیاهی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
ژنتیک مولکولی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
نوم در موجودات مختلف - شنبه پانزدهم فروردین 1388
سرطانزایی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
تعریق - شنبه پانزدهم فروردین 1388
Apple larent virus - شنبه پانزدهم فروردین 1388
سرطان طوقه سيب - شنبه پانزدهم فروردین 1388
كرم خوشه‌خوار انگور - شنبه پانزدهم فروردین 1388
شته و طرز مبارزه با آن - شنبه پانزدهم فروردین 1388
فناوری اتم یا فناوری نانو؟ - شنبه پانزدهم فروردین 1388
آفات مهم گلخانه اي ايران - شنبه پانزدهم فروردین 1388
توت فرنگي - شنبه پانزدهم فروردین 1388
*فرمولاسیون علف کش ها - شنبه پانزدهم فروردین 1388
معرفی هد سمپاش الکترواستاتیک - شنبه پانزدهم فروردین 1388
روش کالیبراسیون سمپاش پشت تراکتوری بومدار (400 لیتری). - شنبه پانزدهم فروردین 1388
کالیبراسیون سمپاش پشتی موتوری. - شنبه پانزدهم فروردین 1388
تاج خروس وحشی : Amaranthus retroflexus - شنبه پانزدهم فروردین 1388
اصلاح نباتات به عنوان یک کار تفر - شنبه پانزدهم فروردین 1388
نقش و محل عناصر غذایی و ویتامین های مورد نیاز بدن. - شنبه پانزدهم فروردین 1388
زراعت ذرت - شنبه پانزدهم فروردین 1388
تولید بذر ذرت - شنبه پانزدهم فروردین 1388
استفاده از غاز ها در کنترل علف های هرز - شنبه پانزدهم
کرم گرده خوار خرما (شب پره بزرگ خرما greater date moth) - شنبه پانزدهم فروردین 1388
کرم قوزه پنبه(هلیوتیس) Cotton boll worm - شنبه پانزدهم فروردین 1388
کرم غوزه پنبه Heliothis armigera - شنبه پانزدهم فروردین 1388
کرم سرخ پنبه Pectinophora gossypiella - شنبه پانزدهم فروردین 1388
کرم خوشه‌خوار انگور - شنبه پانزدهم فروردین 1388
پوسیدگی ریشه سيب زميني - شنبه پانزدهم فروردین 1388
پوسیدگی خشک سیب زمینی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
لکه موجی سیب زمینی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
پژمردگی بوته سیب زمینی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
جرب معمولی سیب زمینی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
پژمردگی باکتریائی سیب زمینی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
آهن‌(Fe) - شنبه پانزدهم فروردین 1388
تغذیه گیاه - شنبه پانزدهم فروردین 1388
بیماری های فیزیو لوژیک گوجه فرنگی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
پتاسيم(K) - شنبه پانزدهم فروردین 1388
زگیل سیاه نخل خرما - شنبه پانزدهم فروردین 1388
فسفر - شنبه پانزدهم فروردین 1388
آفات مهم گندم و مديريت كنترل آنها قسمت 1 - شنبه پانزدهم فروردین 1388
آفات مهم گندم و مديريت كنترل آنها قسمت 3 - شنبه پانزدهم فروردین 1388
آفات مهم گندم و مديريت كنترل آنها قسمت 3 - شنبه پانزدهم فروردین 1388
آفات مهم گندم و مديريت كنترل آنها قسمت 4 - شنبه پانزدهم فروردین 1388
آفات مهم گندم و مديريت كنترل آنها قسمت 5 - شنبه پانزدهم فروردین 1388
ماجرا، ماجرای ورود کروکودیل های غول پیکر یا هیولای آب به ایران برای تقویت صنعت چرم سازی و توسعه صادر - شنبه پانزدهم فروردین 1388
پرورش کروکودیل راهی برای درمان بیماری ایدز - شنبه پانزدهم فروردین 1388
گل راعی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
گياه گل راعي: - شنبه پانزدهم فروردین 1388
عصاره گیاه «علف چای» در جلوگیری از صرع كوچك موثر است - شنبه پانزدهم فروردین 1388
درمان سرماخوردگی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
آفت کش ها و سرطان - شنبه پانزدهم فروردین 1388
چای کوهی (نام علمی Hypericum perforatum) - شنبه پانزدهم فروردین 1388
علف ‌چاي - شنبه پانزدهم فروردین 1388
گاوزبان - شنبه پانزدهم فروردین 1388
كاكوتي - شنبه پانزدهم فروردین 1388
قدومه - شنبه پانزدهم فروردین 1388
بیماری سیاهک آشکار گندم و جو - شنبه پانزدهم فروردین 1388
زنگ سیاه ساقه گندم wheat black stem rust - شنبه پانزدهم فروردین 1388
issue Culture - شنبه پانزدهم فروردین 1388
نقش تعرق در جذب آب از ریشه - شنبه پانزدهم فروردین 1388
پیچیدگی برگ هلو Peach Leaf Curl - شنبه پانزدهم فروردین 1388
كاليبراسيون - شنبه پانزدهم فروردین 1388
سم پاش ها - شنبه پانزدهم فروردین 1388
هیدروپونیک - شنبه پانزدهم فروردین 1388
ماشین آلات کشاورزی ( گاو آهن ها) - شنبه پانزدهم فروردین 1388
تکنولوژی دقیق و عصر فضا در کشاورزی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
تاثير عناصر مختلف بر يونجه و علائم كمبود آنها : - شنبه پانزدهم فروردین 1388
تنظیم کمباین و رفع ایرادهای آن در برداشت گندم - شنبه پانزدهم فروردین 1388
تنظیم کمباین و رفع ایرادهای آن در برداشت گندم - شنبه پانزدهم فروردین 1388
انواعی از کشت هیدروپونیک - شنبه پانزدهم فروردین 1388
جدول نام علمی - شنبه پانزدهم فروردین 1388
خیش مخصوص برای بذرپاشی - شنبه پانزدهم فروردین 1388

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی

  دشمنان طبيعي آفت پسيل مزارع پسته در معرض نابودي قرار دارند

سموم شيميايي جديد، چون "آكتارا" كه براي مبارزه با آفت پسيل پسته بسيار موثر است، به دليل استفاده غير اصولي، دشمنان طبيعي را در معرض نابودي قرار داده است.

- خبرگزاری کشاورزی ایران
سرویس پژوهش و تحقيقات

سموم شيميايي جديد، چون "آكتارا" كه براي مبارزه با آفت پسيل پسته بسيار موثر است، به دليل استفاده غير اصولي، دشمنان طبيعي را در معرض نابودي قرار داده است. مهندس مهدي بصيرت، عضو هيات علمي موسسه تحقيقات پسته كشور با اعلام اين مطلب در گفت و گو با خبرگزاري ايران (ايانا) گفت: پسيل يكي از مهم ترين آفات محصول پسته است كه به رغم انجام مديريت مبارزه با آن ساليانه حدود 15 درصد محصول را نابود مي كند. وي افزود: زنبور "پسيلافاگوس" و كفشدوزك "Congtobata.o" از مهم ترين دشمنان طبيعي آفت پسيل هستند، كه مي توانند باعث نابودي آن به صورت طبيعي شوند. مهندس بصيرت در ادامه گفت: بررسي ها نشان داده است كه درصد تاثير حشره كش تياموكسام (آكتارا) در دو غلظت آزمايشي 300ppm و 400ppm با اينكه آفت را بيشتر از بين مي برد، اما دشمنان طبيعي بيشتر از سم قديمي "متاك" آسيب وارد مي كند. وي افزود: چون حشره كش "آكتارا" روي حشره كامل زنبور پسيلافاگوس، تلفات بسيار بالايي دارد، توصيه مي شود در مواقعي از سال كه صدمه كمتري به اين زنبور وارد مي شود از جمله فصل تابستان و يا در باغ هايي كه فعاليت اين زنبور كمتر است، سمپاشي با اين حشره كش انجام شود. مهندس بصيرت در ادامه گفت: ساليانه 15 درصد محصول پسته بر اثر آفات از بين مي رود، در صورتي كه دو درصد از محصول تلف شده بر اثر آفت پسيل باشد، با استفاده از حشره كش جديد مي توان حدود يك درصد از خسارت را جبران كرد كه با احتساب متوسط توليد ساليانه 220 هزار تن پسته در كل كشور منابع حاصل، ساليانه به حدود 2200 تن مي رسد. وي در پايان گفت: با فرض اين كه با استفاده از اين سم جديد 30 درصد خسارت جبران شود، لذا از خسارت 660 تن محصول جلوگيري مي شود./ كد : 13R-0710-03


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عباس دهقانی

پسيل پسته از عمده‌ترين آفات پسته مي‌باشد كه ساليانه خسارت قابل توجهي بهمحصول پسته وارد م‌كند. لاروهاي بالتوري سبز Chrysoperla carnea از پوره و تخم پسيل تغذيه مي‌كنند كه مي‌توانند در كنترل جمعيت پسيل و كاهش مصرف سموم نقش مهمي ايفاء كنند. پتانسيل تغذيه بالتوري در حرارت 2 + - 25 درجه سانتيگراد، رطوبت 5 + - 70 درصد و رژيم نوري 16 به 8 ساعت روشنايي به تاريكي با رژيمهاي غذايي تخم و پوره پسيل پسته، تخم بيد غلات پروانه آرد مقايسه شدند. در اين تحقيق ميزان تغذيه بالتوري در طول دوره لاروي از پوره پسيل، تخم پسيل، تخم بيد غلات ، تخم پروانه آرد به ترتيب 585، 1335، 870 و 708 عدد بود. از تفريخ تخم تا ظهور حشور كامل به ترتيب در رژيمهاي غذايي فوق‌الذكر 16/88، 17/57، 16/67 و 16/36 روز به طول انجاميد كه در محاسبات آماري اختلاف معني‌داري با يكديگر نشان نمي‌دهند. جهت ارزيابي كارايي بالتوري در كاهش جمعيت پسيل پسته در طبيعت ، تخم و. لارو سن اول بالتوري روي درخت پسته در دفعات مكرر در باغات آزمايشي از فروردين تا مهرماه رهاسازي شد. نتايج نشان مي‌دهد كه بيشترين تاثير رهاسازي در كاهش جمعيت پسيل در ماههاي ارديبهشت و مهرماه بوده است . در اين رابطه پايين بودن تراكم جمعيت پسيل و مساعد بودن شرايط آب و هوايي يعني كاهش دماي هوا و بالا بودن رطوبت مي‌تواند عوامل مؤثر در افزايش كارايي بالتوري محسوب گردد. كمترين تاثير در تيرماه مشاهده گرديد كه احتمالا بالا بودن تراكم جمعيت آفت ، افزايش درجه حرارت هوا و كاهش رطوبت نسبي محيط باغ مي‌تواند عامل موثري در كاهش كارايي باشد. همچنين رهاسازي لارو نسبت به رهاسازي تخم بالتوري بطور معني‌داري تاثير بيشتري در كاهش جمعيت آفت داشته است.


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عباس دهقانی
 روش PCR که  برای تشخيص ميکروب موجود در فضا استفاده می شود

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط علی رضا طاهرزاده
سنبل - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
كاج مطبق ARAUCARIA - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
زئولیت ومصارف عمده آن در کشاورزی و باغات - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
خرید گیاه و نقل مکان - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
استفاده از فن‌آوری هسته‌ای در علوم کشاورزی - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
کاربرد هورمون‌هاي گياهي - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
کشت بدون خاک گلهاي آپارتماني و سبزيجات در منازل - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
گیاهان آپارتمانی، زینتی طبیعی فیکوس، بنجامین و نخل مرداب - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
گلهای زینتی باغهای ایرانی - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
گیاه پیرتر - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
خرید گیاه و نقل مکان - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
کاکتوس شب - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
رشته فضای سبز - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
پاكدامني، بنگرو، پنج انگشت - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
گل ها و گياهان زينتي در خانه - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
مقدمه ای بر کشت هیدروپنیک هیدروپنیک - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
پرورش نباتات زينتي در آب - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
لاکی بامبو - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
گیاه چریش - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
بونسای ( Bonsai) - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
تکثیر پیچهای زینتی - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
درخت زبان گنجشك - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
آبیاری گیاهان آپارتمانی به هنگام سفر - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
کلروفیتوم (برگ گندمی) - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
خواص جینسینگ - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
يك مطالعه جديد از وجود چهار تركيب شيميايي ضد درد در گياه مرزه خبر مي‌دهد - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
بنفشه آفریقایی - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
کشت گلخانه ای - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
کاشت و تکثیر گیاهان زینتی - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
ورمی کمپوست Vermicomposting ورمی کمپوست چیست ؟ - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
چگونگی ایجاد سازه های گیاهی؟ - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
درختچه پرتقال زینتی Calamondin Citrus mitis - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
زمينه سازي براي حفظ محيط زيست - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
آکوبا (Aucuba) شمشاد ژاپنی - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
کروتون=کرچک هندی - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
راهنمای انواع گلخانه(جنس,محصولات قابل کشت,سیستم های موردنیازو...) - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
تحرک جغرافیایی و مهاجرت در روستا - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
منابع آزمون کارشناسی ارشد توسعه روستایی - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
مشكلات نظام آموزش متوسطه كشاورزي در ارتباط با نيازهاي بازار كار - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
آموزش كشاورزي و توسعه پايدار - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
اشتغال دانش آموختگان كشاورزي: الزامات و راهكارها - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
مسایل ومشکلات اشتغال فارغ التحصیلان رشتۀ ترویج وآموزش كشاورزي - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
خدمات ترويج كشاورزي در كشور آلمان - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
زمينه‌هاي كاربردي دانش بومي - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
فناوريهاي نوين ترويج كشاورزي جهت احياي دانش بومي - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
توسعه پايدار - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
نقش آموزشگر بزرگسال: - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
ترویج و آموزش زنان روستایی - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
نگرشی بر تاریخچه و سوابق عملکرد فعالیتهای مروجین کشاورزی در ایران (2) - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
نگرشی بر تاریخچه و سوابق عملکرد فعالیتهای مروجین کشاورزی در ایران (1) - چهارشنبه دوازدهم فروردین 13سوسک شاخک بلند روزاسهسوسک شاخک بلند روزاسه - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
کاربرد فناوری نانو در کشاورزی - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
رابطه سرطان وآفت کش ها - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
ورمی کمپوست چیست ؟ - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
ده فایده مواد آلی در خاک - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
بونسای - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
بيوتكنولوژي ابزارهاي جديدي را براي اصلاح نباتات فراهم مي‌كند - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
گلهای شاخه بریده - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
آنتوریوم - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
آموزش کشت نخود انتظاریکشت نخود انتظاری : - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
معرفی گل جاوید و رعنا زیبا - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
تيپ‌های مختلف چغندرقند: - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
گل آلسترومریا - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
تثبیت نیتروژن - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
آکالیفا Acalypha - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
آسپلنیوم Asplenium - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
سنبل - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
معرفی گیاهان پوششی(سدوم) - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
طبقه بندی علفهای هرز - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
تنومند ترین درخت جهان - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
تولید مثل قارچ اطلاعات اولیه - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
معرفی برخی از سموم حشره کش و کنه کش و علف کش: - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
گلوکسینیا - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
پیچ معین التجار - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
قارچ دکمه ای - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
میوه ای از ترکیب خیار و خربزه(پپینو) یا melocumber - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
دیانتوم Adiantum - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
[عنوان ندارد] - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
قارچ - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
گل محمدی: - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
گل بنفشه - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
كاسني - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
گل میمون - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
کاکتوس - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
گياهان گوشتى - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
گیاه شاه تره - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
نيلوفر - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
سُماق - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
پافیلی، نخل دم اسبی ،لیندا - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
ارزش غذايي قارچ صدفي و مشکلات توليد آن در ايران - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
گل گاوزبان - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
پتانسيل بيوتکنولوژي در افزايش بهره‌وري از گياهان دارويي - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
علف هرز آزولا - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
راهنمای انواع گلخانه (جنس، محصولات قابل کشت، سیستم های مورد نیاز و ...) - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
گیاهان پوششی - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
شب بو - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
کاکتوسها - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
باغهای شیشه ای = تراریوم - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
نکاتی برای موفقیت در پرورش نرگس - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
دیفن باخیا - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
آنتوريوم - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سانسوريا - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
پرنده بهشتی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
Buffalograss - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
زغال اخته - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
بسترهاي کشت، تکثير و پرورش گياهان زينتي - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
[عنوان ندارد] - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
[عنوان ندارد] - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سوسن چلچراغ - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
نخل مرداب یا CYPERUS - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
پیچ کانگورو - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
طبیعت سبز آپارتمان - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
مهمترین کاجهای موجود در ایران - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
آشنايي با رشته اقتصاد كشاورزي - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
جلبک دریایی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
آموزش کشت بدون خاک گلهاي آپارتماني و سبزيجات در منازل کشت بدون خاک گلهاي آپارتماني و سبزيجات در - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
قارچ - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
آبیاری - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
آموزش کاشت خیار در گلخانه - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
زهکشی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
تاثیر زمان و نحوه برداشت بر عمر پس از برداشت گلهای شاخه بریده - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
كشت فلفل رنگي در گلخانه: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
قارچ - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
خانواده آلاله Aconitum - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
علف هرز پنیرک - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
اسپند (Peganum harmala L - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گیاه ترشک: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
آموزش پرورش توت فرنگي - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
زنجبيل Ginger - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
اثر هر يک از عناصر ماکرو و ميکرو در گياهان - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
تیمار متیل جاسمونات بر عمر پس از برداشت گل بریده فرزیا - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سوسک شاخک بلند روزاسه - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
کاربرد فناوری نانو در کشاورزی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
رابطه سرطان وآفت کش ها - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
ده فایده مواد آلی در خاک - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
بونسای چیست؟ - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
بيوتكنولوژي ابزارهاي جديدي را براي اصلاح نباتات فراهم مي‌كند - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
روشهاي برداشت چغندر قند - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گلهای شاخه بریده - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
آنتوریوم - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
آموزش کشت نخود انتظاری - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
معرفی گل جاوید و رعنا زیبا - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
تيپ‌های مختلف چغندرقند: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل آلسترومریا - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
تثبیت نیتروژن - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گیاه ترشک - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
آموزش پرورش توت فرنگي - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
زنجبيل Ginger - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
اثر هر يک از عناصر ماکرو و ميکرو در گياهان - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
تیمار متیل جاسمونات بر عمر پس از برداشت گل بریده فرزیا - چهارشنبه دوازدهم فروردین 1388
علایم کمبود مواد غذایی در گیاهان - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
شويد درد معده را تسکين مي‌دهد - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
خاکورزی خفاظتی در طول آيش - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
يكي از علل خشبي شدن سبزيجات؟ - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
روغن کلزا - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
فلزات سنگين و محيط زيست - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
با استفاده از باكترى هاى نوتركيب جلوگيرى از آلودگى محيط زيست - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گندم - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
ویژگی گندم - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سبوس برنج و گندم جاذبهای عالی برای جمع‌آوری برخی از آلاینده‌های مقاوم از محیط آبی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
كاربرد هيپراكيمولاتورها در بهسازي خاكهاي آلوده به فلزات سنگين - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سنجد Elaeagnus angustifolia L. - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
مگس زیتون - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
اثر كادميم اضافه شده و زمان خواباندن بر شكل هاي شيميايي كادميم ، رشد و تركيب شيميايي اسفناج در دو با - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
اثر كادميم اضافه شده و زمان خواباندن بر شكل هاي شيميايي كادميم ، رشد و تركيب شيميايي اسفناج در دو با - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
نگرشي بر قابليت هاي توسعه توليد دانه هاي روغني در كشور - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سیب زمینی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
مگس گلرنگ (Acanthiophilus helianthi) - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
مگس گلرنگ (Acanthiophilus helianthi)سیب زمینی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سیب زمینی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
انبه - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
خواص انار - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
اسم من طالبي است - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
معرفی کودسولفات روي - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گرسنگي خاک - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سبزي كاري در خانه - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
کودسولفات منگنز - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
تره - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
اسم من انار است - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
شما چند جور آلو ميشناسيد؟ - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
هورمون کاربرد هورمون در باغبانی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
مطلبی جالب از خرما. معجزه شیرین - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
اسم من آلبالواست - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
Potassium Nitrate نیترات پتاسیم - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
کربوهیدرات منبع مهم غذایی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
آبوتیلون Abutilon - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
راهنمای ساخت تراریوم باغ شیشه ای - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
کشت بافت secondary metabol و متابولیتهای ثانویه(ite - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
مراقبت از گیاهان آپارتمانی آفات و بیماریها - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
میوه هزار هسته. - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل همیشه بهارهمیشه بهار Calendula Officinalis - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
توت فرنگی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
بادرنجبویه - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
قارچ،تقویت کننده ی استخوانها - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
ارزش غذایی کدو حلوایی وتخمه ی آن - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
[عنوان ندارد] - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
چاشنی هایی که مصرف می کنیم: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
چای - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
توت فرنگی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
آووکادو - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
لسترومریا Alstroemeria spp - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل آنتوریوم - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل زعفران زینتی گل زعفران زینتی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
پرورش گیاه دیفن باخیاگیاه - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
کاشت و تکثير گياهان زينتي - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
حنا بهترين جايگزين خالكوبي - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
جایگزین چمن - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سرو زربین نام علمی: Cupressus sempervirens var. horizontalis - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
روغن هوهوبا = طلای مایع simmondsia chinensis - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
درخت لاله - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل سوسن چلچراغ - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
زاليا Rhododendron macrophyllum - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
زعفران زینتی (کُروکُوس) - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل كاغذي - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گلهای زينتي باغهای ایرانی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
شته های مرکبات - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
نگهداری کاکتوس - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گلرنگ Catthamus tinctorius L - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
نقش گياهان آپارتماني در سلامت افراد ساکن خانه - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
اسفناج Spinach - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
كنجد Sesame - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
شبدر قرمز Red Clover - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
آقطی سیاه - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
بارهنگ Plantago major - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
یونجه Medicago sativa - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
مریم‌گلی Salvia officinalis - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سمر Acacia tortilis - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گونه های کاکتوس - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
پاپایا یکی از مقوی ترین میوه ها برای خوردن است - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سیر-غلات سبوس دار -تخم بزرک-وکنجد وذرت بوداده وآفتاب گردان - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
بادام - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
درخت به - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
سنجد - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گل بنفشه - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
خواص لیمو ترش - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
بادرنجبویه: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
چغاله بادام: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
نارنگی پرتقال ونارنج - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
روشهای از بین بردن آفات درخت گیلاس - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
کلزا - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
مقاله گندم - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
مقاله:کودهای مورد نیاز غلات - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
آویشن: - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
روش نگارش مقاله کشاورزی - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
تاثیر آبیاری و مصرف زئولیت طبیعی بر عملکرد کمی ‌و کیفی توتون کوکر347 - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
شرایط کاشت بادنجان چگونه می باید باشد؟ - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
ساكنين اوليه استراليا- بوميهاي استراليايي- از برگهاي اكاليپتوس براي درمان جراحات و پايين آوردن تب اس - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گیاهان گوشتخوار - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
گیاهان زراعی مقاوم به علف کش - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388
بررسي اثرات اقليم بر خصوصيات زراعي محصولات ريشه اي تحت شرايط تبريز - پنجشنبه سیزدهم فروردین 1388

نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس محمد اکرم ایرندگانی
مبارزه:
- مبارزه بیولوژیک با استفاده از دشمنان طبیعی
1- پارازیتوئیدها: زنبور Psyllaephagus pistaciae Ferriere (Hym.: Encyrtidae)
2- شکارگرها:
*کفشدوزک ها: Oenopia conglobata ، Exochomus nigripennis، Adalia bipunctataCoccinella undecimpunctata ، Coccinella septempunctata ، Hyppodamia variegata
*بالتوری‏ها: بالتوری سبز Chrysoperla carnea (200 تا 250 تخم در قالب 10 کریزو کارت برای هر درخت در 5 نوبت)
*کنه‏های شکارگر: Abrolophus sp.،Anysitis baccarum،Paraseiulus porosus،Phytoseius corniger
- استفاده از كارتهاي چسبنده زرد رنگ
- عمليات زراعي شامل:
1ـ شخم زمستانه و پاشكني درختان 2ـ كوددهي و چاله زني 3ـ اصلاح بافت خاك 4ـآبياريمناسب 5ـ تغذيه
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عباس دهقانی
مرفولوژی:
اندازه بدن شکل زمستانه 1/2 میلیمتر برای ماده‏ها و 9/1 میلیمتر برای نر و به رنگ خاکستری یا قهوه‏ای، دارای شمار زیادی لکه و نقاط رنگی روی سر، سینه و شکم می‏باشد. شکل تابستانه به طول 7/1 میلیمتر در ماده و 5/1 میلیمتر در نر و به رنگ کرم تا نارنجی کم رنگ است. پوره‏ها زرد مایل به نارنجی و دارای لکه‏های تیره می‏باشند.

بیولوژی:
حشرات كامل زمستان گذران پسيل از اوايل فروردين ماه روي درختان مستقر مي‌شوند. اينحشرات نسبت به حشرات كامل تابستانه قدرت پرواز بيشتري داشته، آلودگي گسترده‌تري درباغها ايجاد مي‌كنند. پس از جفت‌گيري به محض باز شدن جوانه‌هاي خوشه و برگ روي آنهاتخمريزي مي‌نمايند. تخم‌ها به تعداد 50 تا 60 عدد، به صورت انفرادي يا دسته‌اي و بهاشكل مختلف مانند نيم دايره، مارپيچ و غيره در سطح برگ و بيشتر نزديك به رگبرگهاگذاشته مي‌شوند.تخم‌ها معمولاً 5 تا 10 روز بعد تفريخ مي‌شوند. پوره‌ها از اوايل ارديبهشت شروع به فعاليت و تغذيه مي‌كنند. طول دوره پورگي معمولاً 20 روز بوده و حشرات كامل نسل اولاز اواخر دهه دوم ارديبهشت ماه به تعداد زياد در باغ ظاهر مي‌شوند. ارقام مختلفپسته نسبت به آلودگي پسيل پسته حساسيت متفاوت دارند. به طور كلي هر چه برگ درختاننازك‌تر، لطيف‌تر، پهن‌تر و بزرگتر باشد گرايش بيشتري براي جذب حشرات كامل پسيل وتخمريزي ايجاد مي‌كند. پوره‌هاي نسل دوم از اوايل خرداد تا اواخر دهه دوم خرداد فعاليت و تغذيهمي‌كنند. تحمل درختان در اين زمان نسبت به ساير نسلها در برابر خسارت پوره كمتراست. زيرا رشد رويشي درختان پايان يافته و ميوه شروع به مغز رفتن كرده و جوانه‌هاظاهراً شكل كامل يافته‌اند. در نتيجه خسارت آفت باعث پوكي و ريزش برگ و جوانهمي‌شود.
پوره‌هاي پسيل با فرو بردن خرطوم در سطح برگها از شيره گياهي تغذيه مي‌كنند. موادپروتئيني شيره گياهي را جذب نموده و مواد قندي را به صورت شيره دفع مي‌نمايند. اينمواد قندي در مجاورت هوا خشك شده و به آن شكرك گويند. اين مواد چسبنده باعث جذب گردو خاك شده و شاخه و برگهاي درختان را بدمنظره مي‌نمايد. از دست رفتن شيره گياهيباعث ضعف عمومي درختان پسته و ريزش برگها، جوانه‌ها، دانه كوچك و افزايش درصد پوکی و دهان بستگي ميوه مي‌شود. خسارت پوره‌هاي پسيل پسته روي درختان در دو زمانبيشتر از ساير مواقع سال است. يكي در خرداد ماه كه باعث ريزش برگها، خوشه‌ها،جوانه‌ها و افزايش ميزان پوکی و ديگري در مردادماه كه باعث افزايش مقدار دهان بستگي مي‌گردد.
در صورتيكه جمعيت آفت پسيل حالت طغياني پديدا كند شديداًتداخل نسل يافته و نمي‌توان تاريخ مشخص براي مراحل زندگي و نسلها اعلام نمود. درشرايط معمولي در نيمه اول هر ماه مرحله پورگي و نيمه دوم هر ماه حشرات كامل درباغها وجود دارند. از نيمه دوم شهريور ماه به تدريج حشرات كامل زمستان گذران درميان جمعيت آفت ظاهر مي‌شود. اين حشرات در شكاف درختان، زير پوستكها، لابه‌لايكلوخه‌ها، شكاف ديوارها و ساختمانهاي قديمي اطراف باغها زمستان گذراني مي‌كنند. اينآفت در سال 5 تا 6 نسل ايجاد مي‌كند.نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عباس دهقانی
درخت پسته معمولی و یا پسته ایرانی(Pistacia vera)به شکل جنگلهایانبوه در شمال شرقی ایران دیده می‌شود لذا می‌توان گفت که اصل این جور پسته ازایران است. درخت پسته از ایران به سایر نقاط مخصوصا به سواحل دریای مدیترانه (جنوباروپا و شمال آفریقا) رفته است.

مشخصات گیاه شناسی درخت پسته
درخت پسته گیاهی است دو پایه یعنی گلهای نر وماده جدا از یکدیگر و روی درخت مجزا قرار گرفته است. گل آذین درخت پسته بطور کلی خوشه‌ای است و در خوشه نر که گلها به یکدیگر فشرده و متراکمهستند. تعداد زیادتری گل مشاهده می‌شود تا در خوشه ماده که فاصله از گلها یکدیگرزیاد است و به همین علت این نوع گلها خوشه افشان و شلی تشکیل می‌دهند. گلهایماده دارای یک تخمدان و یک تخمچه هستند ولی کلاله منشعب و دارای سه شاخه است. برگدرخت پسته از 5 تا 7 برگچه تشکیل شده است. ریشه درخت محوری و عمودی است و تا عمقبیشتر از دو متر در داخل خاک فرو می‌رود. تلقیح گلهای ماده بوسیله باد انجام می‌گیرد.


آب و هوای مطلوب پسته
درخت پسته به سرمای شدید زمستان و گرمای زیادتابستان هر دو مقاوم است. درخت پسته با هوا و زمین مرطوب سازگاری ندارد. رطوبت زیاددر زمین باعث تولید بیماری صمغ و پوسیدگی یقه درخت می‌شود که به تدریج درخت را ضعیفو بالاخره خشک می‌کند. درخت پسته به کم آبی و خشکی مقاومت زیاد نشان می‌دهد بطوریکه درختان کهن را می‌توان بدون آبیاری بر مدت خیلی طولانی زندهنگاه داشت.
خاک مطلوب پسته
بهترین خاکها برای کاشت درخت پسته خاکهای لیمونی سبک یعنیشن ورس می‌باشد. در اراضی سبک مصرف کود برای برداشت رضایت بخش است ولی در اراضی رسی سنگینکه رطوبت را به مقدار زیاد و برای مدتی طولاتی در خود نگاه می‌دارد کاشت این گیاهنتیجه رضایت بخشی نمی‌دهد و مقدار محصول چندان قابل توجه نخواهد بود. درخت پسته تااندازه‌ای تحمل شوری خاک را می‌کند
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عباس دهقانی
شكل ظاهري: داخل قسمت هاي لوله شده برگ گندم برنگ زرد تا سبز مايل بخاكستري هستند. بدن از پودر مومي سفيد پوشيده شده و طول آن 1.4 تا 2.3 ميليمتر است. جمع آوري از ايران: شيراز، گندم، بالدار و بي بال بكرزا،

زيست شناسي:

اين شته ها منحصراً‌ روي غلات منجمله گندم هستند. در ايران فرم جنسي جمع آوي نشده و احتمالاً بصورت بكرزائي توليد مثل مي كنند. معمولاً خوشه هاي گندم و جوي آلوده خميده مي شوند. در شيراز ناقل بيماري نوار زرد گندم وجود دارد (ايزدپناه، 1361). برگ انتهائي گياهان آلوده برنگ زرد و سفيد درآمده خشك مي شود. در مراحل ابتدائي الودگي لبه برگها در امتداد طولي خود لوله مي شوند. گاهي فاصله برگها كم شده ساقه بد شكل مي شود. مي تواند ناقل بيماري موزائيك جو نيز باشد.

جنس 75 :SITOBION MORD گونه از اين جنس شناخته شده كه 17 گونه آن از آفات مهم غلات هستند شصت و هشت گونه از اين جنس منحصراً‌ روي تيره گرامينه زندگي مي كنند كه در برخي از آنها فرم جنسي روي تمشك يا گل سرخ تشكيل مي شود. كورنيكول آنها بلند است كه در قسمت آزاد سلولهاي چند ضلعي كنار هم دارند. ظاهراً تا حدودي شبيه به جنس Macrosiphum هستند ولي برآمدگي كنار شاخكها در آنها رشد كمتري دارد و برآمدگي مياني نمايان تر است. طول موي روي بند سوم شاخك آنها حدود نصف قطر مياني همين بنداست در صورتيكه طول موي بند سوم شاخك Macrosiphum تقريباً برابر قطر مياني همين بند است. چهار گونه از جنس Sitobion جزو آفات گندم هستند كه دو گونه از آنها تا كنون در ايران جمع آوري شده اند.

شته روسي گندم به صورت يكي از آفات مهم جهاني غلات دانه ريز به خصوص گندم و جو درآمده است. در منابع مختلف منشأ اصلي اين آفت را حدود ايران، تركستان و روسيه گزارش كرده اند. علت نام گذاري اين حشره اين است كه اولين بار در سال 1900 ميلادي از جنوب روسيه گزارش شده است. در سال 1978 در جنوب آفريقا مسأله ساز شد و چند سالي است كه در قاره آمريكا گسترش يافته و باعث خسارت اقتصادي شده است. اين حشره ضمن تغذيه از قسمت عمقي بافت برگ و مكيدن شيره گياهي برگ ها را به صورت لوله اي در مي آورد، به همراه بزاق خود توكسيتي به داخل گياه تزريق مي كند كه موجب كاهش ظرفيت فتوسنتز و در نتيجه آسيب غشاي كلروپلاست ها مي شود. به همين دليل مبارزه با اين شته به وسيله سموم تماسي، در عمل با مشكل مواجه مي شود. ولي سموم سيستميك مؤثر هستند. دشمنان طبيعي اين آفت قادر به يافتن شته ها در داخل برگ هاي لوله شده نيستند بنابراين يكي از بهترين راه هاي كنترل اين آفت استفاده از ارقام مقاوم است.

اين شته در استان فارس (ني ريز، مرودشت، اقليد و آباده) به وسيله احمدي و سرافرازي و در سيستان به وسيله بنداني و همكاران همراه با 6 گونه ديگر از شته هاي غلات و در شهركرد به وسيله رستگاري و نوربخش همراه با 8 گونه ديگر گزارش شده است. رضواني و نوري (1374) اين شته را همراه با 7 گونه ديگر از لحاظ تغييرات انبوهي جمعيت در مناطق ورامين، كرج و فيروزكوه بررسي كردند و اظهار داشتنه اند، اين گونه بعد از شته سبز گندم در مناطق ورامين با 28% و كرج با 26% در رديف دوم در فيروزكوه در رديف اول قرار داشته است.

در بررسي جامعي كه به وسيله جمعي از اساتيد دانشگاه هاي كشور (71-1369) براي مشخص كردن مناطق انتشار در هفت استان به عمل آمد از 226 منطقه و پازايتوتيدهاي آن را در 114 منطقه گزارش كره اند ولي در هيچ كدام از استان ها اهميت اقتصادي نداشته است و در اين بررسي 5 گونه پارازيتوئيد و 3 گونه شكارچي مشخص شدند. وجود اين شته در مزارع جنوب قفقار قبل از سال 1900 ميلادي گزارش و به وسيله Mordvilk به نام Brachycolus Kortnewi (1900) معرفي شده است. در سال 1912 حشره شناس ديگري به نام Kurdjumov مشخص كرد كه شته جو گونه ديگري است و آن را به نام Brachycolus noxius نام گذاري كرد كه بعداً‌به وسيله Azinberg به Diuraphis noxia تغيير نام داده شد. Kordvaleve و همكاران (1991) تاريخه گسترش اين شته را در روسه كره هاي ايران و تركستان شرح داده است. Alfaro مبدأ آن را از حدود اسپانيا بر روي گندم و جو مي داند كه قابل قبول نيست. شته روسي گندم در سال 1978 در جنوب آفريقا و در سال 1980 در مكزيك، در سال 1986 در ايالت تگزاس آمريكا و در سال 1987 در شيلي طغيان كرد و نيز در سال 1988 به كانادار سرايت كرد و مسأله ساز شد.

ساير مناطق انتشار آفت عبارتند از: شمال آفريقا، خاورميانه از جمله ايران، آسياي ميانه، جنوب اروپا، خاور دور (جنوب غربي چين)

مشخصات ظاهري:

رنگ اين حشره سبز كم رنگ، اندازه طول بدون حدود 2 ميلي متر، زايده انتهايي دم مانند نسبتاً بلند، خاشك كوتاه، كورنيكول ها كوتاه و از طريق پارتنوزنز (دخترزايي) توليد مثل مي كنند. دم دوتايي و نيز لوله اي شدن برگها و وجود نوارهاي سفيد در روي برگ گياه ميزبان از مشخصات مهم وجود اين حشره مي باشد. به غير از شته روسي اكثر شته هاي غلات در انتقال بيماري هاي ويروسي از جمله ويروس مولد كوتولگي جو B.Y.D.V. نقش دارند ولي اخيراً گزارش هايي مبني بر ناقل بودن اين شته در انتقال ويروس مذكور در آفريقاي جنوبي ارائه شده است.

ميزبان ها و عادت تغذيه اين حشره از گندم، جو، چاودار، تريتيكاله و تعدادي از علف هاي باريك برگ تغذيه مي كنند. محل تغذيه قاعده برگ هاي تازه تشكيل شده و نيز بر روي خوشه ها مي باشد. بر اثر ترشح عسلك و رشد قارچ هاي مولد دوده (فوماژين) به ويژه در هواي مرطوب خسارت آن تشديد مي شود. برگ هاي حساس، لوله شده و تغيير شكل مي دهند و خود گياه از رشد بازمانده و كوتوله مي شود. در اثر تخريب غشاي كلروپلاست هاي ناشي از ترشحات نوكسيني حشره، لكه هاي كلروتيك طولي ايجاد شده و فتوسنتز و تنفس گياه مختل مي‌شود. بنا به عقيده Burd & Burton (1992) سفيد شدن سلول ها در اثر كاهش و به هم خوردن ميزان آب در گياه است. در صورت فقدان يا كاهش منابع غذايي و نامساعد شدن شرايط محيطي، بالدارهاي زنده زاي ماده به وجود مي آيند كه به وسيله باد منتقل شده و كلني هاي جديدي را به وجود مي آورند.

شرايط محيطي اين حشره شرايط آب و هوايي گرم و خشك را مي پسندد ولي قادر است در آب و هواي باراني نيز ادامه بقا دهد. در صورت نامساعد بودن شرايط ميزباني اين آفت يك باد براي انتشار آن به ديگر نقاط كافي است. حداكثر پوره زايي اين شته 4 عدد در روز، و در طول زندگي حشره تا 70 عدد گزارش شده است. مهمترين شرايط توليد مثلي اين حشره بر روي گندم در مرحله Jointing (GS300) است. ولي در گياهان ديگر در مراحل رشدي تفاوت آسيب پذيري ندارند. كلاً مرحله گياهك حساسترين مرحله قبل از تشكيل خوشه است. حساسيت گياهان آلوده در صورت وجود تنش كم آبي و كمبود ازت افزايش مي يابد به علاوه بين ذخيره آب موجود در گياه و بالدارزايي شته نوعي هم بستگي وجود دارد. عمل بهاره كردن گندم نيز تأثيري بر روي ميزان آلودگي به شته ندارد ولي آلودگي در گندم هاي تيپ زمستانه، در ارقام متحمل به سرماي فصل پاييز كاهش مي يابد كه علت آن مي تواند تلفات ناشي از شدت سرما باشد.

زيست شناسي آفت:

زيست شناسي آفت در شرايط استان تهران مطالعه شده است. اين حشره در شرايط گلخانه (دماي متوسط 2.7 درجه سانتي گراد و رطوبت 40%) و شرايط مزرعه مورد بررسي قرار گرفته است. در گلخانه ميانگين طول دوره هاي پورگي قبل از توليد مثل، توليد مثل، بعد از توليد مثل و كلاً‌ طول دوره زندگي بر حسب روز به ترتيب 7.5، 1، 42.77، 1.63 و 62 روز بوده است. ميانگين تعداد پوره هاي توليد شده توسط يك حشره 72.12 بوده است. دروه هاي مذكور در شرايط مزرعه به ترتيب 19.71، 2.43، 49، 16.43 و87.43 و ميانگين تعداد پوره توسط هر فود 76.86 بوده است. اين شته در فصول غير زراعي بر روي گندم و جوهاي خودرو و باريك برگ هاي ديگر به حيات خود ادامه مي دهد و بر روي ميزبان هاي ذكر شده به صورت جمعيت با كاهش رطوبت و افزايش درجه حرارت بيشتر مي شود. در شرايط كرج حشره بالدار از حدود دهه سوم فروردين ماه از روي ميزبان هاي غير زراعي و خود رو به مزرعه منتقل شده و در اواخر فصل زراعي مجدداً بالدار ظاهر و بر روي ميزبان هاي مزبور باز مي گردند. پارازيستم اين حشره به وسيله زنبور كارآيي لازم را دارد.


نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط عباس دهقانی

خواص گوجه فرنگی:

 

با خوردن مداوم گوجه فرنگی خود را در مقابل سرطان پروستات محافظت کنند.

 

همچنین گوجه فرنگی از ورم آپاندیس جلوگیری می‌كند. از جوشانده برگ گوجه فرنگی نیز می‌توان برای دفع شته و حشرات استفاده كرد.

 

گوجه فرنگی برای مبتلایان به نقرس و رماتیسم مفید و ورم مفاصل را برطرف می‌كند. همچنین از تصلب شرایین جلوگیری كرده و حتی مصرف آن برای این مرض مفید است.

 

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس مهرداد فرهنگی

مختصری درباره اسفناج :

 

نتایج تحقیقات علمی جدید نشان می‌دهد كه گیاه اسفناج خاصیت ضد سرطانی بسیار بالایی دارد به همین علت به سلطان گیاهان معروف است.

معمولا از اسفناج هم به صورت خام در سالاد و پخته در تهیه برخی غذاها مانند آش و بورانی استفاده می‌شود.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس مهرداد فرهنگی

اطلاعاتی در مورد چند گل:

گل ساق عروس Echeveria glauca

 

گل ساق عروس از خانواده GRASSULACEAE است. خاک مناسب برای کاشت این گل، مخلوطی از خاک باغچه، کود دامی پوسیده، ماسه شسته و خاک رس با نسبت مساوی است. از اردیبهشت ماه تا شهریور ماه باید هر ماه از کود محلول با غلظت دو گرم در لیتر استفاده شود. این گل به هوای خشک و خنک و هم‌چنین مکانی آفتابی نیاز دارد. در زمستان باید در دمای ۱۰ـ ۵ درجه سانتی‌گراد استراحت کند. به هنگام آبیاری نباید مستقیماً روی برگ‌های ساق عروس آب ریخت. هم‌چنین بین دو آبیاری باید صبر کنیم تا سطح خاک کاملاً خشک شود. تکثیر از طریق کشت بذر در اوایل بهار و قلمه در بهار و تابستان امکان‌پذیر است.

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس مهرداد فرهنگی

شته روسی گندم Diuraphis noxia (Mord.):

شكل ظاهري: داخل قسمت هاي لوله شده برگ گندم برنگ زرد تا سبز مايل بخاكستري هستند. بدن از پودر مومي سفيد پوشيده شده و طول آن 1.4 تا 2.3 ميليمتر است. جمع آوري از ايران: شيراز، گندم، بالدار و بي بال بكرزا،

 

زيست شناسي:

 

اين شته ها منحصراً‌ روي غلات منجمله گندم هستند. در ايران فرم جنسي جمع آوي نشده و احتمالاً بصورت بكرزائي توليد مثل مي كنند. معمولاً خوشه هاي گندم و جوي آلوده خميده مي شوند. در شيراز ناقل بيماري نوار زرد گندم وجود دارد (ايزدپناه، 1361). برگ انتهائي گياهان آلوده برنگ زرد و سفيد درآمده خشك مي شود. در مراحل ابتدائي الودگي لبه برگها در امتداد طولي خود لوله مي شوند. گاهي فاصله برگها كم شده ساقه بد شكل مي شود. مي تواند ناقل بيماري موزائيك جو نيز باشد.

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس مهرداد فرهنگی

کمپوست کردن(قسمت چهارم مقاله):

 

براي پركردن جعبه ها در ابتدا مي توان از چمنهاي مرطوب و زمين مناسب باغ در شب استفاده نمود و تعدادي از كرمهاي خاكي كاملاً رشد يافته را جمع آوري كرد. در اينجا بايد توجه داشت كه كرمهاي ديگري به غير از كرمهاي خاكي در كرمهاي جمع آوري شده وجود نداشته باشند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس مهرداد فرهنگی

کمپوست کردن(قسمت سوم مقاله):

 

كمپوست كرمي (ورمي كمپوست):

 

ورمي به لاتين يعني كرم و ورمي كمپوست به معني توليد كمپوست به وسيله كرم هاست. در طبيعت تمامي قطعات مواد آلي به آرامي به وسيله ميكروارگانيسم ها تجزيه مي شوند و ورمي كمپوست فقط مراحل تجزيه شدن مواد را تسريع مي كند و در نهايت يك ماده مقوي براي رشد گياهان به نام كاستينگ از كرم ها به دست مي آيد. در اين روش مي توان به اطمينان در تمامي طول سال كمپوست تهيه كرد. در تابستان در خارج از منزل و در زمستان داخل منزل اين عمل امكانپذير است. مصرف مواد آلي پس مانده ها به وسيله كرم يك روش اكولوژيكي و طبيعي است كه مواد آلي پس مانده ها تبديل به مواد آلي كاستينگ مي شود.

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۸۸/۰۲/۰۷ توسط مهندس مهرداد فرهنگی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظ